Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Studiul comparat al religiilor si credintelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
987 replies to this topic

#73
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Mda, in Dhammapada sunt cuprinse invataturi ale lui Buddha.
Imi voi permite sa dau niste citate in acest topic:

Quote

Oricat de multe cuvinte sfinte citesti,
Si oricat de multe rostesti,
Ce bine iti vor aduce ele,
Daca nu le pui in practica?


#74
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005

 aurel.ion, on Aug 15 2006, 21:05, said:

Sau pentru Naga faceti si un studiu comparativ al credintelor si practicilor sataniste, sa aiba omul unde sa-si expuna experienta in blesteme.  :lol:

Iar incepi? :) Daca ma apuc acum si scriu rugaciunea "Tatal Nostru" in semnatura inseamna oare ca automat sunt crestin? :bigwhitegrin:
Apropo de buddhism, eu cred ca experientele mele "buddhiste" sunt mai autentice decat ale tale din cateva motive:
1. Nu cred in existenta lui Dumnezeu-persoana, element caracteristic al buddhismului dar care tie iti lipseste.
2. Nu cred in existenta unui suflet individual, idee denumita in buddhism "anatta".
3. Practic anapanasatti si uneori vipassana, care sunt tehnici buddhiste de meditatie clasice, pe cand tu practici niste tehnici de phowa si kalachakra in mod evident denaturate si rastalmacite de GB (vezi de exemplu adaugarea complet aiurea in textul despre Phowa a lui Dumnezeu Tatal si a notiunii de atman).
4. Singurul lucru unde ma bati la elemente "buddhiste" este credinta ta in reincarnare, care mie imi lipseste. Dar si aici e vorba in cazul tau de o credinta in reincarnare specifica hinduismului popular si nu metafizicii buddhiste, pentru care nu exista suflet individual care sa se reincarneze ci eswte vorba doar de o relatie de cauzalitate intre existentele a mai multe personalitati care in esenta sunt nepermanente si iluzorii.

#75
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Bine, ce rezultate concrete ai obtinut si cum te-au transformat ca om tehnicile buddhiste practicate de tine?  :lol:

Voi da in continuare citate din Dhammapada

Quote

In aceasta lume,
Ura nu va dispersa niciodata ura.
Doar iubirea dizolva ura.
Aceasta este legea,
Eterna si omniprezenta.
Sesizeaza cineva vreo asemanare intre aceste invataturi ale lui Buddha si invataturile lui Iisus?  :)

Edited by aurel.ion, 15 August 2006 - 20:37.


#76
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005

 aurel.ion, on Aug 15 2006, 21:36, said:

Bine, ce rezultate concrete ai obtinut si cum te-au transformat ca om tehnicile buddhiste practicate de tine?  :lol:

Voi da in continuare citate din Dhammapada

Sesizeaza cineva vreo asemanare intre aceste invataturi ale lui Buddha si invataturile lui Iisus?  :)

Dhammapada tradusa de cine? Si esti sigur ca e vorba de "iubire" acolo si nu de "compasiune"?

#77
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Dhammapada comentata de unul, Osho. Un "biet" profesor universitar indian de filozofie.  :)  N-are sens sa ne impiedicam in traduceri, contextul e destul de clar in a evidentia ce vrea sa spuna Buddha.

#78
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005
Apropo de luptele de pe alt topic si de comparatii crestinism-buddhism, uite cateva pagini destul de on-topic.
Sper sa le citesti cu atentie.

#79
kaminski

kaminski

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 05.05.2004
Comrade Aurele eu in 1996 am avut oportunitatea sa calatoresc in India si am vazut cu ochi mei ce inseamna
sa fi budist  iti recomand cu caldura o vizita in India, vorbim dupa

#80
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005

 aurel.ion, on Aug 15 2006, 21:46, said:

Dhammapada comentata de unul, Osho. Un "biet" profesor universitar indian de filozofie.  :)  N-are sens sa ne impiedicam in traduceri, contextul e destul de clar in a evidentia ce vrea sa spuna Buddha.

Rajneesh, aoleu.. :D :P
Osho era un tip intr-adevar inteligent si foarte cunoscator al domeniului filozofiei orientale, dar si-a folosit talentele pentru a crea un cadru "doctrinar" destul de original care sa fie potrivit cu dorinta sa de a atrage discipoli occidentali pentru a dobandi putere, bani si femei. :nonobad: Asa ca nu e cel mai bun autor pe care sa il folosesti pentru exemple in domeniul asta.

#81
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Baieti, n-ati auzit ce zicea Buddha? Poti sa citesti si sa vezi oricat, conteaza ce practici.
Aici aveti cuvantul, dar se cam lasa tacere cand va pun sa vorbiti de asta, si de rezultate practice.  :lol:

Edited by aurel.ion, 15 August 2006 - 20:53.


#82
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005

 aurel.ion, on Aug 15 2006, 21:53, said:

Baieti, n-ati auzit ce zicea Buddha? Poti sa citesti si sa vezi oricat, conteaza ce practici.
Aici aveti cuvantul, dar se cam lasa tacere cand va pun sa vorbiti de asta, si de rezultate practice.  :lol:

Si trebuie sa si faci parada cu ce rezultate obtii? :)

#83
ditto___

ditto___

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 19.03.2006
Niciuna nu este adevarata. Toate sunt ipoteze ale formarii omului si universului. Ideile filozofice nu au stat pe loc si nici nu stau. Circula si se influenteaza. Cam asta e...
Si daca tu vrei ca dintre mii si mii de ipoteze sa alegi una care sa mai fie si buna, eu zic ca mai bine joci la Loto...ai mai multe sanse sa castigi...

#84
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

 Naga, on Aug 15 2006, 21:56, said:

Si trebuie sa si faci parada cu ce rezultate obtii? :)
Nu parada, ci sacrificiu spre binele stiintei.  :lol:
Macar aia de la Myth Busters au onestitatea sa probeze, pentru a verifica. :lol:  Aia e stiinta, si presupune sacrificii.  :)

#85
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005

 aurel.ion, on Aug 15 2006, 22:00, said:

Nu parada, ci sacrificiu spre binele stiintei.  :lol:
Macar aia de la Myth Busters au onestitatea sa probeze, pentru a verifica. :lol:  Aia e stiinta, si presupune sacrificii.  :)

Si cum ai vrea sa probam autenticitatea relatarilor ca sa nu ajungem iar la acuzatii stupide de utilizare de "colaje"? :naughty:
Ai citit ceva din paginile alea? :)

Apropo de faza cu "blestemele", Aurele, uite un mic citat din paginile alea:

"For the karma of an action to be complete, there has to be a basis for the act of killing, namely the being to be killed; there has to be the intention; there has to be a preparation; and there has to be the completion of the act."

Daca inlocuiesti "kill" cu "curse" oare ce obtii? ;)

Edited by Naga, 15 August 2006 - 21:19.


#86
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Pai daca Naga iar omite ce e mai important sa descrie atunci cand vorbeste de asane, si incepe sa se balbaie cand il pun sa intre in amanunte, atunci, cel putin pentru mine, o sa fie clar.  :lol:  Te intreb si te descos io pe toate partile, mai ceva decat ziaristii aia pe Dalai Lama, stai linistit.  :lol:

Poti sa incepi raspunzandu-mi la aceasta intrebare simpla:
1. In urma practicilor tale intense buddhiste, s-a realizat o transformare a caracterului, astfel incat ai devenit un izvor de compasiune si de ajutor pentru cei din jur? :)

#87
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

 ditto___, on Aug 15 2006, 21:58, said:

Niciuna nu este adevarata. Toate sunt ipoteze ale formarii omului si universului. Ideile filozofice nu au stat pe loc si nici nu stau. Circula si se influenteaza. Cam asta e...
Si daca tu vrei ca dintre mii si mii de ipoteze sa alegi una care sa mai fie si buna, eu zic ca mai bine joci la Loto...ai mai multe sanse sa castigi...
Faină chestie. Totuși e important să joci, și față în față cu Universul, și la Loto (că poate se dă la oameni nevoiași din impozitul tău pe prostie).

#88
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005
Alt citat pentru Aurel:

"Generally, first of all, the motivation is the most important thing, and the result is also important. Violence is just the method, and the method is less important. But the pity is, you don't know the results of your actions until they happen. Violence is like a very strong pill. For a certain illness, it may be very useful, but the side effects are enormous. On a practical level it's very complicated, so it's much safer to avoid acts of violence."

Ia zi Aurele, daca luam in calcul faptul ca pentru voi, misanii, violenta se manifesta nu numai in plan fizic ci si in cel "subtil", la ce concluzii ajungem? ;) Asa va justificati si voi oare meditatiile colective avand ca scop doborarea unor oameni politici, cum a fost vorba si in cazul meditatiilor voastre anti-Nastase din 2004? :naughty:
Si cum ramane atunci cu "blestemele" alea atata vreme cat voi nu imi cunoasteti motivatiile si in text se spune ca "the motivation is the most important thing"? :P

#89
kaminski

kaminski

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 05.05.2004
Comrade Aurele ce ai studiat  :o Iti recomand citeva carti sa te m-ai edifici :naughty:  sa nu m-ai  "Introduzione al Samkhya, "Introduzione al Nyaya", "Upanisad del grande libro silvestre", "Le origini e i libri sacri dell’Induismo". autor Cesare Rizzi asta pe langa citeste si Dr. Sarvepalli Radhakrishnan.

#90
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005

 aurel.ion, on Aug 15 2006, 22:20, said:

Pai daca Naga iar omite ce e mai important sa descrie atunci cand vorbeste de asane, si incepe sa se balbaie cand il pun sa intre in amanunte, atunci, cel putin pentru mine, o sa fie clar.  :lol:

Eu nu m-am balbait deloc atunci. :) Tu erai ala suparat ca relatarile mele nu corespundeau cu dogma misana, asa cum este ea concretizata in cursurile voastre.

 aurel.ion, on Aug 15 2006, 22:20, said:

Te intreb si te descos io pe toate partile, mai ceva decat ziaristii aia pe Dalai Lama, stai linistit.  :lol:

Nu sunt ziaristi.

 aurel.ion, on Aug 15 2006, 22:20, said:

Poti sa incepi raspunzandu-mi la aceasta intrebare simpla:
1. In urma practicilor tale intense buddhiste, s-a realizat o transformare a caracterului, astfel incat ai devenit un izvor de compasiune si de ajutor pentru cei din jur? :)

Poate ca da poate ca nu. :P Cum ai putea tu sa ma verifici daca as zice "da"? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate