Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 

Rasaritul in Vama

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Ar putea fi o scena din orice locatie, nu neaparat din Vama.  :lol:

Legat de poza, mi se pare cam extrema prelucrarea. Apropo de prelucrare, nu prea s-a inghesuit nimeni sa mentioneze niste detalii tehnice legate de echipament si pasii din Photoshop (sau ce aplicatie a folosit). :nonobad:

Si eu am uitat sa zic ce scule am folosit la poza cu rasaritul, asa ca zic acum: Nikon D70, obiectiv 18-70, diafragma parca 22 si un monstru de trepied, marca Unomat, imprumutat de la un prieten.

#20
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Eu am folosit, Nikon D50 + 18-55, setari manuale (la cea cu pescarusul F6,3 1/80, distanta focala 55 mm);

Aveam la mine si 1 ND + 1 Gradual Grey, dar nu le-am folosit, pentru ca mi-am uitat ca idiotu' trepiedul acasa :((  -  vroiam sa fac ceva cu timp de expunere mare ...

Iar in PS, Saturation, Levels, blend modes, masks, gaussian blur, toate dupa gust :)

Edited by Pac_Man, 27 July 2006 - 21:09.


#21
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 14.06.2005

View PostTudor_DX, on Jul 27 2006, 21:56, said:

Ar putea fi o scena din orice locatie, nu neaparat din Vama.  :lol:
Apropo de prelucrare, nu prea s-a inghesuit nimeni sa mentioneze niste detalii tehnice legate de echipament si pasii din Photoshop (sau ce aplicatie a folosit). :nonobad:

daca era o scena din alta locatie nu o puneam aici...si daca ai fost si tu in vama presupun ca stii activitatea de baza a 90% din turistii de acolo ;)...
pasii din ps chiar nu ii mai stiu, nu prelucrez dupa un tipar anume, ci dupa cum imi place pe moment.
camera...un canon A610...fara trepied :P

#22
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Nu era o critica treaba cu scena.  :peacefingers:  Sunt la curent cu activitatea de baza din Vama si declar ca am depus eforturi sustinute in acest scop.  :lol:

#23
neanu66

neanu66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.03.2006
Uite si de la mine doua. Nu sunt ele foarte "rasarite", ca nu prea mai reusesc sa ma trezesc devreme ca pe vremuri... Dar am multe... daca mai vreti...

Attached Files

  • Attached File  vvbw.jpg   92.71K   68 downloads
  • Attached File  rsvv.jpg   132.97K   59 downloads


#24
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
place magarul :)
cealalta insa .. yapfvv :D

#25
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
si ca veni vorba de vama ... nu mai e vama ce a fost, asa ca eu vad rasariturile prin alte parti.
seamana?

#26
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 14.06.2005
tot din vama:
1. inainte de rasarit              
2. o "silueta" pe mal


Attached File  Fox.jpg   72.69K   51 downloads

Attached Files


Edited by Tudor_DX, 13 October 2006 - 10:11.


#27
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
faina prima, nene foxulante! faci sa ma enervez ca nu am pus si eu burta la pamint dimineata :)

a doua e cam soft pentru mine. o percep si cam...traditionala. adica are un plus (evident) peste cele cu scaunul/sezlongul la marginea apei (tema incercata si rasincercata).

pregatiti bolovanii pentru urmatoarea (mie imi pare ca seamana cu tablourile alea de duzina de prin piete, tirguri si oboare... :)  ):

#28
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
foxulante: Mie imi place mai mult Nr. 2; deh, mie-mi plac astea cu softfocus :P

Taxon: fain cer ai prins; Pacat de pescarusul acela care sufera de prea mult USM (sau o fi din cauza compresiei ?)

#29
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
si, si . :)
bolovani mai mari nu ai la indemina? (multumesc de comentariu, fdara gluma acum)

#30
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Un rasarit care im istarneste amintiri :w00t:  Vama veche iulie 2005. Scuzati zgomotul. :photo:

Attached Files

  • Attached File  vama.jpg   409.56K   33 downloads


#31
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 14.06.2005
mersi mersi :)
taxon: prima nu e facuta pt ca am fost vrednic ci pt ca nu am dormit noaptea aia :D, iar a doua e sfot pt ca am folosit niste ochelari cu lentile polarizante :lol:, improvizatie de roman ce vrei...

Edited by foxulante, 18 October 2006 - 16:06.


#32
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
ai incercat chestia asta? cum ti se pare fata de un polarizator clasic?

#33
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 14.06.2005

View Postdeejay86, on Oct 18 2006, 18:53, said:

ai incercat chestia asta? cum ti se pare fata de un polarizator clasic?
ideea e ca ochelarii aia aveau o tenta albastruie si de aceea am si schimbat tonul pozei. mai am niste poze facute cu ochelarii mei (tot polarizanti :P) si se vede mult mai bine. am sa incerc sa atasez o poza aici sa vezi diferenta. in rest induce un oarecare soft...
si fata de un filtru polarizator...daca ai, nu are rost sa incerci cu altceva.

Attached Files


Edited by foxulante, 18 October 2006 - 18:01.


#34
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
am incercat mai de mult ca o proba sa fac o poza prin ochelari de soare. nu cred ca aveau efect de polarizare dar am vrut sa vad ce iese. Erau roz asa ca va imaginati ce poza a iesit. Apoi am facut wb custom prin ei, pe un perete alb ... nu a mai iesit poza roz. Am facut poze la cer cu si fara ei sa vad daca au vreun efect ... acesta a fost minim.
din pacate nu am filtru :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate