Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Caut cristal de cuart pe 38 kHz

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
DJ_OTTO

DJ_OTTO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2003
saluatre ,vreau sa va intreb ceva , daca pe o schema imi aparre un circuit integrat pe care scrie numa cirefele 741 ce integrat este exact , adica SN741 sau ce? nu gasesc nicicum in catalog :))mersi mult si astept raspuns urgent !

#20
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Pai depinde ce este pe schema. Daca este CI operational atunci il gasesti de exemplu fabricat de Fairchild Semiconductor sub denumirea de LM741. Pentru mai multe detalii http://www.datasheet...1&action=Search

#21
DJ_OTTO

DJ_OTTO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2003
este un codor stereo si am cautat LM da nu stiu daca e bun , scrie numa 741 si atat nci o initiala in fata nimica! NU MA POATE AJUTA NIMENI CU UN QUART DE 7,6 MHz ca am nevoie ! mersiii , astept urgent raspuns :)

#22
DJ_OTTO

DJ_OTTO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2003
Salutare ~ Cine ma pooate ajuta si pe mine cu un quart sau chiar 2 de 7,6 Mhz  ca tare am nevoie ! pe bani bineinteles ! mersi

#23
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003
un 741 este un 741 oricine l-ar face. Este un operational, de fapt poate fi unul singur la capsula sau doua, depinde. Daca are 8 craci, e singur. daca are mai multi, apare ipoteza ca sunt 2 .
era o firma candva care taia cuartzuri, se chema romcuartz, nu stiu ce mai e cu ea dar astia erau.

#24
DJ_OTTO

DJ_OTTO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2003
Mersi Megablast , BetaA 741 i zice la integrat si este un amplificator operational cu 8 pini , pe care lam si cumparat deja , imi trebuie numai un QUARTZ de 7.6 Mhz pe care nul gasesc nici decum . parca s-au bagat in pamant toate cand vrei sa emiti in FM.
DACA MA POATE AJUTA CINEVA CU UN QUARTZ DE 7,6 Mhz sau cu ADRESA ROMCUART CA AM INTZELES CA SE POATE FACE LA COMANDA .

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Am gasit niste quarturi pe o placa veche de telex... cine doreste, frecventele sunt:

5.130 MHz
24.844 MHz
32.000 MHz
18.869600 MHz
24.000 MHz

#26
Axel

Axel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.09.2002
Am facut comanda pe 17Nov  la http://www.radiochips.com/
si azi am luat de la posta 5x BA1404 si 5 Quartzuri de 38KHz
Per total cu transport si comisionul la Western Union(asa am facut plata)
ma dus la cam la 50$
Ma pot lipsi de 1-2 bucati pt 10$(un chip+1quartz) sa mai scot din parleala

#27
DJ_OTTO

DJ_OTTO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2003
Salut AXEL!  Pe mine ma intereseaza un quartz si un Ba1404 . cum putem lua legatura urgent ?

#28
DJ_OTTO

DJ_OTTO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2003
Hai mai ALEX cu QUARTURILE alea si cu BA1404 , sau acuma le fabrici?   ai uitat sa mai intrii pe FORUM !   [email protected] este mailul meu ! scriemi daca mai ai de  vanzare !

#29
arthurdeme

arthurdeme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 30.07.2003
Salut la toata lumea!
Am incercat si eu "cativa ani" sa fac un codor stereo... cu ba1404 pe care l-am cumparat de la telezimex sau conex parca acum 5-6 ani.Dupa care am facut emitatorul dar neavand quartz de 38khz am folosit celebra solutie comdensator plus trimer. Atunci cand reglam trimerul ca sa intre stereo pe un radio, se auzea un fel de "vant" care distorsiona sursa audio. Am facut pe draqu in patru si am adus un quartz de al un prieten de afara... si in afara de faptul ca nu mai te chinuiai sa reglezi trimerul sa intre stereo tot aceleasi probleme cu "vantul".Ulterior am cumparat un kit de la canakit care mergea exact la fel.Si de nervi am luat un ciocan mare si.....
Oricum dupa ce am facut un codor cu mai multe integrate si am vazut cum merge si am ajuns lka concluzia ca BA1404 este UN TROK.
Eu recomand o schema care sa plece de la un quartz de 455khz care este ultra simplu de procurat 10.000 lei. Schemao am de pe net si o pot da pt cei interesati .
Bye

#30
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
te rog..daca ai schema sa o atasezi la un post.

#31
arthurdeme

arthurdeme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 30.07.2003
Eu acest coder l-am facut pe o placa de cablaj din acela gaurit.... Dupa ce l-am terminat nu am reusit sa reglez cei 76.000000 decat dupa ce am eliminat condensatorul de 220pici.
In rest este ok!
bye

Attached Files



#32
DJ_OTTO

DJ_OTTO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2003
:eek:  Salutare  tovarasi , uite m-am gandit sa pun o schema de codor stereo simplu si buna pe care am gasit-o . E cu resonator ceramic de 455 Khz dar nu stiu ca nu prea gasesc acel resonator numa cu 2 terminale nu cu 3 cum scrie in schema aceea . POATE E CEVA GRESIT AKOLO , ASA ZICEA TIPUL ACELA GREC CARE A PUBLICAT-O.  SPOR LA TREABA SI DACA AFLATI CEVA NOU SPUNETI.  Noroc   :oK:

Attached Files



#33
arthurdeme

arthurdeme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 30.07.2003
este cam tot aia....
rezonatorul acela este de fapt filtru de frecventa intermediara.....de 455khz.... am avut si eu schema aceasta dar nu am facut-o deoarece nu prea se vad valorile pieselor si pe dealta parte este in oscilator acel fet bf245....si nu-mi plac feturile.... :) :) (sensibile la campuri --- care le distruge --- cand le lipesti)  :)

Bye

#34
DJ_OTTO

DJ_OTTO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2003
;)  arthurdeme dar nu vad nici un BF245 , numa un tranzistor MPF102 cu efect de camp , iar acel filtru , nu se gaseste pe piatza ca am cautat !  
Tu care schema de CODOR o folosesti?  aia a ta cu resonatorul functioneaza bine?

mersi

#35
arthurdeme

arthurdeme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 30.07.2003
eu am folosit schema care am postat-o mai sus ...daca te uiti la schema postata de mine si aceasta schema diferentele sunt mici....  Eu folosesc un quartz de 455khz cu doua picioare---deci un quartz nu filtru..Acest quartz cel putin la mine in cta este 15000 lei

#36
arthurdeme

arthurdeme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 30.07.2003
Da functioneaza bine... Singurele probleme pe care le-am avut au fost ca nu am reusit sa reglezi cei 76.0000 decat dupa ce am scos condensatoru  ..parca de 220pici de langa cristal.... si nivelul de iesire nu era suficient pt emitatorul meu si a trebuit ca in locul rezistentei de la operationalul de la iesirea codorului sa pun un semireglabil si am  invartit de el pana mi-a modulat suficient emitatorul...in rest este ok...oricum incomparabil fata de codorul din ba1404.
bye
arthur

p.s.  am ars 4017  din codor... pt ca sursa mea reglabila da 35 volti cand pleaca si am avut ghinion..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate