Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

voua va place tzuica?

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
eu sunt din ardeal... am baut tzuica/palinca cred ca 100 grame in total, toata viatza :)

#20
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
arty: nici nu stii ce pierzi...abia de la 150g in sus iti dai seama de bunatatea licorii :) apa vietii :drac:

#21
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
Lol - e plin de alcoolisti pe forum :drac: ....bine bine , ma includ si eu :D

#22
costica

costica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.03.2003
arty a scris:
Costica... pe tine, cum te cheama????

COSTICLA DOP ?
  :Alcoholic  :Jump:

acum m-am trezit dupa tuiculita de aseara si nu am macar nici o migrena. cred ca asta e unul din lucrurile bune la bauturile 100% naturale, fata de ce am consumat asa zisele bauturi "originale" din import.

   anyway, ce treaba are tuica cu palinka? palinka asta e un fel de tuica a astora din ardeal  :P si cei care zic ca prefera palinka in locul tuicii inseamna ca nu au baut o tuica " de la mama ei" din oltenia facuta din prune sau dude. :yeah baby .
  
ziceti ca palinka are 60 de grade? apai tuica de o beau eu la mine in oltenia cat o avea ca arde mititica cu o flacara albastra de zici ca e spirt! si nu, nu e triplu distilata dar nu "e lungita" asa cum zicea cineva pe aici.

o daaa, si sunt de acord cu voi ca merge cu o slana afumata si cu niste ceapa.... mama-mama!
/Jumpy  

toranaga a scris:
       Asta era hrana mea pe vremea cand aveam niste treaba prin regie
Deh, se terminaresa banii si mai erau doua zila de stat pana plecam acasa.
Asa ca, hai sa bem un paharel, sa ne-nveselim nitel. hic.

daca mai ai drum pe aici prin regie te astept la un pahar de olteneasca (tu aduci slana :)) )

ma bucura ca totusi sunt printre voi unii care se bucura de un paharel de tuica buna.
sa aveti o zi buna, si la mai mare :cya:

#23
citizenx

citizenx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 28.11.2001
vedeti sa nu beti prea mult...sa nu faceti ca ei :

Attached Files



#24
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Tzuica: cah... poshirca.

Referitor la Palinca de Bihor © TGIE: alcool, apa, arome, E-uri. Pls. stay on-topic.

Palinca de Bihor (aia pe bune) este dublu distilata shi se face la 52 grade.
Salajenii sunt bajetzi rabdatori shi o fac la fel, dar ei o mai tzin vreo 15 ani la butoi; se face galbuie shi are o super-aroma. (preferata mea)

Horinca: se face prin Maramuresh de catre oameni grabitzi: o distileaza de 2 sau 3 ori, dar la aprox. 60 grade se da pe gat (la inceput iese pe la 90 grade din cazan dupa care taria tot scade).

Rule of thumb:
1) dupa ce ai turnat-o in pahar, ashteptzi putzin; daca incaperea miroase a alcool, potzi s-o arunci la gunoi.
2) ABSOLUT orice atzi cumpara de la magazin in domeniul asta este alcool cu apa shi arome; daca va intereseaza originalul, va trebui sa facetzi o excursie in zona shi sa mergetzi la sateni acasa (nu sa cumparatzi din piatza!).

#25
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by costica
bunatate de tuica olteneasca.

Daca tu numesti posirca aia tuica... :drac: inseamna ca nu stii CE e aia o TUICA DE BIHOR :yeah baby  :oK:

Si apropo de cei ce zic "palinca" sau palinka": asta e denumirea ungureasca a... tuicii... :drac:  :P

Iar ceea ce se face in oltenia e curata posirca. Stiu asta de pe vremea bunicului :drac:

#26
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
You right Bibicule, tuica oltenilor ~ "saniutza" sau alcool combinat cu apa.
  Ce mai buna palinca(tuica) pe care am baut-o vreodata a fost la niste localnici din Baile Felix linga Oradea. 100% pure crystal :cool:

#27
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Mai ziceau uni , Nu ma otraviti cu apa ! :drac:

#28
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
NU. Eu prefer vinul

#29
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
hai noroc
ma oamini bini, io is din cluj si am radacini ancestrale in maramures. va datz sama ca de cand ma stiu is prein bun cu palinca, la care ii zice pe la noi horinca sau jinars.

ma, bautura mai buna ca asta nu ii. o vinit odata o delegatie de japonezi, le-am dat, i-am terminat. aveam o sticla cu marul in ea, si se kinuia ala sa afle cum dreq de am bagat maru acolo (se pune sticla pe ramura si se leaga , dupa ce prinde floarea rod).
o delegatie de scotieni de aia rai, betivi vai de mama lor. numa scotch voiau, pana le-am datuba de prune. de atunci, cand vin in romania, intreaba numai de JP (au intrebat cum se keama beutura asta... no cum sa le traduci palinca in engleza, ca daca zici brandy ei intaleg coniac. le-am zis ca "this is JP" (ji.pi), adica jinars de prune :))

#30
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Jeez, deci ASA se baga maru/para/etc in sticla.. :lol:

I've been searching all my life for this piece of information :D:D:D

#31
costica

costica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.03.2003
yep! it's good to know! :D

#32
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
:)) daca vrei secrete de facut horinca, scrie-mi pe [email protected] si mai vorbim :))

#33
Psycho_21

Psycho_21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.03.2006
Multi au spus multe. Multe adevarate multe porcarii. Unii nu sunt subiectivi si isi apara zona :)))

Palinca de Bihor este the real deal. Taria ei este de la 50-52 grade in sus, dupa preferinta si dupa calitatea prunei(materia prima). In alte zone puterea ei este mult mai mica -> 40* cat are votca din comert. Aceasta nu va "arde" asa de tare si va putea fi consumata mai cu usurinta insa... nu e palinca daca nu intruneste caracteristicile de baza. O putem numi tzuica :P  gresit putin... dar e bine ca sa le putem deosebi. Cine a consumat tzuica si zice ca arde... sa nu incerce palinca :D
Intradevar numele de palinca este imprumutat din vest de la unguri (vecinii bihorenilor) de la cuvantul palinka. verificati si pe wikipedia ... http://en.wikipedia.org/wiki/Palinka
Zona cea mai buna pt palinca este dupa cum spune si numele jud. Bihor care este renumit pt asa ceva datorita traditiei, specificului zonei si pozitiei geografice. Asa cum o Grasa de Cotnari o vom bea de la Cotnari asa si Palinca de Bihor o vom bea de la Bihor.

Arama este palinca din prima tura care atinge sau poate atinge 90% concentratie de alcool. Putina lumea are asa ceva sau poate bea asa ceva... Uzul este mai mult in scop terapeutic sau curativ. Exista mituri mute pe aceasta tema...

Nu sunt un bautor de tzuica. Palinca mai beau inainte de masa un paharel mic(pahar tip/pt palinca) rar. Apreciez o palinca buna pt ca e multa munca cu ea... dar nu mai mult de 1 paharel...  Dupa betie nu te doare capul daca nu ai amestecat cu altceva. Aviz amatorilor - coma alcolica e la un pas cu bauturi spirtoase de asa concentratie.
Dupa invechirea la butoi(intai lemn de dud) apoi depozitare in balon de sticla palinca capata o culoare rosietica. O astfel de palinca are mirosul si gustul modificat si este apreciata mult mai mult de cunoscatori.
Am 2 baloane de cate 50L fiecare de palinca de bihor de ~25 ani pe care taicameu a facut-o cand m-am nascut pt nunta mea. Mai asteptam :P

Nu stiu care e pretul pe piata la asa ceva pt ca nu am vazut nicaieri de vanzare insa ma gandesc ca e maricel. :) anyone want some ?

LE: in legatura cu ED si palinca lor de bihor. Parerea mea e ca doar se folosesc de nume...
ar fi multe de discutat... nu ii condamn.. oricum sunt niste reguli stricte de producere a bauturilor de acest tip in UE sunt multe restrictii... asa ca mai mult strica numele de palinca de bihor. mai nou in bihor exista interdictii de a produce alcool "artizanal" ... de parca stra stra bunicii nostri nu asta faceau si atunci si nu faceau rau nimanui.. din nou nu ma bag in probleme de acest gen insa nu e frumos ca ni se pun atatea restrictii si interdictii.

Edited by Psycho_21, 17 June 2009 - 00:19.


#34
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
NU !

#35
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Nu prea...N-am reusit niciodata sa beau mai mult de 1L pe zi! :D
On:Da,imi place,dar doar cea pe care o procur personal,din surse proprii,nu din comert.

#36
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

View Postbibi, on 9th September 2003, 14:29, said:

NU. Eu prefer vinul

+1  :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate