Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Caut cristal de cuart pe 38 kHz

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
Snix

Snix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.12.2005
aoleu.... vedeti voi dc m`am lasat eu de electronica la UPB din primu an.... Sa nu ajung sa visez quartzuri in fiecare noapte...

in fine baieti ce e al vostru e al vostru.... fiecare cu al lui....

#74
georgicuuu

georgicuuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.01.2006
NOROK !!

Am facut si eu cateva codoare stereo si am fost dezamagit de toate deoarece sunetul este mult distorsionat,
separatia intre canale e super mika ,.....   toate foloseau comutatorul cd4066.

Daca ma poate ajuta cineva cu o schema de codor cu mc1496 as fi recunoscator.


Legat de 19 si 38 as mai avea o problema si anume, cum aflu fara osciloscop daca semnalul e dreptunghi sau sinus?
Eventual cineva care vrea sa ma ajute  sa masor  la el pe osciloscop.



                                have a nice day !!!!

#75
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Schemele care folosesc cd4066 mai au nevoie de ceva imbunatatiri .Daca adaugi filtrele din figura o sa ramai surprins de calitatea semnalului MPX obtinut .

[ http://img145.imageshack.us/img145/8238/stereonk4.th.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ai grija sa ramai in limitele legale.

#76
georgicuuu

georgicuuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.01.2006
este adevarat ca daca ai semnal sinus e mult mai bine dar asta nu inseamna ca rezolvi problema comutatiei


am nevoie de o schema profy care foloseste L-R si  L+R ADIKA STILUL CLASIC DE TRANSMISIE STEREO

Edited by georgicuuu, 05 January 2008 - 01:16.


#77
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Corect .Cu schema de mai sus am obtinut (ajustand bobina de 6.2mH) la o separatie de 40dB .Arhisuficient  pt FM.

#78
decodor2002

decodor2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.10.2007
salut , eu am gasit cristale de 38khz, un pumn de cristale .... chiat nu am ce face cu ele ..... daca vrei pt dracia  aia de emitator de k**t iti dau ... nu am ce face cu ele, dar iti pot spune unde poti gasi .... iti las un id de mess si mai vb edspre emitatoare Stereo !!!! id : decodor_2002 ..... astpt :D

#79
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
Are cineva ceva documentatii(descriere, functionare) despre codoare stereo care folosesc CD4066?
M-ar interesa in special pentru schema asta,dar nu numai.
Multumesc.

#80
ipopa

ipopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.01.2007

 andreic, on Aug 31 2003, 01:07, said:

38 kHz... asta e o frecventa rara... vrei sa faci codor stereo FM sau ce ?  :P

Cel mai aproape de ce vrei tu sunt alea de ceasuri electronice, 32.767 kHz... in rest, trebuie sa comanzi la o firma care face si habar nu am acuma cine mai face asa ceva... pe vremuri era o fabrica de cristale de quart undeva pe platforma industriala Pipera dar nu stiu daca mai exista asa ceva... faceau pentru statiile alea vechi care aveau cate un cristal pe fiecare canal, te duceai si comandai frecventa, mai multe bucati etc... si ti le facea.

O sa vorbesc cu un radioamator care cu asta se ocupa acum 5 ani sa vedem daca mai face... poate are sau poate fabrica...
  

Pot sa-ti ofer 2 bucati.

#81
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu stiu daca asta este un record sau nu... Raspunsul tau se adreseaza unei interventii de acum 5 ani... :notangel:

#82
k810i007

k810i007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.01.2011
salutare prieteni! voi de unde ati luat integratul ba1404? ka eu l-am comandat la astia de la mivarom si peste 2 zile ma suna si imi zic ca nhu mai e pe stoc,in rest am toate piesele am si 2 qwartz-uri am zis sa am de rezerva,ma poate ajuta cineva cu un  magazin on line inafara de dioda.ro unde cauta in mai multe siteuri ka nu il gasesc nici acolo.MERCI MULT

#83
cristirimer

cristirimer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.09.2009

 k810i007, on 28th February 2012, 12:15, said:

salutare prieteni! voi de unde ati luat integratul ba1404? ka eu l-am comandat la astia de la mivarom si peste 2 zile ma suna si imi zic ca nhu mai e pe stoc,in rest am toate piesele am si 2 qwartz-uri am zis sa am de rezerva,ma poate ajuta cineva cu un  magazin on line inafara de dioda.ro unde cauta in mai multe siteuri ka nu il gasesc nici acolo.MERCI MULT
Circuitul BA1404 se gasea acum 1 an la Conex Electronic - Bucuresti la cca. 14 lei, dar acum vad ca este epuizat. In schimb apare pe stoc la AD Electrocom SRL la cca. 10 lei (7.91 x 1.24). Cel mai convenabil insa este sa se foloseasca un modulator radio special produs pentru a fi folosit la bordul autoturismelor. In magazine (DOMO, toate hipermarketurile, etc.) se gasesc asemenea aparate la preturi cuprinse intre 20 lei (cele mai simple) si peste 200 lei (cele complexe, cu un numar mare de canale si cu sinteza de frecventa), majoritatea modelelor au intrare analogica stereo, deci accepta la intrare semnal de la un microfon - obligatoriu amplificat in prealabil, pana la un nivel de cca. 150 - 300 mV - sau de la un MP3 Player sau chiar telefon cu redare MP3. Daca se doreste cresterea puterii de iesire se poate incerca un lant de amplificare cu mai multe etaje prin cuplarea semnalului la intrarea acestuia printr-o simpla spira infasurata in jurul modulatorului, dar este nevoie de foarte multe precautii pentru a evita cuplajul parazit dintre iesirea etajului final (antena) si intrarea in amplificator, lucru realizabil numai cu ecranari foarte bune si introducerea modulatorului intr-un compartiment ecranat in acest mod, din care vor iesi doar firele de alimentare (decuplate prin condensatoare de trecere) si cablul bifilar ecranat pentru intrarea audio.
P.S. Daca cineva doreste totusi sa foloseasca un circuit BA1404 si nu dispune de cristalul de cuart de 38 KHz, poate incerca inlocuirea acestuia cu un circuit serie LC acordabil pe frecventa subpurtatoarei stereo (38 KHz).

#84
Kuki

Kuki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.08.2005

 mister_rf, on 20th October 2008, 11:48, said:

Nu stiu daca asta este un record sau nu... Raspunsul tau se adreseaza unei interventii de acum 5 ani... :notangel:


Unii vor sa sparga recorduri in continuare...

#85
rds

rds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.01.2007
Sunt interest si eu de un quartz de 38 kHz. Am abandonat proiectul cu BA1404 de vreo  10 ani si ma gandeam ca ar trebui sa-l termin daca tot am toate piesele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate