Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Creatina

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#109
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
adi ziceai ca se desumfla muschii de apa da ramane ce ai pus, poi oricum pui muschi si fara creatina, sau creatina te ajuta sa pui si mai multi decat normal ? (daca eliminam apa)

#110
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006

 DJAx3L, on Oct 6 2007, 12:16, said:

Pronutrition - Creatine FX , foarte buna (contine si dextroxa)

o poti achizitiona de pe site`ul pronutrition

Eu nu as recomanda Creatine Fx, am gasit in unele locuri ca , creatina, nu se administreaza cu bauturi acidulate..deci, nu e bine. mai degraba monohidrata 100%pura si pui dextroza sau zahar

#111
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
De ce sa nu se administreze cu bauturile acidulate ? poate din cauza ca-ti sar in fata ca mentrhos + cola light, alt motiv nu ar fii. Creatina efervescenta ii cea mai buna creatina posibila, plus ca-i accesibila.

#112
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 keeekeeess, on Oct 7 2007, 21:07, said:

De ce sa nu se administreze cu bauturile acidulate ? poate din cauza ca-ti sar in fata ca mentrhos + cola light, alt motiv nu ar fii. Creatina efervescenta ii cea mai buna creatina posibila, plus ca-i accesibila.
ii buna da are extrem de mult sodiu...

#113
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Stiti cam cata apa retin 5g de creatina ? 5 , 10 , 100 ?

#114
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 keeekeeess, on Oct 8 2007, 02:07, said:

Stiti cam cata apa retin 5g de creatina ? 5 , 10 , 100 ?
este irelevant..depinde de pre multi factori, organism, greutate..etc...

#115
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006

 keeekeeess, on Oct 7 2007, 18:07, said:

De ce sa nu se administreze cu bauturile acidulate ? poate din cauza ca-ti sar in fata ca mentrhos + cola light, alt motiv nu ar fii. Creatina efervescenta ii cea mai buna creatina posibila, plus ca-i accesibila.

Am citit si eu pe ici`colo ca nu se administreaza cu bauturi acidulate.. ia`o cum vrei ;). cat despre "creatina efervescenta e cea mai buna" fa-ti un plic de creatine fx.. si lasal vreo 2 min neclintit, sa vezi cum se lasa creatina monohidrata la fundul paharului :), mai e efervescenta? :P

#116
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 Rayden3000, on Oct 8 2007, 20:29, said:

Am citit si eu pe ici`colo ca nu se administreaza cu bauturi acidulate.. ia`o cum vrei ;). cat despre "creatina efervescenta e cea mai buna" fa-ti un plic de creatine fx.. si lasal vreo 2 min neclintit, sa vezi cum se lasa creatina monohidrata la fundul paharului :), mai e efervescenta? :P
cea mai buna "creatina" sa-i zicem asa ce am luat pana acum este Horse Power de la Ultimate Nutrition , are 3 feluri de creatina: ticreatine malate, creatine ethyl ester, si crealkalyn, plus oxizi nitrici

#117
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
IASO frate , vreau sa`mi ziceti ce sa iau acum dupa 1 luna sala ..nush vreo 50-60 ron am creatina fx.. si vreau niste proteina , deci pe mine nu ma intereseaza sa cresc pe cantar , sa cresc vizibil intelegeti ..nush ce sa mai aleg ,pe net vad ca-s ieftine la cta aici sunt cam scumpe ..
sa iau ceva gainer ? gfx8 .. gigant pro mass ? nush ce ma sfatuiti, sau sa raman tot pe whey ?sal
respect adi  :rolleyes:

Edited by FREESH, 10 October 2007 - 21:23.


#118
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 FREESH, on Oct 10 2007, 22:20, said:

IASO frate , vreau sa`mi ziceti ce sa iau acum dupa 1 luna sala ..nush vreo 50-60 ron am creatina fx.. si vreau niste proteina , deci pe mine nu ma intereseaza sa cresc pe cantar , sa cresc vizibil intelegeti ..nush ce sa mai aleg ,pe net vad ca-s ieftine la cta aici sunt cam scumpe ..
sa iau ceva gainer ? gfx8 .. gigant pro mass ? nush ce ma sfatuiti, sau sa raman tot pe whey ?sal
respect adi  :rolleyes:
ce vrei tu sa cresti "vizibil" nu pe cantar aia e maturitatea musculara care o dobandesti dupa multi ani de antrenament, un sfat pt oricine... sa aibe macar 200 gr de pudra proteica pe zi... proteina min 70% ma refer ,nu gainere de kkt ,  si un complex de vitamine si minerale...cel putin eurovita 2-3 tab pe zi, binenteles mancarea calitativa si multa...odata ce ai toate astea... atunci urmeaza...creatina, glutamina, stimulenti , etc...

#119
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
eurovita tre luate 1/zi. o pastila are cam toate mineralele cu dzr 100% d c sa iei 2-3 sa ai probl ? doar nu suntem ursi sa luam mai mult decat in prospect  :lol:

#120
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 keeekeeess, on Oct 10 2007, 23:28, said:

eurovita tre luate 1/zi. o pastila are cam toate mineralele cu dzr 100% d c sa iei 2-3 sa ai probl ? doar nu suntem ursi sa luam mai mult decat in prospect  :lol:
1 pe zi  e pt sedentari nu pt sportivi....nu face nik rau daca iei mai mult, dar animal pack ca are 1000-3000% din DZR ??? nu numa 100% ca eurovita deci......animal pack e pt sportivi  :)

#121
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Pe prospect zice ca-i recomandat oamenilor cu alimentatie deficitara sau sportivilor care depun efort. Oricum sunt niste chestii naspa daca ai prea multe vitamine in tine, am invatat pe la biologie ca te dau peste cap, mai ales unele. Deci eu raman cu doza recomandata de producator, restu faceti ce vreti  :P

Quote

In cantitati mari, vitamina A este toxica, provocand oboseala, nervozitate, dureri osoase si de cap, ameteli.

Dozele foarte mari de vitamina B6 (mai mult de 200 mg) pot duce la parestezii la nivelul membrelor, afectiune denumita neuropatie periferica. In unele cazuri, efectele sunt ireversibile.

Cantitatile mari de vitamina C pot provoca dureri de stomac, flatulenta, diaree, dar aceste simptome dispar la putin timp dupa ce este stopata administrarea ei.

Administrarea in exces de suplimente cu betacaroten a fost legata de un risc crescut al imbolnavirilor de cancer pulmonar si boli cardiovasculare in cazul fumatorilor si al persoanelor dependente de alcool, dar este posibil ca si nefumatorii sau cei care nu consuma alcool sa fie supusi unui risc similar.

Prea mult calciu in sange duce la o stare de disconfort care poate merge pana la letargie, confuzie si chiar coma. Acest lucru se poate intampla in cazul pacientilor care iau suplimente mari de calciu in paralel cu substante alcaline.

Prea multa vitamina D poate duce uneori la absorbtia excesiva de calciu, care se depune in tesutul moale, inclusive pe artere, unde produce obturari pana la blocaje ale circuitului sangvin. De asemenea, excesul de vitamina D poate duce la slabirea sistemului osos si la afectarea rinichilor.

Supradozarea cu fier poate avea efecte grave si ireversibile: tulburari hepatice pana la ciroza (o forma de diabet), tahicardie, artrita (prin depunerea fierului in articulatii), sterilitate si impotenta. Supradozarea cu fier se manifesta si prin constipatie, voma, dureri abdominale si poate fi fatala la copii.


#122
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 keeekeeess, on Oct 11 2007, 18:39, said:

Pe prospect zice ca-i recomandat oamenilor cu alimentatie deficitara sau sportivilor care depun efort. Oricum sunt niste chestii naspa daca ai prea multe vitamine in tine, am invatat pe la biologie ca te dau peste cap, mai ales unele. Deci eu raman cu doza recomandata de producator, restu faceti ce vreti  :P
eu iau animal pak de 3 luni jumate, si nu am absolut nimik... analizele toate-s ok :) si nu ajunge la 200 mg de vit B pe pachet, si vit A are doar 100% din DZR

#123
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Poi lasa ca te las pe tine cobai si ne zici si noua mai incolo  :naughty:

#124
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007

 adi185, on Oct 10 2007, 22:34, said:

ce vrei tu sa cresti "vizibil" nu pe cantar aia e maturitatea musculara care o dobandesti dupa multi ani de antrenament, un sfat pt oricine... sa aibe macar 200 gr de pudra proteica pe zi... proteina min 70% ma refer ,nu gainere de kkt ,  si un complex de vitamine si minerale...cel putin eurovita 2-3 tab pe zi, binenteles mancarea calitativa si multa...odata ce ai toate astea... atunci urmeaza...creatina, glutamina, stimulenti , etc...

ok, dar zi ce sa supliment sa iau asa mai ieftin ...din ce am scris mai sus , sau care sti ca i bun

#125
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Uite eu am luat creatine FX care te ajunge cam 1 luna (prima oara tre sa faci loading phase si te ajunge cam 15 zile) si Whey protein de la Pronutrition, aia cu 20gr proteina in 25 gr de produs si nu iau in fiecare zi, doar cand simt ca nu am mancat calumea in ziua aia si tre supliment. Toate astea mo ajuns pe la 1,2 mil.

#126
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 FREESH, on Oct 13 2007, 13:22, said:

ok, dar zi ce sa supliment sa iau asa mai ieftin ...din ce am scris mai sus , sau care sti ca i bun
nu pot sa-ti zic, pt ca l aunii oameni un supliment merge la altii nu, ia-ti ceva cu minim 70 %proteina , incearca tot ce poti si apoi ramai la ce-ti place mai mult

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate