Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

ca pe vremea comunismului!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sofrosyne

sofrosyne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.08.2006
mie mi se pare cea mai mare nesimtire ce le-au dat la bacul scris la romana din toamna alora de-a 12a!!!! Le-a cerut sa redacteze o scrisoare catre un unchi plecat in strainatate in care sa-i povesteasca ce patrie frumoasa avem!!! asta ce e, un fel de defulare a frustrarii cauzate de toti emigrantii?? de toti cei 700 sau 7000 de oameni care renunta anual la cetatenia romana pentru ca s-au asezat in alta parte?? Acum incearca sa ne convinga sa ramanem aici prin tampenii? obligandu-ne sa le povestim "ce patrie frumoasa avem" ca sa ne luam diploma de bac?? ma intreb daca profii aia chiar au gandit cand au propus subiectul asta...deci inca n-am scapat de comunisti, asta clar nu...si se mai dezbatea daca e justificat sa excludem fostii colaboratori ai securitatii din viata politica...voi ce credeti? vi se pare normal sa depinda nota voastra de pupincurism? ma intreb cum arata lucrarea care a luat punctaj maxim la punctul asta...desigur, exista si oameni care chiar iubesc romania, si eu o iubesc. dar nu mi se pare normal sa ma forteze cineva sa-i povestesc "unchiului" meu plecat in strainatate ce tara frumoasa avem. si ce sa-i spun acolo? "salut unchisor, uite, eu m-am gandit sa-ti povestesc ce misto e tara noastra, ca tot ai plecat acum si iti e mai bine". Sau poate ca vroiau sa ii facem in sac..."hi hi, ce-ai ratat, looooser!!!" dorks! decat sa-si verse frustrarile pe invatamant, mai bine sa se gandeasca DE CE dracu pleaca toti desteptii de aici si sa incearca sa faca un lucru ca sa se intoarca! poate ne trezim ca incep sa ne interzica iar sa plecam din tara...ce-as rade...
what do u think about it?

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eu cred ca de fapt se urmareau formularile specifice acestui tip de corespondenta, nu laudele in privinta frumusetilor patriei.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,594
  • Înscris: 30.10.2003
Subiectul ales este ok. E un bun exercitiu sa stii cum sa-ti descrii tara in care te-ai nascut. Au existat momente in care trebuia sa prezint tara sau orasul in care m-am nascut, chiar si in engleza si sigur va mai trebui sa fac chestia asta.
Asa ca nu vad legatura cu comunistii, emigrarea sau pupincurism. E o situatie in care poti sa te afli in orice moment. Iar lucruri frumoase in Romania avem, trebuie doar sa le observi.  :)

#4
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Au ales un subiect pe care sa-l faca toti! Ca sa poti sa-l faci trebuia un singur lucru: sa poti scrie in limba romana!
Preferai sa ti se ceara sa comentezi ceva de Goga? :death:

#5
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006

View Postsofrosyne, on Aug 30 2006, 12:22, said:

mie mi se pare cea mai mare nesimtire ce le-au dat la bacul scris la romana din toamna alora de-a 12a!!!! Le-a cerut sa redacteze o scrisoare catre un unchi plecat in strainatate in care sa-i povesteasca ce patrie frumoasa avem!!! asta ce e, un fel de defulare a frustrarii cauzate de toti emigrantii?? de toti cei 700 sau 7000 de oameni care renunta anual la cetatenia romana pentru ca s-au asezat in alta parte?? Acum incearca sa ne convinga sa ramanem aici prin tampenii? obligandu-ne sa le povestim "ce patrie frumoasa avem" ca sa ne luam diploma de bac?? ma intreb daca profii aia chiar au gandit cand au propus subiectul asta...deci inca n-am scapat de comunisti, asta clar nu...si se mai dezbatea daca e justificat sa excludem fostii colaboratori ai securitatii din viata politica...voi ce credeti? vi se pare normal sa depinda nota voastra de pupincurism? ma intreb cum arata lucrarea care a luat punctaj maxim la punctul asta...desigur, exista si oameni care chiar iubesc romania, si eu o iubesc. dar nu mi se pare normal sa ma forteze cineva sa-i povestesc "unchiului" meu plecat in strainatate ce tara frumoasa avem. si ce sa-i spun acolo? "salut unchisor, uite, eu m-am gandit sa-ti povestesc ce misto e tara noastra, ca tot ai plecat acum si iti e mai bine". Sau poate ca vroiau sa ii facem in sac..."hi hi, ce-ai ratat, looooser!!!" dorks! decat sa-si verse frustrarile pe invatamant, mai bine sa se gandeasca DE CE dracu pleaca toti desteptii de aici si sa incearca sa faca un lucru ca sa se intoarca! poate ne trezim ca incep sa ne interzica iar sa plecam din tara...ce-as rade...
what do u think about it?

Ca sa fiu mai clar: cred ca esti nebun.

Care-i problema? Daca tie ti se pare ca RO e  o tara de cacat, care-te!
Dar inainte gandeste-te ca cei care arunca exclusiv cu cacat si nu fac nimic pro-patria sunt niste nulitati. E usor sa fii Gigi Contra.

Ca sa scrii ceva despre RO trebuie sa ai o cultura generala minima. Pe care normal c-o clasezi ca pupincurism daca n-o ai.

#6
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Probabil v-a dat acel eseu pentru ca erau siguri ca nu stiti nimic de frumusetile patriei :)si ca stiti sa exemplificati mai multe de spania decat de Romania.  

Cine a ramas sa dea a doua oara bacul , fara suparare , sunt viitorii muncitori in Spania. Sper sa nu se supere nimeni dar cam asa e. Si-au batut joc de voi :)) E cazul sa le aratati ca voi sunteti mai presus de prostii aia care va fac subiectul ! E timpul sa mergem in Spania langa bunicul pe care ei , chipurile , il vor sa il aducem inapoi.!
Le aratam noi lor! A Sais! Le aratam noi $#($@!!


(pamflet)

#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Io nu pricep de ce te enervezi... daca iti dadea de scris o scrisoare in care sa descrii frumusetile din Groenlanda, era mai bine? Le stiai mai bine? :huh:

#8
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Cred ca cel mai bine era sa nu se ajunga la situatia de a da BAC-ul in toamna. End of Story !

#9
sofrosyne

sofrosyne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.08.2006
stati calmi, nu eram kiar asa de nervoasa, ma exprim eu mai aiurea :D. nu m-a deranjat faptul k i-a pus sa scrie despre tara noastra, kiar imi place tara noastra mult. ceea ce m-a deranjat a fost faptul k mi s-a parut ilogic. hai sa-i scriem unui unchi din strainatate ce misto e tara noastra. puteau sa-i puna sa scrie ca un fel de scrisoare de motivatie pentru un seminar de nustiu ce unde trebuie sa descrie tara noastra. asta mi se pare cam prea...direct. sunt intr-adevar si viitorii muncitori din spania, dar si viitorii muncitori de sapa de la noi si cine stie, poate kiar bisnitari si alte alea. intr-adevar, n-am facut legatura cu sesiunea de toamna. dar oricum mi se pare exagerat sa ceri asta la bac, pt k nu cred k se pleaca de la premiza k tratezi cu niste idioti, nu?
oricum de la anu o desfiinteaza...
so calm down, nu m-a deranjat decat atitudinea!

#10
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
@sofrosyne:
Probabil tu vorbesti de subiectul II, unde se stie ca se da un asemenea text. Mi-e greu sa cred ca era mai bine sa dea un proces verbal sau o argumentare. Subiecte de genul asta s-au dat si anii trecuti la capacitate. E o chestie normala ca s-o faca tot...elevu' de clasa a 12a   <_<

#11
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu e dragut careva sa scrie exact cum suna subiectul? ca am eu o nelamurire - vis-a-vis de a descrie o tara cuiva care se presupune ca o cunoaste deja.

#12
serbanica

serbanica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 21.09.2004

View Postdjclocky, on Aug 30 2006, 13:06, said:

Cine a ramas sa dea a doua oara bacul , fara suparare , sunt viitorii muncitori in Spania.

:coolspeak:  :peacefingers:  :photo:  B)

foarte adevarat ! pe vremea comunismului macar facea toata lumea 8, 12 clase. acum in clasa a 9a, a 10a copii viseaza sa faca bani gramada fara sa faca nimic. daca nu ar mai avea exemplele negative din viata cotidiana nu ar mai gandi sigur asa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate