Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Bambus

- - - - -
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#1
pliciu

pliciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2006
Hello!

Mi-am cumparat si eu de curand un aranjament foarte dragut din bambus, pe care il tin in apa.
De cateva zile au inceput sa i se ingalbeneasca frunzulitele, din cauze care pe mine ma depasesc, deoarece l-am pus la lumina, nu in soare direct, il ud zilnic cu apa care a stat 24 de ore la purificat si ii schimb si apa la 2 saptamani.
Am cautat documentatie legata de ingrijirea bambusului si nu prea am gasit, cu exceptia unui articol mic unde scria ca ingalbenirea frunzelor poate fi provocata de faptul ca cei de unde l-am cumparat "au ingrasat porcul in ajun", adica l-au indopat cu fertilizatori pana l-au zapacit ca sa il faca mare si frumos, numai bun de vandut. In acest articol mai se precizeaza ca solutia de dezintoxificare ar fi sa il las fara hrana (adica fara sa il ud?) timp de o luna. Mie insa mi-e frica ca se usuca daca il las atata timp fara apa.
Poate cineva sa imi dea si alte informatii legate de aceasta problema?

Multumesc anticipat!

#2
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
am si eu un bambus, unu' mic. de fapt, era mic atunci cand l-am cumparat, ca intre timp a mai crescut.am dat 10.000 lei pe el, si era cat degetul mic de la mana. acuma i-au mai crescut niste frunze, a facut radacini de parca ar fi pom, si adevarul e ca s-au decolorat putin frunzele, dar de la lumina, fiindca l-am tinut la soare. i-am cumparat un cub de sticla frumos si ii merge de minune in el. se zice ca in functie de cum o sa-i mearga bambusului asa o sa-ti fie anul...daca se usuca o sa fie naso, daca e verde si frumos o sa-ti mearga bine....
daca mai stiti " metode speciale" de ingrijire, postati aici, ca sunt si eu curioasa. eu il spal pe radacini sub jet de apa o data pe luna, pii pun apa care a stat o zi la purificat doar atunci cand e necesar si in rest il pulverizez pe frunze din cand in cand

#3
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
pai... ma bag si eu ca musca-n lapte :) Nu stiu daca va este de vreun ajutor dar iata ce articol am citit in ziarul Evenimentul Zilei de ieri 19.04.2006 privind ingrijirea bambusului norocos.
"Ingrijirea bambusului norocos
Una dintre plantele cele mai potrivite in casa sau la birou este planta numita “bambus norocos” sau “lucky bamboo”, in fapt o varietate de Dracaena sanderia originara din Camerun.
Conform principiilor Feng Shui, aceasta este o planta aducatoare de noroc, in cultura chineza bambusul fiind simbolul fericirii, bunastarii si sanatatii. Dincolo de aceste conotatii, este bine sa stiti ca o astfel de planta este usor de ingrijit.
Apa , lumina si temperatura.
In principiu, bambusul are nevoie de 2-3 cm de apa (in bolul in care are radacinile) si de lumina. Planta poate fi achizitionata din florarii, tunsa si aranjata in diverse forme – fie pe tulpini spiralate, fie dispuse pe doua-trei niveluri, cultivata in ghivece cu sau fara pamint.
Odata adusa acasa, ea trebuie plasata intr-un loc luminos, dar fara soare direct. Si udata numai cand cantitatea de apa din ghiveci scade la jumatate. Un mic secret al gradinarilor consta in faptul in a pastra tot timpul apa proaspata in ghiveci, schimbind-o saptaminal. “Lucky bamboo” prefera temperaturile de 15-21 grade C.
Cit priveste fertilizarile aplicate bambusului, ocazional se recomanda adaugarea unei solutii slabe de fertilizant lichid de acelasi tip cu cel folosit pt violetele africane.
Una dintre problemele cel mai des intilnite consta in ingalbenirea frunzelor. Acest lucru poate avea doua cauze : fie planta este plasata in plin soare, fie este udata cu o apa care contine multe saruri sau care este prea fluorurata, caz in care se recomanda udarea cu apa filtrata.
Inmultirea.
Daca se doreste inmultirea plantei, acest lucru se poate face prin taierea cu un cutter a unei tulpini nou formate. Plasati butasul astfel obtinut intr-un pahar cu apa proaspa pina cind acesta produce noi frunzulite.
Ce orice planta, bambusul poate fi transplantat intr-o vaza sau ghiveci cu 4 cm mai mare in diametru decit cel initial sau poate fi plantat permanent intr-un substrat de nisip si pamint care sa sigure un drenaj bun. Pentru a evita putrezirea radacinilor, nu udati din nou daca pamintul de la suprafata nu s-a uscat.

Sper sa fie acelasi tip de bambus de care aveti :)

Sa speram ca am nimerit-o !! Daca nu, va rog sa ma anuntati, SA STERG acest post sa nu mai citeasca si altii tampeniile :)

Edited by Zamolxel, 10 August 2006 - 13:16.


#4
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
cel putin pe mine m-ai nimerit. that's my bamboo

#5
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Uhhh... e bine atunci :)
Va mai dau ceva:
Daca vreti ca bambusul norocos cu tulpina dreapta pe care vi l-ati cumparat sa fie spiralat, mutati planta ntr-o zona mai intunecata, unde sursa de lumina sa vina dintr-o parte  (oricum, bambusul norocos nu se plaseaza niciodata in soare direct). In cateva zile veti observa ca bambusul de va 'intinde' dupa lumina. Dupa ce va creste in acea directie cativa centimetri buni (5 cm sau mai mult), intoarceti usor planta; ea va creste in noua directie. Invartiti bambusul pe masura ce creste, si dupa cateva luni veti obtine mult dorita spirala.


Cu respect :)

#6
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
danki. ma duc sa-l mut. mooaaa, abia astept sa se faca spiralat

#7
pliciu

pliciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2006
Merci pt informatii...majoritatea le citisem si eu..de fapt cred ca mi-am dat seama care era motivul pentru care incepusera sa i se usuce frunzele: temperatura la mine in camera ajungea pe undeva peste 30 si de grade, mai ales cu canicula asta, asa ca l-am mutat intr-o casa mai racoroasa, unde sper sa-si revina!
Pupici!

#8
caterinas2

caterinas2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 03.03.2006
Am si eu un bambus, de anul trecut din vara. L-am pus intr-un ghiveci cu pietricele si din cate mi s-a spus trebuie ca intotdeauna pietricelele sa fie in apa.
De foarte multe ori mi s-a intamplat sa uit sa ii pun apa asa ca ramanea fara nici un pic de apa. Cu toate astea a crescut frumos, daca atunci cand l-am cumparat avea frunze cam de 7 cm, acum are de vreo 20 cm si i-a mai dat o tulpina care a crescut aproape la fel de mare ca prima. Frunzele nu s-au ingalbenit, sunt tot verzi.

PS: ii pun apa direct de la robinet si nu i-am spalat niciodata radacinile. (nu am stiut ca asa trebuie)

#9
Monicagd

Monicagd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 16.08.2006
Cred ca va referiti la Lucky Bambus care de fapt este Dracena Sanderiana... Eu l-am avut in apa, cu pietricele insa deoarece i-au crescut radacini mari, l-am plantat in pamant. Se dezvolta foarte bine, are deja al treilea lastar crescut.

#10
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
al meu nu stiu ce-a patit, o frunza i s-a ingalbenit de tot si s-a uscat...acuma sta sa cada..help!
si da, radacinile sunt destul de mari si celelalte frunze o duc bine

#11
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostMonicagd, on Sep 5 2006, 13:07, said:

Cred ca va referiti la Lucky Bambus care de fapt este Dracena Sanderiana... Eu l-am avut in apa, cu pietricele insa deoarece i-au crescut radacini mari, l-am plantat in pamant. Se dezvolta foarte bine, are deja al treilea lastar crescut.

pamant de care ? Normal.. de flori ?

#12
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Am si eu un aranjament misto din bambus, cu tulpinile infipte intr-un burete. L-am cumparat in martie. A crescut ca un erou, mai are si varfuri de frunze galbene, dar in general este sanatos. Problema este ca s-a imputit buretul ala!
Daca incerc sa-l schimb, o sa dau de radacini? In locul buretelui ce mai pot pune?
Mersi.

#13
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostAfricanul, on Sep 5 2006, 13:25, said:

Am si eu un aranjament misto din bambus, cu tulpinile infipte intr-un burete. L-am cumparat in martie. A crescut ca un erou, mai are si varfuri de frunze galbene, dar in general este sanatos. Problema este ca s-a imputit buretul ala!
Daca incerc sa-l schimb, o sa dau de radacini? In locul buretelui ce mai pot pune?
Mersi.


Ete ce mai gasi eu cu gogu:

Bambusul norocos

Conform principiilor feng shui bambusul este considerat a fi o planta care aduce noroc. Planta care se vinde cu numele de bambus, tunsa si aranjata in diverse feluri, nu este un bambus propriu zis ci o varietate de Dracaena sanderia originara din Camerun.

Atunci cand va alegeti din magazin o astfel de planta trebuie sa aveti grija sa nu aiba zgarieturi, sa fie de un verde sanatos si daca este plantata in sol acesta sa nu fie uscat. Fie ca este plantata in ghiveci fie ca este aranjata in vaze sau boluri ea trebuie sa aiba macar cateva radacini. Traditia spune ca cel mai bine este atunci cand alegeti plante cu 3 sau 8 crengute pentru ca acestea sunt numere norocoase in feng shui. Daca planta are 8 crengute se preteaza ca doua dintre ele sa fie ondulate. Cand ajungeti cu planta acasa amplasati-o la lumina intensa, cat mai aproape de fereastra dar nu in soare direct. Puteti s-o udati doar daca nivelul apei este mai mic de 50%. Daca acesta este mai mare inca doua zile de la momentul cumpararii n-o udati deloc. In acest fel ii permiteti sa se adapteze la noua ei casa. Daca bambusul dumneavoastra este plantat in ghiveci aveti mare grija sa nu-l udati in exces dar nici sa lasati solul sa se usuce in intregime. Pastrati-l reavan.

Pentru ca planta sa aiba un aspect deosebit legati crengutele cu panglica rosie sau aurie dar cu atentie pentru ca nu trebuie sa strangeti prea tare. Bambusul se raneste cu usurinta si aspectul sau decorativ scade din acest motiv. Dupa ce planta s-a adaptat la noul mediu o puteti uda si muta acolo unde doriti s-o asezati definitiv. Trebuie sa tineti cont de faptul ca unele varietati de Dracaena sunt otravitoare asa ca trebuie asezate acolo unde copiii si animalele de casa nu ajung.

Bambusul este una dintre acele plante care pot fi crescute hidroponic (cultură legumicolă sau floricolă în soluții nutritive sau pe un strat de pietriș sau de nisip prin care circulă permanent apă cu îngrășăminte chimice.). Cu apa de buna calitate, ferita de soare direct planta se va dezvolta bine. Puteti folosi apa de la robinet dar numai dupa ce o lasati 24 de ore intr-un vas asa incat substantele precum clorul si fluorul sa se poate evapora (se purifice partial in mod natural). Daca bambusul dumneavoastra este tinut in apa trebuie s-o schimbati periodic si-i puteti adauga acelasi ingrasamant care se foloseste pentru plantele de acvariu, dar nu foarte des. Bambusul norocos poate creste pana la 70 cm si dureaza cativa ani.
Daca il aveti plantat in sol trebuie pastrat reavan si nu necesita ingrasamant pentru ca isi extrage din el toate substantele necesare. In cazul unei hraniri in exces crengutele capata un aspect nesanatos, galben. Acest lucru se intampla din cauza ca furnizorii ingrasa plantele pentru a creste repede si ale vinde la preturi mai mari. Ce puteti face in astfel de conditii? Schimbati apa imediat si vreme de o luna nu hraniti planta in nici un fel. Problema e ca daca crenguta s-a ingalbenit nu puteti decat s-o taiati pentru ca nu este un proces reversibil. Taierea zonei afectate poate fi o miscare strategica: poate impiedica raspandirea unor boli. Acest principiu este valabil pentru cele mai multe plante din sortimentele de interior si nu numai.

Cu siguranta ati vazut in comert bambusi spiralati si va intrebati cum puteti face asta acasa. Este chiar mai simplu decat credeti. Bambusul creste orientandu-se dupa lumina. Nu trebuie decat sa rotiti periodic ghiveciul sau vasul dupa ce vedeti ca se formeaza o bucla. Cu putina rabdare si perseverenta veti reusi sa obtineti spirala mult dorita.

Sper ca cele subliniate sa te ajute :)

#14
Monicagd

Monicagd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 16.08.2006

View PostMonitox, on Sep 5 2006, 13:11, said:

pamant de care ? Normal.. de flori ?
Da, normal, fara pretentii (desi ma gandesc daca exista pamant anormal?)...

#15
3com

3com

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.05.2005
Bambusul creste foarte bine tinut intr-un vas cu apa ...eu am de 3 ani o planta care se dezvolta foarte bine.

Attached Files



#16
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

View Post3com, on Oct 7 2006, 20:06, said:

Bambusul creste foarte bine tinut intr-un vas cu apa ...eu am de 3 ani o planta care se dezvolta foarte bine.
am nevoie de un sfat deoarece ceea ce as vrea sa fac eu cu "bambusul" meu e in mod sigur ireversibil. Am un "bambus norocos" exagerat de inalt. problema e ca nu are ramuri adiacente sau altceva, e o tija lunga cu 20-30 cm de frunze in varf. l-as scurta, insa mi-e ca omor planta cu totul si asta in mod sigur nu vreau sa se intample! Aveti idee daca pot aparea probleme?! am citit ca se recomanda taierea deasupra unui nod de crestere, insa as vrea sa fiu sigur de ceea ce fac. Pot determina in vreun fel bambusul meu sa faca niste crengute adiacente?!

#17
3com

3com

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.05.2005
Daca are frunze de 20cm banuiesc sa aiba si radacini. Ca sa ii creasca o ramurica, doua, trebuie taiat la 1-1,5cm deasupra unui nod si la capatul proaspat taiat se acopera cu un dop de ceara. La acel nod ii va aparea un mugurel sau 2-3...
Verificati starea radacinilor (e tinut in apa simpla sau in pamant?) si daca radacinile nu par sanatoase atunci se taie si de la baza tulpina cu radacinile distruse(rupte, putrezite).
Succes!

#18
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

View Post3com, on Oct 20 2006, 01:41, said:

Daca are frunze de 20cm banuiesc sa aiba si radacini. Ca sa ii creasca o ramurica, doua, trebuie taiat la 1-1,5cm deasupra unui nod si la capatul proaspat taiat se acopera cu un dop de ceara. La acel nod ii va aparea un mugurel sau 2-3...
Verificati starea radacinilor (e tinut in apa simpla sau in pamant?) si daca radacinile nu par sanatoase atunci se taie si de la baza tulpina cu radacinile distruse(rupte, putrezite).
Succes!
bambusul a fost tinut in apa pana acum doua saptamani cand mi-am luat avant si l-am pus in pamant. eu cred ca e mai bine sa il mai las o perioada sa se obisnuiasca cu noile conditii. retin sfatul cu dopul de ceara! multumesc!
Inca ceva: ce fac cu varful? pot sa il tin in apa pana va face alte radacini?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate