Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Fac.Informatica Iasi ( Univ.Al.I.Cuza)

- - - - -
  • Please log in to reply
1430 replies to this topic

#1063
AdrianMar

AdrianMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 21.09.2008
@raducup
Da, sunt destui care regretă că au ales facultatea asta. Majoritatea acestor "destui" renunță după primul semestru/an și se orientează spre altceva. Nu e o facultate pentru oricine. Prin asta nu spun neapărat că e grea, doar că are un "public" țintă destul de exclusivist. Dacă tu, ca viitor student, nu ai o atracție către domeniul, dar mai ales arta programării, nu ești dispus să stai o oră să faci un Debug, o noapte întreagă să realizezi un program pe care să îl prezinți a doua zi, și alte asemenea experiențe, atunci orientează-te spre altceva. Îți vei face singur un serviciu. Altfel, dacă vrei să înveți, să faci performanță, FII este facultatea pe care să o alegi. Pentru alte detalii, mai la obiect, îți stăm la dispoziție. :)

@Dida
:D

#1064
raducup

raducup

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.01.2009
Initial vroiam sa merg la medicina, dar avand in vedere ca imi place programarea, si nu imi place sa tocesc carti, cred ca vin la FII.
Programare, asta imi doresc! Nu matematica, nu prostii multe, chestii care sa imi foloseasca, utile.

#1065
AdrianMar

AdrianMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 21.09.2008
Învață foarte bine C++ vara asta și nu vei avea nicio problemă în primul an (cel puțin). Restul materiilor ce nu țin direct de programare mi s-au părut logice, dar mai ales ușor de trecut (doar la FAI trebuie să ai noroc de subiecte umane).

#1066
raducup

raducup

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.01.2009
Ce anume din C++? Am baza, tre sa stiu ce sa aprofundez. Ma gandeam la grafica, deci sa trec la Visual C++ :D

#1067
AdrianMar

AdrianMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 21.09.2008
Elemente de bază ale limbajului (vectori, matrici, tipuri de date, operatori), grafuri și arbori (la nivel de bază), lucrul cu fișiere, pointeri, liste, coadă, stivă, operații pe biți, paradigma backtracking, algoritmi de sortare (în special exerciții în care se folosesc aceste noțiuni). Astea îți vor trebui în primul semestru la Algoritmi și Programare, dar îți vor folosi și la alte materii. Dacă îți mai rămâne timp, te poți uita și peste partea de OOP a limbajului C++, măcar teoretic să înțelegi ce este aceea o clasă, un obiect, o metodă, un constructor/destructor etc.

Edited by AdrianMar, 02 July 2011 - 20:35.


#1068
raducup

raducup

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.01.2009
Aproape tot ce ai enumerat mai sus se invata in liceu, nu am probleme, doar ma enerveaza putin grafurile. Pointeri nu am facut delco, o sa ma uit pe ei. Multumesc de raspuns:D

#1069
Irnuk

Irnuk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.05.2007

 AdrianMar, on 1st July 2011, 18:25, said:

@raducup
Da, sunt destui care regretă că au ales facultatea asta. Majoritatea acestor "destui" renunță după primul semestru/an și se orientează spre altceva. Nu e o facultate pentru oricine. Prin asta nu spun neapărat că e grea, doar că are un "public" țintă destul de exclusivist. Dacă tu, ca viitor student, nu ai o atracție către domeniul, dar mai ales arta programării, nu ești dispus să stai o oră să faci un Debug, o noapte întreagă să realizezi un program pe care să îl prezinți a doua zi, și alte asemenea experiențe, atunci orientează-te spre altceva. Îți vei face singur un serviciu. Altfel, dacă vrei să înveți, să faci performanță, FII este facultatea pe care să o alegi. Pentru alte detalii, mai la obiect, îți stăm la dispoziție. :)

Nu speria viitorii studenti. De ex eu daca citeam ce ai scris tu despre o ora de Debug, si sa stau o noapte intreaga sa fac un program imi puneam intrebari serioase daca sa mai vin la info, pentru ca in cls 12 nu ma vedeam in stare de asa ceva. Am colegi care sunt in primii 20 (eu acum am trecut in anul 3) si nu au rabdare sa faca nici 5 minute de debug si totusi reusesc sa duca proiectul la capat si inca bine. Eu nu am stat niciodata o noapte intreaga sa fac un program ca sa il prezint a-2a zi. Chestiile astea depind de cum abordeaza fiecare facultatea. Mie de ex imi place sa fac proiectele din timp si imi place f mult debugul, petrecand cateodata si mai mult de o ora cu el la un bug. Alti colegi, cu note aprox la fel ca ale mele fac proiectele sa zicem "intr-o noapte" si nu folosesc debug. Aici depinde de fiecare. Nu e obligatoriu sa ai o pasiune f mare pentru informatica ca sa te descurci. Daca esti constiincios si stii sa te orientezi poti sa treci lejer fara sa itzi placa info. Evident ca o sa fie un chin sa faci atata facultate si dupa sa lucrezi in domeniu daca nu itzi place sa faci asta. Poate ca informatica sa fie pasiunea ta si sa fii foarte bun intr-un domeniu al informaticii, dar sa iei note mici, sau sa nu te descurci la facultate pentru ca nu itzi place sa inveti si alte ramuri ale informaticii.

Parerea mea e ca daca te-ai simtit atras macar putin de informatica in liceu, si nu era pt tine printre cele mai naspa materii si abia asteptai sa scapi de ea, este foarte ok sa vii la FII. E greu dar e frumos si daca chiar itzi doresti sa inveti, intr-un timp foarte scurt o sa stii chestii care acum nici nu ti le imaginezi ca exista.

#1070
AdrianMar

AdrianMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 21.09.2008
Din numeroasele exemple pe care le-am observat în primul an prefer să rămân la părerea mea. Să stai cu stres că ai 4, 5 sau 6 restanțe și nu treci anul (  :deadtongue: ) nu pare să fie viață lejeră de facultate. Oricum, depinde de abordarea fiecăruia și de țintele propuse a priori.  Viitorii studenți sunt liberi să tragă ce concluzii cred de cuviință. :)

#1071
raducup

raducup

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.01.2009
@AdrianMar
De ce ai avut asa mari probleme in primul an? Nu te descurcai bine la programare inca din liceu sau de ce?

#1072
AdrianMar

AdrianMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 21.09.2008
Eu n-am avut probleme. Am o singură restanță la FAI obținută din prostie. Mă refeream la alți colegi de-ai mei de grupă/an.

#1073
fd17

fd17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.04.2010
Anul trecut ultima medie a fost 8.38 pe la buget...Oare anul asta mai scad, tinand cont ca nu s-a copiat asa mult?

Intreb pentru ca am 8,11 si inca stau si ma intreb daca am sansa sau nu sa intru la buget....Nu ca ar conta prea mult, tot aici vin chiar daca e cu taxa..

Apropo, pot trece de pe locurile cu taxa pe cele de buget doar din anul 2?

#1074
AdrianMar

AdrianMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 21.09.2008
Mediile din anii anteriori sunt o referință rareori relevantă. Liceenii se schimbă, bacul se schimbă, viitorii studenți se schimbă. Eu zic că ai șanse să intri și la buget. Dacă intri însă la taxă, în al doilea semestru poți trece la buget, moment în care îți vei lua jumătate din banii de taxă (cei aferenți celui de-al doilea semestru) înapoi.

#1075
fd17

fd17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.04.2010
Super..Multumesc mult pentru informatii.

Mai am o intrebare.... studentii sunt impartiti in mai multe grupe, in functie de medie?

#1076
AdrianMar

AdrianMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 21.09.2008
Anul trecut studenții anului întâi au fost împărțiți în doi semi-ani (semi-anul A și semi-anul B), fiecare semi-an fiind împărțit la rândul lui în 7, respectiv 8 grupe de cca 30 de studenți. Sincer să fiu, nu știu cum s-au format exact acești semi-ani și aceste grupe. Cert este că nu ordinea alfabetică a contat. Cel mai probabil, pentru un echilibru "valoric", s-au distribuit pe rând studenți fiecărui semi-an, ulterior, aceștia fiind distribuiți pe rând fiecărei grupe, în ordinea mediilor de admitere (Primul în prima grupă, al doilea în a doua grupa etc reluându-se acest ciclu la "sfârșitul" grupelor).

Edited by AdrianMar, 03 July 2011 - 14:44.


#1077
raducup

raducup

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.01.2009
Ultima medie de anul trecut a fost 8.28 la buget si 5 la taxa:|
Si eu sper sa scada mediile, mie mi-a iesit 8.35, dar cred ca fac contestatie la informatica ca m-au cam furat, si poate creste media:D

Edited by raducup, 03 July 2011 - 15:07.


#1078
fd17

fd17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.04.2010
Nu mai folosi atatea puncte de suspensie!

Edited by Lucian_M, 03 July 2011 - 16:45.


#1079
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008

 raducup, on 3rd July 2011, 16:03, said:

Ultima medie de anul trecut a fost 8.28 la buget si 5 la taxa:|
Si eu sper sa scada mediile, mie mi-a iesit 8.35, dar cred ca fac contestatie la informatica ca m-au cam furat, si poate creste media:D
SPERI sa scada mediile??? :roflmaofast:
Cred ca anul asta la info o sa fie cel mult 7.5 media de intrare la buget :peacefingers:

#1080
thelion

thelion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.05.2008
Salutare.
Am terminat si eu anul asta liceul, am luat bacul cu note ce ma multumesc si nu m-am gafat la romana.
Sunt pasionat de informatica si ca majoratiatea oscilez intre FII si AC.

Idee este ca imi place matematica in limitele bunului simt...adica pana la integrale. Nu prea imi plac limitele si sirurile dar pot sa muncesc sa iau un examen.
Cat despre programare...imi place, imi place sa fac un program, imi place sa caut erorile datorita satisfactiei oferite cand le gasesc.
Fizica...cam la pamant. Nu m-am omorat in liceu.

Media de admitere la FII mi-ar iesi undeva in jur de 9,20 ( presupun ca nu trebuie sa am emotii pt fara taxa).
La AC e admitere si sunt satul de stat si invatat acum, dupa ce a fost bacul. M-am saturat de carti si caiete.

Acum tind sa dau mai mult la FII, dar am cateva intrebari:
1. Materiile ce pun probleme in primul an/semestru.
2. Ce "fel" de matematica se face?
3. Fizica?
4. C++ stiu cat am invatat in liceu si nimic mai mult dar destul bine. Ar trebui sa-mi fac grji pt anumite lucruri? Se reiau metode ca backtracking ? Se predau grafurile din nou?
5. Care este baza care se presupune ca o ai?
6. Alti doi colegi de ai mei mai dau la FII. O sa ma pot transfera dintr-o grupa in alta daca vreau sa fiu in aceeasi cu ei?
7. Daca am B2 la competentele la engleza si vreau la sectia in engleza trebuie sa mai dau examen?
Ca incheiere:
Care e slujba tipica care o are un absolvent FII? Dar unul AC ? ( daca se poate si in functie de specializari, ar fi perfect)

Multumesc.

Edited by thelion, 06 July 2011 - 17:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate