Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Creatina

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#73
ovidiumarius

ovidiumarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.02.2007
Hai sa imi dau si eu cu parerea despre creatina daca tot vad ca vb despre ea aici.
Sa incep cu inceputul :  
Eram destul de slab la 178cm nu reuseam sa ating nici macar 63-65 kg (23 ani) si m-am hotarat sa ma apuc de sport. Am luat creatina vreo 2 saptamani, pentru incarcare, fara sa merg la nici o sala, facand insa exercitii destul de intense acasa fara aparate.In aceste 2 saptamani am crescut vreo 4-5 kg dupa care m-am dus la sala unde am lucrat aproximativ 3 ani cu unele intreruperi, varful de forma atigandul undeva pe la 78kg si tot progresul in special datorita creatinei de care nu ma desparteam niciodata.Aceasta imi dadea o energie iesita din comun insa si multa apa in organism, la fiecare antrenament transpiram de parca as fi facut dus.Dupa vreo 3 ani de antrenament la fel cum zicea cineva aici pe forum am avut probleme cu rinichii (piatra la rinichi ,blocata pe canal ...) insa cu timpul mi-am revenit. Din acel moment m-am lasat de creatina dar si de sport, insa efectele creatinei nu au incetat sa apara si anume cresterea in greutate si apa in organism. Astfel la 2 ani dupa ce n-am mai luat creatina si nici nu am mai practicat nici un sport am ajuns la 96-100 kg asta dupa ce acum 5 ani nu reuseam sa depasesc 65 kg.
In conlcuzie creatina dupa mine are efect pozitiv imediat si negativ in timp (daca vreti sa va convingeti uitativa la Ronaldo _A.C.Milan -la el se vad perfect efectele creatinei).
Efecte pozitive : - cresterea in greutate (masa musculara) rapid;
                        - cresterea rezistentei la efort.
Efecte negative: - cresterea nivelului de apa in celule;
                        - probleme renale;
                        - probleme la nivelul ficatului (marirea acestuia);
                        - cresterea necontrolata in greutate in caz ca nu se mai practica nici un sport.

Tin sa precizez ca aceste efecte negative apar in cazul folosirii acestui produs o perioada mai indelungata.
...Parerea mea...

#74
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

View Postovidiumarius, on May 4 2007, 00:28, said:

Hai sa imi dau si eu cu parerea despre creatina daca tot vad ca vb despre ea aici.
Sa incep cu inceputul :  
Eram destul de slab la 178cm nu reuseam sa ating nici macar 63-65 kg (23 ani) si m-am hotarat sa ma apuc de sport. Am luat creatina vreo 2 saptamani, pentru incarcare, fara sa merg la nici o sala, facand insa exercitii destul de intense acasa fara aparate.In aceste 2 saptamani am crescut vreo 4-5 kg dupa care m-am dus la sala unde am lucrat aproximativ 3 ani cu unele intreruperi, varful de forma atigandul undeva pe la 78kg si tot progresul in special datorita creatinei de care nu ma desparteam niciodata.Aceasta imi dadea o energie iesita din comun insa si multa apa in organism, la fiecare antrenament transpiram de parca as fi facut dus.Dupa vreo 3 ani de antrenament la fel cum zicea cineva aici pe forum am avut probleme cu rinichii (piatra la rinichi ,blocata pe canal ...) insa cu timpul mi-am revenit. Din acel moment m-am lasat de creatina dar si de sport, insa efectele creatinei nu au incetat sa apara si anume cresterea in greutate si apa in organism. Astfel la 2 ani dupa ce n-am mai luat creatina si nici nu am mai practicat nici un sport am ajuns la 96-100 kg asta dupa ce acum 5 ani nu reuseam sa depasesc 65 kg.
In conlcuzie creatina dupa mine are efect pozitiv imediat si negativ in timp (daca vreti sa va convingeti uitativa la Ronaldo _A.C.Milan -la el se vad perfect efectele creatinei).
Efecte pozitive : - cresterea in greutate (masa musculara) rapid;
                        - cresterea rezistentei la efort.
Efecte negative: - cresterea nivelului de apa in celule;
                        - probleme renale;
                        - probleme la nivelul ficatului (marirea acestuia);
                        - cresterea necontrolata in greutate in caz ca nu se mai practica nici un sport.

Tin sa precizez ca aceste efecte negative apar in cazul folosirii acestui produs o perioada mai indelungata.
...Parerea mea...

Inclin sa cred ca problemele tale sunt pura coincidenta cu  creatina.. http://www.doctor.in...e_creatina.html

Edited by Valy1, 05 May 2007 - 22:11.


#75
silica_ct

silica_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 06.05.2007
am o intrebare pt cunoscatori, Gigant Pro Mass sau Mass Tech  de pe www.pronutrition.ro sunt suplimente nutritive fara efecte secundare sau sunt steroizi anabolizanti ????  astept raspunsul si sfaturile dvs.  eu am 1.90, 70 kg practic de putin timp culturism si as vrea sa cresc in masa in cel mai scurt timp posibil recomandatimi ceva bun, fara efecte secundare. va multumesc

#76
silica_ct

silica_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 06.05.2007
am omis ceva.. nu prea sunt in tema cu subiectul dar as vrea sa imi recomandati un supliment nutritiv care sa nu arda grasimile, si sa fie bun atit pentru cresterea masei musculare dar cit de cit sa fac si burta

#77
ovidiumarius

ovidiumarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.02.2007

View PostValy1, on May 5 2007, 22:11, said:

Inclin sa cred ca problemele tale sunt pura coincidenta cu  creatina.. http://www.doctor.in...e_creatina.html


Problemele respective nu sunt doar ale mele!
Am prieteni care au evoluat la fel sau poate chiar mai rau in ceea ce priveste reactiile la consumul de creatina.

#78
paraulu

paraulu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.09.2005

View Postovidiumarius, on May 9 2007, 01:56, said:

Problemele respective nu sunt doar ale mele!
Am prieteni care au evoluat la fel sau poate chiar mai rau in ceea ce priveste reactiile la consumul de creatina.
n-ai spus si ce cantitatzi luai de creatina, ce dieta urmai, ce alte substante mai foloseai....pana la urma si excesul de paine duce la boli grave.E foarte simplu sa spui da de la creatina, fara sa iei in calcul ceilaltzi factori.
Din cate stiu eu creatina e cel mai incercat, studiat si parastudiat de catre cercetatori, medici, sportivi etc. si s-a dovedit a fi un supliment f bun.

#79
shade1307

shade1307

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.07.2006
are cineva idee...creatina poate conduce la ingrashare dupa ce se stopeaza consumul ei?

#80
bogdan16b

bogdan16b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.02.2007
salut,am 16 ani,si de abia m-am apucat de sala ,am 1 luna,va rog cu toata sinceritatea sa-mi raspundeti daca sa iau suplimente sau nu(astept raspunsuri numai de la cei care stiu despre ce e vorba sau chiar antrenori)am16ani 59 kg 1,73 inaltime

#81
bogdan16b

bogdan16b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.02.2007
am 16 ani ,merg la sala de 1 luna(cu gandul de a-mi modela oleak corpul),am 59 kg;1,73m;fac biceps 35 kg pe fiecare gantera ,vreau ca cei care fac de ceva timp sala sa imi spuna sincer daca sa iau suplimente (chimice,naturale nu cont)multumesc anticipat;

#82
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004

View Postshade1307, on May 21 2007, 20:45, said:

are cineva idee...creatina poate conduce la ingrashare dupa ce se stopeaza consumul ei?

Astea-s fabule. Da, daca te opresti si din antranament in acelasi timp, continuand sa mananci la fel cum mancai pe vremea cand te antrenai, probabil ca o sa te ingrasi dar asta n-are nici o legatura cu creatina. Daca te antrenezi in continuare si nu mai iei creatina cel mai probabil singurele diferente vor fi (poate) ceva mai putina energie la antrenament iar pe perioada lunga e posibil ca progresul sa fie mai mic.

View Postbogdan16b, on Jun 1 2007, 22:02, said:

salut,am 16 ani,si de abia m-am apucat de sala ,am 1 luna,va rog cu toata sinceritatea sa-mi raspundeti daca sa iau suplimente sau nu(astept raspunsuri numai de la cei care stiu despre ce e vorba sau chiar antrenori)am16ani 59 kg 1,73 inaltime

O sa ai timp destul sa iei suplimente (orice fel) dupa 20-21 de ani. Pana atunci concentreaza-te la antrenamente corecte, nutritie sanatoasa si variata si odihna. Daca vrei sa ajungi Schwartzenegger in 6 luni, bineinteles ca poti baga in tine toate porcariile dar dupa aia nu te mira (mai tarziu, nu imediat) ca ai probleme de sanatate. La varsta ta corpul e in plina dezvoltare si vei face progrese foarte bune din antrenament si nutritie naturala. Abia cand te-ai oprit din crestere (20-21 ani) poti sa incepi cu suplimentele daca doresti sa cresti si mai mult (in masa, forta, rezistenta etc).

#83
alexvl

alexvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.06.2007

View Posteminem4ever, on Aug 10 2006, 23:21, said:

Am deschis acest topic pentru a afla pararea voastra despre Creatina.
Eu am 16 ani, 62 kg si  practic sala de 2 luni si iau creatina de 3 saptamani cu o doza de 5 g / zi (seara) si iau un supliment pe baza de proteine cu zer (dupa antrenament).Pana acum am obtinut rezultate imbucuratoare, se cunoaste in masa musculara si in forta.

Stiti cumva care sunt efectele secundare? Mai exact, eu am aflat ca daca este luata in exces poate dauna rinichiilor. As dori niste informatii mai detaliate.

Ati vazut vreun caz grav?  :o
Voi ati luat? Daca da, cat timp si cum aratau muschii dupa ce v'ati lasat de sala?
Ce tip de creatina luati? Monohidrata? Sub ce forma: pudra, pastila, lichida, guma de mestecat, pudra efervescenta?
Va rog sa postati parerea voastra si sa descrieti cazuri in care creatina ca si supliment a fost respinsa de corp sau chiar au aparut complicatii  :deadtongue:
pari genul de incepator care vrea rezultate spectaculoase. dupa 2 luni de sala abia incepi sa iti reliefezi muschii. 3 saptamani reprezinta un interval prea mic pentru a afirma existenta unor rezultate. oricum esti prea mic pentru a folosi creatina, poate ar trebui sa te reorientezi inspre proteine dat fiind si greutatea ta destul de mica... eu am 1.76 m ~73 kg si nu am folosit NICIUN supliment alimentar pana acum. in cultursm totul este sa ai rabdare !

#84
alexvl

alexvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.06.2007

View Postbogdan16b, on Jun 1 2007, 23:33, said:

am 16 ani ,merg la sala de 1 luna(cu gandul de a-mi modela oleak corpul),am 59 kg;1,73m;fac biceps 35 kg pe fiecare gantera ,vreau ca cei care fac de ceva timp sala sa imi spuna sincer daca sa iau suplimente (chimice,naturale nu cont)multumesc anticipat;
35 kg pe foecare gantera ?  :o nu cred asta ! nu ar rezista articulatiile, nu mai vorbesc de forta musculara  :death:

#85
alexvl

alexvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.06.2007
Vai de voi ! Ce atatea suplimente ?!?!? Un "coleg de suferinta" de pe forum , nu stiu care, a enmerat 4-5 suplimente diferite ! :wacko: Asta e aiurea si mai spui ca te-ai apucat 2 luni de sala ! Daca erau macar 2 ani ! Wake up people ! Muschii nu cresc peste noapte !   Peace !  :peacefingers:

#86
actcomp2001

actcomp2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.06.2007
cumparati suplimente nutritive de la cel mai nou magazin online
http://www.bodylinemall.ro

#87
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postbogdan16b, on Jun 1 2007, 23:33, said:

am 16 ani ,merg la sala de 1 luna(cu gandul de a-mi modela oleak corpul),am 59 kg;1,73m;fac biceps 35 kg pe fiecare gantera ,vreau ca cei care fac de ceva timp sala sa imi spuna sincer daca sa iau suplimente (chimice,naturale nu cont)multumesc anticipat;
da nu zic ca nu faci, dar corecte cu maxim 15 kg faci...

#88
kamataru

kamataru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.06.2007

View Postalexvl, on Jun 18 2007, 13:01, said:

35 kg pe foecare gantera ?  :o nu cred asta ! nu ar rezista articulatiile, nu mai vorbesc de forta musculara  :death:
imposibil

#89
alexvl

alexvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.06.2007

View PostValy1, on Apr 23 2007, 12:24, said:

Mai exact ce exercitii faci pt biceps si piept ?
Banuiesc ca biceps nu pui 35 pe gantera :lol:
mai stii ?  :rolleyes:

#90
alexvl

alexvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.06.2007

View Postadi185, on Jun 23 2007, 11:01, said:

da nu zic ca nu faci, dar corecte cu maxim 15 kg faci...
faci si cu mai mult, dar nu la 58 kg si 1.73 m . sau poate daca esti numai muschi   B)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate