Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

mein kampf

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#127
ctatar

ctatar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.08.2009

View Postmr304, on 20th October 2010, 02:26, said:

Mai stiti carti bune de genul Mein kampf, Principele de Machiavelli, Sun tzu ceva pe stil asemanator sau acelasi stil,filosofie politica etc......Multumesc
Mda, cred ca Machiavelli si Sun Tzu sunt onorati de compania micului caprar austriac.  :coolspeak: As continua cu alti vizionari si scribalai de ''carti bune'': Lenin, Mao, Stalin si, cu voia dumneavoastra ultimul pe lista, Nicu Ceausescu ot Scornicesti. Toti dilii secolului XX nu au ramas doar criminali in masa, au tinut sa ne si ''incante'' cu vagoane de limbaj de cherestea, bla-bla-uri, locuri comune etc. Mare ghinion ca caporalul nu s-a limitat la pensula, unde inteleg ca se pricepea binisor. :confuzzled:
PS Nu-mi cer scuze pentru cacofonie. :notangel:

#128
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Nu fi asa intransigent. Cineva vorbea intr-un post anterior de cei gazati cu Cyclon B. Din respect pentru ei ar trebui sa citim macar odata Mein Kampf, pentru a intelege cum de a fost posibil ca un om ajuns carma Germaniei sa fie responsabil direct de moartea a milioane de oameni nevinovati. Hitler nu a fost un accident al istoriei; a fost produsul unei epoci, iar pentru a evita un nou Holocaust si un nou Razboi Mondial, ar trebui sa intelegem acea epoca, cum a inceput si cum a ajuns un nebun la putere prin mijloace pe deplin democratice. Spre rusinea mea, desi am un exemplar electronic din Mein Kampf nu am citit nici macar o fila.
Si pentru aceleasi motive, as citi si operele lui Mao ori Lenin. Ceausescu nu... el nu a "scris" nimic original.

#129
ctatar

ctatar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.08.2009

View PostWittmann2, on 22nd October 2010, 10:17, said:

Nu fi asa intransigent.
Da, poate ai dreptate. Eu nu am spus ca e gresit sa citesti respectiva ''opera'', am frunzarit-o si eu online in engleza. Sunt ultimul care ar propune arderea unei carti ca in anii 30, fie ea si Mein kampf. Atata doar ca mi s-a parut deplasat sa pui elucubratiile Fuhrerului si Principele pe aceeasi treapta valorica. Si apropo de scara si trepte, sa dau un citat din gandirea micului caprar convertit la filosofie politica: ''The progress of humanity is like climbing an endless ladder; it is impossible to climb higher without first taking the lower steps.'' (Capitolul XI al volumului I). Tare sau ce??? :coolspeak:  Imi place si cum incepe capitolul :''THERE are some truths which are so obvious that for this very reason they are not seen or at least not recognized by ordinary people.''. Ei lasa ca ne lamureste bustean Adolf, o fi avut o near death experience de la gazul de lupta al englezilor. :thumbup:

#130
Artok

Artok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.03.2007

View Postjergessten, on 10th July 2009, 02:14, said:

de la orice conducator e de invatat o groaza.

sunt curios daca faceai parte din familia lui daca mai gandeai asa.

dupa mine max respect. pestele mare mananca pe ala mic. hitler aproape a cucerit lumea. un om cu asemenea dedicatie merita respect indiferent.

PS: mein kamph e mai bine vanduta decat biblia. cartea lui adolf hitler vorbeste macar de lucruri existente.

PS2: ma mir cum exista persoane de citesc biblia. acea carte nu poate fi considerata decat o insiruire de minciuni si inventii pentru control si manipulare.

corect! eu ma mir cum de si acum, in 2010, cu atata evolutie stiintifica si sociala, majoritatea oamenilor de pe pamant inca mai cred in religii, zei, paranormal, fantome, vampiri, rai/iad si toate cacaturile astea desprinse parca din cartile de basme. Deja intrebarea "Tu crezi in dumnezeu" mi se pare una pe care sa n-o mai pui dupa ce treci de varsta de 5 ani.

oricum lumea va comenta contra. dar nu-mi pasa :)
cu cat mai multi imi spun ca n-am dreptate cu atat ma simt mai bine ca fiind unul dintre pionerii contemporani ai gandirii libere si curajului de exprimare.

#131
ctatar

ctatar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.08.2009

View PostArtok, on 4th November 2010, 12:34, said:

corect! eu ma mir cum de si acum, in 2010, cu atata evolutie stiintifica si sociala, majoritatea oamenilor de pe pamant inca mai cred in religii, zei, paranormal, fantome, vampiri, rai/iad si toate cacaturile astea desprinse parca din cartile de basme. Deja intrebarea "Tu crezi in dumnezeu" mi se pare una pe care sa n-o mai pui dupa ce treci de varsta de 5 ani.

oricum lumea va comenta contra. dar nu-mi pasa :)
cu cat mai multi imi spun ca n-am dreptate cu atat ma simt mai bine ca fiind unul dintre pionerii contemporani ai gandirii libere si curajului de exprimare.
wow!!!wow again!!!  :thumbup: stimate pioner, ma bucur ca nu ai apucat Epoca de Aur si habar nu ai cum e sa traiesti intr-un stat cu un regim opresiv, dictatorial. daca traiai in vremurile alea erai facut pionier si se incerca o spalare a creierului de cacaturi ca religie, rai/iad etc. Ce mai imi place la tine e ca esti adeptul liberei exprimari, curajului opiniei etc. Nu stiu la ce ti-ar fi folosit in Al treilea Reich, poate sa capeti un bilet dus spre Dachau. Un loc frumos, dragut, dar despre care supravietuitorii spuneau ca a fost un iad. Un loc in care te salva doar credinta in Dumnezeu.
Ce mi se pare interesant e un citat din Fuhrer:''By helping to lift the human being above the level of mere animal existence, Faith really contributes to consolidate and safeguard its own existence. Taking humanity as it exists today and taking into consideration the fact that the religious beliefs which it generally holds and which have been consolidated through our education, so that they serve as moral standards in practical life, if we should now abolish religious teaching and not replace it by anything of equal value the result would be that the foundations of human existence would be seriously shaken. We may safely say that man does not live merely to serve higher ideals, but that these ideals, in their turn, furnish the necessary conditions of his existence as a human being. And thus the circle is closed.''.
Stiu ca nu te vei supara pe mine, doar nu iti pasa, nu? :peacefingers:
PS Am mai mult de 5 ani, dar se pare ca nu mi-a folosit la ceva. :notangel:

#132
Artok

Artok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.03.2007

View Postctatar, on 4th November 2010, 20:42, said:

wow!!!wow again!!!  :thumbup: stimate pioner, ma bucur ca nu ai apucat Epoca de Aur si habar nu ai cum e sa traiesti intr-un stat cu un regim opresiv, dictatorial. daca traiai in vremurile alea erai facut pionier si se incerca o spalare a creierului de cacaturi ca religie, rai/iad etc. Ce mai imi place la tine e ca esti adeptul liberei exprimari, curajului opiniei etc. Nu stiu la ce ti-ar fi folosit in Al treilea Reich, poate sa capeti un bilet dus spre Dachau. Un loc frumos, dragut, dar despre care supravietuitorii spuneau ca a fost un iad. Un loc in care te salva doar credinta in Dumnezeu.
Ce mi se pare interesant e un citat din Fuhrer:''By helping to lift the human being above the level of mere animal existence, Faith really contributes to consolidate and safeguard its own existence. Taking humanity as it exists today and taking into consideration the fact that the religious beliefs which it generally holds and which have been consolidated through our education, so that they serve as moral standards in practical life, if we should now abolish religious teaching and not replace it by anything of equal value the result would be that the foundations of human existence would be seriously shaken. We may safely say that man does not live merely to serve higher ideals, but that these ideals, in their turn, furnish the necessary conditions of his existence as a human being. And thus the circle is closed.''.
Stiu ca nu te vei supara pe mine, doar nu iti pasa, nu? :peacefingers:
PS Am mai mult de 5 ani, dar se pare ca nu mi-a folosit la ceva. :notangel:

normal ca nu ma supar pe tine. :)
ma bucur si eu ca nu am trait prea mult pe vremea comunismului, sunt total impotriva lor. de fel sunt impotriva dictatorilor, insa uneori e nevoie de un lider ca sa calauzeasca mai bine o masa de oameni.
dupa cum am spus sunt adeptul liberei exprimari. sunt si constient ca nu pot avea deplina dreptate si ca gandirea mea se poate slefui in timp in diferite directii. tu pari insa mult mai experimentat si n-as avea de ce sa te contrazic. sunt convins ca odata cu trecerea timpului voi intelege mai bine anumite lucruri, insa la faza cu religia, nu stiu de ce dar totusi simt ca voi ramane ferm. si nu voi crede nici pana in ultimul ceas. bine, aceasta explicatie imi suna deja aberanta, e aceeasi senzatie ca si cum am vorbi de mos craciun. si poate el sa fi existat totusi :).
am tot fost intrebat de prietenii, diversi, daca nu cred in dumnezeu atunci in ce. ca nu am nevoie sa cred in ceva ca sa fiu ok spiritual. ceea ce deduc si din acest citat scris de tine, ca oamenii nu isi pot nega dintro data fundamentele. in majoritate asa este. dar eu sunt una dintre exceptii. am crescut intr-o casa de oameni credinciosi. insa am propria mea opinie. si mi se pare normal sa fie asa.
chiar pot fi optimist, si imi pot iubi aproapele, nu pentru ca asa scrie in biblie, ci pt ca asa simt eu, ca om.
nu sunt deloc pesimist, si fara dumnezeu nu ma simt singur. asa cum se simt altii.
noi cu totii suntem singuri, cel putin e mult mult spatiu in jurul pamantului, si e normal sa ne simtitm singuri si expusi pericolelor. insa nu rezolvam nimic mergand la biserica. poate mergand mai des la scoala, vom gasi solutii. (si aici nu ma refer la scolile din romania, am zis ca idee, de invatare si dezvoltare de sine).

discutia se poate intinde oricum :). sper ca am fost oarecum coerent, ca sunt cam pe graba.

#133
superokty

superokty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.01.2011
buna,

as avea si eu nevoie de Mein Kampf in lb germana :) ma puteti ajuta?

#134
Hara_Ba_Bura

Hara_Ba_Bura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.03.2011
"Mein Kampf" aaparut si in editura PACIFICA Bucuresti - 1993

#135
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Are cineva cartea in format electronic, limba romana?

Am gasit: http://www.scribd.co...-vol-1-si-vol-2

Dar nu se poate descarca..

#136
cvag3

cvag3

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 20.05.2009
Uite aici: http://www.scribd.co...ampf-Romana-net

O puteti distribui si voi, deoarece se incearca limitarea accesului la libera exprimare.

Edited by cvag3, 15 April 2011 - 18:49.


#137
schrodinger

schrodinger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 09.03.2008

View Posttzaq93, on 31st March 2011, 19:21, said:

Are cineva cartea in format electronic, limba romana?

Am gasit: http://www.scribd.co...-vol-1-si-vol-2

Dar nu se poate descarca..


Am cumparat cartea in noiembrie de la "anticariatul in aer liber" din fata UB. Poate ai sanse sa il mai gasesti. Tipul de la care l-am cumparat mai avea 4 exemplare. Incearca. Parca e mai placut sa citesti "clasic", decat pe un monitor:)
Plus, am vazut ca aveau foarte multe carti despre viata in Auschwitz Birkenau, daca te pasioneaza subiectul.

Edited by schrodinger, 15 April 2011 - 20:44.


#138
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
http://www.speedysha...-Romana-net.pdf

#139
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Sunt la capitolul 10 "Cauzele Dezastrului".Pana acum pot sa zic ca mai mult rau decat bine,in afara de cateva idei foarte foarte rationale,nimic foarte special,poate aveam asteptari prea mari de la ea,sau poate inca n-am ajuns la partea foarte interesanta,mai astept.Cel putin pana la capitolul asta se cam pierde esenta in prea multe cuvinte fara rost,sinonim la sinonim la sinonim,am impresia ca Hitler si-a cam dorit sa epateze din punctul asta de vedere,vai ce mare scriitor e el.

Ce mi-am dat seama e ca,eu zic spre 100% era paranoic.

#140
darius3

darius3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.06.2007
http://der-fuehrer.org/mk.htm
in toate limbile

#141
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 24.04.2008
O porcărie. Foarte greu de citit datorita deselor metode ale lui Hitler de a părea scriitor. Alambicat, înflorituri. Fraze întortocheate, fara esență, sau cu importanta minora, întinse însă pe o juma de pagina. Mediocru. Sigur a fost un produs al epocii, n-a avut nimic spectaculos, sa fi fost un geniu al raului, etc. Profitat probabil de anumite conjuncturi politice, manevrat de la spate. Nici nu știu de ce e interzisa prin alte țări. Mi se pare că n-are nici o valoare negativa. Sa influenteze ce? Până scoți o idee din 50 de pagini te apuca iarna.

#142
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Am încercat și io la viata mea, am ajuns pe la un sfert când am renunțat. Cartea aia nu trebuie interzisa, trebuie promovata ca un exemplu de așa nu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate