Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...
 Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig
 Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...
 

Cota unica de impozitare a veniturilor

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
89 răspunsuri în acest subiect

#37
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.184
  • Înscris: 26.11.2001
Incredibil dar adevarat: Ion Iliescu nu se lasa: "Cota unica incurajeaza evaziunea si coruptia"   :eek:  :eek:

Asta oare chiar vorbeste serios ? Noroc ca nu mai e mult pana la alegeri...  :rolleyes:

#38
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.138
  • Înscris: 27.03.2003

Quote

Originally posted by Cătălin
 

Asta oare chiar vorbeste serios ? Noroc ca nu mai e mult pana la alegeri...  :rolleyes:  

Hehehe....i se rupe lui ! Nu mai poate candida, ne-a pacalit 14 ani.

#39
iarmarock

iarmarock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 117
  • Înscris: 22.08.2003
cre'ca l-a prins adelu cu ceva..
de o vreme se face doar jocu' lui

am abservat ca  oamenii lui nelutzu trec bariera sau intra pe linie moarta

in rest nu e nici o noutate...
ce sa zica "neo"

#40
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postfanariotul, on Oct 5 2003, 18:16, said:

Hehehe....
eheeeee :naughty:

#41
gica_contra

gica_contra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.474
  • Înscris: 29.06.2005

View Postfanariotul, on Sep 28 2003, 11:29, said:

Ideea asta a venit tocmai pentru a scoate banii negri la suprafata, daca nu acum, atunci cand ?

Cei cu salarii mari, care isi declara de asa natura salariile, nu sunt foarte multi. Ceilalti, majoritatea adica, care incaseaza efectiv bani multi, isi mascheaza banii astia sub forme care sunt impozitate cu un procent mai mic. Iar chestia asta s-a vazut in ultimul timp cel mai bine in fotbal, unde s-au gasit tot felul de "solutii" care sa evite impozitele, microintreprinderi, etc. Tu chiar crezi ca, luand ca exemplu fotbalul, jucatorii aia incaseaza doar trei milioane pe luna ?

Si oricum nu plateste toata lumea la fel, depinde la ce suma se aplica cota unica...asta cu ii avantajeaza pe cei cu salarii mari este un fel de sa moara capra vecinului, astia oricum platesc o suma mai mare.

Tocmai ca sistemul actual, cel cu impozitarea progresiva,este cel european, dar aia sunt mai corecti ca noi, deocamdata...


View Postfanariotul, on Sep 29 2003, 13:23, said:

Care sunt masurile alea ?

Si daca cresc salariile, n-o sa mai existe tentatia celor care sunt taxati cu 80% sa le mascheze ?
Ia uitați-vă, fraților, ce păreri exprima fanariotul prin 2003!!! Muhahahahaaaaaaa...

Unde ești, frate, să-ți văd mutra acum!  :thumbup:

#42
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.377
  • Înscris: 19.01.2007

View Postgica_contra, on Dec 7 2007, 16:49, said:

Ia uitați-vă, fraților, ce păreri exprima fanariotul prin 2003!!! Muhahahahaaaaaaa...

Unde ești, frate, să-ți văd mutra acum!  :thumbup:


Fanare, cum te-ai schimbat asa, 180 grade? :naughty:

#43
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postjihadu, on Dec 7 2007, 17:53, said:

Fanare, cum te-ai schimbat asa, 180 grade? :naughty:
daca o cere partidul , chiar plateste si impozit !  :P

dar de ce dezgroparati topicul? aveti chef de vreo prelengere de a bunicutei via fanar?

#44
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.377
  • Înscris: 19.01.2007

View Postturbo trabannt, on Dec 7 2007, 17:13, said:

daca o cere partidul , chiar plateste si impozit !  :P

dar de ce dezgroparati topicul? aveti chef de vreo prelengere de a bunicutei via fanar?


In topicul cu doctrinele,el era ala care sustinea sus si tare impozitarea progresiva si social-democratia :rolleyes:

#45
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postjihadu, on Dec 7 2007, 18:16, said:

In topicul cu doctrinele,el era ala care sustinea sus si tare impozitarea progresiva si social-democratia :rolleyes:
pai normal doar pe vremea cand a scris cu cota unica avea jip ranj rover

acu in opozitie a saracit si vrea egalitate pentru toti  B)

#46
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
te pomenesti ca acu are logan :lol: eh asta e, cand faci politica nu poti sta tot timpul cu curu-n range rover :lol:

#47
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.138
  • Înscris: 27.03.2003
Cat cretinism nascut din orgoliu. :death:  
S-au strans ofticosii forumului, l-au luat si pe aplaudacul ala de maximus, si da-i bataie.. :P

Pai mie chiar nu mi-e rusine sa spun ca m-am inselat; plus ca de la 22% pana la 16% e cale lunga.

Dar la vremea respectiva de unde sa stiu ce efecte vor exista, si cata mumu vor primi altii, pensionarii de exemplu...? Nu mai cretinii persista in ideile lor, si nu-si schimba conceptiile.
Nici nu exista vreun proiect de citit, totul era din stiri din ziare, nu se stia nimic concret, cum se va introduce si cine va fi defavorizat. Sau nu m-am gandit eu, poftim..ca nu sunt genial ca gica si compania. ;)

In rest, tot ce spuneam eu atunci, e valabil si acum; cota progresiva este de baza in EU.

P.S. Oricum voi nu faceti parte din aia impozitati cu 80% pe atunci, nu va mai faceti iluzii. Nu e nici unul vreun Copos, ca sa planga pe aici. :D

#48
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postfanariotul, on Dec 8 2007, 11:19, said:

Cat cretinism nascut din orgoliu. :death:  

Hai Fanare , nu-ti mai fa autocritica pe aici !
Recunoaste ca ti-ai luat-o si gata , te iertam ! :D

#49
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.138
  • Înscris: 27.03.2003
Tu nici ca maximus nu esti macar; esti aplaudacul lui maximus. :P  Iti dai seama ? :D

#50
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5.226
  • Înscris: 07.08.2006

View Postfanariotul, on Dec 8 2007, 11:19, said:

Pai mie chiar nu mi-e rusine sa spun ca m-am inselat; plus ca de la 22% pana la 16% e cale lunga.

Dar la vremea respectiva de unde sa stiu ce efecte vor exista, si cata mumu vor primi altii, pensionarii de exemplu...? Nu mai cretinii persista in ideile lor, si nu-si schimba conceptiile.
Nici nu exista vreun proiect de citit, totul era din stiri din ziare, nu se stia nimic concret, cum se va introduce si cine va fi defavorizat. Sau nu m-am gandit eu, poftim..ca nu sunt genial ca gica si compania. ;)

In rest, tot ce spuneam eu atunci, e valabil si acum; cota progresiva este de baza in EU.
Are dreptate.  Există vreun motiv, altul decît "hai să facem mișto de fanariotul", pentru care ar fi trebuit dezgropat topicul ăsta?

PS.  Eu sînt pentru menținerea cotei unice și împotriva PSD, care dacă ar ajunge la putere ar face tot posibilul de a scăpa de ea.  Dar pînă ajunge PSD la putere nu cred că mai e nimic de discutat pe tema asta.

#51
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.677
  • Înscris: 07.03.2004
Ce tot discutați voi despre cote de impozitare..?? e un subiect absolut nepopular.. S-a constatat în urma unui studiu sociologic (efectuat pe un eșantion reprezentativ de n'șpe persoane intervievate în stația de metrou Semănătoare) că cele mai detestate cuvinte din limba română sunt: impozit, taxă și factură.. Iar cele mai iubite: primă, scutire și gratuitate..! :D

Rezultatele sondajului de care-am pomenit mai sus (realizat de prestigioasa Fundație Soros) au ajuns și la Cotroceni. Surse interne care doresc să-și păstreze anonimatul afirmă că Președintele pregătește o mare lovitură de imagine și de redresare a popularității sale urmând să organizeze în ziua alegerilor locale un Referendum pentru adoptarea Legii de murături. Votanții vor fi chestionați dacă sunt de acord cu plata taxelor și a impozitelor și, subsidiar, dacă da, cam cât să fie ele. Se preconizează o participare de 112% și un vot de 104% împotriva taxelor și impozitelor. (8% din voturi vor fi anulate pentru exprimarea lor în stare de ebrietate).

#52
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostStrict, on Dec 8 2007, 11:47, said:

Are dreptate.  Există vreun motiv, altul decît "hai să facem mișto de fanariotul", pentru care ar fi trebuit dezgropat topicul ăsta?

PS. Eu sînt pentru menținerea cotei unice și împotriva PSD, care dacă ar ajunge la putere ar face tot posibilul de a scăpa de ea.  Dar pînă ajunge PSD la putere nu cred că mai e nimic de discutat pe tema asta.
Nu stiu daca cresterea economica de anul trecut si de anul asta s-a datorat in mare parte cotei unice, insa nu prea sunt de acord cu acest sistem, parca tot mai bine era inainte. Nu mi se pare normal ca cel cu un venit de >1000 euro/luna sa plateasca acelasi procent cu cel cu o leafa de 200-300 de euro. Cu cat ai salariul mai mare, cu atat trebuie crescuta cota de impozitare.
Si nu imi convine acest sistem si pentru faptul ca se aplica aceasta taxa si la dobanzile la depozite. Nu mai poate omul sa puna un ban deoparte, ca ii ia impozit si din dobanda. Asta e bataie de joc! <_< Carevasazica pe de-o parte reduce cota de impozitare la 16%, dar pe cealalta parte iti mai ia cateva procente la un comision de administrare a contului/cardului, comision de extragere numerar etc. Nu-i tot un  :drac: ?

#53
Ivanitch

Ivanitch

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 537
  • Înscris: 20.07.2003
Deci mai Duculeano, daca X munceste de 2 ori mai mult ca Y si castiga de 2 ori mai mult nu e corect sa plateasca de 2 ori mai mult impozit ca Y (in suma absoluta), ar trebui de 3 ori?  Deci trebuie sanctionat ca munceste mai mult sau ca are o pregatire mai buna, o calificare mai mare, etc.

Mda, sa-i sanctionam drastic pe astia care vor sa castige mai bine, sa ramana toti saraci si cu ochii la capra vecinului, nu cumva sa se ingrase.

Edit:
Opinia ta reflecta mentalitatea ca oamenii nu sunt platiti conform cu munca lor ci primesc salariile drept cadou (pe care fireste trebuie sa-l imparta cu toata lumea daca sunt baieti de comitet).

Editat de Ivanitch, 08 decembrie 2007 - 14:36.


#54
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostIvanitch, on Dec 8 2007, 14:33, said:

Deci mai Duculeano, daca X munceste de 2 ori mai mult ca Y si castiga de 2 ori mai mult nu e corect sa plateasca de 2 ori mai mult impozit ca Y (in suma absoluta), ar trebui de 3 ori?  Deci trebuie sanctionat ca munceste mai mult sau ca are o pregatire mai buna, o calificare mai mare, etc.

Mda, sa-i sanctionam drastic pe astia care vor sa castige mai bine, sa ramana toti saraci si cu ochii la capra vecinului, nu cumva sa se ingrase.
Nu-i vorba de nici o sanctiune, dar pe urma cand o sa iasa la pensie vor face gat ca de ce au doar 4 milioane, cand ei au muncit pe 1000 de euro. Pai da, dar daca ai cotizat doar 16%, suporta taticu' acuma! Cat dai, atata ai, stii cum e.  :D Pe urma facem gat ca serviciile de sanatate sunt asa cum sunt, mizerie si altele. Pai cum sa nu fie, cand tu dai la sanatate doar 7%? La un salariu brut de 10 milioane, inseamna 700000 de lei. Din banii astia nu acoperi nici o zi de spitalizare, nu mai zic tratamente si operatii cand e cazul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate