Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Backu-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 

"Tuning" sistem Genius SW 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#55
livelife

livelife

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.12.2006
Attached File  genius.part1.rar   1.39MB   461 downloads
Attached File  genius.part2.rar   1.39MB   273 downloads
Attached File  genius.part3.rar   1.39MB   264 downloads
Attached File  genius.part4.rar   1.36MB   270 downloads

Have fun!

#56
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006

 FLORIN_MX, on Feb 26 2007, 22:26, said:

Cred ca e prea tarziu sa mai spun " DA VOLUMUL MAI MIC !!!! "   :lol:

PS  Asa patesc cei care isi supara vecinii si sunt laudati in gand sa le crape instalatiile  :rolleyes:


Mda, nu vreau sa te supar, dar a luat foc in timp ce era in stand by, si nu are decat 3 luni vechime, si nu prea a mers mult cu volumul la maxim, poate doar 2-3 melodii, in rest era undeva la 50-60%. Asa ca volumul cred ca nu prea are nicio treaba cu asta. Am desfacut cutia si cred ca a facut scurt un integrat cu radiatorul, nu inteleg de ce. Cel putin asa arata la o prima diagnosticare.

#57
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006

 livelife, on Feb 26 2007, 22:35, said:

Have fun!


Danke, am sa ma uit cat de curand peste ele sa vad cat de mult au sa ma distreze :)

#58
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006

 mister_rf, on Feb 26 2007, 20:58, said:

Daca nu  se gaseste o schema,  poate faci o fotografie a componentelor si  a  placii respective... :D


Am facut si poze daca ajuta la ceva le pot uploada, numia ca nu am mai facut asta pana acum si nu prea stiu cum sa fac asta.
Oricum zilele astea o sa dau o tura pe la astia care repara electocasnice, poate am noroc si gasesc una la fel sa o schimb direct, sa nu ma mai incurc cu schimbatul integratului.

#59
Ossiris

Ossiris

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.01.2007
daca are numai 3 luni vechime si deci e in garantie ...de ce-tzi faci probleme coane  :eek: du-l la service si dupa aceea vei vedea ca nu vei mai avea probleme cu ele...sunt fabricate pe banda..la norma...probabil cei care le asambleaza sunt platiti la bucata... :D

#60
livelife

livelife

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.12.2006

 Ossiris, on Feb 27 2007, 23:28, said:

daca are numai 3 luni vechime si deci e in garantie ...de ce-tzi faci probleme coane  :eek: du-l la service si dupa aceea vei vedea ca nu vei mai avea probleme cu ele...sunt fabricate pe banda..la norma...probabil cei care le asambleaza sunt platiti la bucata... :D

Daca deja l-a desfacut nu cred ca mai este valabila garantia  :console:

#61
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
zi-mi ce model este si-ti spun ce integrate avea.

#62
srv_pub

srv_pub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 01.08.2005
Daca e placa cu un singur integrat este tda7294...daca este placa cu 3 integrate este un tda 7269.

Sincer...mare greseala ai facut ca ai luat acest sistem la sh...te mai asteapta inca 2 defecte :) , defecte care se pot rezolva doar ca garantie(nu gasesti de cumparat anumite piese din acest sistem...)

#63
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006

 srv_pub, on Feb 28 2007, 18:11, said:

Daca e placa cu un singur integrat este tda7294...daca este placa cu 3 integrate este un tda 7269.

Sincer...mare greseala ai facut ca ai luat acest sistem la sh...te mai asteapta inca 2 defecte :) , defecte care se pot rezolva doar ca garantie(nu gasesti de cumparat anumite piese din acest sistem...)


E placa cu un singur integrat si intre timp asa am aflat si eu ca ar fi TDA7294. Problema e ca el era in garantie, dar pt ca am atasat de sateliti cleme ca sa ii pot prinde de pereti, mi-au refuzat primirea pe garante. Au zis ca am facut modificari produsului si pentru niste amarate de gauri am pierdut garantia. Naspa ce sa zic. Ce alte bucurii ma mai asteapta? Ca m-ai facut curios. Oricum daca il repar incerc sa il vand sa scap de el. Pierd niste bani dar macar sa nu ii pierd pe toti. Vrea cineva un sistem Genius cu 300 RON? :)

#64
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 lord hades, on Feb 28 2007, 20:48, said:

E placa cu un singur integrat si intre timp asa am aflat si eu ca ar fi TDA7294. Problema e ca el era in garantie, dar pt ca am atasat de sateliti cleme ca sa ii pot prinde de pereti, mi-au refuzat primirea pe garante. Au zis ca am facut modificari produsului si pentru niste amarate de gauri am pierdut garantia. Naspa ce sa zic. Ce alte bucurii ma mai asteapta? Ca m-ai facut curios. Oricum daca il repar incerc sa il vand sa scap de el. Pierd niste bani dar macar sa nu ii pierd pe toti. Vrea cineva un sistem Genius cu 300 RON? :)
PAi de ce te-ai dus cu satelitii?
Trebuia sa cari doar subwooferul. Si problema e la circuitul integrat de pe subwoofer nu la clemele de pe sateliti, io zic sa dai un telefon la OPC.

#65
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006

 srv_pub, on Feb 28 2007, 18:11, said:

Daca e placa cu un singur integrat este tda7294...daca este placa cu 3 integrate este un tda 7269.

Sincer...mare greseala ai facut ca ai luat acest sistem la sh...te mai asteapta inca 2 defecte :) , defecte care se pot rezolva doar ca garantie(nu gasesti de cumparat anumite piese din acest sistem...)


Scuze, acum am vazut. Eu am aflat ca ar fi TDA7296 ... HEPL PLEASE! Are 15 pini asta care s-a ars

Incerc sa ii pun si poza poate reusec si poate va ajuta sa va lamuriti. Pe de alta parte, ce e procesorul de sunet si daca e posibil sa se fi ars si ala. LA cum vad eu situatia, cred ca a facut scurt intre radiator si integrat de asta a facut POC!

#66
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006

 renderman, on Feb 28 2007, 20:53, said:

PAi de ce te-ai dus cu satelitii?
Trebuia sa cari doar subwooferul. Si problema e la circuitul integrat de pe subwoofer nu la clemele de pe sateliti, io zic sa dai un telefon la OPC.


Am dus tot sistemul ca asa au cerut cei de la garantie, am vorbit mai intai cu ei la telefon. Oricum le-am dat si niste mailuri la sediul lor de la Bucuresti, unul mi-a scris ca pot sa fac reclamatie la opc lor nu le pasa, iar alta mi-a scris sa duc sistemul la garantie ca il rezolva. Acum eu ce sa mai cred? Partea naspa e ca intre timp eu am scos placuta din subwoofer, si daca observa astia ca am umblat in el imi iau teapa. Naspa situatie!

#67
srv_pub

srv_pub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 01.08.2005
Este sigur 7294.Tda7296 este la modelul vechi(sw5.1) care avea +/- 27 volti cc  acesta are +/-35 volti cc.Schimbi integratul si o sa mearga, dar vezi ca langa integrat sunt si doi condensatori electrolitici care s-au umflat sau au explodat...s-ar putea sa nu mai fie pe placa :) ....si scapa de el, nu conteaza cati bani pierzi...conteaza cu cat mai ramai ;)
    Este normal ca in momentul in care deteriorezi un produs aflat in garantie sa ti se anuleze garantia...

#68
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 srv_pub, on Feb 28 2007, 22:27, said:

Este normal ca in momentul in care deteriorezi un produs aflat in garantie sa ti se anuleze garantia...
Este interpretabil. Daca dau cu piciorul in membrana de la difuzor si o rupi e o chestie, atunci clar nu poti cere inlocuirea. Dar daca zgarii carcasa spre exemplu si ma duc cu bobinajul ars la difuzor in garantie ti se pare normal sa refuze garantia la difuzor din cauza carcasei? Stiu ce vorbesc pr ca din cauze similare mi-au refuzat si mie odata garantia, dar opc-ul mi-a dat dreptate.

#69
florian.ardelean

florian.ardelean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.03.2007
Salut, am si eu o intrebare,

Am SW-HF 5.1 5000 (cu satelitii de la SW-HF 3600 dar ma rog... nu despre asta e discutia), si nu-mi place deloc cum se aude basul. Sunt multumit cu ampliful de 2x14W cat are el de la mama lui si nu vreau sa umblu la el, dar as vrea sa schimb difuzorul de bas, sa-l pun intr-o incinta acustica cu compresie (adica boxa normala dom-le) Pentru asta, am un difuzor PRO WEST cu urmatoarele caracteristici:

Puterea maxima: 100W
Impedanta: 8 Ohmi
Sensibilitate: 87dB
Frecventa: 45-7500Hz

Diametrul exterior: 200mm
Diametrul interior: 180mm
Diametrul magnetului: 100mm
Inaltimea magnetului: 25mm
Distanta la gaurile de prindere: 190mm

L-am luat acum vreo 3 ani pt o boxa veche, am dat 30RON (tot atat e si acum)

Am pus fotografiile.

Ce ziceti, merita?

PS. vad ca dif-ul din el e de 4ohmi, or fi probleme cu asta, ca e pe 8 ohmi?

Si alta chestie; a 4-a fotografie e cu boxa in care e difuzorul (cel in cauza e in stanga jos; in partea din dreapta e filtrul din boxa) - e nevoie sa folosesc filtrul, sau leg direct firele la difuzor?

Mersi.

Attached Files



#70
florian.ardelean

florian.ardelean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.03.2007
Era sa uit, facusem rost de un manual de service cu schema completa, cred ca e foarte util pt thread-ul asta; il atasez. E arhiva din mai multe bucati pt ca pe forum pot pune fisiere de maxim 2mb. Sper ca n-am facut vreo prostie, dar si eu tot de pe net l-am luat (ce-i drept FTP-ul unui site rusesc). Va dati seama cat de disperat eram

In alta ordine de idei, am un subwoofer de SW-HF 5.1 3600 fara difuzor, fara transformator, si fara placuta cu potentiometrii, il vand; pt cei interesati, mail [email protected]

Attached Files



#71
florian.ardelean

florian.ardelean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.03.2007
chiar nu ma poate ajuta nimeni?!

#72
Albert

Albert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 20.08.2006
de unde esti si cu cat dai subu e doar incinta nu ????

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate