Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Caut cristal de cuart pe 38 kHz

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
vreau cea mai simpla schema de codor dar care sa si mearga aveti??...da-ti un mail [email protected]

#38
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Si schemele postate mai sus ce sint?  :)
Ce vrei mai simplu de atit si sa functioneze.  :cool:

#39
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
daca aveti scheme cu un codor simplu puneti si voi sa vedem...si hai sa fim cei mai tari cei care intram aici sau trimiteti pe mail [email protected]

#40
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
imi da eroare cind le descarc pe calculator si nu pot sa le vad...de ce nu stiu?

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by DJ_OTTO
Salutare , stie careva unde pot gasi un cristal de 38 Khz?  alexandru ai gasit pana la urma qUARTZU?  Vreau sa fac un codor cu BA1404 si nu am QUArT ,  STIU unde se poate face comanda ,dar nu stiu cat de seriosi sunt tipii aceia ,   care ma poate ajutaaaaaaaaa   contactacteazama la      [email protected]


Ai facut rost de cristal ? Apropo, adresa ta e blocked... nu se trimite.

#42
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
mersi pt schema acum e ok.am incercat diferite scheme si nu prea au mers a facut  un prieten dupa o schema spaniola dar are multe circuite integrate vreo 10-11 bucati vreo 4 fet-uri vreo 3 bobine dar fara osciloscop nu le poti regla

#43
DJ_OTTO

DJ_OTTO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2003
Andrei Cioaca  nu am facut rost de quart !!!

probabil ma ajuti tu cu ceva ! adresa aia merge ...

#44
arthurdeme

arthurdeme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 30.07.2003
ma sunteti cu capul? :)
ba1404 este un trok  nu mai cautati quartzul...ca se aude infect!!!! Cititi mai sus

#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Se aude binisor daca e facut si cumpensat asa cum trebuie... (preaccentuare), l-am auzit la cineva.

Evident, nu e pro dar pentru amatori de teste e bun... zic eu, ce mare lucru sa faci multiplexarea, e un procedeu simplu analogic... daca e circuitul ingrijit merge.

In rest, am un asemenea circuit cu tot cu placa pe degeaba de la cineva si vreau sa-l pun in functie sa ma joc cu el, poate fac un wireless... ii lipseste cristalul si cateva piese, dar le rezolv eu.

---
Andrei Cioaca nu am facut rost de quart !!!

probabil ma ajuti tu cu ceva ! adresa aia merge ...
---

Pai inseamna ca omu nu e serios...

Adresa uite ce bine merge:

The original message was received at Wed, 7 Apr 2004 16:36:27 +0300
from xxxx.xxxxx.ro [80.96.xxx.xx] (may be forged)

   ----- The following addresses had permanent fatal errors -----

    (reason: 553 5.3.0 Spam blocked see: http://spamcop.net/b...?217.10.xxx.xxx)

   ----- Transcript of session follows -----
... while talking to mx0.email.ro.:
>>> MAIL From:
<<< 553 5.3.0 Spam blocked see: http://spamcop.net/b...?217.10.xxx.xxx
501 5.6.0 Data format error

#46
DJ_OTTO

DJ_OTTO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2003
Probabil ca va trebui sa renunt la adresa de mail .   S-a invechit.

Daca are cineva un quart de : 4,256 Mhz , 2,432 Mhz, 7,6 Mhz , 4,332 Mhz , 4,864 Mhz   sa ma contacteze  la 0745/561820 !

#47
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

Quote

Originally posted by DJ_OTTO
...Daca are cineva un quart de : 4,256 Mhz , 2,432 Mhz, 7,6 Mhz , 4,332 Mhz , 4,864 Mhz ...

Dar de ce numai aceste fecvente?
Tie iti trebuie un multiplu de 76KHz si deoarece se pot face divizoare pentru n =(6->.... 300) (mai simplu sau mai complicat) gama de frecvente cautate poate fi largita  :D
Exemple: 456;532;608;684;760;836;912;988;1.064;1.140;1.216;1.292;
...2.356;2.432;2.508;2.584;2.660;2.736;2.812;2.888;
...4.104;4.180;4.256;4.332;4.408;4.484;4.560
...22.420;22.496;22.572;22.648;22.724;22.800...

#48
DJ_OTTO

DJ_OTTO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2003
IMi trebe frecventele astea pentru ca la astea am schemele cu cablaj , piese tot.  deci mi-e mult  mai usor sa fac CODORUL  , INTELEGI?

daca aveti un quart din cele postate mai sus  CALL ME!

#49
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Si totusi... daca gasesti un quartz pe frecventele mentionate de mine (n*76KHz), se poate face o placa auxiliara care sa cuprinda divizorul cu n.  :cool:

#50
DJ_OTTO

DJ_OTTO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2003
Andrei Cioaca, stii cumva unde pot gasi un tabel cu gamele de frecvente disponibile in Romania. Ma refer la cele pentru radioamatorism si cele licentiate.  
Se poate emite oricand si oricum in banda libera de radioamator? Care sunt benzile libere?
Care este puterea maxima si daca sunt ceva reguli?  ma intereseaza sa emit in banda 27 Mhz!
Da-mi ceva detalii!

#51
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Search...aici . :)

#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Asa cum a zis mister_rf gasesti acolo link-uri.

Daca te intereseaza detalii despre 27MHz gasesti la:

www.andreicioaca.as.ro/CB/cb.html

Site-ul este acolo dar serverul mai cade periodic... sper ca incepand de dimineata sa mearga, acuma nu mere...  :(

---
Care este puterea maxima si daca sunt ceva reguli?
---

Ca idee, regula bunului simt este universal valabila... nu lua peste picior, nu injura, nu bruia... si ignora-i pe cei care nu fac asa, in rest scrie in site.
Puterea autorizata este 4W (FM/SSB)... da nu-ti da nimeni in cap daca pui si un amplif asa de ocazia pentru "long distance"... totul e sa nu faci varza tv-urile vecinilor si sa nu folosesti mai mult decit e necesar :)

Intimplarea face sa am si o statie disponibila la 1.2 mil lei (daca ai nevoie), o statie AM/FM 40 canale "Alan 100 plus", are 6W si e  ideala pentru incepatori, gasesti pe net date. E bine intretinuta daca te pasioneaza baga un mesaj pm sau email. E o statie de performanta medie si ieftina  :cool:

Oricum la o statie performanta slaba nu afecteaza neaparat raza de actiune primara care poate varia in functie de conditii destul de mult 5 - 70 km... ci selectivitatea, calitatea audio, ssb si altele cum ar fi smetru pe ac, beep, ecou si alte "imbunatatiri" comerciale. Anyway, Alan 100plus e ideala pt incepatori.
Statiile serioase si noi sar de 5 mil... eu am dat exact aceasta suma pe un President Grant nou nout (Franta), la cutie/tipla (imaginea din avatar  ;) ) si am dat putin ca am negociat cu omu, in strainatate costa mult mai mult, uite un link unde vezi cele mai tari statii President (http://www.bander.com/uk/president.htm)

Sunt mai multe marci pe acolo... cauta "CB Radio Export Line", ca celalalte sunt conforme cu diverse norme restrictive... neinteresant  ;)

http://www.bander.com/uk/cbradio.htm

#53
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
andrei daca astepti putin ti-o cumpar eu am avut bani dar mi-am cumparat cd-rw ca mi se stricase(sa facut cd tandari inauntru) si daca stiam ca ai o cumparam daca vrei sa vorbim lasa un nr. de telefon aici [email protected]

#54
macavei_andrei

macavei_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.04.2004
Sal'tare,

Mah fratzilor, dar de ce va bateti capu' asa de mult cu cuarturile astea? Se poate face f usor o baza de timp cu un PIC12Cxxx, cu doar cateva linii de cod care se pot scrie in .asm in maxim 30 minute. Puteti folosi chiar un cuart de 4MHz foarte usor, si faceti un soft ce divizeaza frecventa bazei de timp de 105.26 ori... mult mai usor. Nu v-as recomanda sa va apucati sa cautati cuarturi de-astea la noi in Ro ca nu se gasesc niciunde... Daca vreti, puteti comanda de pe net cateva, sunt cam la 3-5 coco bucata, sau poate vedeti voi.. dati de ceva firma care trimite free samples si ma anuntati si pe mine. Cat despre BA1404, am avut si eu asa ceva in mana si se aude ok, dar nu e profi oricum. Va dau eu scheme de encodere RDS daca va trebuie cu PIC-uri sau codere stereo cu cuarturi ce se gasesc, dar nu stiu cat de functionale sunt ca nu m-a interesat in mod deosebit radiofrecventa.
Cautati-ma pe YM cu macavei_andrei sau dati-mi un mail la macavei_andrei (arond) yahoo.com (a-spam), va raspund destul de repede...

Bafta! :oK:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate