Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dacii si Romanii vorbeau o limba asemanatoare?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9993 replies to this topic

#5779
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostNICU_LUPULALB, on 27th March 2011, 22:00, said:

În primul rînd , tu nu ești în stare să-ți expui clar gîndurile tale, așa că nu mai încerca să expui ce crezi tu că gîndesc eu, e un efort intelectual prea mare pentru tine, iar groparul abia așteaptă să aibă de lucru.

Nu consider DĂCIȚELE nici sfinte, dar nici atît de ușuratice cum vrei tu să crezi că erau.

Exista și există o prăpastie culturală și emoțională, între cuceriți și cuceritori, a existat întotdeauna,...ura apare mai ușor decît dragostea și dispare mult mai greu.

Până la considerente de ordin moral și psihologic, mă "mir" că latinofilii nu au scos nici un cuvânt despre regimul juridic al persoanelor în imperiul roman. Pe care bănuisc că ar trebui să-l cunoască. Mai bine zis, încă n-am văzut nici o vorbă scoasă despre diferitele tipuri de locuitori - cetățeni, latini, peregrini, liberți, sclavi - care mișunau în spațiul ăla, fiecare cu diverse drepturi și mai ales restricții. Mă mai "mir" și de batista pe țambal pusă discret cu privire la regimul juridic al căsătoriei în dreptul roman, mai ales referitor la sancțiunile aplicate celor care nu respectau acele reguli pe care azi le-am denumi "de castă", "xenofobe" sau pur și simplu "rasiste".

Foarte pe scurt fiindcă n-am timp în clipa asta: proporția de cetățeni romani vs. peregrini/sclavi în populația provinciilor imperiale era de aprox. 1:20; peregrinii nu aveau dreptul să transmită prin moștenire pământurile pe care le posedau; căsătoria unui cetățean cu un peregrin atrăgea excluderea primului din categoria "cives romanus" și dreptul de a mai primi moștenire după părinți; Constitutia Antoniniana a conferit cetățenie doar bărbaților din imperiu, nu și tuturor femeilor, consecința fiind o devalorizare instantanee a ideii de "romanitate"; etc etc etc.

În esență, în contextul ipotezei căsătoriilor mixte în Dacia: între militari și femei localnice, dacă erai legionar, sau erai ostaș în trupele auxiliare și nu aveai de gând să dezertezi și să fugi în Barbaricum cu tot cu femeie și eventual copii, eu zic că, pe lângă restricții juridice și militare, nu aveai multe posibilități și nici motivații să închei căsătorii cu femei lipsite de cetățenie. Dar căsătorie erai obligat să contractezi http://en.wikipedia....x_Papia_Poppaea (exemplu de lege care mie mi se pare că denotă atât rasism, cât și disperare că spița originară a cetățenilor romani dispare) LOL! Din această dilemă, cum se poate ieși?

#5780
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postleogoto, on 27th March 2011, 22:57, said:

În esență, în contextul ipotezei căsătoriilor mixte în Dacia: între militari și femei localnice...
Apropo de casatoriile dintre soldatii romani si fetele dace - stiai ca exista o ipoteza potrivit careia "mire" vine de la "miles" ("soldat" in latina)?
Adica un soldat roman - "miles" reprezenta o partida excelenta pentru o fata dacă. O astfel de casatorie avea un atat de mare prestigiu social incat "miles" (devenit prin rotacizare "mire") a ajuns sa insemne "soț".

#5781
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postego_zenovius, on 28th March 2011, 01:11, said:

Apropo de casatoriile dintre soldatii romani si fetele dace - stiai ca exista o ipoteza potrivit careia "mire" vine de la "miles" ("soldat" in latina)?
Adica un soldat roman - "miles" reprezenta o partida excelenta pentru o fata dacă. O astfel de casatorie avea un atat de mare prestigiu social incat "miles" (devenit prin rotacizare "mire") a ajuns sa insemne "soț".

Aflu acum de ipoteza asta, pe care până și DEX-ul o gaseste "dificilă semantic", adică trasă de păr ca la știrile de la ora 5: http://dexonline.ro/definitie/mire

Fiindcă "miles" ăla nu avea cum să se căsătorească până nu își pierdea însăși calitatea de "miles"  :lol:

#5782
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Postego_zenovius, on 28th March 2011, 01:11, said:

Apropo de casatoriile dintre soldatii romani si fetele dace - stiai ca exista o ipoteza potrivit careia "mire" vine de la "miles" ("soldat" in latina)?
Adica un soldat roman - "miles" reprezenta o partida excelenta pentru o fata dacă. O astfel de casatorie avea un atat de mare prestigiu social incat "miles" (devenit prin rotacizare "mire") a ajuns sa insemne "soț".

Ai reușit să bați încă un cui în coșciugul (sau  haide să-i spunem copîrșăul) teoriei latinizării.

Să nu uităm că acum 2000 de ani speranța de viață era mult mai redusă, iar un bărbat de 45-50 de ani era deja prea bătrîn, ca să mai spere să aibă urmași.

Deci în primul rînd un veteranus, nu mai era un miles, așa cum bine observa Leo (tînărul soldat NU avea voie să se însoare, iar veteranul era prea bătrîn pentru a mai prezenta importanță în procreere),...iar în al doilea rînd teoria rotacizării cuvintelor latine, în așa fel încît să rezulte cuvintele limbii române actuale, are o hibă foarte mare:
-limba se dezvoltă în sensul simplificării pronunției, chiar dacă lexicul devine foarte complex, datorită adaosului de neologisme, în nici un caz sunetele ușor de pronunțat nu sînt înlocuite de sunete mai dificil de redat de către corzile vocale.

Copii foarte mici cînd încep să vorbească, nu reușesc să-l pronunțe corect pe "r", decît după un timp considerabil și eforturi destul de mari.
Copiii și maturii care nu-l pot pronunța corect pe "r", se simt timorați.

Este plină lumea de indivizi care se nasc, cu deficiențe de pronunție a lui "r", care graseiază și produc un efect uneori supărător, alteori comic, pentru ascultători sau interlocutori,... pentru ei pronunția lui "r",  îngreunează capacitatea de comunicare, le reduce abilitatea în exprimare.

Așa că găselnița asta foarte convenabilă a rotacizării, născocită de lingviștii latiniști pentru a explica, cum cred ei că au derivat din limba latină, unele cuvinte din limbile "romanice", pare a fi o minciună care depășește în volum piramida lui Keops. :naughty:

Exemple de genul miles-mire și palude(padule)-pădure ar putea provoca doar rîsul dacă n-ar fi prezentate ca adevăruri, dar în acest caz deja sînt ridicole și îi fac penibili pe susținătorii lor.

În cazul lui facere-face, sau ducere-duce , pare a fi vorba de o simplificare în sensul eliminării unei silabe mai greu de pronunțat, operatie ce pare a fi aproape inversă rotacizării (am spus aproape , pentru că nu este la fel cu transformarea lui "R", în "L", adică exact inversul rotacizării) și pare mult mai credibilă aplicarea acestei "reguli", în evoluția limbii.

#5783
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postiahuu, on 27th March 2011, 22:21, said:

Ma poate ajuta cineva cu o cronologie buna sau o sinteza completa despre Istoria Romanilor?(platesc)
Multumesc.
Nu ai treaba ? Aici fiecare are propria viziune asupara istoriei .

View Postmirceavoda, on 27th March 2011, 23:38, said:

ce e in avatarul tau e si in capul tau: farfurii zburătoare și alte basme.
Ce ar fi daca nu te-ai mai lega de persoana lui ?

#5784
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postlucifer76, on 28th March 2011, 07:03, said:

Ce ar fi daca nu te-ai mai lega de persoana lui ?

e despre Ideile lui.

View Postego_zenovius, on 28th March 2011, 00:11, said:

Apropo de casatoriile dintre soldatii romani si fetele dace - stiai ca exista o ipoteza potrivit careia "mire" vine de la "miles" ("soldat" in latina)?
Adica un soldat roman - "miles" reprezenta o partida excelenta pentru o fata dacă. O astfel de casatorie avea un atat de mare prestigiu social incat "miles" (devenit prin rotacizare "mire") a ajuns sa insemne "soț".

Cu asta ne putem face o idee de cum gîndesc latinomanii. Ei văd pe MIRE (cuvintul) și imediat îl asociază urechist cu ceva, în acest caz cu MILES. De ce nu a rămas mire în Italia,Spania,Franța? Îți spun eu de ce. Pt că acolo nu i se pune pe cap bărbatului la cununie MIRUL.De aceea acolo nici nu au fost miri și mirese. Întrebi tu pe aria cu religia ce este MIRUL la ortodocși în caz că nu știi. Deci de acolo vine MIRE, de la religia ortodoxă cu slujbă în slavonă: MIR....PACE adică în slavonă. Ești mire lingă mireasă cînd vă pune popa MIRU pe frunte.
Nu e nici o rotacizare.
Mai bine compară ce spun eu cu ce spui tu. Dacă ești cinstit vei pricepe, dacă nu ești vei face în continuare la fel, adică își vei spune singur povești.

Edited by mirceavoda, 28 March 2011 - 08:13.


#5785
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010
Dupa cite stiu eu, in timpul cuceririi romane soldatii, in marea lor majoritate, erau sau fosti sclavi, sau din aceia mobilizati din intinsul imperiului roman, in special din Levant si Orientul mijlociu. Ei foloseau, indeobste, limba de acasa, cea latina fiind mult mai putin cunoscuta. Acesti ne-romani au devenit sotii vaduvelor dace. De aceea eu cred ca nu de la ei au mostenit dacii limba cuceritorilor. Ei, dacii, oricum vorbeau o limba asemanatoare, cel putin asa a scris Ovidiu, insa este posibil ca limba dacilor a suferit o oarecare cizelare si imbogatire.

#5786
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View PostNICU_LUPULALB, on 27th March 2011, 21:00, said:

În primul rînd , tu nu ești în stare să-ți expui clar gîndurile tale, așa că nu mai încerca să expui ce crezi tu că gîndesc eu, e un efort intelectual prea mare pentru tine, iar groparul abia așteaptă să aibă de lucru.

Nu consider DĂCIȚELE nici sfinte, dar nici atît de ușuratice cum vrei tu să crezi că erau.

Ca să-ți sară în ajutor, Zeno spune că:
"Stai linistit, colonistii romani au venit cu tot cu neveste. Si, oricum, fetele dace, data fiind decimarea barbatilor in razboaie iar apoi luarea lor in robie, vrand-nevrand trebuiau sa se marite cu romani, alternativa fiind sa ramana domnisoare batrane."

Este exagerat ce susține în privința dăcițelor, oare nemțoaicele s-au măritat toate cu soldații americani cantonați în Germania Federală, după terminarea WW2? Doar muriseră foarte mulți bărbați în război.

Sau mai aproape de noi, irakiencele se mărită pe rupte cu soldatii americani?

Exista și există o prăpastie culturală și emoțională, între cuceriți și cuceritori, a existat întotdeauna,...ura apare mai ușor decît dragostea și dispare mult mai greu.

Propaganda latinomană este prezentă Marcuzzzo și este foarte puternică, latinomanii nu pot renunța la acest eșafodaj clădit pe o minciună (paradigma latinistă), au investit prea mult în ea , ca acum să accepte că au greșit sau au mințit.

Este un "adevăr", bazat pe o axiomă. Dar a venit timpul să demonstrăm că există o soluție contrară.

Toți știți că geometria euclidiană se bazează pe axioma că dintr-un punct exterior unei drepte se poate duce doar o paralelă la acea dreaptă.

Dar a venit un alt matematician, Janos Bolyai, care a emis o altă părere: aceea că dintr-un punct exterior față de  o dreaptă, se pot duce o infinitate de drepte paralele la acea dreaptă. Astfel a luat naștere geometria neeuclidiană.

Ca și în alte cazuri nefericite. paternitatea acestei idei este atribuită unui alt matematician, (Nikolai Ivanovici Lobacevski) care și-a expus ceva mai repede părerea în cercurile științifice ale vremii.

http://www.banaterra...te-la-timisoara

Ce s-ar fi întîmplat dacă această terie ar fi fost primită la fel ca dacismul și ar fi fost un adevărat război intre susținătorii lui Euclid și cei ai lui Bolyai și Lobacevski?

Latinismul a ajutat mișcarea de emancipare a românilor din Ardeal, dar este timpul să ne vedem corect strămoșii cu ponderea cea mai mare în "amestecul genetic" care a dat naștere poporului român,...DACII.

L.E.Este drept să ne onorăm strămoșii adevărați, dar este o rușine să îi onorăm pe hoții care ne-au jefuit.

Lasa prostiile din astea cu tangenta si spune-mi clar: pe ce te bazezi afirmand categoric ca dacitele nu s-au casatorit cu soldatii romani?
Nu esti sustinut cu nimic: casatoriile mixte fiind o constanta universala,cand vorbim de istorie mai ales,unde invatatura este urmatoarea: nu exista un popor "etnic" pur asa cum credea nea Hitler,ci fiecare este rezultatul amestecului istoric care a facut in asa fel incat sa se formeze acea comunitate. Cum dracu' poti sa debitezi prostia ca romanul modern coboara direct de la dacii traind in teritoriul de la nordul dunarii acum 2000 de ani? Si mai mult! in mintea voastra nu exista ruptura: populatiile ramaneau nestatornicite timp de 5 milenii fara a-si schimba portul,limba,obiceiuri,datini... un basm frumos pentru copii.

#5787
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postleogoto, on 27th March 2011, 22:57, said:

Până la considerente de ordin moral și psihologic, mă "mir" că latinofilii nu au scos nici un cuvânt despre regimul juridic al persoanelor în imperiul roman. Pe care bănuisc că ar trebui să-l cunoască. Mai bine zis, încă n-am văzut nici o vorbă scoasă despre diferitele tipuri de locuitori - cetățeni, latini, peregrini, liberți, sclavi - care mișunau în spațiul ăla, fiecare cu diverse drepturi și mai ales restricții. Mă mai "mir" și de batista pe țambal pusă discret cu privire la regimul juridic al căsătoriei în dreptul roman, mai ales referitor la sancțiunile aplicate celor care nu respectau acele reguli pe care azi le-am denumi "de castă", "xenofobe" sau pur și simplu "rasiste".

Foarte pe scurt fiindcă n-am timp în clipa asta: proporția de cetățeni romani vs. peregrini/sclavi în populația provinciilor imperiale era de aprox. 1:20; peregrinii nu aveau dreptul să transmită prin moștenire pământurile pe care le posedau; căsătoria unui cetățean cu un peregrin atrăgea excluderea primului din categoria "cives romanus" și dreptul de a mai primi moștenire după părinți; Constitutia Antoniniana a conferit cetățenie doar bărbaților din imperiu, nu și tuturor femeilor, consecința fiind o devalorizare instantanee a ideii de "romanitate"; etc etc etc.

În esență, în contextul ipotezei căsătoriilor mixte în Dacia: între militari și femei localnice, dacă erai legionar, sau erai ostaș în trupele auxiliare și nu aveai de gând să dezertezi și să fugi în Barbaricum cu tot cu femeie și eventual copii, eu zic că, pe lângă restricții juridice și militare, nu aveai multe posibilități și nici motivații să închei căsătorii cu femei lipsite de cetățenie. Dar căsătorie erai obligat să contractezi http://en.wikipedia....x_Papia_Poppaea (exemplu de lege care mie mi se pare că denotă atât rasism, cât și disperare că spița originară a cetățenilor romani dispare) LOL! Din această dilemă, cum se poate ieși?
nu ies ei din această dilemă pt că nici nu sînt conștienți că există o dilemă.Observă că după postarea asta  a ta primul latinoman apărut nu se gîndește nici un minut la ce spui tu. El se gîndește la altceva, mai precis vede cu ochii minții militari romani la cununia cu dăcițele fericite de așa o partidă.

#5788
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
Stagiul militar nu dura 1-2 ani. Chiar daca erau de alte natii, la lasarea la vatra erau deja intr-un stadiu avansat de romanizare.

La Porolissum s-au descoperit 8 diplome care atesta cel putin opt militari lasati la vatra. O data cu unii dintre ei, au primit cetatenia si copii lor. Cea mai veche diploma militara dateaza din anul 106 si atesta stabilirea aici a unui veteran de origine britanica. O alta diploma militara din 1 iulie 110, atesta stabilirea aici a lui Marcus Ulpius Longinus, veteran belg de origine. O a treia diploma, din 29 ianuarie 120, dovedeste stabilirea pe loc a unui veteran nascut la Palmyra (Siria), Hamaseus Alapatha filius. Pe celelalte diplome militare, datorita starii lor fragmentare, nu s-au pastrat nume si date. Se pare ca numarul soldatilor din garnizoana de la Porolissum era in jur de 5-7 mii, iar in situatiile de criza ajungea pana la 10 mii.

#5789
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postleogoto, on 27th March 2011, 22:57, said:

Până la considerente de ordin moral și psihologic, mă "mir" că latinofilii nu au scos nici un cuvânt despre regimul juridic al persoanelor în imperiul roman. Pe care bănuisc că ar trebui să-l cunoască. Mai bine zis, încă n-am văzut nici o vorbă scoasă despre diferitele tipuri de locuitori - cetățeni, latini, peregrini, liberți, sclavi - care mișunau în spațiul ăla, fiecare cu diverse drepturi și mai ales restricții. Mă mai "mir" și de batista pe țambal pusă discret cu privire la regimul juridic al căsătoriei în dreptul roman, mai ales referitor la sancțiunile aplicate celor care nu respectau acele reguli pe care azi le-am denumi "de castă", "xenofobe" sau pur și simplu "rasiste".

Foarte pe scurt fiindcă n-am timp în clipa asta: proporția de cetățeni romani vs. peregrini/sclavi în populația provinciilor imperiale era de aprox. 1:20; peregrinii nu aveau dreptul să transmită prin moștenire pământurile pe care le posedau; căsătoria unui cetățean cu un peregrin atrăgea excluderea primului din categoria "cives romanus" și dreptul de a mai primi moștenire după părinți; Constitutia Antoniniana a conferit cetățenie doar bărbaților din imperiu, nu și tuturor femeilor, consecința fiind o devalorizare instantanee a ideii de "romanitate"; etc etc etc.

În esență, în contextul ipotezei căsătoriilor mixte în Dacia: între militari și femei localnice, dacă erai legionar, sau erai ostaș în trupele auxiliare și nu aveai de gând să dezertezi și să fugi în Barbaricum cu tot cu femeie și eventual copii, eu zic că, pe lângă restricții juridice și militare, nu aveai multe posibilități și nici motivații să închei căsătorii cu femei lipsite de cetățenie. Dar căsătorie erai obligat să contractezi http://en.wikipedia....x_Papia_Poppaea (exemplu de lege care mie mi se pare că denotă atât rasism, cât și disperare că spița originară a cetățenilor romani dispare) LOL! Din această dilemă, cum se poate ieși?

Asta e o prostie fara marigini.
Atuul major al imperiului roman,cel care i-a permis sa danuie cel putin 4 secole a fost poilitica de integrare a provincialilor si nu sa-i supuna.
De altfel ideile pe care le raspandesti aici sunt infirmate de la numarul de cetateni romani creati pana la Caracal,el da,care i-a facut pe toti cetatenii imperiului "romani".
Insusi apostolul Pavel evreu din Palestina era "cives romanus".

View PostNICU_LUPULALB, on 28th March 2011, 02:20, said:

Ai reușit să bați încă un cui în coșciugul (sau  haide să-i spunem copîrșăul) teoriei latinizării.

Să nu uităm că acum 2000 de ani speranța de viață era mult mai redusă, iar un bărbat de 45-50 de ani era deja prea bătrîn, ca să mai spere să aibă urmași.

Deci în primul rînd un veteranus, nu mai era un miles, așa cum bine observa Leo (tînărul soldat NU avea voie să se însoare, iar veteranul era prea bătrîn pentru a mai prezenta importanță în procreere),...iar în al doilea rînd teoria rotacizării cuvintelor latine, în așa fel încît să rezulte cuvintele limbii române actuale, are o hibă foarte mare:
-limba se dezvoltă în sensul simplificării pronunției, chiar dacă lexicul devine foarte complex, datorită adaosului de neologisme, în nici un caz sunetele ușor de pronunțat nu sînt înlocuite de sunete mai dificil de redat de către corzile vocale.

Copii foarte mici cînd încep să vorbească, nu reușesc să-l pronunțe corect pe "r", decît după un timp considerabil și eforturi destul de mari.
Copiii și maturii care nu-l pot pronunța corect pe "r", se simt timorați.

Este plină lumea de indivizi care se nasc, cu deficiențe de pronunție a lui "r", care graseiază și produc un efect uneori supărător, alteori comic, pentru ascultători sau interlocutori,... pentru ei pronunția lui "r",  îngreunează capacitatea de comunicare, le reduce abilitatea în exprimare.

Așa că găselnița asta foarte convenabilă a rotacizării, născocită de lingviștii latiniști pentru a explica, cum cred ei că au derivat din limba latină, unele cuvinte din limbile "romanice", pare a fi o minciună care depășește în volum piramida lui Keops. :naughty:

Exemple de genul miles-mire și palude(padule)-pădure ar putea provoca doar rîsul dacă n-ar fi prezentate ca adevăruri, dar în acest caz deja sînt ridicole și îi fac penibili pe susținătorii lor.

În cazul lui facere-face, sau ducere-duce , pare a fi vorba de o simplificare în sensul eliminării unei silabe mai greu de pronunțat, operatie ce pare a fi aproape inversă rotacizării (am spus aproape , pentru că nu este la fel cu transformarea lui "R", în "L", adică exact inversul rotacizării) și pare mult mai credibilă aplicarea acestei "reguli", în evoluția limbii.

El isi bazeaza convingerile pe faptul ca unui copil ii vine greu sa pronunte litera "r"..ce sa mai zic? asta-i stiinta dacomanilor mai domnilor.
Fantezii,dobitocii menite sa-i convinga pe uni oameni mai redusi la nivelul mintal si care n-au facut studii de specialitate.
De fapt ce spun ei (idea asta am vazut-o de mai multe ori): cu cat ai studiat,cu atat esti mai prost..ei simtindu-se ca pestele in apa atunci cand se adreseaza unor indivizi care n-au studiat. Le lasa sa se inteleaga ca-i bine asa,mai bine sa te adresezi unui macelar si nu la un avocat cand trebuie sa te aperi la procese,mai bine sa te duci la podolog sa construiesti o casa si asa mai departe..

Dincolo de prostiile domnului Lupulalb,fenomenul rotacizarii este larg atestat si se aplica la mai multe cuvinte: mai asteptam noi sa ne dea dacomanii CEI CARE CUNOSC PE DE ROST LIMBA DACA SI ETIMOLOGIA CUVINTELOR DIN EA, niste explicatii valabile cu privire la cuvintele dacice.

#5790
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View Postleogoto, on 28th March 2011, 00:34, said:

Aflu acum de ipoteza asta, pe care până și DEX-ul o gaseste "dificilă semantic", adică trasă de păr ca la știrile de la ora 5: http://dexonline.ro/definitie/mire

Fiindcă "miles" ăla nu avea cum să se căsătorească până nu își pierdea însăși calitatea de "miles"  :lol:
Tocmai că un mire nu este căsătorit. Eu nu am văzut dacist inteligent la viața mea.

View PostBen_Gal_1, on 28th March 2011, 08:30, said:

Ei, dacii, oricum vorbeau o limba asemanatoare, cel putin asa a scris Ovidiu, insa este posibil ca limba dacilor a suferit o oarecare cizelare si imbogatire.
Încă un dacist care știe ce a scris Ovidiu.

View Postmirceavoda, on 28th March 2011, 08:08, said:

Pt că acolo nu i se pune pe cap bărbatului la cununie MIRUL.De aceea acolo nici nu au fost miri și mirese. Întrebi tu pe aria cu religia ce este MIRUL la ortodocși în caz că nu știi. Deci de acolo vine MIRE, de la religia ortodoxă cu slujbă în slavonă: MIR....PACE adică în slavonă. Ești mire lingă mireasă cînd vă pune popa MIRU pe
Dacă ai știi românește, ai știi că mirele este numele unui bărbat înainte de orice ceremonie de căsătorie. Este mai degrabă un iubit arătat la lume, are și un sens de „tânăr frumos”. Diferența dintre mire și logodnic („credințat” se spune latinește la noi în sat) ar fi aceea că mirele este ales de mireasă (și reciproc), pe când logodnicul are o promisiune făcută în ambele familii și în sat pentru căsătorie. Apoi mirii sunt personajele principale ale ospățului, personajele cu care se mândește respectiva adunare. Exepresii ca „îmbrăcat ca un mire”, „frumoasă ca o mireasă” sunt elocvente.

Pe popa nu îl interesează dacă cei doi sunt miri, calitate care nu are niciun sens religios, ci numai dacă s-au logodit (la popa).

Edited by DunareRhinRhone, 28 March 2011 - 09:24.


#5791
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostMegara, on 28th March 2011, 08:43, said:

Stagiul militar nu dura 1-2 ani. Chiar daca erau de alte natii, la lasarea la vatra erau deja intr-un stadiu avansat de romanizare.

La Porolissum s-au descoperit 8 diplome care atesta cel putin opt militari lasati la vatra. O data cu unii dintre ei, au primit cetatenia si copii lor. Cea mai veche diploma militara dateaza din anul 106 si atesta stabilirea aici a unui veteran de origine britanica. O alta diploma militara din 1 iulie 110, atesta stabilirea aici a lui Marcus Ulpius Longinus, veteran belg de origine. O a treia diploma, din 29 ianuarie 120, dovedeste stabilirea pe loc a unui veteran nascut la Palmyra (Siria), Hamaseus Alapatha filius. Pe celelalte diplome militare, datorita starii lor fragmentare, nu s-au pastrat nume si date. Se pare ca numarul soldatilor din garnizoana de la Porolissum era in jur de 5-7 mii, iar in situatiile de criza ajungea pana la 10 mii.

aia presupui tu, că erau ei romanizați sau în curs.Vrei să spui că sirianul, belgul și celtul deveniseră latini? Erau tot ce fuseseră.
În ce situații de criză? Ce crize erau?
Ai descoperit pe goți? Arată-mi-i că eu nu i-am descoperit. Numai atit; existenșța sfintului ăluia nu trebuie s-o dovedești, nici crima.Goții; atît.Dacă reușești asta ești mare.

#5792
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postmirceavoda, on 28th March 2011, 10:36, said:

aia presupui tu, că erau ei romanizați sau în curs.Vrei să spui că sirianul, belgul și celtul deveniseră latini? Erau tot ce fuseseră.
În ce situații de criză? Ce crize erau?
Ai descoperit pe goți? Arată-mi-i că eu nu i-am descoperit. Numai atit; existenșța sfintului ăluia nu trebuie s-o dovedești, nici crima.Goții; atît.Dacă reușești asta ești mare.
De aculturatie ai auzit?

View PostMegara, on 28th March 2011, 09:47, said:

scrieri ale autorilor antici (mai ales Ammianus Marcellinus) si arheologice... mai ales arheologice, e cultura Santana de Mures-Cerneahov care e a vizigotilor, deci ai la situri sa-ti pui si in cap

Visigoths-and-Romans-during-the-Fourth-Century-Assimilation-Resistance-and-Cultural-Interferences

Romani-si-barbari-la-inceputul-secolului-al-V-lea-Cazul-gotic


#5793
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostDunareRhinRhone, on 28th March 2011, 09:01, said:

Tocmai că un mire nu este căsătorit. Eu nu am văzut dacist inteligent la viața mea.

Dacă ai știi românește, ai știi că mirele este numele unui bărbat înainte de orice ceremonie de căsătorie. Este mai degrabă un iubit arătat la lume, are și un sens de „tânăr frumos”. Diferența dintre mire și logodnic („credințat” se spune latinește la noi în sat) ar fi aceea că mirele este ales de mireasă (și reciproc), pe când logodnicul are o promisiune făcută în ambele familii și în sat pentru căsătorie. Apoi mirii sunt personajele principale ale ospățului, personajele cu care se mândește respectiva adunare. Exepresii ca „îmbrăcat ca un mire”, „frumoasă ca o mireasă” sunt elocvente.

Pe popa nu îl interesează dacă cei doi sunt miri, calitate care nu are niciun sens religios, ci numai dacă s-au logodit (la popa).
Ești de comă! dacă ar știi el romînește??? Tu dacă ai ști bine să scrii ai scrie cu un singur i în acest caz.E teribil de caraghios că faci tu observații altora în ce privește limba romînă.
Du-te pe aria cu religia și întreab-o pe Megara. O să-ți spună ea că popa le pune MIRU și de aia sînt MIRE și MIREASĂ, nu de altceva.
Eu nu văd pe aici latinomani inteligenți.

#5794
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postmirceavoda, on 28th March 2011, 10:44, said:

Du-te pe aria cu religia și întreab-o pe Megara. O să-ți spună ea că popa le pune MIRU și de aia sînt MIRE și MIREASĂ, nu de altceva.
Eu nu văd pe aici latinomani inteligenți.
Mir se pune si la botez si la fiecare impartasanie. De ce nu sunt miri toti cei care sunt botezati sau toti cei care se impartasesc, ca doar sunt miruiti si ei?

Edited by Megara, 28 March 2011 - 09:51.


#5795
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostMegara, on 28th March 2011, 09:40, said:

De aculturatie ai auzit?

mie imi arati clar dovada că ăia erau germanici.Nu ți-am cerut mărturii ale lui marcelinus etc.Dovezi.Vrei să-ți explic diferența între mărturie și dovadă?
Am auzit de aculturație.Trebuie însă s-o dovedești in acest caz.Tu spui că dacii, celții, germanii, sirienii și alte sute de neamuri s-au aculturalizat și s-au romanizat.Bun; adu dovadă.Unde pot eu să văd că dacii au vorbit latină, că germanii au vorbit latină etc?
De unde reiese că sirianul nu mai era sirian, celtul nu mai era celt și dacul dac?Toți deveniseră romani că au fost militari romani!!
În care imperiu s-a mai intîmplat asta? Peste tot nu s-a mai întîmplat nici cu multă școală dar s-a întîmplat la romani că așa vrea mușchii voștri?

#5796
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postmirceavoda, on 28th March 2011, 10:52, said:

mie imi arati clar dovada că ăia erau germanici.Nu ți-am cerut mărturii ale lui marcelinus etc.Dovezi.Vrei să-ți explic diferența între mărturie și dovadă?
Am auzit de aculturație.Trebuie însă s-o dovedești in acest caz.Tu spui că dacii, celții, germanii, sirienii și alte sute de neamuri s-au aculturalizat și s-au romanizat.Bun; adu dovadă.Unde pot eu să văd că dacii au vorbit latină, că germanii au vorbit latină etc?
De unde reiese că sirianul nu mai era sirian, celtul nu mai era celt și dacul dac?Toți deveniseră romani că au fost militari romani!!
În care imperiu s-a mai intîmplat asta? Peste tot nu s-a mai întîmplat nici cu multă școală dar s-a întîmplat la romani că așa vrea mușchii voștri?
Ce dovada vrei? Adica scrierile antice chiar din perioada respectiva si izvoarele arheologice nu sunt dovezi?
Sau iti e lene sa studiezi si vrei sa-ti dam noi totul mura in gura ca la prosti.
Fa-ti temele si apoi sa ai pretentii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate