Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Facultatea de Geografie din cadrul Universitatii Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1561 replies to this topic

#109
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
Intreb in numele fratelui meu care e clasa a 12-a si nu prea stie ce sa aleaga.
Stie geografie, chiar foarte bine, insa vrea sa faca o facultate care l-ar putea ajuta mai tarziu, asa ca a ales Facultatea de Geografie - Turism.Acum, astept sa-mi spuneti voi, studentii, daca e buna de ceva.Si ce scrie pe diploma cand termini toata treaba.Ar fi vrut la marketing la ASE dar e certat cu matematica inca din generala.A fost la profil uman-filologie, in liceu.
Cat de buna e aceasta facultate?
Ce meserii ar putea alege din domeniu asta?
Ce scrie pe diploma cand termina toata chestia asta?
Cat e taxa anuala daca nu intra pe locurile bugetare?

Astept raspunsurile voastre.
Multumesc anticipat! ^_^

#110
moRIs

moRIs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.10.2007
Sunt in clasa a 12-a din cluj si as vrea sa dau la facultatea de geografie sectia de cartografie. Imi poate spune careva unde imi pot gasi de lucru dupa ce imi gat facultatea? Nu ma intereseaza cum sunt profesorii sau chestii din astea. Fac o facultate, dar ce fac apoi?

#111
stochitoyy

stochitoyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.01.2008
vad k toata lumea pune intrebari dar rar se gaseste cineva care sa si raspunda...chiar nu exista studenti la fac asta.. care sa ne lamureasca si pe noi?....
stie careva unde se pot gasi cartile cu subiectele de admitere....site-uri...etc? :mellow:

#112
addygeo

addygeo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.05.2009
sal!eu sunt student la fac asta.grilele pt admitere se pot gasi chiar la facultate dupa ce va inscrieti.Dupa inscriere aveti vreo 2 sapt pana la admitere,timp suficiet(zic eu) pt. a parcurge toate testele.TAXA ANUALA pt. cei ce nu ocupa unul din locurile subventionate de la buget este de 2500 RON.Oricum...veti vedea ca geografia studiata in liceu inseamna doar cultura generala.Pt. media finala de admitere conteaza examenul de bacalaureat in proportie de 50% iar testul de admitere 50%.Pt cei care doresc la turism(buget):Atentie!Concurenta va fi ca la nebuni(asa a fost mereu)

#113
8utt3rfly

8utt3rfly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.10.2008
buna!
   sunt anul 1 la facultatea de geografie, la specializarea planificare teritoriala. initial am vrut la turism da' acum m-am trezit si st foarte ok unde sunt....toata lumea se duce la turism ca suna frumos...plimbare...chestii trestii...da ce naiba faci dupa ce termini....agent turistic intr-o agentie?!? pai asta poti sa faci si fara facultate...niste cursuri si gata...
   cele mai ok sectii mi se par cele de planificare si cartografie...dar ca cartografie trebuie sa te fi inteles cat de cat bine cu matematica si cu fizica prin liceu ca sa n-ai probleme. la cartografie, dupa licenta insa pe diploma scrie "geograf", iar la planificare ""analist teritorial". la ambele trebuie sa faci master ca sa-ti asiguri un loc de munca cat de cat bun. de munca gasesti in domeniu inca din perioada facultatii...am vazut destule anunturi unde se cauta tehnician GIS sau alte joburi legate de GIS( GIS inseamna sistem geografic computerizat si este materie de semestrul 2 - am impresia ca la toate specializarile- , dar trebuie sa te chinui mult singurel acasa sa inveti programele...ti se pun la dispozitie de profesori...tu te descurci cu ele).
   in rest profii sunt ok majoritatea, la cursuri nu te intreaba nimeni de sanatate, insa la seminarii trebuie sa vii, si la sfarsitul semestrului trebuie sa dai aproape la fiecare materie un dosar care sa contina cam tot ce ai facut in timpul semetrului la lucrari practice, fara dosar sau cu mai mult de 3-4 absente( depinde de prof si materie) nu intri in examen.
   cel mai aiurea mi se pare orarul, pentru ca sunt amestecate cursuri cu seminarii, mai apar si ferestre, mai sunt si zile cu cate un singur curs sau seminar...dar nah...asta e...suportam sau ne descurcam pe la alte grupe...majoritatea profesorilor accepta sa mergi cu alta grupa in anumite limite.
   cat despre practica...pai e super tare...tocmai am venit saptamana trecuta din aplicatia de primavara...buzau, vulcanii noroiosi, focsani, focul viu de la andreiasu, nordul dobrogei, mamaia, bulgaria(balcik si kaliakra) si casa...dupa sesiune plecam iar, la orsova de data asta si de acolo tot felul de excursii de o zi...
   per total parerea mea e ca merita...inveti si chestii interesante, te si plimbi, te si distrezi, ai si sanse sa faci ceva dupa ce termini...:)

aaa...si despre examenul de admitere...grilele sunt de cateva luni bune postate pe site-ul facultatii www.geo.unibuc.ro si daca le inveti n-ai cum sa nu iei 10..... la sfarsitul grilelor sunt si niste harti dar la examen n-au picat niciodata harti...si nici nu cred ca or sa pice pt ca sunt corectate la sablon...asa ca...invatati grilele si gata;) sunt 20 sau 40 de grile la examen , nu mai stiu exact

#114
prelude_to_agony

prelude_to_agony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 04.07.2008
despre  Geografia Mediului poate cineva sa dea mai multe detalii?

#115
Jh0NNy07

Jh0NNy07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.08.2007
salutare. sunt cam indecis nu stiu ce facultate sa aleg.varul meu ma streseaza cu politehnica(pe care a terminat-o el)ca cica ingineri se vor cauta mereu si are dreptate dar sunt certat cu matematica si mai ales cu fizica si chimia parinti vor la ASE(pt ca am terminat un liceu economic)dar eu nu vreau pt ca am multi prieteni care zic ca e un chin acolo si ca daca nu tocesti nu poti sa o termini.fiindca vreau o facultate de stat chiar daca e cu plata a mai ramas doar geografia(materia mea preferata)dar nu stiu ce as putea sa gesesc de munca dupa ce o termin si nici profesor nu vreau pt ca se castiga foarte putin.cei care au terminat sau care sunt acolo sa dea cateva detalii pt ca pe 12 iulie am inteles ca incep inscrierile si sa stiu daca ma duc sau nu.media de la bac 8.51 si la geografie am luat 10.ms anticipat

#116
FlyBoy22

FlyBoy22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 05.06.2009
Nu stiu cine ti`a spus tie ca la ASE trebuie sa tocesti ca se treci anul dar nu e deloc asa.La ASE se intra putin mai greu dar de terminat,termina oricine,programul este super lejer,iar de sesiune....nu mai zic nimic.

#117
addygeo

addygeo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.05.2009
Nu conteaza cat ai luat la geografie la Bac.Importanta mai e doar admiterea care nu-i dificila dar ma tem ca datorita rezultatului obtinut la BAC nu vei avea prea multe sanse sa ocupi un loc la buget decat pe la Cartografie(sectie mai putin aleasa de candidati).

#118
carcotasa13

carcotasa13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 19.02.2007

 Jh0NNy07, on 9th July 2009, 02:00, said:

salutare. sunt cam indecis nu stiu ce facultate sa aleg.varul meu ma streseaza cu politehnica(pe care a terminat-o el)ca cica ingineri se vor cauta mereu si are dreptate dar sunt certat cu matematica si mai ales cu fizica si chimia parinti vor la ASE(pt ca am terminat un liceu economic)dar eu nu vreau pt ca am multi prieteni care zic ca e un chin acolo si ca daca nu tocesti nu poti sa o termini.fiindca vreau o facultate de stat chiar daca e cu plata a mai ramas doar geografia(materia mea preferata)dar nu stiu ce as putea sa gesesc de munca dupa ce o termin si nici profesor nu vreau pt ca se castiga foarte putin.cei care au terminat sau care sunt acolo sa dea cateva detalii pt ca pe 12 iulie am inteles ca incep inscrierile si sa stiu daca ma duc sau nu.media de la bac 8.51 si la geografie am luat 10.ms anticipat
La cartografie se face matematica si fizica. E greu, la orice facultate e greu. Dupa ce o termini, lucrezi la cadastru, se castiga foarte bine. Pe diploma ta va scrie geograf, cartograf si lucrator cadastral.

#119
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005

 Jh0NNy07, on 9th July 2009, 02:00, said:

salutare. sunt cam indecis nu stiu ce facultate sa aleg.varul meu ma streseaza cu politehnica(pe care a terminat-o el)ca cica ingineri se vor cauta mereu si are dreptate dar sunt certat cu matematica si mai ales cu fizica si chimia parinti vor la ASE(pt ca am terminat un liceu economic)dar eu nu vreau pt ca am multi prieteni care zic ca e un chin acolo si ca daca nu tocesti nu poti sa o termini.fiindca vreau o facultate de stat chiar daca e cu plata a mai ramas doar geografia(materia mea preferata)dar nu stiu ce as putea sa gesesc de munca dupa ce o termin si nici profesor nu vreau pt ca se castiga foarte putin.cei care au terminat sau care sunt acolo sa dea cateva detalii pt ca pe 12 iulie am inteles ca incep inscrierile si sa stiu daca ma duc sau nu.media de la bac 8.51 si la geografie am luat 10.ms anticipat

chiar e f bine sa fii profesor pt ca are cele mai multe zile libere deci vacanta elevilor e acceasi cu a profesorilor de ex iarna 2-3 saptamani, Paste-1 sapt, VARA-3 LUNI!!!!!  :o e clar de ce profii sunt invidiati de majoritatea din cauza concediului prelungit si chiar cu salarii mici insa sunt privilegiati, sunt multi profi care au parte de privilegii inalte....pa cand la alte categorii de meserii decat la invatamant doar 20 zile amarate de concediu si multa munca, doar o zi amarata de Paste, 2 zile de Craciun ...profii se simt excelent toata vara IN CONCEDIU timp de 3 LUNI!!!

#120
anghiutza89

anghiutza89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.08.2008

 dave, on 10th July 2009, 19:23, said:

chiar e f bine sa fii profesor pt ca are cele mai multe zile libere deci vacanta elevilor e acceasi cu a profesorilor de ex iarna 2-3 saptamani, Paste-1 sapt, VARA-3 LUNI!!!!!  :o e clar de ce profii sunt invidiati de majoritatea din cauza concediului prelungit si chiar cu salarii mici insa sunt privilegiati, sunt multi profi care au parte de privilegii inalte....pa cand la alte categorii de meserii decat la invatamant doar 20 zile amarate de concediu si multa munca, doar o zi amarata de Paste, 2 zile de Craciun ...profii se simt excelent toata vara IN CONCEDIU timp de 3 LUNI!!!
cu 6.9 mil degeaba ai peste 4 luni de concediu,nu prea te descurci!e oricum o slujba pentru oamenii de varsta a2a :P
P.S: la Turism se poate lua un modul sa poti preda in invatamant? :)

#121
Jh0NNy07

Jh0NNy07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.08.2007

 dave, on 10th July 2009, 21:23, said:

chiar e f bine sa fii profesor pt ca are cele mai multe zile libere deci vacanta elevilor e acceasi cu a profesorilor de ex iarna 2-3 saptamani, Paste-1 sapt, VARA-3 LUNI!!!!!  :o e clar de ce profii sunt invidiati de majoritatea din cauza concediului prelungit si chiar cu salarii mici insa sunt privilegiati, sunt multi profi care au parte de privilegii inalte....pa cand la alte categorii de meserii decat la invatamant doar 20 zile amarate de concediu si multa munca, doar o zi amarata de Paste, 2 zile de Craciun ...profii se simt excelent toata vara IN CONCEDIU timp de 3 LUNI!!!
atunci fa-te tu profesor macar un an si pe urma sa ne zici cum e sa traiesti cu un salariu de 900ron chiar daca ai vacanta 4 luni.oricum m-am decis cred ca o sa raman pe profilul pe care am fost si il liceu(economic) chiar daca mi-ar fi placut si la geografie dar asta e nu pot sa merg cu 2 facultati de odata.

#122
addygeo

addygeo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.05.2009

 anghiutza89, on 10th July 2009, 20:27, said:

cu 6.9 mil degeaba ai peste 4 luni de concediu,nu prea te descurci!e oricum o slujba pentru oamenii de varsta a2a :P
P.S: la Turism se poate lua un modul sa poti preda in invatamant? :)
DA.La orice sectie a facultatii se poate face modulul psiho-pedagogic.

#123
kamelya_k

kamelya_k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.08.2007
Buna! Ma poate ajuta cineva?
Ma intereseaza invatamantul la distanta, avand in vedere faptul ca lucrez.
Examenele sunt in week-end? Se face practica?
Multumesc anticipat!

#124
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 02.08.2007
M-ar tenta si pe mine aceasta facultate,Geografia Turismului sau ceva cu Geografie dar in Pitesti nu exista asa ceva.Avand in vedere ca am luat BAC-ul cu 8 nu am cum sa intru la fara taxa.Aveti idee cat e taxa pe an la Facultatea de Geografie?au si camin ceva sau fiecare trebuie sa ne gasim camin.Mersi

#125
anghiutza89

anghiutza89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.08.2008
maine ma duc si eu sa ma inscriu la aceasta facultate,dupa ce azi am dat-o in bara,am uitat diploma de bac :D
am vazut ca pe foaie erau 5 discipline pe care mi le alegeam noi in ordine de cum le preferam.Eu vreau turism,dar nu stiu urmatoarele 3 in ce ordine sa le aleg caci geografia simpla o las ultima.Asa ca dati-mi un sfat cam care s-ar meita pe viitor dintre  Meteorologie si Hidrologie,Cartografie sau Planificare Teritoriala

#126
prelude_to_agony

prelude_to_agony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 04.07.2008
sunt chiar singura care nu vrea la turism de aici :lol: ?a mai bifat cineva doar Geografia Mediului?

Edited by prelude_to_agony, 15 July 2009 - 21:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate