Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Despre lubrifiantii autoturismelor. Pareri, intrebari, raspunsuri, etc.

* * * * - 14 votes
  • Please log in to reply
15161 replies to this topic

#12511
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
https://www.mitan-da...-motorenoele-de
Ăștia făceau ulei pentru Kaufland dar de când și-au rebranduit uleiurile în My Project nu mai am informații. Cert este că pentru uleiul aprobat Vag au updatat în lista Erwin și apar în rândul celor aprobați.

#12512
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cam scump pentru un ulei de supermarket. Cel putin 5w30-ul. Era cam 170-190 de lei un bidon de 5 litri.
Acum vad pe site ca au oferta la 10w40 si 15w40. 50 de lei 5 litri. Cred ca imi iau pentru masina de tuns iarba. Am pe 5 ani ulei Posted Image

Poate ne dam seama dupa forma bidoanelor cine e producatorul.  https://www.kaufland...rii.html?q=ulei

Edited by mariovrs, 20 September 2020 - 06:12.


#12513
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cred ca asta e.. Mi se par identice ambalajele.  

https://www.cel.ro/u...-pMyY2NTwuPw-l/

#12514
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018

 vinciun, on 19 septembrie 2020 - 09:59, said:

M-ai facut curios, ce aparat folosesti capabil de 9000 + ture.

Honda

#12515
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 05.08.2007

 zurLee, on 19 septembrie 2020 - 23:16, said:



De aia am luat Yacco, are vascozitate 15 la 100 de grade. HTHS e din pacate doar 3.6, dar asta e. Macar il dau, multi nu il dau deloc, inclusiv Total sau Liqui Moly.

mobil 1 fs x1 5w50 are HTHS 4.4 adica e cam mult. e practic Peak Life din specs.

Mie oil selectorul lor imi recomanda Mobil 1™ FS 0W-40. Si cred ca de ala o sa bag data aviatoare.

Daca vrei HTHS mare si 0W40 incearca RedLine 0W40. Are HTHS 4  si vascozitatea la 100 gr C, CSt, este 15,4. E cel mai bun ulei pe care l-am folosit vreodata, dar si pretul e pe masura.

#12516
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Face 5000km pe an, lasa.

#12517
zurLee

zurLee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.11.2014
Clar e overkill.

 paultt, on 20 septembrie 2020 - 13:34, said:

Daca vrei HTHS mare si 0W40 incearca RedLine 0W40. Are HTHS 4  si vascozitatea la 100 gr C, CSt, este 15,4. E cel mai bun ulei pe care l-am folosit vreodata, dar si pretul e pe masura.

Nu vreau HTHS "mare", vreau sa nu fie 3.5-3.6 cum e acum la majoritatea uleiurilor. Nu dau 90 de lei pe un litru de ulei, nu sunt fetisist.

 mariovrs, on 20 septembrie 2020 - 06:09, said:

Cam scump pentru un ulei de supermarket. Cel putin 5w30-ul. Era cam 170-190 de lei un bidon de 5 litri.
Acum vad pe site ca au oferta la 10w40 si 15w40. 50 de lei 5 litri. Cred ca imi iau pentru masina de tuns iarba. Am pe 5 ani ulei Posted Image

Poate ne dam seama dupa forma bidoanelor cine e producatorul.  https://www.kaufland...rii.html?q=ulei

5w40 la 1 l e 30 de lei parca, K Classic,  am vazut de curand de aia am si intrebat. In caz de urgenta, e o alternativa viabila, mai ales daca aveti masini care inghit ulei putin. In motorul meu intra 7 litri.

Edited by zurLee, 20 September 2020 - 15:13.


#12518
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai e mult.. 30 de lei 5w40, sunt bani de Castrol,Mobil,Shell. Uleiurile de supermarket prin alte parti, costa 3-4 euro/dolari litrul.

#12519
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Pentru bugete reduse vă puteți uita la uleiurile polonezilor de la Lotos, Orlen, belgienilor de la Wolf, olandezilor de la VAT (de fapt Kroon), slovacilor de la Dynamax. Nu sunt wow ci doar niște uleiuri cât se poate de ok. Analize ale lor găsiți la ruși și pe oil-club.pl Pe google aflați că au vânzare...deci nu au stricat motoare :)

#12520
zurLee

zurLee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.11.2014
Eu n-am auzit de nici un motor stricat de la ulei.

Am mai vorbit cu taximetristi cu loganuri de alea 1.4 mpi pe GPL, care fac schimbul la 2-3 luni cu cel mai ieftin ulei si cele mai proaste filtre, si merg 600,000 de km fara sa segmenteze motorul. Numai in oras. Start stop de 200 de ori pe zi. Mers 1-2-3 la 2000 rpm. Cu 50 la ora intr-a 5-a.

E suficient sa schimbi uleiul la timp.

Am avut un prieten care a tinut 10 ani un Audi b4 1.9 tdi, a facut 200,000 de km cu el, avea deja vreo 250k cand l-a luat, versiunea de 116 cai, schimba uleiul o data pe an, cam la 15,000 de km, baga Castrol 10w40, mizeria aia verde, manga-tec sau cum ii zice.

Nici o treaba.

Edited by zurLee, 20 September 2020 - 21:58.


#12521
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,993
  • Înscris: 06.04.2007
Daca n-ai auzit tu, nu inseamna ca nu sunt, mai citeste, daca ai amici prin service-uri putin probabil sa nu auzi de cazuri cu motoare in moarte clinica (adica ele mai merg, dar departe de a fi in parametrii ) din cauza uleiului neschimbat la timp, astea sunt cazuri frecvente, nu de ulei prost neaparat, ci neschimbat la timp/intretinere defectuoasa a motorului.

#12522
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Are de joi la Lidl pompă pentru extras uleiul-60 lei.

#12523
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 zurLee, on 20 septembrie 2020 - 21:46, said:

Eu n-am auzit de nici un motor stricat de la ulei.

Am mai vorbit cu taximetristi cu loganuri de alea 1.4 mpi pe GPL, care fac schimbul la 2-3 luni cu cel mai ieftin ulei si cele mai proaste filtre, si merg 600,000 de km fara sa segmenteze motorul. Numai in oras. Start stop de 200 de ori pe zi. Mers 1-2-3 la 2000 rpm. Cu 50 la ora intr-a 5-a.

E suficient sa schimbi uleiul la timp.


Tu ai auzit cum merg motoarele alea si cati martori de avarie au aprinsi in bord? Daca asa iti doresti sa-ti mearga motorul, sigur, poti sa pui si untura de porc + ceva hartie creponata in loc de filtru, da-l draq ca duce 100k.

Edited by RealThing, 21 September 2020 - 11:58.


#12524
zurLee

zurLee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.11.2014
E o propozitie simpla acolo: sa schimbi uleiul la timp.

#12525
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
E una si mai simpla: sa schimbi uleiu la timp sa sa nu pui o posirca sinistra. Sigur, daca faci 5k km/an, poti sa pui si o posirca insa nu as recomanda nici macar asa - mai raman si depuneri dupa o posirca.

Dar ma rog, s-a discutat asta zeci de pagini, nu cred ca e necesar ca eu sau altcineva sa evidentieze acest aspect. Fiecare pana la urma face ce doreste cu agregatul din dotare.

Ca idee, am avut ani in care am facut cu masina maxim 2k km, insa am facut revizia la 12 luni, corect, cu ulei peste medie si filtru la fel.

#12526
zurLee

zurLee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.11.2014
Posirca e numai ala facut in cada. Orice ulei care respecta norma e ok.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NEIUKGqB7no?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cre'ca numai Ravenol a  bagat domnu'.

#12527
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ce credeti ca realizam/rezolvam daca continuam asa? ce conteaza ce pune Petre, sau Ion sau ala de a ajuns la 1 milion km+ (pe care l-am vazut deja cu totii) si caruia Dacia i-a dat fix osul pt reclama.

Fiecare isi intretine masina asa cum considera ca poate, e bine, de cat buget dispune. Si eu pot sa va dau filmulete cu oameni care spun in Buc ca nu schimba niciodata uleiul (Skoda 2012) luata de noua pentru ca manca masina ulei, si el doar completeaza, si ce rezolv cu asta?

Uleiul nu protejeaza doar motorul, ci si anexele, turbina tot de catre ulei e mentinuta in stare buna. Sunt o gramada de turbo care pica din cauza uleiurilor slabe, sau folosite peste limita, din cauza stilului barbar de condus (fost coleg de munca opreste masina din mers in parcare dupa un drum lung, start stop intra dupa ce faci un drum lung cu motorul incins).

In acelasi timp, uleiul care face depuneri este nociv pt anexe, pt ca in zilele noastre anexele omoara masinile, nu motorul in sine (dpf, injectoare, pompe inalte, sistem injectie, senzori, turbina, egr). Astea se defecteaza la masini, si indirect sau direct, uleiul si filtrele sunt reponsabile pt multe.

Intrebati oameni cu masini pe benzina, la cat se schimba bujiile (timp sau nr de km) sa vedeti daca stie 1 din 10, de lichidul de frana nu mai vorbesc. Daca iei la puricat pe fiecare, inclusiv eu, nici unul nu intretine masinile 100% conform manualului, cine schimba fluidul de frana la 2 ani? sau asa cum am vazut la alte masini noi gen Renault la 20.000km?

Si cate mai omite producatorul, sau manualul, sunt cutii de viteze care merg de 10-15 ani cu acelasi ulei, cu km dati inapoi de 1-2 ori, sunt trecute deja de 500.000km reali, si totusi cutiile merg. Asta inseamna ca putem sa ne batem joc si sa ne doara fix in dos de chestiile astea?:

nu, si atunci inteleg de ce mai stai pe topicul asta, si vrei sa imbunatatesti ceva la masina si intretinerea ei-
da, si atunci esti off-topic si te doare fix in cur de masini, intretinerea lor, si atunci intrebarea, de ce mai pierzi vremea pe topicul asta?

#12528
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 14.10.2018
E, hai sa nu generalizam si sa dam oamenii afara de pe topic (vorba vine). In fond, in discutii de acest gen, oamenii intreaba si primesc raspunsuri mai avizate sau nu. Fiecare face cum crede de putinta si in functie de bugetul pe care il are. Asa cum unii schimba uleiul la 7000km, ca asa li se pare lor ok, altii schimba la 30000km, pentru ca asa recomanda producatorul. Cine are dreptate? Doar Dumnezeu si masina stiu. Ce m-a mirat pe mine, insa, este urmatorul fapt: cred ca sub 10% din cei ce "poluam" topicul asta avem masini luate de noi, deci 90% au o masina la mana a doua, cu km mai mult sau mai putin certificati. Si, atunci, de ce naiba va mai agitati, ca, dupa 3-4-5-etc. schimburi facute la 30000 km, sa ii faceti schimburile la 7000? Cred ca am mai spus-o mai demult: am luat un Opel Vectra C din reprezentanta Opel din Darmstadt la 80 si ceva mii km (certificati, normal). Masina aia a avut doar un schimb de ulei, facut la 48000 km si al doilea urma la 88.000km. L-am facut eu cand am ajuns in tara, undeva la 87-88.000 km. Conform cartii service, primul schimb de ulei se facea la 50000, al doilea la 40000 si urmatoarele din 30 in 30.000. Cu ulei Opel, normal. Am dat-o la 189.000km, ca mi s-a bulit pompa de injectie si EGR-ul era kaput. Eu am facut schimburile la 10-12000 km sau un an, cu Aral High Tronic 5W30 si filtre Mann. Parerea mea este ca intr-o masina noua, pe care vrei s-o tii mai mult decat perioada de garantie, e normal sa cauti ceva ce tie iti inspira incredere. Pentru celelalte... exista VISA, vorba reclamei. Adica niste uleiuri normale, de la producatori cat de cat renumiti pe piata.
Pe forumul de marca unde activez (Hyundai) sunt utilizatori cu masini noi care fac 45-50000 km/an si care fac revizia la 30.000 - deci bine sub un an. Toti bat cu agregatele spre 200.000 km, cativa au depasit kilometrajul asta, fara probleme la motor sau anexe, cu uleiul pe care il pune reprezentanta. In cei 5 ani de garantie, oamenii o sa faca 250.000 km. Eu nu zic sa faceti ca ei, dar nici sa ajungem cu schimburile la 5000 km, ca-mi bag picioarele in ele de uleiuri Posted Image))) Numai bine tuturor!
P.S. De atunci nu mai alimentez masina personala cu motorina de la Lukoil.

Edited by officer_nats, 21 September 2020 - 17:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate