Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

"Tuning" sistem Genius SW 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#37
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 costy_ytsoc, on Jul 25 2006, 00:09, said:

are 2 bobine?
A, si cu tda`ul ala nush ce sa zic,are 80w dar cu dist cam maricele,nu il duce mai sus de 60w,sau ma rog pana unde vezi ca apar distorsiuni.

Nu stiu cate bobine are.
Nu il duc prea sus cu puterea, am urechile "fine" si ma deranjeaza mult distorsiunile...

@tehnics: Stiu foarte bine ca in domeniul audio costul e direct proportional cu calitatea. DAR, in primul rand sistemul asta audio nu merita sa bag in el un dif cu un pret cat intreg sistemul...:) Si daca vrei niste incinte (cu boxe) de calitate, da-mi voie sa iti recomand ceva de la Von Schweikert Audio, si anume modelul VR-11 XTC. Pretul e intre $100.000-160.000. :death:
Ai ascultat un sistem floor-stand in ultimul timp? Cel mai smecher Creative sau Logitech sucks pe langa oricare astfel de sistem... Asta ca tot veni vorba de calitate... :) Nu sunt chiar atat pe afara...
Acum vad ca tu nu poti sa crezi ca dif-ul rezista... Daca ti-am spus ca am ascultat un astfel de sistem, ce e neclar? Doar nu il pun la 80W sinusoidal...

Quote

Apropo... ai dreptate....puterea RMS este calculata la iesirea ...amplificatorului...dar si puterea dif-ului tot in RMS...ca doar difuzorul il conectezi la iesirea amplif-ului..nu altceva...deci daca tu te gandesti ca amplif-ul X scoate 100RMS...ar trebui sa te gandesti daca si difuzorul poate rezista acelor 100W RMS...eu asa as gandi.

Bine ca s-au gandit altii inainte. :) Puterile pentru difuzoare sunt: Putere Muzicala, si Putere Sinusoidala. Simplu. :) RMS-ul nu are loc intr-o discutie despre difuzoare.

PS: La inceputul topicului, cand am spus ca sunt incepator, ma refeream ca sunt incepator in electronica...

#38
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
atunci da-i bataie si spune-ne ce a iesit

#39
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 costy_ytsoc, on Jul 25 2006, 00:56, said:

atunci da-i bataie si spune-ne ce a iesit

Intai sa gasesc piesele... Nu sunt din Bucuresti si e mai greu. :angry:
Ceva link-uri de unde se pot cumpara on-line?

#40
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Eu cand am facut comparatia ...am facut-o intre sistemul tau Genius...care stiu f bine cum arata ...si un Logitec sau Creative...nu cu sisteme de discoteca...capisi....hai sa nu deviem.
Una e sa fii DJ si sa cunosti producatorii de scule muzicale...si una e sa fii electronist si sa consti parametrii componentelor.
Deci...daca tu ai vazut la cineva ca functioneaza chestia asta..da-i bataie ... apuca-te de treaba...eventual ..roaga-l pe cel care si-a facut modificarea asta sa te ajute...nu de alta...dar sa nu mai deschizi un topic ..." Help..am ars difuzorul " ..
Ca magazine on-line :
http://www.vitacom.ro/
http://www.telecomen...dex.php?categ=6 - astia sunt oameni seriosi..am facut si eu comanda la ei.
http://www.conexelectronic.ro/
http://www.adelaida.ro/

Edited by tehnics, 25 July 2006 - 08:48.


#41
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 tehnics, on Jul 25 2006, 09:47, said:

Eu cand am facut comparatia ...am facut-o intre sistemul tau Genius...care stiu f bine cum arata ...si un Logitec sau Creative...nu cu sisteme de discoteca...capisi....hai sa nu deviem.
Una e sa fii DJ si sa cunosti producatorii de scule muzicale...si una e sa fii electronist si sa consti parametrii componentelor.
Deci...daca tu ai vazut la cineva ca functioneaza chestia asta..da-i bataie ... apuca-te de treaba...eventual ..roaga-l pe cel care si-a facut modificarea asta sa te ajute...nu de alta...dar sa nu mai deschizi un topic ..." Help..am ars difuzorul " ..

Pai n-am facut comparatie cu scule de discoteca. Ce am scris eu acolo sunt pentru acasa... :) Dar sa nu deviem... :D
Chiar daca imi ard difuzorul nu-ti fa griji ca nu deschid nici un topic de genul ala... imi iau altu' si gata. Big deal...:)

A, mersi pentur link-uri! :peacefingers: Cred ca saptamana viitoare o sa comand componentele, pentru ca momentan sunt ocupat cu altele si nu am timp.

PS:

Quote

care stiu f bine cum arata
Spune-mi ca prin asta nu ai vrut sa spui ceea ce cred eu... :)

Edited by e_X_tas_Y_, 25 July 2006 - 17:07.


#42
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Depinde ce crezi tu.

#43
Jolt

Jolt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.06.2006
Salut ,


Se pare ca genius a scos deja pe piata o versiune "tuniung"-uita a deja celebrei SW 5.1 Home Theater.

  Subwooferul este de 75 W , Boxele spate mai nou sunt cu doua cai , iar telecomanda mai aspectuoasa.

Pentru detalii vezi :

Genius - europe

#44
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 Jolt, on Aug 9 2006, 14:17, said:

Salut ,
Se pare ca genius a scos deja pe piata o versiune "tuniung"-uita a deja celebrei SW 5.1 Home Theater.

  Subwooferul este de 75 W , Boxele spate mai nou sunt cu doua cai , iar telecomanda mai aspectuoasa.

Pentru detalii vezi :

Genius - europe

E acelasi sistem cu modificarile de care va spuneam eu... si cateva de ordin estetic + satelitii spate diferiti. :) Eu oricum am satelitii spate inlocuiti cu niste boxe maricele de pick-up (pe doua cai, un dif de 6,5" si un tweeter) care isi fac treaba super bine. Acum dupa ce mi-am facut si modificarea la subwoofer, se aude super bine! :coolspeak: Ce mi-ar trebui de la "noul" sistem e doar telecomanda, ca in rest e mai bun al meu (am satelitii spate mai buni decat cei ai lor). :peacefingers:

#45
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
orice i-ai face tot asa ar ramane.. adica... :)        

pana la urma.. se simte vreo dif?

#46
casperel

casperel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.07.2006

 Andrei221, on Aug 10 2006, 11:24, said:

orice i-ai face tot asa ar ramane.. adica... :)

Ce-ai vrut sa zici prin chestia asta ? Ca-i prost sau ce ?

#47
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 Andrei221, on Aug 10 2006, 11:24, said:

orice i-ai face tot asa ar ramane.. adica... :)        

pana la urma.. se simte vreo dif?


OFF: Vad ca IQ-ul unora se afla la nivelul marii... MARII MOARTE! :death: :death: Fanii astia Logitech... :deadtongue:

ON: Cum adica sa ramana tot asa? Normal ca se simte diferenta! Dooh... Acum se aude ca noul SW 5.1, cel cu sub de 75W. Doar ca spatele la mine se aude mai bine.

#48
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
nu sunt fan logitech.. sunt fan creative.. da oricum mai bine logitech decat genius.. :))

#49
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 Andrei221, on Aug 11 2006, 11:48, said:

nu sunt fan logitech.. sunt fan creative.. da oricum mai bine logitech decat genius.. :))

Uite ca eu nu sunt fan nici Creative, nici Logitech, si nici Genius sau orice alta firma care produce sisteme audio pentru PC... Sunt fan B&W. Intentionez sa achizitionez cat de curand un sistem DM603 S3. Te voi invita la mine cu ORICE sistem audio PC vrea inima ta, sa le comparam. Iti recomand sa iti iei si o batista cu tine, sa iti stergi lacrimile... :)

Decat Creative, sa stii ca mai bine iei Genius... bine, depinde de model... dar in acelasi segment de pret, e mai bun Genius-ul decat oricare altul.

#50
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Nu te mai chinui sa le explici celor cu Logitech , ca nu au ce sa inteleaga.
E plin forumul de Genius HT vs. Logitech X-530 unde cei care urmaresc ''marca'' tind spre x-530 .

Pe multi nu-i intereseaza ca nu fac parte din aceiasi clasa si segment de pret . E Logitech = LASER FRATE !!!

#51
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005
Deja doua saptamani dupa tuning si merge perfect... Si l-am fortat mult, sta la volum maxim cam 9-10 ore pe zi. :D

#52
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Salutari. Acum cateva zile un fum gros a iesit pe gura de aerisire de la subwooferul meu Genius. Am un sistem Genius 5.1, din acela facut din lemn. Am desfacut cutia si am gasit un circuit integrat explodat. Am 2 probleme, prima ca nu mai pot citi ce scrie pe el, si a doua daca e nevoie sa schimb toata placuta in cazul in care gasesc alta identica pe undeva.

Va stau la dispozitie pentru detalii.

Thanks  :)

#53
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Daca nu  se gaseste o schema,  poate faci o fotografie a componentelor si  a  placii respective... :D

#54
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 lord hades, on Feb 26 2007, 20:41, said:

Salutari. Acum cateva zile un fum gros a iesit pe gura de aerisire de la subwooferul meu Genius. Am un sistem Genius 5.1, din acela facut din lemn. Am desfacut cutia si am gasit un circuit integrat explodat. Am 2 probleme, prima ca nu mai pot citi ce scrie pe el, si a doua daca e nevoie sa schimb toata placuta in cazul in care gasesc alta identica pe undeva.

Cred ca e prea tarziu sa mai spun " DA VOLUMUL MAI MIC !!!! "   :lol:

PS  Asa patesc cei care isi supara vecinii si sunt laudati in gand sa le crape instalatiile  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate