Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Topic DRIVERE - SONY/VAIO

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#37
KoKet

KoKet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 02.12.2005
pai poate zici si eroarea...daca se poate

#38
afterdark83

afterdark83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.02.2008
am si eu un laptop Sony Vaio VGN-FE48M, cel putin asta e modelul scris pe monitor, colt dreapta jos.

problema este in felul urmator:

am downgradat la Windows XP, pentru ca la sistemul Vista nu imi permitea conexiunile la net, in fine, complicata treaba.

nu am drivere pentru high definition audio si modem device. am mai gasit ceva drivere cu Driver detective, dar nu le-am putut instala. am cautat si cu Driver Agent, am gasit si acolo ceva, arata ca fiind device instalat, dar nu functioneaza nici un device.

am cautat si cu google, si yahoo, si tot nu am reusit nimic. ma gandesc ca trebuie sa fie undeva si driverele astea, nu se poate sa ruleze doar Vista pe modelul asta de laptop.

laptopul l-am adus din italia, am intrat si pe site-urile sony din UK, USA si italian, si acolo nu ofera support si drivere decat pentru Windows Vista. foarte tare, nu?

daca poate cineva sa ma ajute cu pachetul de drivere pentru modelul asta, sau un link, ceva, poate stie mai multe decat mine, i-as fi recunoscator.

multumesc frumos!

astept mesaje aici, sau pe mess: jinxy_dawg este ID-ul.

#39
grizzlee

grizzlee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 03.04.2007
Salut
As avea nevoie de nishte drivere sata ptr Sony Vaio vgn-fz21m ptr ca vreau sa instalez xp pe el si se pare ca nici unul din driverele pe care le-am incercat nu sunt bune.

mersi

#40
rdg77

rdg77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.02.2008
Eu am un VGN-AR41S. A incercat careva sa instaleze XP pe acest model? Daca da, ati reusit? Please Help! :rolleyes:

#41
KoKet

KoKet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 02.12.2005

View Postrdg77, on Feb 24 2008, 14:08, said:

Eu am un VGN-AR41S. A incercat careva sa instaleze XP pe acest model? Daca da, ati reusit? Please Help! :rolleyes:

Ce anume nu ai reusit sa faci ??

#42
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postgrizzlee, on Feb 24 2008, 13:58, said:

Salut
As avea nevoie de nishte drivere sata ptr Sony Vaio vgn-fz21m ptr ca vreau sa instalez xp pe el si se pare ca nici unul din driverele pe care le-am incercat nu sunt bune.

mersi

le-ai incercat pe cele postate de mine de pe pagina 1?

#43
KoKet

KoKet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 02.12.2005
Cum pot obtine si eu de la cineva un set recovery discs ? cu windows xp home/ dar sa fie in engleza si driverele , nu conteaza care model , vreau doar XP`ul pentru ca eu am pus altul dar e in Spaniola si ma enerveaza...

#44
vladi_ivans

vladi_ivans

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 22.03.2007
poate va ajuta http://www.vaio-link...=voe_en_gb_cons

#45
diggeorge

diggeorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.04.2007

View Postgeorgianungureanu, on Feb 3 2008, 23:20, said:

Am un Sony Vaio VGN-NR11Z/S , vine cu Vista preinstalat, i-am facut recovery sa nu raman in fundu' gol,  dar acum ma chinui cu xp-ul ptr k nu gasesc driveri ........ vre-o idee vre-o sugestie?

[email protected]  

multumesc

Salut ma poti ajuta si pe mine sa ii pun Xp la al meu.
Adresa de mail: [email protected]
Merci mult

#46
MrZee

MrZee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 05.02.2008
DVD-URILE de recovery au so iclus cu key cu tot, asa k nu va merge decat pe un singur laptop( cel original)
Laptopurile Sony Vaio care nu au DVD-URI de recovery au un automated system recovery inclus pe o partitie ascunsa pe harddisk
In cazul in care veti sterge partitia ascunsa va puteti lua adio de la licenta.
Din Fabrica ele vin cu Vista (Home Premium, Business, etc) asta inseamna ca au fost construite (gandite) pt acel sistem de operare
Astfel nu veti gasi toate driverele la ele.

#47
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 15.06.2005
salz
help si eu..
imi bat capul cu un vaio adus de prin america latina...
vreau sa pun XP pe el (el fiind un sony vaio VGN NR130FE).
sa zicem ca am gasit ceva drivere, dar cand pun XP nu imi gaseste HDD. nu am gasit nicaieri in bios sa schimb modul HDD din SATA in ATA (la acerul meu asa fac).
intrebarea mea: cum pun XP pe el?
ms mult

#48
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 15.06.2005

View Postandy_x3m, on Apr 9 2008, 23:37, said:

salz
help si eu..
imi bat capul cu un vaio adus de prin america latina...
vreau sa pun XP pe el (el fiind un sony vaio VGN NR130FE).
sa zicem ca am gasit ceva drivere, dar cand pun XP nu imi gaseste HDD. nu am gasit nicaieri in bios sa schimb modul HDD din SATA in ATA (la acerul meu asa fac).
intrebarea mea: cum pun XP pe el?
ms mult


#49
cypryan1985

cypryan1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2006
Sunt destul de multe post-uri cu asa ceva, cauti driverele SATA pe site-ul producatorului placii de baza, le downloadezi, apoi folosind nLite le integrezi intr-o imagine de cd de xp.
Bafta

#50
Adriana_007

Adriana_007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.12.2006
offfffff
deci eu am un vaio primit din cu vista preinstalat, dar e in spaniola :(
eu vreau vista dar in engleza.. stie cineva daca e vre-o posibilitate de a schimba limba la windows vista?

#51
sup3rfly

sup3rfly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.08.2007

View PostAdriana_007, on Apr 23 2008, 14:34, said:

offfffff
deci eu am un vaio primit din cu vista preinstalat, dar e in spaniola :(
eu vreau vista dar in engleza.. stie cineva daca e vre-o posibilitate de a schimba limba la windows vista?

Incearca sa pui Vitsa SP1 in limba engleza ... ar treb sa mearga ...

Si pentru ca  tot am dat de topicul asta dedicat drivere VAIO, am si eu o problema cu driverul de sunet pe linuxsi poate  ma poate ajuta cineva.
Am un VGN FZ11M si o placa de sunet "SigmaTel STAC9872AK". Faza este  ca eu folosesc si linux si la orice distributie
de linux care am incercat-o mi se intampla acelasi lucru:  cand bag casti sau boxe in jackul de la laptop, sunetul tot in speakerele lui se aude .
Am cautat driveri si nimic . Ma poate ajuta cineva ? ( deci sunteul merge, dar nu trece pe portul ala de iesire cand bag un periferic )

#52
Bush3k

Bush3k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.10.2005
chiar nu se gaseste o solutie pentru schimbarea limbii la aceste windows-uri vista? eu am un FZ31S si la fel am windowsul in alta limba decat english mai precis in italiana. sincer chiar ma streseaza ca nu pot schimba limba. Am facut un update la un vista ultimate si cand am dat sa instalez update-urile pe care le vroiam eu am vazut ca acolo poti alege ce language pack-uri poti downloada, erau foarte multe, araba, romana, etc. Ma gandesc ca asta merge numai daca ai vista ultimate, daca stie cineva cum pot salva acel language pack ar fi foarte bine, sa-l pot instala pe vaio.

#53
vladi_ivans

vladi_ivans

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 22.03.2007

View PostBush3k, on Apr 26 2008, 18:04, said:

chiar nu se gaseste o solutie pentru schimbarea limbii la aceste windows-uri vista? eu am un FZ31S si la fel am windowsul in alta limba decat english mai precis in italiana. sincer chiar ma streseaza ca nu pot schimba limba. Am facut un update la un vista ultimate si cand am dat sa instalez update-urile pe care le vroiam eu am vazut ca acolo poti alege ce language pack-uri poti downloada, erau foarte multe, araba, romana, etc. Ma gandesc ca asta merge numai daca ai vista ultimate, daca stie cineva cum pot salva acel language pack ar fi foarte bine, sa-l pot instala pe vaio.
Incercati aici: http://forum.softped...howtopic=303978

#54
Adriana_007

Adriana_007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.12.2006
mda... deci mi-am dus laptopul la cineva sa mi-l instaleze ca am zis ca nu il stric eu din prima, dar nu sunt multumita deloc de el!
mi-a pus vista ultimate si mi-a zis ca atunci cand intru pe net sa il activez. mai am 28 de zile.. dupaia habarnam ce se intampla. am intrat pe net.. i-am dat activate, dar .. invalid key..

pe langa asta, nu merg cateva lucruri. nu mai imi merg unele taste, puteam sa dau volum si luminozitate din taste utilizand Fn dar acum.. nu mai merg.. screen saverurile nu mai merg, imi spune ca "the screen saver can`t run because it reguires a newer video card or one that`s compatible with Direct3D" what??? ciudat, inainte mergeau perfect. card readerul nu mai merge..poate nu io fi instalat driverul, banuiesc..
si inca ceva. inainte aveam ratingul, stiti voi...windows experience index, 4.1! acum e 1!!!. ratingurile sunt aceleasi la procesor, la rami si la hard disk. dar la graphics si la gaming graphics e 1.
cum e posibil asa? mnoh.. oi fi eu mai toanta dar nu inteleg :)
rezolutia parca e mai nashpa...jocurile sacadeaza groaznic..
nush, sunt dezamagita. mai bine il lasam in spaniola :( mai invatam si eu spaniola...
ceva sugestii?? e normal asa ceva?

era sa uit.. nu imi merge everestul. la multe componente imi spune unknown..

Edited by Adriana_007, 23 May 2008 - 11:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate