Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dacii si Romanii vorbeau o limba asemanatoare?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9993 replies to this topic

#5797
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostMegara, on 28th March 2011, 09:51, said:

Mir se pune si la botez si la fiecare impartasanie. De ce nu sunt miri toti cei care sunt botezati sau toti cei care se impartasesc, ca doar sunt miruiti si ei?

Așa, se pune MIR și în alte cazuri, dar numai la ortodocșii care au folosit slavona în biserică. La greci se zice MIR?
Deci e clar că MIRE și MIREASĂ e ceva în legătură cu această religie și dacă e cu asta nu poate fi cu altceva.
Dacă ar fi fost de la MILES roman nu se putea să nu fi rămas vorba mai ales prin ITALIA.Cum îmn Italia însă nu e nici MIRE și nici MIREASĂ ori MIRESA este exclus ca etimologia lui MIRE/MIREASĂ să fie latinească. Aceste cuvinte sint formate in romînește din slavonul MIR.
De ce nu se zice MIRI și MIRESE la cei botezați îți spune popa.

#5798
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Postmarcuzzzo, on 28th March 2011, 09:53, said:

Dincolo de prostiile domnului Lupulalb,fenomenul rotacizarii este larg atestat si se aplica la mai multe cuvinte: mai asteptam noi sa ne dea dacomanii CEI CARE CUNOSC PE DE ROST LIMBA DACA SI ETIMOLOGIA CUVINTELOR DIN EA, niste explicatii valabile cu privire la cuvintele dacice.

Postarea ta este praf în ochi Marcuzzzo,...nu mai ești în stare să postezi o idee coerentă și ai trecut la jigniri.
Păcat, speram să aduci argumente  nu axiome, în sprijinul  teoriei rotacizării.

Cît despre căsătorii, părerea mea este că imperiul roman era stratificat asemănător cu castele indiene și nu permitea mezalianțe. Cum crezi că erau socotite femeile din popoarele din teritoriile cucerite de romani?

Nu vrei să pricepi că au existat dintotdeauna cutume, în privința căsătoriilor cu străinii.

Așa că:
"Atuul major al imperiului roman,cel care i-a permis sa danuie cel putin 4 secole a fost poilitica de integrare a provincialilor si nu sa-i supuna."...e un mare fîîîîsssss.

DRR, ben gal 1, a trecut  la caterincă, el nu este dacist, dar poate încă nu-l cunoști suficient ca să-ți faci o părere.
Nu este decît un obsedat sexual care vede crearea poporului român prin sex la scară mare , între dăcițe și legionari (dar sigur nu vorbește de cei din Garda de Fier  :naughty:,...  de ăia vorbește în alt context).

Dacă NU ai înțeles ce a spus Leo , uită-te în postarea mea unde explicam că un miles (soldatul tînăr) , nu avea voie să se însoare, iar veteranul era deja prea bătrîn pentru a avea urmași,...speranța de viată era mai redusă , iar îmbătrînirea luptătorilor era ceva mai accelerată, fiind epuizați de multele campanii de care aveau parte în "cariera militară".

#5799
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostMegara, on 28th March 2011, 09:57, said:

Ce dovada vrei? Adica scrierile antice chiar din perioada respectiva si izvoarele arheologice nu sunt dovezi?
Sau iti e lene sa studiezi si vrei sa-ti dam noi totul mura in gura ca la prosti.
Fa-ti temele si apoi sa ai pretentii.
e clar că tu nu ai idee ce este io dovadă și ce este o mărturie. Scrierile antice sînt mărturii.Cînd eu scriu ceva despre MITICĂ asta e o mărturie. Cînd îți arăt amprenta lui Mitică sau un obiect care e dovedit că a aparținut lui Mitică asta e o dovadă.E bine să fii atentă pe la filmemle acelea americane cu procese și la cele cu detectivi.
Arată tu aici un 2izvor arheologic" în care se vede că aceia au fost goți germanici.Unul singur imi este de ajuns. Cloșca cu pui nu dovedește nimic, în caz că te gîndești la ea.Eu am demomnstrat de ce. Nici inelele de la Apahida.Poate ai tu ceva ce nu știu eu.

#5800
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postmirceavoda, on 28th March 2011, 10:59, said:

Așa, se pune MIR și în alte cazuri, dar numai la ortodocșii care au folosit slavona în biserică. La greci se zice MIR?
Deci e clar că MIRE și MIREASĂ e ceva în legătură cu această religie și dacă e cu asta nu poate fi cu altceva.
Dacă ar fi fost de la MILES roman nu se putea să nu fi rămas vorba mai ales prin ITALIA.Cum îmn Italia însă nu e nici MIRE și nici MIREASĂ ori MIRESA este exclus ca etimologia lui MIRE/MIREASĂ să fie latinească. Aceste cuvinte sint formate in romînește din slavonul MIR.
De ce nu se zice MIRI și MIRESE la cei botezați îți spune popa.
De unde stii ca nu vine de la grecescul myrrha (si in latina e la fel) care inseamna smirna?

#5801
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostDunareRhinRhone, on 28th March 2011, 09:01, said:

Tocmai că un mire nu este căsătorit. Eu nu am văzut dacist inteligent la viața mea.
nici eu. Dumneata esti dacist?

View PostDunareRhinRhone, on 28th March 2011, 09:01, said:

Încă un dacist care știe ce a scris Ovidiu.
nu eu ci Ovidiu

#5802
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postmirceavoda, on 28th March 2011, 11:06, said:

e clar că tu nu ai idee ce este io dovadă și ce este o mărturie. Scrierile antice sînt mărturii.Cînd eu scriu ceva despre MITICĂ asta e o mărturie. Cînd îți arăt amprenta lui Mitică sau un obiect care e dovedit că a aparținut lui Mitică asta e o dovadă.E bine să fii atentă pe la filmemle acelea americane cu procese și la cele cu detectivi.
Arată tu aici un 2izvor arheologic" în care se vede că aceia au fost goți germanici.Unul singur imi este de ajuns. Cloșca cu pui nu dovedește nimic, în caz că te gîndești la ea.Eu am demomnstrat de ce. Nici inelele de la Apahida.Poate ai tu ceva ce nu știu eu.
Scrierile sunt tot izvoare istorice. Daca tu nu consideri scrierile ca izvoare istorice inseamna ca negi existenta multora. Dupa logica ta nic Herodot sau Ovidiu nu au existat si nici marturiile lor nu sunt valabile cu toate ca le invoci. Nu ti se pare ca te contrazici singur?

Apropo, pastreaza-ti cu grija certificatul de nastere caci cu el poti sa-ti justifici oricand existenta :D:D

#5803
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
pt că e doar la ortodocșii romîni. Spun grecii MIRE și MIREASĂ? dacă spun și grecii așa luăm in considerație. dar eu știu că romînii spun și MIR e in slavonă. Cum slavona a fost folosita in biserică pt ce să iau cuvintul grecesc?
matale sesizezi logica sau vrei să fii aici Megara Contra?
dacă nici tu nu pricepi care dai cu nasul prin cărțile religioase ce pretenții să mai am de la M Yermom, Zeno, Cyber?

View PostMegara, on 28th March 2011, 10:13, said:

Scrierile sunt tot izvoare istorice. Daca tu nu consideri scrierile ca izvoare istorice inseamna ca negi existenta multora. Dupa logica ta nic Herodot sau Ovidiu nu au existat si nici marturiile lor nu sunt valabile cu toate ca le invoci. Nu ti se pare ca te contrazici singur?

Apropo, pastreaza-ti cu grija certificatul de nastere caci cu el poti sa-ti justifici oricand existenta :D :D

ții neapărat să te faci de rîs după cîte văd. Ori nu pricepi ce citești ori interpretezi tendențios.
Eu am scris limpede că o mărturie nu este o dovadă.Asta se cunoaște bine în orice tribunal din lume de acum sau din epoca romană. TESTIS UNUS TESTIS NULUS, adică pe romînește un singur martor nu e nici un martor, vrînd să spună că nu este de ajuns, e de pe vremea romanilor. În cazul unei dovezi.....o singură dovadă e de ajuns.
După logica mea Herodot și Ovidiu au existat și au scris iar scrisul lor constituie mărturii, nu dovezi. asta e logica mea, nu alta.
Încearcă să te abții de la miștouri de 2 bani.
Unde e dovada că goții germanici au existat în sec 3-4 la noi în țară? Ai zis că tu știi că ei l-au omorît pe sfintu....Arată măcar că ei au existat, dar cu dovadă te rog

Edited by mirceavoda, 28 March 2011 - 10:23.


#5804
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postmirceavoda, on 28th March 2011, 11:21, said:

ții neapărat să te faci de rîs după cîte văd. Ori nu pricepi ce citești ori interpretezi tendențios.
Eu am scris limpede că o mărturie nu este o dovadă.Asta se cunoaște bine în orice tribunal din lume de acum sau din epoca romană. TESTIS UNUS TESTIS NULUS, adică pe romînește un singur martor nu e nici un martor, vrînd să spună că nu este de ajuns, e de pe vremea romanilor. În cazul unei dovezi.....o singură dovadă e de ajuns.
După logica mea Herodot și Ovidiu au existat și au scris iar scrisul lor constituie mărturii, nu dovezi. asta e logica mea, nu alta.
Încearcă să te abții de la miștouri de 2 bani.

TESTIS UNUS, TESTIS NULLUS

De la DEX citire:

MĂRTURÍE, mărturii, s. f. 1. Declarație făcută de o persoană pentru a adeveri un lucru sau pentru a-și susține părerile. ♦ Spec. Depoziție făcută de un martor în fața unei instanțe judecătorești. ◊ Mărturie minicinoasă = infracțiune care constă în fapta unui martor de a face afirmații mincinoase sau de a nu spune tot ce știe. ◊ Expr. A sta (sau a fi) mărturie = a se afla de față, a fi martor. ♦ (Înv.) Mărturisire a credinței. ♦ (Rar) Martor. 2. Dovadă, atestare; semn, probă, indiciu. 3. (Reg.) Târg săptămânal (fixat în zilele în care oamenii veneau la oraș pentru a depune mărturii 1). – Martur + suf. -ie.

Ti-am zis autori antici si ti-am dat exemplu de un autor antic. Ti-am zis dovezi arheologice, ti-am zis cultura, ti-am zis ca sunt site-uri arheologice de poti sa-ti pui in cap, ti-am dat niste link-uri ca sa te ajute. Pune burta si studiaza, pune tot ce ti-am dat cap la cap si apoi emite o concluzie.
In rest, degeaba te dai cocos si faci vocalize pe forum ca decibelii pe care ii scoti nu iti confera si credibilitate.

In privinta MIR-MIRE cred ca este ca in cazul FUTABIL-IREFUTABIL. Nu orice miruit este si mire cum nici oricine e futabil nu este si irefutabil.

Edited by Megara, 28 March 2011 - 10:35.


#5805
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View Postmirceavoda, on 28th March 2011, 10:21, said:

pt că e doar la ortodocșii romîni. Spun grecii MIRE și MIREASĂ? dacă spun și grecii așa luăm in considerație. dar eu știu că romînii spun și MIR e in slavonă. Cum slavona a fost folosita in biserică pt ce să iau cuvintul grecesc?
matale sesizezi logica sau vrei să fii aici Megara Contra?
dacă nici tu nu pricepi care dai cu nasul prin cărțile religioase ce pretenții să mai am de la M Yermom, Zeno, Cyber?



ții neapărat să te faci de rîs după cîte văd. Ori nu pricepi ce citești ori interpretezi tendențios.
Eu am scris limpede că o mărturie nu este o dovadă.Asta se cunoaște bine în orice tribunal din lume de acum sau din epoca romană. TESTIS UNUS TESTIS NULUS, adică pe romînește un singur martor nu e nici un martor, vrînd să spună că nu este de ajuns, e de pe vremea romanilor. În cazul unei dovezi.....o singură dovadă e de ajuns.
După logica mea Herodot și Ovidiu au existat și au scris iar scrisul lor constituie mărturii, nu dovezi. asta e logica mea, nu alta.
Încearcă să te abții de la miștouri de 2 bani.
Unde e dovada că goții germanici au existat în sec 3-4 la noi în țară? Ai zis că tu știi că ei l-au omorît pe sfintu....Arată măcar că ei au existat, dar cu dovadă te rog

Asa..si unde este dovada ca limba traca de acum 2000 de ani este limba romana moderna?
O singura interpretare de-a ta nu poate sa infirme miile si miile de studii facute de lingvisti in acest sens.
In plus ei nu traduc aiurea dintr-un text scris cu alfabetul grecesc in secolul V frazele ca astea: "Polisteneasne! penea ti-l tea niesca-o-a ma intileci vii ta mie paciea!" :-)))

View PostNICU_LUPULALB, on 28th March 2011, 10:00, said:

Postarea ta este praf în ochi Marcuzzzo,...nu mai ești în stare să postezi o idee coerentă și ai trecut la jigniri.
Păcat, speram să aduci argumente  nu axiome, în sprijinul  teoriei rotacizării.

Cît despre căsătorii, părerea mea este că imperiul roman era stratificat asemănător cu castele indiene și nu permitea mezalianțe. Cum crezi că erau socotite femeile din popoarele din teritoriile cucerite de romani?

Nu vrei să pricepi că au existat dintotdeauna cutume, în privința căsătoriilor cu străinii.

Așa că:
"Atuul major al imperiului roman,cel care i-a permis sa danuie cel putin 4 secole a fost poilitica de integrare a provincialilor si nu sa-i supuna."...e un mare fîîîîsssss.

DRR, ben gal 1, a trecut  la caterincă, el nu este dacist, dar poate încă nu-l cunoști suficient ca să-ți faci o părere.
Nu este decît un obsedat sexual care vede crearea poporului român prin sex la scară mare , între dăcițe și legionari (dar sigur nu vorbește de cei din Garda de Fier  :naughty:,...  de ăia vorbește în alt context).

Dacă NU ai înțeles ce a spus Leo , uită-te în postarea mea unde explicam că un miles (soldatul tînăr) , nu avea voie să se însoare, iar veteranul era deja prea bătrîn pentru a avea urmași,...speranța de viată era mai redusă , iar îmbătrînirea luptătorilor era ceva mai accelerată, fiind epuizați de multele campanii de care aveau parte în "cariera militară".

Este o idee atat de tampita incat n-o comentez mai in amanuntime.
Se stie precis ca in imperiul roman gradul de aculturatie la lumea latina era destul de profund,mai ales in partea europei apusene si la nord de dunare. Stau dovada miile si miile de inscriptii latinesti,legile in ce priveste cedarea cetateniei romane oamenilor din imperiul si asa mai departe. Cand Imparatul caracal le-a dat in secolul III cetatenia romana tuturor cetatenilor imperiului n-a facut-o cu un scop anume,ci fiindca a constatat ca centralismul cultural de tip latin a intrecut particularitatile locale.
Cea mai proasta minciuna scornita pana acuma este imperiul roman structurat pe caste..pahahahahah! nici nu pot s-o citesc ca ma pufneste rasul!.. :-))
Germanii,adica longobarzi la inceput, sau vandali au procedat astfel,facand o politica de appartheid ante-litteram.
Sta dovada toponimia clasica din nordul italiei unde,unor localitati unde erau asezati longobarzi fara sa se amestece cu italicii din jur li se dadea numele de "Fara". Tot asa vandalii au maturat orice urma de romanitate in africa de nord.

#5806
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View Postmirceavoda, on 28th March 2011, 09:44, said:

Ești de comă! dacă ar știi el romînește??? T

Mersi. Așa este. Este vorba de forma de la infinitiv a verbului „a ști”. Iar „românește” se scrie cu „â”.

#5807
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostMegara, on 28th March 2011, 10:10, said:

De unde stii ca nu vine de la grecescul myrrha (si in latina e la fel) care inseamna smirna?

http://dexonline.ro/definitie/mirt

MIRT, mirți, s. m. Arbust ornamental cu frunze alungite și persistente, cu flori mici, albe și parfumate, cultivat mai ales ca plantă ornamentală (Myrtus communis). – Din lat. myrtus, fr. myrte, germ. Myrte.
Sursa: DEX '98

míre (míri), s. m. – Bărbat în ziua sau în preajma căsătoriei. Origine îndoielnică. Trebuie să se țină cont că acest nume se obișnuiește a se da bărbatului numai în timpul ceremoniei nupțiale.

Presupunem că-i vorba de un cuvînt derivat din ngr. μύρον „unsoare, mir”, cf. mir, de ex., de la μυρόεις „miruit”, f. μυρόεσσα › mireasă.

Este știut, de fapt, că ceremonialul nunții ortodoxe diferă de cel al bisericii catolice, mai ales în privința impunerii unei coroane; și că, pe de altă parte, încoronarea nu se concepe fără mir sau ulei sfințit.

În timpul încoronării matrimoniale nu există ulei, dar se obișnuiește să se schițeze cu degetele, pe fruntea mirelui, gestul ungerii, care probabil era real în biserica primitivă; de aici echivalența semantică de „uns” – „încoronat” – „însurat”, cf. ngr. στεφανώνω „a încorona” și „a căsători”.

Der. general admisă, din lat. miles „soldat” (P. Papahagi, Notițe, 36; Tiktin; REW 5568; Spitzer, REB, I, 270; Rosetti, I, 169) este dificilă semantic (cf. Graur, BL, V, 105) dar cf. voină. Celelalte ipoteze nu sînt convingătoare: din dacă (Hasdeu, Col. lui Traian, 1873, 110); din tc. amir „șef”, cf. mr. amiră „împărat” (Pascu, II, 108); din cuman. mir „principe” (Philippide, II, 378), care reprezintă aceeași ipoteză; din lat. miles, și calc semantic din bg. voino (Skok, Arch. slaw. Phil., XXXVII, 83); dintr-un lat. *milex ‹ gr. μεϊραξ „adolescent” (Diculescu, Elementele, 492); anterior indoeurop. (Lahovary 336). Cuvînt care lipsește numai în Banat și Olt. (ALR, I, 254). Der. mirel, s. m. (Trans. de S, mire); mireasă, s. f., cuvînt rar în Banat (ALR, I, 255). Din rom. provine mag. myirásza (Edelspacher 20).

Edited by Cyber-sapiens, 28 March 2011 - 11:13.


#5808
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View Postleogoto, on 28th March 2011, 11:03, said:

Nici  eu nu am văzut latinofil să lase faptele să-i tulbure viziunile preafrumoase.
Eu ți-am explicat ce înseamnă cuvântul acela în limba română. Atât. După mine cuvântul „mire” nu poate proveni de la cuvântul slav „miro”.

Edited by DunareRhinRhone, 28 March 2011 - 11:40.


#5809
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmirceavoda, on 28th March 2011, 08:08, said:

Cu asta ne putem face o idee de cum gîndesc latinomanii. Ei văd pe MIRE (cuvintul) și imediat îl asociază urechist cu ceva, în acest caz cu MILES. De ce nu a rămas mire în Italia,Spania,Franța? Îți spun eu de ce. Pt că acolo nu i se pune pe cap bărbatului la cununie MIRUL.De aceea acolo nici nu au fost miri și mirese. Întrebi tu pe aria cu religia ce este MIRUL la ortodocși în caz că nu știi. Deci de acolo vine MIRE, de la religia ortodoxă cu slujbă în slavonă: MIR....PACE adică în slavonă. Ești mire lingă mireasă cînd vă pune popa MIRU pe frunte.
Nea Mirceo, deci vrei sa zici ca pe matale (in caz ca esti insurat si in caz ca v-ati luat cu cununie), vrei sa zici ca te-a uns preotul cu mir pe frunte in timpul slujbei?
Eu unul nu-mi amintesc de aceasta ungere - m-am cununat intr-o biserica ortodoxa - se poate sa fi fost prea emotionat. Chestia e ca nici la alte nunti ortodoxe la care am participat nu in rolul principal ci ca simplu nuntas, nu-mi aduc aminte sa fi asistat la ceea ce, tehnic vorbind, se numeste mirungere.
Cineva priceput in ale teologiei ne-ar putea lamuri: are loc mirungerea celor doi viitori soti in timpul slujbei de cununie?

View Postleogoto, on 28th March 2011, 00:34, said:

Fiindcă "miles" ăla nu avea cum să se căsătorească până nu își pierdea însăși calitatea de "miles"  :lol:
Tu n-ai intalnit prin satele romanesti oameni cu porecla (transformata uneori in nume oficial) de Dorobantu, Catana, Sergentu, Plotoneru, Panțuru, etc. E vorba de categorii de militari sau de grade militare al caror nume fostul militar il poarta toata viata lui, chiar daca a fost lasat la vatra.
Deci mi se pare firesc ca si un "miles" sa fie numit tot "miles" de catre concetatenii/consatenii lui si dupa lasarea la vatra.


Hai sa ne lamurim cum stau lucrurile in privinta insuratorii soldatilor romani.
Va recomand asta:

https://tspace.libra..._PhD_thesis.pdf
(e despre auxiliari - si lor le era, in principiu, interzis sa se casatoreasca, totusi o faceau)

Va rog sa admirati aceasta fericita familie:
http://oreald.com/picture31.html
E familia unui soldat roman. Nevasta, doi copiii - deci care-i problema. (Nea Mirceo, daca nu crezi ca ala e soldat roman, poti sa citesti inscriptia de sub imagine - te pricepi la de-astea, nu? Scrie acolo si legiunea din care facea parte).

Tot legat de nevestele soldatilor romani, cititi rogu-va textul asta:
Notable metal documents are Roman military diplomas. A diploma was a bronze tablet issued to an auxiliary soldier on completion of his 25-year term of service to prove the award of Roman citizenship to the holder and his family. A particular advantage of diplomas for historians is that they are dated. Diplomas also normally list the names of several auxiliary units which served in the same province at the same time, critical data on the deployment of auxiliary units in the various provinces of the empire at different times. Also usually recorded are: beneficiary's regiment, regimental commander's name, beneficiary's military rank, name of beneficiary, name of beneficiary's father and origin (nation, tribe or city); name of beneficiary's wife and name of her father and origin; and names of children granted citizenship.

- e de aici:
http://en.wikipedia....rial_Roman_army

Adica, la lasarea la vatra soldatul avea nevasta, copii (care, eventual, primisera statutul de cetateni).

Edited by ego_zenovius, 28 March 2011 - 18:45.


#5810
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
adică, tu, Zenovius, nu ai priceput nici cu explicații cum devine cazul cu mirul. Adică degeaba scriu eu aici, degeaba ți-am arătat că MIR e doar în biserica ortodoxă în slavonă, adică PRAVOSLAVNICĂ. Deci cu aia nu ar avea legătură dar cu   MILES.
Binem mă crezi că e cu MILES!! Ce naiba să mai discutăm noi doi? Trebuie să fii mare priceput ca să-ți dai seama de asta? dacă nu ai minte poți să studiezi un veac și tot nu-ți dai seama.

#5811
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am mutat ultimele 40 de mesaje aici .

#5812
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postlucifer76, on 28th March 2011, 19:28, said:

Am mutat ultimele 40 de mesaje aici .
Luci, daca vreau sa mai bag niste postari pe tema "mire-mireasa", unde trebuie sa le bag bai nene? Ca vad ca iar le mutasi dintr-o parte in alta de m-ai derutat de tot.
Deci derivarea lui "mire" din "miles" de care topic tine dupa parerea ta?

#5813
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMegara, on 28th March 2011, 10:28, said:

In privinta MIR-MIRE cred ca este ca in cazul FUTABIL-IREFUTABIL. Nu orice miruit este si mire cum nici oricine e futabil nu este si irefutabil.
Corect.
Desi poti sa ai sansa (sau nesansa - depinde, dupa posibilitati) sa intalnesti persoane care sunt intr-atat de futabile incat devin irefutabile.

#5814
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postego_zenovius, on 28th March 2011, 21:01, said:

Luci, daca vreau sa mai bag niste postari pe tema "mire-mireasa", unde trebuie sa le bag bai nene? Ca vad ca iar le mutasi dintr-o parte in alta de m-ai derutat de tot.
Deci derivarea lui "mire" din "miles" de care topic tine dupa parerea ta?
Normal ca la limba :) . Tot ce tine de limba lor se posteaza aici , la Daci se discuta despre ei in modul general , cultura , traditii , cum romanii si dacitele stateau si se uitau unii la ceilalti . Nu am mutat nimic ce tine de limba lor in celalalt topic .

Aviz si pentru musiu Marcuzzo , citeste ce am scris mai sus .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate