Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

voua va place tzuica?

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
costica

costica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.03.2003
deschid acest topic pentru ca sunt ametit de la o bunatate de tuica olteneasca.
  asa ca ma gandesc si la voi daca sunteti careva care ati consumat aceasta bautura "made in romania". nu de alta dar tre' sa fim cat de cat nationalisti, nu?
  vreau a va spun ca, consum bautura asta de muuuuuult timp si "sa moara mie" daca nu-mi place. adica ce atat whisky, vodka, vermut etc? avem la indemana o super bautura autohtona pe care sa speram ca o s-o si impunem in UE si care nu e cu nimic mai prejos decat celalte din afara (aud ceva strgate de aprobare?)
  anyway, voua va place ma tzuica ca eu ma omor dupa una buna de prune!
  
  deci ma baieti sa-mi scuzati "greshealele" da sunt dupa un kil' de tzuica :yeah baby  si mai nu poci fiu sa coerent.  :Jump:


  baietzii carem sunt adeptzii whisky-redbullului sunt bine veniti in acest topic, sa am cu cine ma contrazice! :drac:

  so, astea fiind spuse va astept sa va spuneti parerea desp
rea a noastra bautura (a romanilor) ca eu ma duc sa mai sorb o juma' de kill! toate cele bune si la mai multe tzuici! bafta!

#2
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
:)) Hai noroc si sa ne traiesti, mai Costica! Hac! Si eu sunt fan tuica si visinata! Nu refuz cand mi ofera! Pacat ca acu stau la bloc si nu prea mai are cine sa mi le ofere! Parerea mea! Hac!

#3
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
tuica tuica, dar prefer mai bine un pahar de palinca (nu de aia de Bihor care numai palinca nu e) din aia trasa de 2 ori (chiar de 3 daca vrei sa fii criminal) incepand cu 60si de grade...

#4
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
imi place sa o servesc cu niste branza, ceapa, slaninuta...si dupa aia un paharel de tzuica...ahhh te unge pe suflet...

#5
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
mda...pai fara slana si pita... cam greu cu tuiculita pe stomacul gol :drac:

#6
Toranaga

Toranaga

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 372
  • Înscris: 04.08.2003
Tzuica rulz :D .
In cantitati moderate.
slana cu ceapa si pita same.
Asta era hrana mea pe vremea cand aveam niste treaba prin regie :D
Deh, se terminaresa banii si mai erau doua zila de stat pana plecam acasa.
Asa ca, hai sa bem un paharel, sa ne-nveselim nitel. hic.

#7
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

Quote

Originally posted by Iris_
tuica tuica, dar prefer mai bine un pahar de palinca (nu de aia de Bihor care numai palinca nu e) din aia trasa de 2 ori (chiar de 3 daca vrei sa fii criminal) incepand cu 60si de grade...

  Din contra, palinca de Bihor este adevarata palinca de 60 grade.
  Tu probabil ai gustat din patraztica "Palinca de Bihor" a celor de la European Drinks care numai palinca nu o poti numi.
   Un adevarat consumator de palinca iti va confirma oricind cea mai buna palinca de la noi, respectiv palinca pura de prune a la Bihor, indulcita cu ceva miere(preferential).
  Referitor la tzuica, e doar o imitatie nereusita a oltenilor dupa
palinca originala. It sucks.

#8
Swap

Swap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 28.07.2003

Quote

Originally posted by Masterboy
Referitor la tzuica, e doar o imitatie nereusita a oltenilor dupa
palinca originala. It sucks.
:confused: Pe asta de unde ai mai scos-o ?  :rolleyes:

#9
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Din Ardeal :)

#10
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
eu NU beau tuica ! nu-mi place, ihhh

#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Costica... pe tine, cum te cheama????

COSTICLA DOP ?

#12
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002

Quote

Originally posted by Masterboy
Tu probabil ai gustat din patraztica "Palinca de Bihor" a celor de la European Drinks care numai palinca nu o poti numi.

Da, la palinca aia nashpa de comert ma refeream cand m-am referit la palinca de Bihor. Ce sa zic, nu am gustat una adevarata din zona Bihorului, eu m-am multumit cu aia de Cluj si cea din zona Bicazului Ardelean.
Offff... nu sunt mare bautor de alcool, dar cand ma gandesc ca nu mai am nici o picatura de palinca, mi se rupe inima  :(

#13
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
Tuica e foarte buna - e diferita/speciala in toate zonele tarii , cam ca si sarmalele , toata lumea le face diferite ( da , stiu nu-s reteta romaneasca :P ) .
Cea mai buna e aia de Bihor ( nu aia de la ED ) .
Dar spiritul econom ar romanului face tuica o bautura adesea lungita , combinata cu alte rahaturi si "imbunatatita" . E foarte greu sa gasesti o tuica buna , adevarata sa-ti intre prin picioare si sa te puna in cap :D .
TUICA ROCKS !

#14
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Eu sunt de aceeasi parere cu Masterboy.Aia de Bihor e ceva mai buna ( cand e vorba si de tarie).Si tuica e o imitatie :drac:

Toata lumea lauda palinca de bihor, si asta stiu pentru ca oricine vine la noi acasa si e servit de taicamiu cu palinca de bihor .. si zice ce buna e.

Mie nu imi place pentru ca arde, dar mai imi plac numele folosite pentru aceasta bautura : Zamã de prunã , sau Fanta de prunã :drac:

#15
steve

steve

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.12.2001
Se pare ca sunt ceva bautori pe aici .   :oK:   Eu nu beau decat rar visinata . Restu' sunt prea tari pentru mine.   :0

#16
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Tzuica SUX.. ca orice alcool !

hai ca o shampanie beau shi eu la ocazii, revelioane etc... dar asha, zi de zi, alcooalele nu sunt bune.

@Necromanc, shtiam io inca una "Pruna trecuta prin labirint"

#17
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
nici un drog nu e bun , mai ales daca faci viciu din el ...hac :drac:

#18
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
hehe.. ar mai fi: ginars, apa vietii.. si alte metafore ce i-au venit omului pe limba cand a dat de asa minunatie ;)
          de acord cu tine, arty.. doar ca nu-mi place sampania.. ci mai mult vinul la ocazii..etc.. si cum poti sa refuzi un 50 de ml de palica atunci cand ajungi in Ardeal si dai peste vorba aia specifica si vezi slana (preparata si ea diferit..ca si sarmalele si tuica ) si pita ... :)   Vorba cuiva.. rar si de calitate si in cantitati mici poate fi considerata medicament :)
.....acum depinde ce inseamna pt unii "rar" si "in cantitati mici" :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate