Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Am condus fara permis....

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
187 replies to this topic

#19
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
Din ciclul Marei gradina si multi au sarit gardul
Infractiuni si pedepse

Art. 36. Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul, fara permis de conducere sau cu permis corespunzator categoriei din care face parte autovehiculul, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
            Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza persoana care conduce pe drumurile publice un autovehicul dupa ce permisul de conducere i-a fost retras, anulat sau retinut în vederea anularii ori ca urmarea suspendarii exercitarii dreptului de a conduce autovehicule.
            Încredintarea unui autovehicul pentru a fi condus pe drumurile publice unei persoane care se afla într-una dintre situatiile prevazute la alineatele precedente si care conduce autovehiculul pe drumurile publice se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la 1 an sau cu amenda.


Intradevar nu trebuia sa va ia banii, mai degraba o bataie buna. Poate se intelegea mai bine atunci gravitatea faptei.

Edited by $eb, 21 September 2006 - 08:10.


#20
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Daca nu era drum public, atunci ce cautai acolo cu masina ? daca ai avut voie sa intri, inseamna ca e drum public. Daca nu era drum public, trebuia sa fie semn de acces interzis, si iar incalcai o regula, pentru ca ai intrat. E asa simplu...

#21
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003

Quote

Art. 6. - În sensul prezentei ordonante de urgentã, expresiile si termenii de mai jos au urmãtorul înteles:

1. drum public - orice cale de comunicatie terestrã, destinatã traficului rutier, dacã este deschisã circulatiei publice. Drumurile care sunt închise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile;

Politehnica e inchisa cu bariere, deci nu cred ca e drum public. so, legal nu aveau ce sa-ti faca. Eu zic ca ti-ai luat-o. insa probabil si eu as fi saltat banu in locul tau, sa nu am griji.

si da' poti sa-i reclami pe magari, chiar daca n-ai dovezi si n-o sa se intample nimic, apare reclamatia la dosarul lor, si-i va trage in jos la avansare.

Orice reclamatie, orcum ar fi ea, apare in dosarul militzianului.

View Postdragos_avram, on Sep 21 2006, 10:59, said:

Daca nu era drum public, atunci ce cautai acolo cu masina ? daca ai avut voie sa intri, inseamna ca e drum public. Daca nu era drum public, trebuia sa fie semn de acces interzis, si iar incalcai o regula, pentru ca ai intrat. E asa simplu...

senor, islazul nu e drum public, si totusi poti sa intri cu masina, daca tu ai casa cu o curte mare nu poti sa conduci masina in curte fara permis?

si pe mine ma seprie n00bii de la volan prin poli, dar hai sa nu ne ridicam de fund in sus acuma ca in Politehnica se conduce mai mult fara permis decat cu.

#22
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Eu zic sa le faci reclamatie politailor.

Io zic sa nu mai faceti pe moralistii, nu cred ca e unul printre noi care sa nu fi condus inainte de a lua permisul. Sistemul din romania este absolut idiot, dovada si numarul mare de accidente. Trebuie sa fii geniu sa inveti  sa conduci de la zero in alea 20 ore de scoala astfel incat sa faci fata traficului din Bucuresti. Dovada ca multi iau permisul cu spaga si dupa aia ii vezi infipti in pomi sau fac praf masinui cu oameni nevinovati.

#23
Digibrain.

Digibrain.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.06.2006
De ce mi se sterg post-urile??  :death:  :death:  :death:  :death:

  Kosovarule nu ai dreptate. Nu avea dreptul sa-i faca nimic. Sa dea domnul sa nu mai conduci! :P

#24
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Wow! RenderMan tu auzi ce spui? Crezi ca pe forum sunt doar copii care se hranesc din punga generoasa a lui papa? De-aia exista poligon, ca sa te duci acolo sa conduci daca nu ai permis. Permisul ala nu te face sofer, dar se presupune (uneori cu prea multa ingaduinta) ca din moment ce ai trecut de un examen nu esti chiar strain de cauza. Cineva zicea ca nu te chemi sofer daca nu ai 100k la bord. Poate are dreptate.
Sistemul din Ro este absoltu idiot pentru ca este prea indulgent, in special in partea cu testul psihologic. Daca lucrurile stateau asa cum ar fi trebuit, probabil ca multi dintre vitejii care se lauda cu viteze de 200km/h pe drumurile din Ro nu ar fi avut permis. Iar unii dintre ei poate ar mai fi in viata.
Don'soara Bebe Shtrumfa, probabil ca politaii nu aveau dreptul sa te chestioneze, cu ata mai mult sa-ti ceara bani, dar cred ca aveau datoria sa te opreasca. Cat despre modul in care i te adresezi lui Morogan, scuze, dar iti cam lipsesc cei 7 ani! Mai ai mult de trait pana sa ajungi la o zecime din km pe care i-a condus omul, asa ca mai bine ti-ai vedea lungul nasului...Nu e ilegal ca un pusti de zece ani sa fumeze, dar daca-l vezi ar trebui sa-l opresti, nu? Nu e cazul sa te ofuschezi ca nu era drum public, singurul lucru care te-a oprit sa faci acelasi lucru pe un drum public a fost frica de a nu-ti mai lua permisul dupa aia, si nu propria responsabilitate de a nu savarsi o ilegalitate. Totul e permis daca nu te vede nimeni, nu? Daca in loc de pedeapsa prevazuta acum in regulamente ar fi fost o amenda de juma de milion, ai fi mers bine-mersi pe oriunde, fara sa-ti pese ca esti un pericol pentru altii. Maturizati-va! Asumati-va responsabilitatea pentru ceea ce faceti, si abia apoi ridicati pretentii sa fiti tratati corect.
Dar la o adica, nu te obliga nimeni sa stai afara din puscarie daca nu vrei...

Edited by buntzi, 21 September 2006 - 14:09.


#25
bebe_shtrumfa

bebe_shtrumfa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.09.2006

Quote

si da' poti sa-i reclami pe magari, chiar daca n-ai dovezi si n-o sa se intample nimic, apare reclamatia la dosarul lor, si-i va trage in jos la avansare.

Orice reclamatie, orcum ar fi ea, apare in dosarul militzianului.

am dovezi...eu le am dat numele si data nasterii unei colege ce are permis si dansa apare in agenda respectivului ca verificata la ora aia in politehnica...

deci...la xx.xx s a facut o reclamatie...care a fost rezolvata cu verificarea colegei mele 20 de minute mai tarziu...reclamatie INREGISTRATA LA 112...sooooooo...daca le fac reclamatie si o voi putea aduce in fata instantei pe colega ...cei 2 chiar si au riscat postul...DACA IMI POATE SPUNE ODATA CINEVA ESTE SAU NU DRUM PUBLIC POLITEHNICA?

#26
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Postbebe_shtrumfa, on Sep 21 2006, 19:14, said:

ESTE SAU NU DRUM PUBLIC POLITEHNICA?
Pe vremea mea era facultate, acum cred ca e un fel de drum public...

#27
bebe_shtrumfa

bebe_shtrumfa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.09.2006

Quote

Don'soara Bebe Shtrumfa, probabil ca politaii nu aveau dreptul sa te chestioneze, cu ata mai mult sa-ti ceara bani, dar cred ca aveau datoria sa te opreasca.
M-AU OPRIT...nu s-au prezentat, si au inceput cu amenintari...desi cred ca NU E INFRACTIUNE SA CONDUCI UNDEVA UNDE NU E DRUM PUBLIC...conform acelor legi...si au trecut la amenintari de 2 bani ...ca voi fi exmatriculata din facultate...etc. etc. si nu cred ca era treaba lui ce i mama si ce e tata...

Quote

Wow! RenderMan tu auzi ce spui? Crezi ca pe forum sunt doar copii care se hranesc din punga generoasa a lui papa? De-aia exista poligon, ca sa te duci acolo sa conduci daca nu ai permis. Permisul ala nu te face sofer, dar se presupune (uneori cu prea multa ingaduinta) ca din moment ce ai trecut de un examen nu esti chiar strain de cauza. Cineva zicea ca nu te chemi sofer daca nu ai 100k la bord. Poate are dreptate.

in poligon e aceeasi situatie...eu am vazut cum in poligonul de la ilioara veneau si si incasau dreptul cand vedeau oamenii ce venisera sa si vada odraslele conducand...doar ca acolo luau banii pe loc fara amenintari si alte sarade...

#28
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postbebe_shtrumfa, on Sep 21 2006, 19:20, said:

M-AU OPRIT...nu s-au prezentat, si au inceput cu amenintari...desi cred ca NU E INFRACTIUNE SA CONDUCI UNDEVA UNDE NU E DRUM PUBLIC...conform acelor legi...si au trecut la amenintari de 2 bani ...ca voi fi exmatriculata din facultate...etc. etc. si nu cred ca era treaba lui ce i mama si ce e tata...
atunci...gandeste-te si tu cum esti daca stiind cele subliniate mai sus tot ai pus botu'...
ai luat teapa, asta e, impaca-te cu ideea, nici macar nu v-au luat prea multi bani. de undeva tre' sa le iasa si lor ceva...si de unde daca nu de la oameni ca tine si prietenul tau? sunt oameni care pun botu' atunci cand vad baietii cu uniforme albastre chiar daca au dreptate, si oameni care se apara pana-n panzele albe atunci cand stiu ca au dreptate... :rolleyes:

#29
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004

View Postbebe_shtrumfa, on Sep 21 2006, 19:14, said:

am dovezi...eu le am dat numele si data nasterii unei colege ce are permis si dansa apare in agenda respectivului ca verificata la ora aia in politehnica...

deci...la xx.xx s a facut o reclamatie...care a fost rezolvata cu verificarea colegei mele 20 de minute mai tarziu...reclamatie INREGISTRATA LA 112...sooooooo...daca le fac reclamatie si o voi putea aduce in fata instantei pe colega ...cei 2 chiar si au riscat postul...DACA IMI POATE SPUNE ODATA CINEVA ESTE SAU NU DRUM PUBLIC POLITEHNICA?
Fals si uz de fals. :P Pedeapsa .... puscaria :))))
Vezi cu reclamatia  :lol:

#30
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005

View Postcryo, on Sep 21 2006, 08:02, said:

asta e caz clasic de "s-a'ntalnit hotzu' cu prostu' " :photo:
:lol:
Ai luat teapa si nu prea ai luat. :)
Bebeshtrumfa, nu stiu cum e la politehnica, dar daca sunt bariere si se poate circula daca platesti o taxa de intrare, tot deum public e.
Mergea o infractiune si pentru prieten, pt ca ti-a incredintat masina.
In plus, ai comis infractiunea de fals privind identitatea:
  ART. 293
    Falsul privind identitatea
    Prezentarea sub o identitate falsă ori atribuirea unei asemenea identități altei persoane, pentru a induce sau a menține în eroare un organ sau o instituție de stat sau o altă unitate dintre cele la care se referă art. 145, în vederea producerii unei consecințe juridice, pentru sine ori pentru altul, se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 3 ani.
    Cu aceeași pedeapsă se sancționează încredințarea unui înscris care servește pentru dovedirea stării civile ori pentru legitimare sau identificare, spre a fi folosit fără drept.

Numai pentru conducere fara permis, in conditiile in acre aveai si scoala facuta, sigur nu ajungea dosarul la instanta, deci nu iti afecta cazierul(iti dadea 18 ind 1 si luai o amenda administrativa de la procuror), dar asa, concurs de infractiuni, nu stiu cumputeau sa decurga lucrurile  -_-
Din punctul asta de vedere nu ai luat teapa.
Vezi , daca te apuci sa faci praf, sa nu iti faca astia dosar din nou  :w00t:
Din cate am observat, iti pare rau de bani(sau te simti pacalita).
Nu trebuia sa dai de la inceput, si sa suporti consecintele legale.
Tu vrei si cu buzele unse, si cu slanina in pod  :lol:  
Ia spune, ti-a spus prietenul sa-l rasplatesti cumva pentru cele 2 milioane?   :naughty:

#31
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postbebe_shtrumfa, on Sep 22 2006, 05:20, said:

M-AU OPRIT...nu s-au prezentat, si au inceput cu amenintari...desi cred ca NU E INFRACTIUNE SA CONDUCI UNDEVA UNDE NU E DRUM PUBLIC...conform acelor legi...si au trecut la amenintari de 2 bani ...ca voi fi exmatriculata din facultate...etc. etc. si nu cred ca era treaba lui ce i mama si ce e tata...
in poligon e aceeasi situatie...eu am vazut cum in poligonul de la ilioara veneau si si incasau dreptul cand vedeau oamenii ce venisera sa si vada odraslele conducand...doar ca acolo luau banii pe loc fara amenintari si alte sarade...
stimata dsoara bebe_shtrumfa:
1. pe drumul privat potrivit unui regulament intern de functionare al politehnicii se aplica regulile codului rutier. eu unul merg zilnic pe un drum privat si acolo se aplica regulamentul ( la fel daca conduc baut, fara permis etc). Daca nu se aplica , atunci nu mai acorda prioritate de dreapta acolo, buseste-o si vezi ce se intampla  ;) .
2. politaiul ma mir ca v-a luat doar asa usor. va salta mai rau ca avea si inregistrarea la 112. by the way, ai niste "prieteni" f buni cu mercedea xyz daca te reclama la 112.
3. in locul tau as tace malc. daca vrei sa nu mai iei carnetul baga mataluta o cerere frumoasa la registratura politiei si spune ca ai condus in politehnica fara permis. ce misto suna: am mers fara permis si am dat spaga , avem si dovada sunarii la 112. te lingi pe botic de permis cam vreo 5 ani cum bine ai spus.
4. ce te doare sa mai faci ore de mers cu instructorul? eventual cu prietenul in spate sa te examineze. eu sa imi zica nevasta hai sa te vad cum mergi cu masina fara permis as zice : draga mea, vrei sa scapi de mine?

a te da viteaza la viteazul tau prieten nu este o calitate. mai gandeste si tu inainte cand el mai propune ceva, poate a baut mai mult  :naughty: arata-i prietenului tau ca stii sa conduci dupa ce iei carnetul....

ps: prietenul ce zice, face reclamatie?   :naughty:
daca da, are o "amanta"  :D

#32
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io cred ca ar trebui sa conduci numa dupa ce iei permisul sau macar gaseste o zona nepopulata in afara orasului. si io mergeam cu taica-mio pe dealuri si cimpii chiar inainte de a da examenul, insa taica-mio are 40 de ani de condus si cunoaste toti politaii din oras. mersul fara permis cu cineva linga este inca permis in alte tari, conteaza insa si cine este linga tine. daca nu erai cu un tinerica si iti tineai gura, pun pariu ca nu ti-ar fi facut nimic

#33
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
De la un tataie: La canal la poarta alba.. Of mama draga
Sa-ti dea terci cu marmelada .. a.. oileu!
Vezi ca ai pagina de reclamatii la politie, online. Io zic sa scrii acolo asp. Poate totusi scapi si mai ales scapam noi de un viitor sofer kamikaze

#34
bebe_shtrumfa

bebe_shtrumfa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.09.2006
...morogan...imi pare raude "flame"dar legile s au schimbat...daca lucrurile ar fi fost cum spui dumitale...as fi avut dosar penal si DOAR  un an interdictie de a da examen...
turbo_trabant...s au prins pt ca eram incepatoare pt ca am facut schimb de locuri in fata lor...si apoi i am orbit cu lumina...

CEI CU FALS/UZ DE FALS...numele colegei l am dat pt ca l au cerut ei...stiau cine sunt ca au avut buletinul meu 20 de minute la ei...aveau nevoie de numele d rei colege de ale mele...numai pt. a raspunde intr un fel la reclamatia oficiala de la 112...la condica scrie ca au verificat o pe colega...si astfel reclamatia e rezolvata...

dar...stie cineva cu siguranta ca politehnica e sau nu e drum public?

rox...yeah girl...dar "viteazul" a dat banii...stiind ce zice regulamentul...nestiind cat de public e drumul acela...si mai ales ca nu vroia sa mi pericliteze examenul....


RECLAMATIE merita facuta atata ti,p cat nu puteau sa ne faca mnimic...vezi dosar ...pt ca acela nu e drum public...
colega nu i poate acuza cumva ca apare verificata la ora xx pe data de xx cand ea era in compania a x prieteni care i pot confirma prezenta in cismigiu?

Edited by bebe_shtrumfa, 21 September 2006 - 21:28.


#35
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View Postbebe_shtrumfa, on Sep 20 2006, 23:18, said:

SI NU SE POATE FACE RECLAMATIE SA NU MAI HARTUIASCA EI OAMENII ASA? SA STIM SI NOI DACA PUTEM CONDUCE SAU NU PE ACOLO FARA PERMIS?

anyway...am indicativul masinii (adica sect 6/ sectia 20 / nr masinii -asta nu l daui pe forum) si nr de inmatriculare (b?? ??? - nici pe asta nu l dau aici)...dar pot folosi formularul de pe pagina www.politiaromana.ro sa i "torn"?

sau cum sa fac sa nu mai faca mizerii si altora?
N-ai cum sa-i torni. Ti-au cerut ei? Ai vreo dovada, le-ai facut poze, etc?
Risti sa nu-ti mai vezi nici permisul in veci.
Te-ai pacalit, asta e... alta data ochii mari pe butelie.
Acolo e clar ca nu e "drum public".

#36
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Asta cu legile s-au schimbat e foarte tare frate! In ce tara?? Ca in .ro garantat nu! Si daca vrei iti fac totalul pedepsei pana maine :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate