Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme

Ford Focus 2007, motorul se opres...
 Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 

Studiul comparat al religiilor si credintelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
987 replies to this topic

#109
Gentle_dragon

Gentle_dragon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 03.08.2006

View Postkapalika, on Aug 16 2006, 00:13, said:

aberrare necesse est  :naughty:
Ce-ar fi sa treceti pe topicul MISA & Bivolaru - pro si contra sa deschidem si noi geamurile si sa mai aerisim pe aici ca pute cam tare! :D

#110
Sarah Key

Sarah Key

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 09.08.2006

View Postaurel.ion, on Aug 15 2006, 12:46, said:

Omul are libertatea de face rau, dar nu poate face acel rau decat asupra unei persoane care, din diverse motive, trebuie sa suporte acel rau. Omul nu are libertate absoluta, ci ea se manifesta in limita legilor lui Dumnezeu. Libertatea constiintei e una, libertatea de actiune e cu totul altceva. ;)
Principiul pedepsei divine nu intra in contradictie cu bunatatea lui Dumnezeu, fiindca pedeapsa este singura modalitate de indreptare a celui rau.


Eu am citit prin Bilblie ca Dzeu ii punea pe oameni sa-i omoare pe cei care nu stiu ce faceau, nu stiu ce ordine divine nu respectau (nu omorau pe nimeni, dar nu faceau voia lui Dzeu), cred ca prin Exod era treaba asta, plus ca erau niste aberatii de reguli facute asa, ca sa vada oamenii ca el are putere si, mama, cata iubire de sine avea Dzeu! Daca chiar a fost asa cum scrie in Biblie, mie nu-mi place de "nenea" ala... :nonobad:

#111
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Sarah Key, asta am zis si eu in trecut pe alte topicuri. Evident ca nu Dumnezeu indemna la crimele alea oribile.  :)
Spre exemplu in Vechiul Testament cica Dumnezeu porunceste ca adulterinii sa fie omorati. Cam maricica pedeapsa pentru asa o chestie minora.  :)  Am zis ca Dumnezeu ar fi un scelerat daca ar cere pedeapsa cu moartea pentru adulter.

Din pacate exista multi oameni care n-au curajul gandirii si a propriei opinii, si daca in Biblie ar scrie ca Dumnezeu vrea ca toti credinciosii sa se dea cu capul de pereti dimineata, la pranz si seara, ei ar face asta plini de aplomb.  :)

#112
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View Postaurel.ion, on Aug 16 2006, 12:30, said:

Din pacate exista multi oameni care n-au curajul gandirii si a propriei opinii, si daca in Biblie ar scrie ca Dumnezeu vrea ca toti credinciosii sa se dea cu capul de pereti dimineata, la pranz si seara, ei ar face asta plini de aplomb.  :)

Dar sa sti ca multora nu le-ar strica chestia asta .  :lol:

#113
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005

View Postaurel.ion, on Aug 16 2006, 12:30, said:

Spre exemplu in Vechiul Testament cica Dumnezeu porunceste ca adulterinii sa fie omorati. Cam maricica pedeapsa pentru asa o chestie minora. Am zis ca Dumnezeu ar fi un scelerat daca ar cere pedeapsa cu moartea pentru adulter.

Aoleu, iar incepi cu adulterul? :o  :lol:
Ai mai ocupat jumatate din alt topic cu chestia asta. Chiar atat de tare te simti tu oare cu musca pe caciula de tot insisti asupra subiectului? ;)  :console:

#114
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Cu adulterul e exemplul cel mai simplu. Mai sunt si alte exemple in VT, in care "Dumnezeu" cica porunceste sa fie omorati oamenii care se fac vinovati de te miri ce.

Edited by aurel.ion, 16 August 2006 - 11:41.


#115
Gentle_dragon

Gentle_dragon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 03.08.2006

View Postaurel.ion, on Aug 16 2006, 12:30, said:

Din pacate exista multi oameni care n-au curajul gandirii si a propriei opinii, si daca in Biblie ar scrie ca Dumnezeu vrea ca toti credinciosii sa se dea cu capul de pereti dimineata, la pranz si seara, ei ar face asta plini de aplomb.  :)
Poruncile lui Dumnezeu sunt discutabile, nu insa si poruncile lui Gregorian Bivolaru. :huh:  <_<  :angry:  :cursing:  :death:

#116
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View PostGentle_dragon, on Aug 16 2006, 12:50, said:

Poruncile lui Dumnezeu sunt discutabile, nu insa si poruncile lui Gregorian Bivolaru. :huh:  <_<  :angry:  :cursing:  :death:


Chiar si in gluma este o nefericita comparatie !  :cursing:

#117
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

View PostGentle_dragon, on Aug 16 2006, 12:50, said:

Poruncile lui Dumnezeu sunt discutabile, nu insa si poruncile lui Gregorian Bivolaru.
Este a 6497848976486 oara cand zic ca io mi-am sustinut opinii contrare celor din curs fata de Grieg, uneori mi-a dat dreptate, alteori nu, dar si cand nu mi-a dat dreptate, tot io consider in continuare ca am dreptate, atat timp cat consider argumentele mele mai bune ca ale lui.
Dar asa le place unora sa manance rahat cu polonicul.

#118
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
Oameni, acest topic e unul interesant pe care-l urmaresc cu placere. Nu-ll ruinati facand aluzii non stop la apartenente gen M.S.P.L.A.M.M.F.D.F.G.F.D.D.

#119
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005
Dat fiind faptul ca acest topic este dedicat studiului comparativ al religiilor, haideti sa vedem un mic citat despre un element al shivaismului kashmirian (o ramura tantrica a hinduismului), cu dedicatie speciala pentru Aurel. ;)

Abhinava quotes the phrase:"The Trika is higher than the Kula"(kulat parataram trika), where the word "Trika" refers to SAUH and not to the rituals and mandala etc. associated with the Trika. The inner knowledge of the single mantra SAUH surpasses in simplicity and effectiveness all other mantras, rituals and traditions, even those of the Kula.

Citatul este luat dintr-o carte ce analizeaza modul in care Abhinavagupta prezinta in Tantraloka unele ritualuri specifice scolii Kaula si in principal vestita panchamakara (denumita uneori si panchatattva).


Ia spune, Aurele, din text se deduce sau nu ca mantra SAUH este de fapt vestita para-bija, pe care GB incerca atat de tare sa o pastreze secreta cu exceptia catorva cursanti alesi pe spranceana? Si cum de respectiva mantra este divulgata atat de in vazul lumii in carti scrise de occidentali sau indieni? :huh:  :P
Si inca ceva, Aurele. Daca tu zici ca simplul fapt ca am pus in semnatura mea mai demult o pentagrama ma face automat satanist, atunci faptul ca am avut in semnatura un interval mai mare de timp para-bija ce efecte o avea oare? :huh:  :naughty:

Pentru cei care nu cunosc prea multe despre tantrismul hindus, cateva linkuri utile:
http://en.wikipedia....ashmir_Shaivism
http://en.wikipedia....i/Abhinavagupta
http://en.wikipedia....ki/Panchamakara

#120
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Hai sa lamurim intai intrebarea ta simpla: nu vreau sa mai discut acum despre acele blesteme satanice ale tale. Am o gramada de mingi ridicate la fileu pe tema asta, dar o perioada, sper cat mai lunga, nu ma intereseaza sa lovesc aceste mingi.  :)  Cred ca este spre binele tau sa profiti de oferta, si sa nu mai amintesti de acest subiect.

Cu para-bija acum.
1. Nu o cunosc. Pot face doar speculatii.
2. Nu ma prea intereseaza. Sincer, genul de realizari pe care il vizez, fac sa-mi fie mult mai dragi alt fel de tehnici decat lucrul cu mantrele.
3. Daca ai lucrat insa cu mantra SAUH, si ai obrinut realizari notabile, care sa o califice ca fiind para-bija mantra, sunt curios sa aud experienta ta.
4. Parerea mea sincera este ca un om adormit spiritual nu poate accede la trezirea spirituala numai prin folosirea mecanica a mantrelor, chiar si daca acea mantra ar fi para-bija si ar fi repetata de 8759875978575 ori.

#121
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Bai dar nu inteleg.... Daca e d-zeu oricare din oricare religie de mor copii in Africa ????
Mai era un preot betiv care mi-a zis .... bai pai oamenii nevinovati mor pentru ca platesc pacatele parintilor lor....
In primul rand sa sufar eu pentru pacatele lu` strabunicu mi se pare penibil plus ca ce pacat au facut aia in africa ca mor de foame de sute de ani !!!

Mai era un prieten care imi spunea ... ca d-zeu poate clipeste din cand in cand ... si nu vede cand moare ala de foame sau da in cap un talhar.....

Deocamdata pentru mine bullshit ... daca cineva imi spune ceva sa ma convinga atunci palaria jos....dar lasati-ma "Crede nu cerceta" iarasi bullshit!!

#122
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Vietile anterioare. Reincarnarea.
Fiecare plateste doar pentru greselile lui.
Insa exista nemernici care fac atat de mult rau intr-o viata, si au situatia din viata actuala de asa natura, incat nu isi pot primi "rasplata" in viata actuala, si isi transfera asadar "datoria de suferinta" pentru viata urmatoare.
Caracteristicile sufletului si contul de fapte bune/fapte rele se reporteaza pentru viata/vietile urmatoare.

Edited by aurel.ion, 16 August 2006 - 12:39.


#123
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View Postaurel.ion, on Aug 16 2006, 13:38, said:

Vietile anterioare. Reincarnarea.
Fiecare plateste doar pentru greselile lui.
Insa exista nemernici care fac atat de mult rau intr-o viata, si au situatia din viata actuala de asa natura, incat nu isi pot primi "rasplata" in viata actuala, si isi transfera asadar "datoria de suferinta" pentru viata urmatoare.
Caracteristicile sufletului si contul de fapte bune/fapte rele se reporteaza pentru viata/vietile urmatoare.


Acest lucru` e sustinut de catre care religie? .. sau e doar parerea ta?.

#124
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Tot ce scriu, scriu doar ca fiind opinia mea.
Evident ca religiile orientale au, ca punct important in doctrina, teoria reincarnarii. Nu stiai?  :lol:

Edited by aurel.ion, 16 August 2006 - 12:44.


#125
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005

View Postaurel.ion, on Aug 16 2006, 13:20, said:

3. Daca ai lucrat insa cu mantra SAUH, si ai obrinut realizari notabile, care sa o califice ca fiind para-bija mantra, sunt curios sa aud experienta ta.

Da, am lucrat cu ea, folosind yoni mudra. Am auzit sunetul fara probleme insa nu am remarcat vreun efect deosebit fata de alte mantre. Probabil trebuie sa mai perseverez, nu? ;)

Iar in legatura cu problema aia despre care zici sa nu mai insist, pai de fapt tu esti cel care a tot insistat asupra ei. Mie oricum mi se pare o problema mult mai putin importanta decat o considerati voi.

#126
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
reincarnarea ???
Ma intreb la crestinism ...! Acolo ce o mai fi !???
Faceti-ma sa inteleg de ce acel om 20 de ani din viata si-a trait in mizerie chiar daca nu a facut nimic rau si dupa aceea a murit stupid !!!

Si lasati-ma cu "l-a chemat d-zeu"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate