Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 

Caut cristal de cuart pe 38 kHz

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Asa cum am spus si in subiect, stie cineva vreun magazin unde au cristale de cuart pe 38 kHz?
La vitacom nu au si nici pe net nu am gasit.
P.S. Ma uit prin cutiile mele cu piese si vad ca am un cuart de 48 kHz. Pot face din el plus ceva piese unul de 38?
Multumesc anticipat celor care imi raspund!

#2
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
NU CRED...un cristal de QUARTZ...are o anumita frecventa..nu cred ca tu poti face unu de 48 sa "rezoneze"la alta frecventa!

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003
38 kHz... asta e o frecventa rara... vrei sa faci codor stereo FM sau ce ?  :P

Cel mai aproape de ce vrei tu sunt alea de ceasuri electronice, 32.767 kHz... in rest, trebuie sa comanzi la o firma care face si habar nu am acuma cine mai face asa ceva... pe vremuri era o fabrica de cristale de quart undeva pe platforma industriala Pipera dar nu stiu daca mai exista asa ceva... faceau pentru statiile alea vechi care aveau cate un cristal pe fiecare canal, te duceai si comandai frecventa, mai multe bucati etc... si ti le facea.

O sa vorbesc cu un radioamator care cu asta se ocupa acum 5 ani sa vedem daca mai face... poate are sau poate fabrica...

#4
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Merci mult Andrei!
Da, vreau sa fac un emitator stereo cu BA1404 si nu am cristalul pentru partea de codare stereo.

#5
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
mai...ai cautat si nu ai gasit?...:(....nu de alta...da imi trebuie si mie...pt aceeasi schema,...:(....

btw...cineva a construit codorul si a zis ca merge super...so..bafta in constructie...

#6
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Ati incercat si la magazinele de pe Maica Domnului?

#7
SKYURO

SKYURO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.09.2003
Circuitul Ba 1404 merge si cu retea RC in partea de oscilator da ...fuge cu temperatura ideal este sa injectezi 38 Khz sinus in bucla de 38 cu preaccentuare.
Oricum nu merita osteneala nimeni nu foloseste ocilatorul FM din el pt ca e varza Iar modul de multiplexare
lasa de dorit pt ca este in  comutatie.  Nu merita....... zau!!!!

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003
Mai elegant in loc de 38 khz e sa puna un alt cuart poate pe frecventa mai mare, mai usor de gasit si sa utilizeze divizori pina scoate exact frecventa dorita... si aplica la cip.

#9
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Va multumesc la toti pentru raspunsuri. Emitatorul vreau sa-l fac pentru a cupla orice sursa audio la un casetofon de masina. Casetofonul este un kenwood "entry level" si nu are intrare auxiliara. Stiu ca exista solutia cu asa numita "caseta adaptoare". Am incercat una dar ma nemultumeste faptul ca apare zgomotul de fond specific redarii de pe banda magnetica si in plus caseta se incalzeste foarte tare dupa o scurta perioada. Am ales varianta cu BA1404 pentru ca este o schema foarte usoara si producerea ei nu devine mai costisitoare decat caseta adaptoare. In plus dispar si cablurile de legatura si cu o oarecare grija pentru a nu depasii puterea maxima admisa de lege pentru o emisie "neautorizata" in FM se poate face "broadcasting" la mai multe masini atunci cand se merge in grup.
Cam asta ar fi istoria acestei aplicatii.
In continuare, daca nu v-am plictisit, doresc sa-l rog pe SKYURO care se pare ca are ceva experienta cu acest integrat sa ma lamureasca si pe mine care este pinul pe care trebuie sa injectez 38kHZ pentru ca datasheet-ul este foarte sumar. De asemenea, daca nu este foarte greu pentru el, il rog sa-mi explice un pic cam cum sta treaba cu "38 Khz sinus in bucla de 38 cu preaccentuare" deoarece nu ma pricep atat de bine, adica inteleg ce este sinus 38khz dar restul mai greu .
O ultima intrebare ce amplitudine maxima poate avea semnalul de 38Khz injecta in integrat.

P.S. Schema adoptata este cea a emitatorului FM-10 ( http://www.ramseyelectronics.com )

#10
SKYURO

SKYURO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.09.2003
Pt    ba 1404 incearca in primul rind varianta de pe datasheet cu circuit RC asa vezi cum merge si daca iti place cum se aude .Dca te-ai lamurit cum sta treaba  poti sa cumperi un circuit integrat  generator de forma de unda care in bucuresti  la vitacom ajunge la 170 ooo mii lei .Dupa aia mai vb .Eu personal am testat un emitator facut de Quassar Electronic  (Canada   cred !) si merge naspa rau mai ales ca amplificatorul de intrare este cu cistig fix!!!!!
si are zgomot  mare, la intrare ai max 10mV (santier nu gluma !!!)Daca nu esti pretentios lasa emitatorul mono ca nu  e asa o problema si  nici nu mai ai probleme cu" inalta " Daca folosesti circuit RC cauta condensatori cu "MICA" ,sau 1 -coeficient termic pozitiv si 2- coef.termic negativ si daca nu ai un osciloscop e foarte greu

#11
DJ_OTTO

DJ_OTTO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2003
Salutare , stie careva unde pot gasi un cristal de 38 Khz?  alexandru ai gasit pana la urma qUARTZU?  Vreau sa fac un codor cu BA1404 si nu am QUArT ,  STIU unde se poate face comanda ,dar nu stiu cat de seriosi sunt tipii aceia ,   care ma poate ajutaaaaaaaaa   contactacteazama la      [email protected]

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003
Eu m-am interesat dar fara succes, din pacate. E o frecventa rara...

Ultima solutie ar fi sa mergeti pe cristal mai mare si divizat dupa aia sa dea 38.

#13
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Andrei, iti multumesc mult!
Nu am gasit inca quartz-ul si oricum am cam abandonat "proiectul"

#14
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003
Prietene, pentru codoare stereo, poti folosi 7.6MHz sau 3.8MHz. La asta vrei sa folosesti kestiunea. Apoi divizezi frecventa pana la 38kHz ca s-au inventat divizoare cu 10 si cu 2 si cu cat vrei tu. Nu inteleg de ce e asa complicat si va agatati de cuartzuri de 38kHz??? Din ceasu' lu tata, unde ati vazut voi cuartzuri de 38kHz? va duceti si va comandati cuartz la romcuartz sau cum s-o mai chema si va taie aia la cat trebuie dar nu la 38kHz ca rad de voi. Iar BA-ul ala este kaka rau de tot, exista alte scheme mult mai dibace dar nu sunt de leneshi.

#15
DJ_OTTO

DJ_OTTO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2003
SALutare MEGABLAST ! asa e cum zici tu , dar nu am gasit nici o schema calumea pentru UN CODOR stereo , poate ma ajuti tu cu una misto care nu e pentru lenesi !  si zimi si cum divizez quartzu aala sau dami un expemlu ! DACA tot vrei sa ne ajuti !

#16
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Megablast, quartz-uri de 38kHZ se gasesc prin tari mai civilizate pentru ca de obicei se aleg solutiile cele mai simple ;)
In al doilea rand, am mai spus mai sus, nu vroiam decat o alternativa mai buna la caseta adaptoare, dar ca sa nu fiu considerat lenes o sa ma duc sa-mi fac un emitator cu bucla PLL si ii pun si un amplif de 100W :D

#17
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003
DJ Otto:

7.6MHz se divid succesiv cu 10 cu ajutorul a doua 4192 :
760kHz; 76kHz apoi cu un ce vrei tu la 38kHz si inca odata la 2 pentru pilot 19kHz. Is that simple. Pe ramura de 19kHz se introduce si o corectie fina de faza (LC sau RC) ca sa treaca amanoua prin zero simultan (38kHz si 19kHz)
Evident ca se pot folosi si alte tipuri de divizoare care pot respecta relatia matematica Fss= 7.6MHz/N unde:
Fss este frecventa subpurtatoare;
N=200;
Daca ai cuartz de 3.8MHz, nu mai imparti cu 2, evident.
Scheme? E plin netul, da un search dupa "stereo coders". Daca ai sa vezi o schema/scheme cu multe integrate, alea sunt cele la care ma refeream ca nu sunt pentru lenesi.
Mai este ceva, cuartul trebuie sa fie exact multiplu de 38kHz, nu cu virgule (ex 7,600,000,0kHz)

alexandru_m:

cuart de 38kHz nu este solutia cea mai comoda din punct de vedere al stabilitatii, toate coderele profi folosesc cuarturi in domeniul 3...8MHz si crede-ma ca aceste codere se fac in tari tare civilizate care faceau stereo pe vremea cand noi ascultam radio voinicel in unde medii. Divizoarele sunt incluse "one chip", includ si oscilatorul asa ca nu iti fa probleme de pret, e mai ieftin chip-ul decat solutiile de 38kHz direct. Forma de unda trebuie sa fie dreptunghiulara, deci oricum trebuie un trigger, recte chip trigger.
Succes cu emitatorul PLL, sa-mi zici si mie cu ce-l faci. Daca esti baiat istetz si dibaci, te opresti la vreo 25W caci ma indoiesc ca vei obtine puritatea spectrala care sa te tina departe de ghearele IGC-ului atunci cand te vei auzi si in carlinga pilotilor de pe Otopeni...

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003
Da, si dupa aia se ocupa baietii de el...  :cool:
:P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate