Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Bambus

- - - - -
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#37
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
pe al meu l-a papat pisoiul...zau, i-a mincat vreo doua frunze, pina l-am prins asupra faptei, l-am certat, am mutat bambusul, si animalul a vazut unde l-am mutat si s-a urcat si acolo si iar l-am prins molfaind. acuma l-am pus undeva unde e in siguranta, dar...frunzele alea pe care le-a ros n-or sa mai creasca,nu?  :(  ca arata cam...ciung asa

#38
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postrox, on Mar 25 2007, 12:31, said:

pe al meu l-a papat pisoiul...zau, i-a mincat vreo doua frunze, pina l-am prins asupra faptei, l-am certat, am mutat bambusul, si animalul a vazut unde l-am mutat si s-a urcat si acolo si iar l-am prins molfaind. acuma l-am pus undeva unde e in siguranta, dar...frunzele alea pe care le-a ros n-or sa mai creasca,nu?  :(  ca arata cam...ciung asa
Daca le-a papat asta e, vor creste altele nu-ti face griji... problema e cum se simte pisoiasul tau??? :lol:  ca lucky bamboo nu este un bambus in realitate (bambus din care mananca ursuletii panda  :P ), este de fapt o specie da dracena (Dracena Sanderiana) si ca orice dracena are o doza de substanta toxica in ea... asa ca mare grija cu ce plantute papa pisoul tau?

#39
Bravegirl

Bravegirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.09.2003
I-am scos din vasul cu pietricele si le-am schimbat apa. Dar nu am rezolvat nimic. Cel care incepuse sa paleasca s-a ingalbenit de tot....si a mai inceput inca unul sa capete aceeasi tenta galbuie...Nu stiu ce sa le fac  :(

Edited by Bravegirl, 26 March 2007 - 10:58.


#40
_zuzu_

_zuzu_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.04.2007

View PostBravegirl, on Mar 26 2007, 11:57, said:

I-am scos din vasul cu pietricele si le-am schimbat apa. Dar nu am rezolvat nimic. Cel care incepuse sa paleasca s-a ingalbenit de tot....si a mai inceput inca unul sa capete aceeasi tenta galbuie...Nu stiu ce sa le fac  :(

Salut...pana la urma ce s-a intamplat cu bambusii tai?  ca sunt tare curioasa...  apropo si eu am unul care in varf avea un fel de gaurica, am auzit ca are nevoie de dop de ceara ca altfel nu se dezvolta.. daca i-am pus acum ( dupa vreo 3 saptamani) va creste?  daca  stie cineva raspundeti va rog... mersi anticipat   :P

#41
eglantine

eglantine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.04.2007
buna seara..as avea si eu nevoie de ajutor,daca se poate...  unul din bambusii mei a inceput sa aiba tulpina uscata,sa capete o culoare  ce tinde,bineinteles, catre galben..mai are 3 frunzulite...si nu vreau sa moara..s.ar putea sa fie prea tarziu,dar descoperind de ce a ajuns asa,poate ceilalti nu o sa pateasca ac lucru...
va multumesc..

#42
eglantine

eglantine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.04.2007
se pare ca s.a ingalbenit tot...si a murit...
uff...

#43
jia

jia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2005
salutare,
am un bambus care traieste pe langa mine..(e un fel de pet..:) )
il am din martie si il tin intr'o vaza de sticla, cu pietre si ..apa intr'un coltz de camera (nu foarte luminos).
s'a dezvoltat (are cam 1m), i'au dat frunze..e fainutz.

DAR, probl e ca de vreo sapt s'au cam ofilit frunzele..si nush ce sa ii fac.
azi i-am pus apa plata ...
se poate sa aiba ceva cu faptul ca a fost praf mult in apart? (am  ceva lucrari...)
pls. help..ce sa'i fac? tre' pamant..?

thx

Attached Files


Edited by jia, 30 June 2007 - 13:50.


#44
jia

jia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2005

View Postjia, on Jun 30 2007, 14:44, said:

salutare,
am un bambus care traieste pe langa mine..(e un fel de pet..:) )
il am din martie si il tin intr'o vaza de sticla, cu pietre si ..apa intr'un coltz de camera (nu foarte luminos).
s'a dezvoltat (are cam 1m), i'au dat frunze..e fainutz.

DAR, probl e ca de vreo sapt s'au cam ofilit frunzele..si nush ce sa ii fac.
azi i-am pus apa plata ...
se poate sa aiba ceva cu faptul ca a fost praf mult in apart? (am  ceva lucrari...)
pls. help..ce sa'i fac? tre' pamant..?

thx

chiar nime' sa raspunda...?

#45
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Incearca sa-l pui cateva zile intr-un loc mai luminos si daca ai lucrari in casa spala-l zilnic si schimba-i apa....Nu e necesar sa-l pui in pamant. Nu-ti face griji ca nu e asa pretentios, poate s-a simtit doar neglijat ;)

Edited by risuka, 07 July 2007 - 18:11.


#46
Kalma

Kalma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.07.2007

View Postjia, on Jul 3 2007, 14:36, said:

chiar nime' sa raspunda...?

Am aceeasi problema ca si tine. Al meu are unele frunze spre galben si a inceput sa se usuce la varfuri. Din ce am inteles pana acum, e posibil sa aiba legatura cu caldura. Iarna i-a mers f bine dar vara trecuta a avut o tentativa de ingalbenire. M-am gandit ca umezeala ii prieste si il tin in baie peste zi. Il spal cu apa rece dimineata si seara. De o saptamana nu s-a mai inrautatit situatia dar nici mai bine nu ii este. Incearca si asa. Daca ar fi cineva care stie mai bine...poate ne ajuta.
Sper sa ai noroc si sa-si revina.

#47
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

View PostKalma, on Jul 8 2007, 15:59, said:

Am aceeasi problema ca si tine. Al meu are unele frunze spre galben si a inceput sa se usuce la varfuri. Din ce am inteles pana acum, e posibil sa aiba legatura cu caldura. Iarna i-a mers f bine dar vara trecuta a avut o tentativa de ingalbenire. M-am gandit ca umezeala ii prieste si il tin in baie peste zi. Il spal cu apa rece dimineata si seara. De o saptamana nu s-a mai inrautatit situatia dar nici mai bine nu ii este. Incearca si asa. Daca ar fi cineva care stie mai bine...poate ne ajuta.
Sper sa ai noroc si sa-si revina.
Eu am mai multi bambusi pe care ii tin langa fereastra, si nu au nici o problema cu soarele, din contra. Cand i-am mutat intr-un loc mai umbrit sa-i feresc de soare au inceput sa se lase frunzele, deci nu cred ca e o idee buna sa-l pui in baie daca nu ai lumina naturala....Ideea cu udatul cu apa rece e foarte buna, iubesc apa. De cand cu zilele astea calduroae am observat ca au nevoie de mult mai multa apa. Eu acum i-am pus intr-un gel special pentru flori si vad ca zilnic absorb din ce in ce mai multa apa...

#48
Kalma

Kalma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.07.2007

View Postrisuka, on Jul 8 2007, 17:44, said:

Eu am mai multi bambusi pe care ii tin langa fereastra, si nu au nici o problema cu soarele, din contra. Cand i-am mutat intr-un loc mai umbrit sa-i feresc de soare au inceput sa se lase frunzele, deci nu cred ca e o idee buna sa-l pui in baie daca nu ai lumina naturala....Ideea cu udatul cu apa rece e foarte buna, iubesc apa. De cand cu zilele astea calduroae am observat ca au nevoie de mult mai multa apa. Eu acum i-am pus intr-un gel special pentru flori si vad ca zilnic absorb din ce in ce mai multa apa...

Nu stiu ce sa mai cred cu lumina naturala. Primul impuls cand am vazut ca incepe sa se ingalbeneasca a fost sa-l scot pe balcon...procesul s-a intensificat. Am ales baia pentru umiditate si racoare...Chiar nu stiu ce sa-i mai fac.
Ce fel de gel? Poate ajuta...Mie mie se pare ca nu mai absoarbe apa sau daca o face, e foarte putina.
Multumesc pentru raspuns!

#49
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

View PostKalma, on Jul 9 2007, 09:58, said:

Nu stiu ce sa mai cred cu lumina naturala. Primul impuls cand am vazut ca incepe sa se ingalbeneasca a fost sa-l scot pe balcon...procesul s-a intensificat. Am ales baia pentru umiditate si racoare...Chiar nu stiu ce sa-i mai fac.
Ce fel de gel? Poate ajuta...Mie mie se pare ca nu mai absoarbe apa sau daca o face, e foarte putina.
Multumesc pentru raspuns!
Eu ii tin langa fereastra, dar nu bate soarele direct, doar e lumina multa.....Exista un gel special pentru flori (toate culorile, la fel ca pietricelele), cred ca gasesti in florarii, eu l-am cumparat de la un magazin cu decoratiuni interioare. Daca esti din Bucuresti, iti spun exact de unde l-am luat eu....

Multa bafta, sper sa-si revina!

#50
Kalma

Kalma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.07.2007

View Postrisuka, on Jul 9 2007, 10:17, said:

Eu ii tin langa fereastra, dar nu bate soarele direct, doar e lumina multa.....Exista un gel special pentru flori (toate culorile, la fel ca pietricelele), cred ca gasesti in florarii, eu l-am cumparat de la un magazin cu decoratiuni interioare. Daca esti din Bucuresti, iti spun exact de unde l-am luat eu....

Multa bafta, sper sa-si revina!

Langa fereastra sta - de fapt statea - si al meu. Este in vas, are apa, are pietricele..Sa incercam si cu gel.
Sunt din Bucuresti. Daca poti sa ma ajuti cu locatia ar fi ideal.
Multumesc. Si eu sper sa isi revina...

#51
Estelle1

Estelle1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.08.2007
buna la toti :) deci am primit si eu un bambus :D e foarte frumos si sunt foarte incantata de el. are vreo 2 spirale si jumate  si are dop de ceara gata pus. are si niste frunzulite,am citit sa vad cum trebuie crescut si sper sa ma descurc cu el. sa va traiasca plantutzele :D

#52
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Eu am achizitionat acum vreo 2 ani un fir de bambus in eprubeta mica, pe care l-am mutat in vas de sticla cu pietricele si l-am tinut in baie.
Pana la un moment dat, cand a inceput sa se ingalbeneasca. Atunci l-am mutat in pamant, tot in baie.
Cu tot cu radacini are acum vreo 80 cm; partea superioara e ca un lemn de vreun an jumate, iar dedesubt are o singura ramura de vreo 15 cm cu multe frunze. Arata foarte haios si se mentine asa de atunci.
L-am mutat intr-un vas cilindric, cu drenaj foarte bun (bilute de argila) si sta in bucatarie.
Nu stiu ce sa-i fac sa mai produca si alte ramurele, exista vreo posibilitate?

Multumesc si sa va fie plantutele sanatoase si viguroase!

#53
Estelle1

Estelle1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.08.2007
Ce mai faceti voi? La plantutza mea i-au crescut radacinile frumos si ma bate gandul sa o plantez in pamant dar nu ma pricep la cat de umed sa fie si din astea...ceva help? :D

#54
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

View PostEstelle1, on Aug 29 2007, 21:34, said:

Ce mai faceti voi? La plantutza mea i-au crescut radacinile frumos si ma bate gandul sa o plantez in pamant dar nu ma pricep la cat de umed sa fie si din astea...ceva help? :D
Trebuie sa fie mocirlos pamantul in permanenta ca sa fie fericit. Eu nu-ti recomand, pentru ca o sa ai in casa un miros de namol....Ai mei stau acum in gel si sunt foarte fericiti, desi nu le-au mai crescut radacinile asa tare in ultima perioada (dar s-ar putea sa fie si de la caldura aia insuportabila).
Bafta la incercari! Sa creasca mare si viguroas :) !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate