Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

Cu vaporul spre..

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
bombonica

bombonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.05.2006
Urmeaza sa plec in Grecia si as vrea sa ocolesc Giurgiul. A trecut cineva cu bac-ul pe la Silistra? Exista vreun program, se sta mult? Pliiiiz :worthy:

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,093
  • Înscris: 07.07.2006
E ocol mare ca sa treci pe acolo. E mai de-a dreptul pe la Giurgiu pentru Grecia.

Se poate sta si 2 ore. Programul e zi - lumina.

#3
adysse

adysse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.05.2006

View Postbombonica, on Aug 16 2006, 16:29, said:

Urmeaza sa plec in Grecia si as vrea sa ocolesc Giurgiul. A trecut cineva cu bac-ul pe la Silistra? Exista vreun program, se sta mult? Pliiiiz :worthy:

Ce pot sa-ti spun?Eu am bunicii in partea aia si iti dai seama cam cat de des trec cu bacul.Nu exista un program anume, se trece cand se umple bacul de obicei.Bine, acum vara si mai ales in perioada asta,se umple destul de repede.Incearca sa nu te prinda ora 13 p'acolo,ca atunci isi iau nenea marinerii pauza :death: .Si crede-ma,o lungesc o ora.

Poate merita totusi sa te risti.Peisajul e frumos,pe apa mergi cam 20 de minute,depinde de cat de adanca e apa acum,ca se schimba ruta.Acum,vara,circula si doua bacuri.Mi se pare ca pentru turisme pretul este de 20 de lei.Cred,chiar nu stiu,ca nu conduc eu masina :P .

Distractie placuta in concediu

#4
bombonica

bombonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.05.2006

View Postadysse, on Aug 17 2006, 00:48, said:

Ce pot sa-ti spun?Eu am bunicii in partea aia si iti dai seama cam cat de des trec cu bacul.Nu exista un program anume, se trece cand se umple bacul de obicei.Bine, acum vara si mai ales in perioada asta,se umple destul de repede.Incearca sa nu te prinda ora 13 p'acolo,ca atunci isi iau nenea marinerii pauza :death: .Si crede-ma,o lungesc o ora.

Poate merita totusi sa te risti.Peisajul e frumos,pe apa mergi cam 20 de minute,depinde de cat de adanca e apa acum,ca se schimba ruta.Acum,vara,circula si doua bacuri.Mi se pare ca pentru turisme pretul este de 20 de lei.Cred,chiar nu stiu,ca nu conduc eu masina :P .

Distractie placuta in concediu



pliz, pliz, poate afli la ce ora e prima cursa dimineata :worthy:

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Costa 200.000. (20 RON). Prima cursa e la 7 parca.

#6
adysse

adysse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.05.2006

View PostdreaQ, on Aug 17 2006, 14:52, said:

Costa 200.000. (20 RON). Prima cursa e la 7 parca.

Da,asa zic si eu ca e, la 7.Oficial cica e la 6, dar nu poti sa bagi mana in foc pentru ei.Si chiar daca trece la 6, e posibil sa nu prea fie loc pe bac, ca atunci trec si aia de lucreaza in vama si cei care lucreaza la firma de care apartine acest minunat bac.By the way, vezi ca nu este o coada organizata, mai sunt destepti si smecheri care "dau coate" p'acolo.Iti trebuie mereu putin tupeu.Oricum,incearca pe la 6 jumate sa fii acolo, sa ai loc in primul rand:P

#7
tovarasu

tovarasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.07.2008
as vrea sa stiu daca exista bac sau vapor pt a trece la venetia cu masina din una dintre urmatoarele statiuni: rovinj,porec, novigrad, umag si cat costa pt 1 buc masina +4 buc. persoane adulte :)  , unde ma sfatuiti sa raman din cele 4 statiuni?, as vrea sa merg la ghici sa iau ceva acolo sau e mai bine sa rezerv din timp? ceva sfaturi ar fi binevenite:)

#8
ia026georv

ia026georv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.09.2006
http://www.aferry.to/

dă clic pe Croația și vor apărea toate cursele spre Veneția

#9
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Posttovarasu, on Jul 29 2008, 14:22, said:

as vrea sa stiu daca exista bac sau vapor pt a trece la venetia cu masina din una dintre urmatoarele statiuni: rovinj,porec, novigrad, umag si cat costa pt 1 buc masina +4 buc. persoane adulte :)  , unde ma sfatuiti sa raman din cele 4 statiuni?, as vrea sa merg la ghici sa iau ceva acolo sau e mai bine sa rezerv din timp? ceva sfaturi ar fi binevenite:)


Deci "tovarasu",

In "lumina tezelor de partid", cetatenii care merg la odihna in Umag vor avea parte de mai multe plaje cu pietris pe cand cei care merg in Novigrad, Rovinj si Porec au parte mai degraba de plaje betonate sau cu stanci (cele cu pietris sunt mai rare)!
In schimb, in Rovinj si Porec ai multe de admirat in partea veche a oraselor (burghezia decadenta  :deadtongue: )! Ramane la alegerea ta ce preferi: plaje sau arhitectura! Poti sta la plaja in Umag (sa te cazezi acolo) si sa vizitezi Novigrad, Rovinj si Porec, fiind apropiate de Umag! ;)

#10
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
Eu cu vaporul am mai fost o singura data, vreo 2 ore cred-din Tulcea pana in Delta. Insa acum ma asteapta o calatorie cu vaporul de vreo 7 ore, din Roma pana in Sardinia.

Asadar, as avea cateva intrebari:

1. Exista mai multe porturi din care pot pleca din Roma spre Sardinia? (trebuie sa ajung dincolo in portul Olbiea)
2. Cam cat costa un bilet si care sunt conditiile de calatorie? (atata ziua cat si noaptea)
3. Multi m-au intrebat daca nu am rau de mare. Habar n-am. In caz c-o sa am ce de genul, ce ma sfatuti sa fac? (inainte sa ma arunc in mare :-)
4. Ce ar mai trebui sa stiu inainte sa plec?

Va multumesc si astept sfaturile si sugestiile voastre.

Edited by bluesky_c3, 17 August 2008 - 12:48.


#11
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
salutare

as vrea sa stiu care este mai scurt drum (pe apa) cu ferry catre palma de mallorca

din barcelona, valencia sau ....? ( daca mai exista)

si daca a fost cineva chiar costa atat de mult cat se spune?

va multumesc

#12
horia_51

horia_51

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2009
salut la toata lumea!
Cine stie cu ce ajung de la Split la Roma. Pe asfalt este prea departe. Cu ferry dureaza mult si nu merg cu masina. Este o cursa navala Split-Pescara?
Cum aflu orarul si pretul?
La italieni am gasit autobuse Pescara-Roma cu 15 Eur-dus.

#13
michirec

michirec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 22.01.2009

View Posthoria_51, on Feb 17 2009, 17:12, said:

salut la toata lumea!
Cine stie cu ce ajung de la Split la Roma. Pe asfalt este prea departe. Cu ferry dureaza mult si nu merg cu masina. Este o cursa navala Split-Pescara?
Cum aflu orarul si pretul?
La italieni am gasit autobuse Pescara-Roma cu 15 Eur-dus.
   Cu avionul din aeroportul Split...

#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Vreau să ajung pe insula Lesbos și am văzut că este cu mult mai aproape de Turcia decât de Grecia.
Cât costă drumul, de unde pleacă cursele și cât de dese sunt acestea?
Mulțumesc!


#15
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View Postcopjob2000, on Apr 16 2009, 11:39, said:

Vreau să ajung pe insula Lesbos și am văzut că este cu mult mai aproape de Turcia decât de Grecia.
Cât costă drumul, de unde pleacă cursele și cât de dese sunt acestea?
Mulțumesc!

Stiu ca sint curse Ayvalik - Mytileini. Gasesti pe net

Edited by remg, 16 April 2009 - 19:38.


#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Mulțumesc!
Știam de cursele astea...dar mă interesează detalii... dacă cineva a fost pe insulă venind din Turcia cu ferry!


#17
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Culmea... nu mă gândeam chiar la așa ceva... să nu meargă nimeni pe Lesbos venind din Turcia!!!
Foarte tare!!!
Recomandat cunoscătorilor...


#18
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

View Postbluesky_c3, on Aug 17 2008, 13:47, said:

Eu cu vaporul am mai fost o singura data, vreo 2 ore cred-din Tulcea pana in Delta. Insa acum ma asteapta o calatorie cu vaporul de vreo 7 ore, din Roma pana in Sardinia.

Asadar, as avea cateva intrebari:

1. Exista mai multe porturi din care pot pleca din Roma spre Sardinia? (trebuie sa ajung dincolo in portul Olbiea)
2. Cam cat costa un bilet si care sunt conditiile de calatorie? (atata ziua cat si noaptea)
3. Multi m-au intrebat daca nu am rau de mare. Habar n-am. In caz c-o sa am ce de genul, ce ma sfatuti sa fac? (inainte sa ma arunc in mare :-)
4. Ce ar mai trebui sa stiu inainte sa plec?

Va multumesc si astept sfaturile si sugestiile voastre.

1. B) raspund dupa un an , in ideea ca poate ajuta pe cineva. cu avionul e destul de scump in perioada estivala. aici e un site cu ferry din italia  www.aferry.it/ de langa roma se pleaca cu feribotul spre olbia din civitavecchia
2. nu am calatorit pe ruta asta, dar  colegii mei da, au mers noaptea, au luat cabina,au traversat si  cu masina...
3. in cazul in care ai rau de mare... sunt ceva pastile in farmacii, sunt ok si cele pt rau de masina sau de avion. sfaturi inainte de a calatori pe mare:
  - a nu se bea inainte cafea, bauturi acidulate, alcool
  - a se manca putin, ideal fara grasimi sau mancaruri grele, dar cu minim o ora inainte de a pleca barca. dar nu mergeti cu stomacul gol
  - beti apa si mancati fructe care va ajuta organismul sa nu se deshidrateze
  - luati cu voi grisine sau sticksuri, guma de mestecat si rontaiti cand incepe sa vi se faca greata
  - evitati spatiile mici si inchise in timpul navigarii
  - daca incepe sa vi se faca greata, ametiti, etc, nu va intindeti, o sa va fie si mai rau. incercati sa stati in picioare si gasiti ceva sa va tina ocupat, dar nu cititul
  - nu stiu daca la noi se gasesc in farmacii, dar dincolo sunt niste benzi- sea band-  gen elasticele de par groase groase, care au o bila de plastic pe ele. banda se aplica pe brat, la 2-3 cm de incheietura mainii, cu plasticul sa atinga pielea. asta creaza o presiune la vasele de sange , si mai diminueaza raul de mare.
  - beti daca puteti ceai de ghimbir-ginger- sau de menta

4. daca puteti sa mergeti cu masina in vacanta in sardegna, ar fi cel mai bine. in zona de nord - olbia, costa smeralda, etc masinile de inchiriat costa f mult. nu ai cu ce te deplasa intre statiuni, pt ca nu exista autobuze. supermarketuri sunt numai in olbia. in rest sunt magazinele micute unde preturile sunt maricele. in restaurante, costa cam mult. un ex: 2 pizza de 500 g, o sticla de apa minerala la 1 l, o bere la tap, un capucino, 45 euro. se poate sa va apara pe nota de plata pe langa mancare, "serviciu la masa", care e de cca 4-5 euro/pers. care nu e ciubucul :( un alt ex: la o cafenea-terasa 2 capucino, 1 cola la pahar si apa minerala la pahar : 18 euro plus ciubuc. intrarea in discoteci e maricica, de la 20-30 euro in sus

sincer, e o insula in care as merge o singura data in vacanta. as merge in corsica mai degraba. sau croatia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate