Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

"Tuning" sistem Genius SW 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#19
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Da...ar fi si asta o solutie...dar ai f mare grija ...ca datasheet-ul producatorului indica ca +/-35V este valoare maxima admisibila...dupa aceasta valaore...amplif se va comporta instabil.
Si crede-ma...ca ala chiar daca scrie pe el 100W...nu are 100W RMS. Ce e scris pe el...este 100W putere muzicala...asa ca sa para mai mult...este pur comercial...atata tot...Dif-ul ala dupa cum arata ...poate are 60-70W...oricumn nu pot sa imi dau seama de marimea lui daca nu pui un obiect de referinta langa el...o bricheta de exemplu.

Edited by tehnics, 24 July 2006 - 07:15.


#20
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Posttehnics, on Jul 24 2006, 08:05, said:

Da...ar fi si asta o solutie...dar ai f mare grija ...ca datasheet-ul producatorului indica ca +/-35V este valoare maxima admisibila...dupa aceasta valaore...amplif se va comporta instabil.
Si crede-ma...ca ala chiar daca scrie pe el 100W...nu are 100W RMS. Ce e scris pe el...este 100W putere muzicala...asa ca sa para mai mult...este pur comercial...atata tot...Dif-ul ala dupa cum arata ...poate are 60-70W...oricumn nu pot sa imi dau seama de marimea lui daca nu pui un obiect de referinta langa el...o bricheta de exemplu.

Difuzorul are 6,5", adica 16 centimetri si ceva...Attached File  13_07_06_1918.jpg   24.24K   415 downloads

Un dif de 6,5" bun, pentru masina, de unde iau? M-ar tenta si sa il inlocuiesc...

@electrocatt: Daca ii schimb doar tensiunea care ar fi rezultatul?

@costy_ytsoc: PMPO (Peak Music Power Output" sau "Peak Momentary Power Output"), e puterea maxima pe care o poate atinge si sustine un difuzor doar milisecunda...se bazeaza pe faptul ca amplificatoarele pot debita pentru o foarte scurta perioada de timp puteri foarte mari. PMPO in general e folosit de producatorii de SISTEME AUDIO pentru PC, pentru a induce clientii necunoscatori in eroare. De obicei valoarea PMPO e de cinci ori mai mare decat cea RMS, si in cazul asta nu cred ca diful are doar 20W, nu? :) Deci iese din calcul ca e PMPO. E valoarea RMS, dar e maximul pe care il poate atinge. Nu stiu cat e de bun diful, ce distorsiuni are...dar 70W eu zic ca poate duce fara distorsiuni deranjante. PMPO nu e o valoare folosita pentru difuzoare, ci pentru boxe cu amplificare integrata.

Eu m-as multumi daca l-as putea face sa scoata si 70W. Deocamdata lucreaza la maxim 45W. Si am citit pe undeva ca difuzoarele "sufera" daca sunt subalimentate. Daca e supraalimentat nu are nici o problema.

#21
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
daca ai dat cu o sinusoidala de 60hz la 100w REALI in difuzor garantez ca dupa max 2 min iese fum.

#22
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postcosty_ytsoc, on Jul 24 2006, 13:42, said:

daca ai dat cu o sinusoidala de 60hz la 100w REALI in difuzor garantez ca dupa max 2 min iese fum.

E lunga discutia despre puterea REALA si cea "teoretica" a unui difuzor... depinde de multi factori... Si din ce anume iese fum? Din difuzor?:) De ce?

#23
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Poste_X_tas_Y_, on Jul 24 2006, 14:14, said:

E lunga discutia despre puterea REALA si cea "teoretica" a unui difuzor... depinde de multi factori... Si din ce anume iese fum? Din difuzor?:) De ce?
dap din bobina difuzorului,pentru ca nu suporta puterea de 100w sinus, nu inteleg de ce esti atat de convins ca difuzorul ala are 100w rms.

#24
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
extasy...ala e un difuzor made in china...Daca te intereseaza sa vezi cum cum arata un adevarat dif de bass de 100W RMS...du-te la un magazin de electronice audio..si intreaba de JBL, APLINE,PIONEER etc...si atunci ai sa vezi diferenta. Plus ca alea nu sunt minciuni...alea daca scriu pe ele 100Wrms...fi sigur ca atata vor scoate.

#25
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Posttehnics, on Jul 24 2006, 16:11, said:

extasy...ala e un difuzor made in china...Daca te intereseaza sa vezi cum cum arata un adevarat dif de bass de 100W RMS...du-te la un magazin de electronice audio..si intreaba de JBL, APLINE,PIONEER etc...si atunci ai sa vezi diferenta. Plus ca alea nu sunt minciuni...alea daca scriu pe ele 100Wrms...fi sigur ca atata vor scoate.

Daca e sa ne luam dupa "made in China", vom vedea ca si JBL, Alpine sau Pioneer sunt tot made in China. Si nu inteleg de unde e mentalitatea asta cu made in China = lucru de r*hat.:)
Crede-ma ca stiu cum arata un difuzor de 100W, si de 200W, si de 1000W chiar... fiindca sunt DJ... :)
N-o arata asta de 100W, dar nici producatorii nu au voie sa treaca valori total fantastice pe el, asa ca eu cred ca ar putea duce vreo 70W muzicali fara probleme.
Oricum, eu nu am de gand sa il tin in 100W putere sinusoidala, ci muzicala... e o mica mare diferenta.
Apoi, nu exista "100W RMS" pentru un difuzor! PMPO si RMS sunt puteri de referinta pentru amplificatoare. La difuzoare e putere muzicala si putere sinusoidala.

#26
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Poste_X_tas_Y_, on Jul 24 2006, 19:32, said:

Daca e sa ne luam dupa "made in China", vom vedea ca si JBL, Alpine sau Pioneer sunt tot made in China. Si nu inteleg de unde e mentalitatea asta cu made in China = lucru de r*hat.:)
Crede-ma ca stiu cum arata un difuzor de 100W, si de 200W, si de 1000W chiar... fiindca sunt DJ... :)
N-o arata asta de 100W, dar nici producatorii nu au voie sa treaca valori total fantastice pe el, asa ca eu cred ca ar putea duce vreo 70W muzicali fara probleme.
Oricum, eu nu am de gand sa il tin in 100W putere sinusoidala, ci muzicala... e o mica mare diferenta.
Apoi, nu exista "100W RMS" pentru un difuzor! PMPO si RMS sunt puteri de referinta pentru amplificatoare. La difuzoare e putere muzicala si putere sinusoidala.
"made in china " in contextul asta nu inseamna locul de fabricatie.
Ai vazut difuzoare noname pe care scrie 500w si el e un amarat de 12 inch cu o bobina de 1inch?
din categoria asta face parte si diful tau,poate ceva mai bun dar tot "chinezesc".

#27
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postcosty_ytsoc, on Jul 24 2006, 19:48, said:

Ai vazut difuzoare noname pe care scrie 500w si el e un amarat de 12 inch cu o bobina de 1inch?
din categoria asta face parte si diful tau,poate ceva mai bun dar tot "chinezesc".

Difuzoare no-name de 500W -> 12" am vazut. Si chiar sunau binisor.:) Bine, bobina nu avea 1"...

#28
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Extasy...poate esti tu Dj...dar asculta-ma ca nu sunt venit nici eu cu pluta..si am am facut destule montaje de amplificatoare ca sa imi pot face o parere. Iti zic eu ...ca nu prea ai sa vezi JBL, Pioneer , ALPINE  made in china....si daca sunt...sunt de o calitate superioara celor no name. Dif-ul tau de  bass ...dupa cum il vad eu in poza...mai mult de 60-70 W RMS nu are....atunci...nu te intrebi oleaca...daca dif-ul va rezista daca  ii pui un amplif de 100W muzicali ( 70-80 RMS ) ?
Mai documenteaza-te oleaca aici:
http://en.wikipedia....oot_mean_square  ( RMS )
http://en.wikipedia.org/wiki/PMPO    ( PMPO ) ....ca sa intelegi care este diferenta.

#29
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Vreau sa vad si eu daca poti , cum arata interiorul unui sufwoofer GENIUS.

Ma intereseaza de mult timp treaba asta .

#30
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Posttehnics, on Jul 24 2006, 20:39, said:

Dif-ul tau de  bass ...dupa cum il vad eu in poza...mai mult de 60-70 W RMS nu are....atunci...nu te intrebi oleaca...daca dif-ul va rezista daca  ii pui un amplif de 100W muzicali ( 70-80 RMS ) ?

Inca odata va mai spun ca termenul de "RMS" NU are nici o tangenta cu difuzoarele. E legat doar de amplificatoare. Ca si cum ai zice ca un sistem audio are 56 cai putere... :death:
Dif-ul poate ca nu duce 100W SINUSOIDALI (adica de putere continua, sustinuta), dar 100W MUZICALI (care nu sunt nici de putere continua, nici sustinuta) poate sa redea fara sa cedeze. Parerea mea...
De obicei difuzoarele de 6,5" (165mm) au diametrul magnetului de 1" (ca si al meu). Un exemplu AICI. Si dif-ul ala vad ca zice ca are 150W maxim...

View Postimblanzitoruldelei, on Jul 24 2006, 20:59, said:

Vreau sa vad si eu daca poti , cum arata interiorul unui sufwoofer GENIUS.

Ma intereseaza de mult timp treaba asta .

Am doar o poza de calitate mai scazuta. O atasez indata, dupa ce o localizez prin telefon...:)

Attached File  13_07_06_1919.jpg   29.75K   495 downloads
Si aceeasi poza la o rezolutie mai mare:
Attached File  13_07_06_1919a.jpg   89.18K   544 downloads

#31
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Poste_X_tas_Y_, on Jul 24 2006, 21:12, said:

Inca odata va mai spun ca termenul de "RMS" NU are nici o tangenta cu difuzoarele. E legat doar de amplificatoare. Ca si cum ai zice ca un sistem audio are 56 cai putere... :death:
Dif-ul poate ca nu duce 100W SINUSOIDALI (adica de putere continua, sustinuta), dar 100W MUZICALI (care nu sunt nici de putere continua, nici sustinuta) poate sa redea fara sa cedeze. Parerea mea...
De obicei difuzoarele de 6,5" (165mm) au diametrul magnetului de 1" (ca si al meu). Un exemplu AICI. Si dif-ul ala vad ca zice ca are 150W maxim...
Am doar o poza de calitate mai scazuta. O atasez indata, dupa ce o localizez prin telefon...:)

Attachment attachment
Si aceeasi poza la o rezolutie mai mare:
Attachment attachment
vad ca esti incapatanat rau,diful ala nu duce 100w muzica,fa rost de un amplif si probeaza-l.
iar diful ala din link nu tine 150w nici mort,si ala tot chinezarie este,daca vrei ceva mai bun cauta ceva de la PA;SELENIUM,Ground Zero pt masina,etc

#32
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postcosty_ytsoc, on Jul 24 2006, 22:26, said:

vad ca esti incapatanat rau,diful ala nu duce 100w muzica,fa rost de un amplif si probeaza-l.
iar diful ala din link nu tine 150w nici mort,si ala tot chinezarie este,daca vrei ceva mai bun cauta ceva de la PA;SELENIUM,Ground Zero pt masina,etc

Inca nu ti-ai argumentat parerea... De ce crezi tu ca eu sunt cel incapatanat? Ce te face pe tine atat de sigur ca nu duce 100W?

Diful ala de ce e chinezarie? Pentru ca nu scrie Alpine sau Pioneer&co pe el si nu are pretul de 7 ori mai mare?

Poti argumenta ce spui?

Arata-mi tu un difuzor de 6,5" de la o firma BUNA (dupa parerea ta) care sa duca 100W sinusoidali. Si sa nu fie pentru masina! Cele pentru masina sunt diferite de cele de casa...

Am ascultat un sistem ca al meu, dar cu Tda-ul modificat. Bubuie de doua ori mai tare si nu are nici o problema, desi modificarea a fost facuta acum mai bine de un an. Eu nu inteleg de ce esti TU atat de incapatanat! Ce e atat de incredibil nu imi pot da seama.

A, si sunt curios ce difuzoare au sistemele audio PC care au din fabrica sub de 100W (de 6,5"). Ma indoiesc ca scrie ceva pe el...

PS: Esti cumva inginer si proiectezi difuzoare de iti dai seama din doua poze (nerelevante) ce putere suporta?

PPS: No offence ;)

#33
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Poste_X_tas_Y_, on Jul 24 2006, 22:59, said:

Inca nu ti-ai argumentat parerea... De ce crezi tu ca eu sunt cel incapatanat? Ce te face pe tine atat de sigur ca nu duce 100W?

Diful ala de ce e chinezarie? Pentru ca nu scrie Alpine sau Pioneer&co pe el si nu are pretul de 7 ori mai mare?

Poti argumenta ce spui?

Arata-mi tu un difuzor de 6,5" de la o firma BUNA (dupa parerea ta) care sa duca 100W sinusoidali. Si sa nu fie pentru masina! Cele pentru masina sunt diferite de cele de casa...

Am ascultat un sistem ca al meu, dar cu Tda-ul modificat. Bubuie de doua ori mai tare si nu are nici o problema, desi modificarea a fost facuta acum mai bine de un an. Eu nu inteleg de ce esti TU atat de incapatanat! Ce e atat de incredibil nu imi pot da seama.

A, si sunt curios ce difuzoare au sistemele audio PC care au din fabrica sub de 100W (de 6,5"). Ma indoiesc ca scrie ceva pe el...

PS: Esti cumva inginer si proiectezi difuzoare de iti dai seama din doua poze (nerelevante) ce putere suporta?

PPS: No offence ;)
ffff diful ala e chinezarie pt ca fabricantul nu iti da nimic la el,nici un parametru nici o garantie,nimic.
De ce cred eu ca nu duce 100w,pt ca pur si simplu majoritatea difuzoarelor noname nu duc puterea scrisa pe ele.
Uite un dif cu 100w  http://www.loudspeak...ence_6-8ap.html  ultimul din dreapta
si unul de 175 http://www.eminence.com/pdf/la6-mr.pdf

#34
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postcosty_ytsoc, on Jul 24 2006, 23:32, said:

ffff diful ala e chinezarie pt ca fabricantul nu iti da nimic la el,nici un parametru nici o garantie,nimic.
De ce cred eu ca nu duce 100w,pt ca pur si simplu majoritatea difuzoarelor noname nu duc puterea scrisa pe ele.
Uite un dif cu 100w  http://www.loudspeak...ence_6-8ap.html  ultimul din dreapta
si unul de 175 http://www.eminence.com/pdf/la6-mr.pdf

1. Dragut difuzorul. Are doar un singur minus... Nu e ecranat. :) A, si inca unul, gasesti in .ro asa ceva?
2. Tda-ul pe care vreau eu sa il pun e de 80W, deci nu stiu de ce te macina pe tine problema ca diful meu nu duce 100...
3. Din moment ce functioneaza pe alt sistem, la putere dubla (2x45W), de mai bine de un an... cred ca e "chinezarie" ok, si totusi duce...

#35
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Poste_X_tas_Y_, on Jul 25 2006, 00:03, said:

.
3. Din moment ce functioneaza pe alt sistem, la putere dubla (2x45W), de mai bine de un an... cred ca e "chinezarie" ok, si totusi duce...
are 2 bobine?
A, si cu tda`ul ala nush ce sa zic,are 80w dar cu dist cam maricele,nu il duce mai sus de 60w,sau ma rog pana unde vezi ca apar distorsiuni.

#36
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Extasy...sa stii si tu ca pretul dif de firma nu este doar pentru simplu fapt ca este...e ca si cum ai compara sistemul tau Genius cu un Creative sau Logitec de aceasi putere..si ai sa vezi ca nu se aude la fel. Asa este si cu difuzoarele...de ex...la unele se folosesc magneti din pamanturi rare ( Neodyum ) care sunt cei mai puternici magneti actuali plus ca membrana de cauciuc...este o membrana de calitate...nu cum am vazut la multe chinezarii un fel de cauciuc...dar nu stiu ce fel de material este..are o textura poroasa...aia nu o poti numi membrana de caucic...sarma care este folosita la bobina membranei..are o densitate mai mare de curent decat difuzoarele chinezesti....ti-am dat destuel motive ca sa vezi care e diferenta intre un dif de calitate si unul no name...apropo...pune si tu si cauta pe site-urile firmelor de difuzoare ...de ex http://www.jbl.com/   si ai sa remarci ca baietii astia numai cu difuzoare se ocupa ...si au experienta ...asa ca nu imi spune tu mie ca daca tu pui dif-ul ala la 80 de W ...rezista 5 minute.
Apropo... ai dreptate....puterea RMS este calculata la iesirea ...amplificatorului...dar si puterea dif-ului tot in RMS...ca doar difuzorul il conectezi la iesirea amplif-ului..nu altceva...deci daca tu te gandesti ca amplif-ul X scoate 100RMS...ar trebui sa te gandesti daca si difuzorul poate rezista acelor 100W RMS...eu asa as gandi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate