Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bambus

- - - - -
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#19
3com

3com

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.05.2005
daca tai virful la 2-3 noruri mai jos si il tii in apa va face radacini

#20
ramoneloo

ramoneloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.11.2006
Salut,am si eu un bambus de-asta,cumparat acum juma' de an(cred...).L-am pus direct in pamant,era intr-un fel de ...eprubeta,sa spunem-s-a prins fara nici o problema,a luat in inaltime si m-a fericit si cu un puisor.Nu mi se pare deloc pretentios,sa stiti ca eu il tin in baie:)A stat pana acum o luna in alta camera,dar am citit o carticica despre principiile feng-shui si recomandau sa fie tinut in baie,asa ca m-am comformat.Nu i s-au ingalbenit frunzele,ii merge bine,insa acum ma gandesc sa-l scurtez putin,pana nu ajunge la vecini in baie.Sa aveti bambusi sanatosi si vigurosi:)

#21
madalinutza

madalinutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.11.2005
daca nu pui dop de ceara la capatul taiat ce se poate intampla ?

#22
dark_mind

dark_mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.11.2005
unde gasesc si eu un bambus sa cumpar si mai caut pietricele din acelea colorate ca sa le pun in vaza

#23
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Dar mirosul de bambus, il stie cineva? :)

#24
mistyk

mistyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.08.2006

View PostBebeluska, on Nov 27 2006, 23:02, said:

Dar mirosul de bambus, il stie cineva? :)
nu prea are. dar daca totusi te chinui, deslusesti ceva dulceag, cu un iz usor de verdeata, ceva intre gulie si trestie de zahar.

sa nu intrebi cum miroase trestia de zahar  :D

#25
iulia_mh

iulia_mh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.12.2006
Buna! Azi mi-am cumparat si eu un bambus si am intrebat cum se ingrijeste si ce durata de viata are. Firul meu de bambus are deja cateva mustati la radacina si inaltimea de 70cm. Vanzatoarea mi-a zis doar ca trebuie sa-i schimb apa zilnic cu apa de la ghiuveta si atat.
Sarbatori fericite tuturor!!

#26
veioza

veioza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 14.06.2005
aha, acum vad eu ce cresc in casa....
eu l am cumparat cu radacini si dupa cateva zile de tinut in apa l am montat intr un vas cu pamant din gradina. am 5 fire. il ud direct cu apa de la canal si nu face mofturi. am pus un fir si in gradina, dar a murit.acu ma duc sa intorc vasul poate creste spiralat. asta face flori vreodata?

#27
AxEly

AxEly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.12.2006

View Postmadalinutza, on Nov 21 2006, 11:12, said:

daca nu pui dop de ceara la capatul taiat ce se poate intampla ?
dak nu pui dop de ceara se usuca..si trebuie sa fie umed in interior sa poate sa`i creasca radacini...asa mi`a zis si mie tipa de la florarie.trebuie sa fie perfect acoperit capatul taiat sa nu intre aer.

#28
TazzY

TazzY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 13.11.2006

View Postmadalinutza, on Nov 21 2006, 12:12, said:

daca nu pui dop de ceara la capatul taiat ce se poate intampla ?

Nu mai creste.. Vor creste doar ramurele...

#29
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View PostAxEly, on Dec 7 2006, 23:50, said:

dak nu pui dop de ceara se usuca..si trebuie sa fie umed in interior sa poate sa`i creasca radacini...asa mi`a zis si mie tipa de la florarie.trebuie sa fie perfect acoperit capatul taiat sa nu intre aer.

E simpla explicatia. Dopul de ceara, sau chiar un pic de pamant inmuiat in apa, va impiedica planta sa piarda apa prin sectiunea creata si astfel nu se va mai deshidrata...

Bambusul propriu zis s-a adaptat frumos si la gradinile romanesti (de la exterior). Se folosesti mai ales la amenajari tip fantana, cascada, izvor artificial...
Specia este Bambus sp. si va asigur ca atinge si inaltimi mai mari de 3 m. El exista in variante cu tultpini si frunze verzi, verde cu auriu, auriu, verde cu alb...

Bambusul norocos , in schimb, dupa cum au spus si multi dintre predecesori este o specie de Dracaena, iar tipul acesta de cultura se numeste "hidroponica" (se poate aplica si altor tipuri de plante). Practic, planta in loc sa aiba radacinile in pamant, le are in apa... unde sunt tinute fix de pietricele (ornamentale sau nu) sau un tip de gel (niste granule care se gasesc in comert si care se umfla in apa..., de culori diverse)...  :notangel:
Cineva intreba mai sus cum sa sisteze hrana... Adica nu o mai uda? Nu, o poate uda... hrana ar trebui sa vina de la niste ingrasaminte specifice acestui tip de culturi, despre care ma indoiesc ca vi s-a spus la florarie, Carrefour (in fine, locul de unde l-ati cumparat)...

O zi buna tuturor si plante frumoase...  :coolspeak:

#30
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View PostBebeluska, on Nov 27 2006, 23:02, said:

Dar mirosul de bambus, il stie cineva? :)

Da, am eu parfum de bambus si este foarte fresh, cu aroma de iarba proaspat taiata si inca ceva pe care nu il pot defini... Anyway, it's my favorite...  :coolspeak:

#31
OanaC

OanaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.04.2005
Am primit si eu de curand un aranjament din bambus, si frunzulitele sunt sanatoase, insa vreo 2 fire au o tenta galbuie, iar unul e galben de-a binelea. E ceva in neregula? Si ce anume? Aranjamentul meu e intr-un vas micut cu apa, nu in pamant. Ma gandesc ca cei care au mai ingrijit plantute din astea imi pot da si mie o idee cu ce se intampla. Mi-e drag, si n-as vrea sa fac eu vreo boacana aiurea.

#32
sweet.micky

sweet.micky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.03.2007
[color="#DDA0DD"]buna ziua! vad ca exista printre noi multi cunoscatori in ale gardinaritului. am inteles in mare cum se ingirjeste floricica mea (bambusul) dar vreau sa stiu de unde pot achizitiona vasul si pietricelele, ca am cautat in toate supermarket-urile si nu am gasit nimik.[/color] :coolspeak:

#33
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

View Postsweet.micky, on Mar 5 2007, 16:24, said:

[color="#DDA0DD"]buna ziua! vad ca exista printre noi multi cunoscatori in ale gardinaritului. am inteles in mare cum se ingirjeste floricica mea (bambusul) dar vreau sa stiu de unde pot achizitiona vasul si pietricelele, ca am cautat in toate supermarket-urile si nu am gasit nimik.[/color] :coolspeak:
Incearca in florarii. Am vazut la Dorobanti, chiar langa statie este o florarie(daca esti din Bucuresti). Sau langa Lipscani cum iesi din pasaj.

#34
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001

View Postsweet.micky, on Mar 5 2007, 16:24, said:

[color="#DDA0DD"]buna ziua! vad ca exista printre noi multi cunoscatori in ale gardinaritului. am inteles in mare cum se ingirjeste floricica mea (bambusul) dar vreau sa stiu de unde pot achizitiona vasul si pietricelele, ca am cautat in toate supermarket-urile si nu am gasit nimik.[/color] :coolspeak:

Gasesti pietricele de toate culorile si marimile in Praktiker.

#35
Bravegirl

Bravegirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.09.2003
Am 3 bambusi intr-un vas cu pietricele. Azi am observat ca unul din ei a inceput sa paleasca si sa i-a o tenta galbuie...Ce ar trebui sa fac?

#36
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View PostBravegirl, on Mar 23 2007, 22:19, said:

Am 3 bambusi intr-un vas cu pietricele. Azi am observat ca unul din ei a inceput sa paleasca si sa i-a o tenta galbuie...Ce ar trebui sa fac?
Schimba-i apa  si aseaza-l la lumina.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate