Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 

calatorii cu santa fe-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Pe linga traseele povestite in "jurnal de bord new santa fe" o sa incerc sa adaug aici,nemaifiind(cred) obligativitatea de a pune poze numai cu masina,traseele strabatute de mine in tara si nu numai.
Incep cu ultimul traseu facut in weekendul asta ploios partial. Tg-Jiu-Petrosani-Hunedoara-Cincis. Loc super frumos cu lac montan,destul de mare, pensiuni si frumoase si urite si ieftine si scumpe. Preturi plecand de la 30 ron(2 paturi) casutele si ajungand la 280 ron bungalow-ul in care pot sta pina la 6 persoane. Piscine,agrement cu barci cu motor sau fara,hidro-biciclete si cam orice poate pluti.Pescari....care nu prind nimic si....care mai prind cite ceva dar....mic...soare si aer curat din belsug! In zona poti vizita destul de multe,incepind cu Castelul Corvinestilor(Hunianzilor) din Hunedoara,Sarmizegetusa Regia la vreo 30-40 km in virful muntelui,manastiri locale si ce o mai fi!! Linga Hateg,la 16 km,Sarmizegetusa Ulpia Traiana cu tot ce a insemnat dominatia si maretia romana a timpului. Pun ceva poze ptr a exemplifica mai bine frumusetile locului.

Attached Files



#2
armeanu

armeanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.06.2006

View Postparpaneata, on Aug 7 2006, 23:19, said:

Pe linga traseele povestite in "jurnal de bord new santa fe" o sa incerc sa adaug aici,nemaifiind(cred) obligativitatea de a pune poze numai cu masina,traseele strabatute de mine in tara si nu numai.
Incep cu ultimul traseu facut in weekendul asta ploios partial. Tg-Jiu-Petrosani-Hunedoara-Cincis. Loc super frumos cu lac montan,destul de mare, pensiuni si frumoase si urite si ieftine si scumpe. Preturi plecand de la 30 ron(2 paturi) casutele si ajungand la 280 ron bungalow-ul in care pot sta pina la 6 persoane. Piscine,agrement cu barci cu motor sau fara,hidro-biciclete si cam orice poate pluti.Pescari....care nu prind nimic si....care mai prind cite ceva dar....mic...soare si aer curat din belsug! In zona poti vizita destul de multe,incepind cu Castelul Corvinestilor(Hunianzilor) din Hunedoara,Sarmizegetusa Regia la vreo 30-40 km in virful muntelui,manastiri locale si ce o mai fi!! Linga Hateg,la 16 km,Sarmizegetusa Ulpia Traiana cu tot ce a insemnat dominatia si maretia romana a timpului. Pun ceva poze ptr a exemplifica mai bine frumusetile locului.
bravos conasule, poate incep sa ma linistesc si eu si te voi acompania

#3
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004
de curiozitatea.. cand iti mai gasesti timp si pentru asa ceva? ca eu sincer am incercat dar nu am reusit sub nici o forma....

#4
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006

View PostParise, on Aug 9 2006, 16:08, said:

de curiozitatea.. cand iti mai gasesti timp si pentru asa ceva? ca eu sincer am incercat dar nu am reusit sub nici o forma....
:D Aplic cu strictete regula weekend-ului.Imi aranjez tot timpul treburile astfel incat sa ramana weekend-ul liber sau aproape liber. De obicei ma hotarasc pe loc ce fac si unde plec!!! :) ....si sunt de ala cu..." in 1 ora plecam la....".De multe ori plec singur sau cu cite un prieten pescar! E timp! Organizarea e....beleaua. :D

#5
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004

View Postparpaneata, on Aug 9 2006, 17:17, said:

:D Aplic cu strictete regula weekend-ului.Imi aranjez tot timpul treburile astfel incat sa ramana weekend-ul liber sau aproape liber. De obicei ma hotarasc pe loc ce fac si unde plec!!! :) ....si sunt de ala cu..." in 1 ora plecam la....".De multe ori plec singur sau cu cite un prieten pescar! E timp! Organizarea e....beleaua. :D


nu organizarea e beleaua.. ca din experienta mea, exact plecarile neorganizate/spontane sunt cele mai frumoase..

#6
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postparpaneata, on Aug 7 2006, 23:19, said:

Pe linga traseele povestite in "jurnal de bord new santa fe" o sa incerc sa adaug aici,nemaifiind(cred) obligativitatea de a pune poze numai cu masina,traseele strabatute de mine in tara si nu numai.
Incep cu ultimul traseu facut in weekendul asta ploios partial. Tg-Jiu-Petrosani-Hunedoara-Cincis. Loc super frumos cu lac montan,destul de mare, pensiuni si frumoase si urite si ieftine si scumpe. Preturi plecand de la 30 ron(2 paturi) casutele si ajungand la 280 ron bungalow-ul in care pot sta pina la 6 persoane. Piscine,agrement cu barci cu motor sau fara,hidro-biciclete si cam orice poate pluti.Pescari....care nu prind nimic si....care mai prind cite ceva dar....mic...soare si aer curat din belsug! In zona poti vizita destul de multe,incepind cu Castelul Corvinestilor(Hunianzilor) din Hunedoara,Sarmizegetusa Regia la vreo 30-40 km in virful muntelui,manastiri locale si ce o mai fi!! Linga Hateg,la 16 km,Sarmizegetusa Ulpia Traiana cu tot ce a insemnat dominatia si maretia romana a timpului. Pun ceva poze ptr a exemplifica mai bine frumusetile locului.


superbe poze :coolspeak:

#7
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Merci bogdana ! Fac vreo 2-300 la fiecare iesire.Mi-e greu sa pun mai multe desi unele cred ca ar merita.Incerc in urmatoarele zile sa mai postez ceva trasee facute;Herculane,Cerna Sat, Ranca....cu poze superbe! Promit!

Parise m-ai inteles gresit!!! Imi organizez timpul asa incat sa am liber weekend-ul!!! Ca de hotarat ....hotarasc maxim cu o zi inainte unde...ce....si cum!!! :D  Si cu cine!!! :D

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,021
  • Înscris: 03.12.2005
parpaneata, hai sa iti mai zic un traseu. de la petrosani ai la maxim 1h, dar am uitat pe ce drum valea de pesti (cabana, lac de acumulare, o cascada mica, pestera, moara de apa, drum forestier) si cheile butii (drum forestier pana la cabana la 2000+, cabana, locuri de agrement, etc).

ambele locuri sunt frumoase, si daca n-ai ce face, cred ca poti urca pana sus la cabana buta cu masina. oamenilor de acolo le iese cu un ims vechi cu care fac aprovizionarea, deci cred ca functie de sezon ar merge si sf-ul.

#9
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006

View Postsebulbus, on Aug 10 2006, 17:24, said:

parpaneata, hai sa iti mai zic un traseu. de la petrosani ai la maxim 1h, dar am uitat pe ce drum valea de pesti (cabana, lac de acumulare, o cascada mica, pestera, moara de apa, drum forestier) si cheile butii (drum forestier pana la cabana la 2000+, cabana, locuri de agrement, etc).

ambele locuri sunt frumoase, si daca n-ai ce face, cred ca poti urca pana sus la cabana buta cu masina. oamenilor de acolo le iese cu un ims vechi cu care fac aprovizionarea, deci cred ca functie de sezon ar merge si sf-ul.
Am fost acolo.Se numeste (locul) Izvoarele Cernei.Am fost si la Cheile Butii.Intradeva superbe zone!!! In vreo 2-3 sapt vreau sa fac zona Trei Ape-Semenic. Amatori???

#10
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Ok! Va pun ceva poze cu zona Novaci-Ranca si zona Baile Herculane-Cerna Sat.Posibilitati de cazare bune,atit in Cerna cit si in Ranca.
primele sunt de la Cerna Sat,apoi Herculane si iar Cerna!

Attached Files


Edited by parpaneata, 12 August 2006 - 13:52.


#11
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Si acum Ranca.

Attached Files



#12
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
in weekend am fost si eu la sarmizegetusa, castelul de la hunedoara... tare frumos.. :)

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,021
  • Înscris: 03.12.2005
mama cat s-a uratit strandul ala termal la herculane, din pacate.. presupun ca nici toboganele nu mai merg, nu? era foarte reusit acum o vreme.

ah, mi-a placut poza cu "victimele".. mai bine zis, mi-e dor de mor de un peste prins cu mana mea si pus pe gratar cu aceeasi ustensila.

one more, la herculane stii unde sunt izvoarele alea 3-4 chiar pe marginea cernei, langa puntea aia veche de lemn, cand urci spre baraj? daca le-ai vazut ai idee in ce stare mai sunt?
sunt chiar acolo in dreptul primului camping cand urci, la vreo 1km inainte de strandul de mai sus.

#14
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
one more, la herculane stii unde sunt izvoarele alea 3-4 chiar pe marginea cernei, langa puntea aia veche de lemn, cand urci spre baraj? daca le-ai vazut ai idee in ce stare mai sunt?
sunt chiar acolo in dreptul primului camping cand urci, la vreo 1km inainte de strandul de mai sus.
[/quote]
Topoganele nu merg desigur!!!:) Izvoarele alea sunt in continuare dar....la fel de "bine" ingrijite. Azi m-am intors de acolo.Mi-am luat barca si am fost s-o probez!:) Maine sau luni fac selectia de pus pe forum si o sa vezi ce-am prins!!! Alta poveste din barca!:) Beleaua a fost ca din cind in cind batea vantul si batea exact din directia in care ma indreptam!!! Am febra musculara la brate de moooooor!!!!:) Gata.....revin cu pozele!

#15
jucausul

jucausul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.08.2006

View Postparpaneata, on Aug 7 2006, 23:19, said:

Pe linga traseele povestite in "jurnal de bord new santa fe" o sa incerc sa adaug aici,nemaifiind(cred) obligativitatea de a pune poze numai cu masina,traseele strabatute de mine in tara si nu numai.
Incep cu ultimul traseu facut in weekendul asta ploios partial. Tg-Jiu-Petrosani-Hunedoara-Cincis. Loc super frumos cu lac montan,destul de mare, pensiuni si frumoase si urite si ieftine si scumpe. Preturi plecand de la 30 ron(2 paturi) casutele si ajungand la 280 ron bungalow-ul in care pot sta pina la 6 persoane. Piscine,agrement cu barci cu motor sau fara,hidro-biciclete si cam orice poate pluti.Pescari....care nu prind nimic si....care mai prind cite ceva dar....mic...soare si aer curat din belsug! In zona poti vizita destul de multe,incepind cu Castelul Corvinestilor(Hunianzilor) din Hunedoara,Sarmizegetusa Regia la vreo 30-40 km in virful muntelui,manastiri locale si ce o mai fi!! Linga Hateg,la 16 km,Sarmizegetusa Ulpia Traiana cu tot ce a insemnat dominatia si maretia romana a timpului. Pun ceva poze ptr a exemplifica mai bine frumusetile locului.


Salut....tocmai cautam un loc unde sa plec un weekend sa ma relaxez si am dat peste topicul tau cu pozele superbe.Imi poti da mai multe detalii te rog cu privire la cazare, un nr de telefon sau un site de la vre`o pensiune ceva de acolo, precum si hinturi despre ce e de vizitat.Ma intereseaza in acelasi timp daca se poate ajunge acolo unde ai fost tu si cu o masina normala nu SUV.Multumesc....astept raspuns

#16
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Hai sa incerc sa-ti recomand sau mai binezis sa-ti povestesc despre locurile in care am fost recent.Incep cu Baile Herculane,unde pe linga peisaje si trasee montane superbe in zona ai si ape termale,care sunt super bune avind in vedere temperaturile matinale sau nocturne! :D  In aceeasi zona ai Cerna Sat,la vreo25-30 km de statiune,acolo fiind unele din cele mai frumoase peisaje vazute.urci pina sus pe lac...baraj....pesti...etc... :)  Punct si....alta zona. Lacul Cincis.Linga Hunedoara,la vreo 8 km.Pe lac poti inchiria barci si hidrobici.Piscina nocturna luminata interior la Hotel Cincis!!! E super noaptea!
Alt loc super e Semenic linga Resita.Ai acolo vreo 3 lacuri.Trei Ape,Garna si inca unul care-mi scapa acum.Garna e beton!Cu pontouri imense ptr plaja,barci,caiace,hidro,etc O recomand ptr incheierea sezonului, e superb. In toate locatiile gasesti cazare fara rezervare la preturi bune si chiar f bune.Unele chiar modice.Toate locurile sunt ANTISTRES! O sa te intorci superrelaxat!
Cam atit! :)

#17
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
recomand lui parpaneata si maramuresul :D locuri foarte faine de vazut :)

#18
jucausul

jucausul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.08.2006

View Postparpaneata, on Sep 6 2006, 11:25, said:

Hai sa incerc sa-ti recomand sau mai binezis sa-ti povestesc despre locurile in care am fost recent.Incep cu Baile Herculane,unde pe linga peisaje si trasee montane superbe in zona ai si ape termale,care sunt super bune avind in vedere temperaturile matinale sau nocturne! :D  In aceeasi zona ai Cerna Sat,la vreo25-30 km de statiune,acolo fiind unele din cele mai frumoase peisaje vazute.urci pina sus pe lac...baraj....pesti...etc... :)  Punct si....alta zona. Lacul Cincis.Linga Hunedoara,la vreo 8 km.Pe lac poti inchiria barci si hidrobici.Piscina nocturna luminata interior la Hotel Cincis!!! E super noaptea!
Alt loc super e Semenic linga Resita.Ai acolo vreo 3 lacuri.Trei Ape,Garna si inca unul care-mi scapa acum.Garna e beton!Cu pontouri imense ptr plaja,barci,caiace,hidro,etc O recomand ptr incheierea sezonului, e superb. In toate locatiile gasesti cazare fara rezervare la preturi bune si chiar f bune.Unele chiar modice.Toate locurile sunt ANTISTRES! O sa te intorci superrelaxat!
Cam atit! :)


Mersi mult....acu caut pe net locuri de cazare....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate