Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 "Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 

configurare sistem

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
mascotel, eu nu te'ntrebam de NFS MW, ci de alte jocuri care o sa fie lansate prin 2007. Este foarte probabil ca Aldishor sa aiba chef sa joace nu numai ce a aparut pana sa-si cumpere compul, ci si ce o sa fie  timp de un  an de zile in continuare.

Aldishor, X2 nu e deloc mai performant decat Conroe la acelasi pret. Dimpotriva. Asa ca ar fi recomandat sa mergi pe un sistem bazat pe Intel, mai ales ca acesta ofera si alte avantaje decat AMD (consum mediu mai mic - 65 W fata de 89.0W AMD, instructiuni SSE4, cache mai mare 4 M fata de 1 M la AMD si altele).
Eu zic sa revii pe forum peste o luna-doua si sa redeschizi subiectul ca sa putem alcatui atunci o configuratie bazata pe Conroe.
In cel mai rau caz, mergi pe un socket X2 bazat pe AM2. Si renunta la SLI, ca nu e nici un avantaj in asta.

Edited by ianus, 26 July 2006 - 07:15.


#20
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 23.05.2003
Io-te și echivalentul AM2 la 939. Cam aceeași bani dar cu posibilități de upgrade ulterior.

Attached File  am2.jpg   34.43K   38 downloads

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004
http://www.caro.ro/defa.php?cat=14 - Conroe la vanzare.

Pe de alta parte au scazut deja si preturile la AMD.

Referitor la un post de mai sus - AMD are si modele high eficiency pe AM2 cu consum extrem de mic, mai mica decat Conroe - doar 35w, dar aste inca nu le-am vazut in oferte la noi si sunt mai scumpe.

#22
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Pt. cei interesati de overclock conoroe este alegerea perfecta, ajuge la frecvente de peste 3Ghz pe aer, iar sporul de performanta nu se lasa asteptat.

#23
Aldishor

Aldishor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.07.2006
S-o luam sitematic:

mascotzel: 1. Ce fite fac Asus cu memoriile? 2. La Asus ambele sloturi functioneaza la x16. 3. Sa-mi arati si mie un benchmark intre un x2 3800+ si un Conroe care ar costa 10 mil si ma convingi. Plus ca eu am zis la inceput ca prefer AMD pt ca imi tin calc deschis mai tot timpu si vreau un procesor care sa stea la temperaturi cat mai joase fara sa tin carcasa sub aeru' conditionat  :)

burebista: singurul motiv pentru care m-am gandit la SLI e ca nu vreau sa dau mai mult de 5-6 mil pe placa video si am zis ca ar fi mai rentabil sa mai pun una cand prima n-o sa mai faca fata decat sa o schimb. Plus ca, asa cum ai zis si tu, la Conroe mai e de asteptat cu placile de baza, si ca la orice chestie noua, o sa dureze ceva pana sa ajunga la "maturitate".

Si inca o intrebare: de ce e mai bun AM2 decat 939? Ca eu nici macar nu stiu care e diferenta.

#24
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,445
  • Înscris: 06.06.2006

View PostAldishor, on Jul 26 2006, 22:38, said:

S-o luam sitematic:

mascotzel: 1. Ce fite fac Asus cu memoriile? 2. La Asus ambele sloturi functioneaza la x16. 3. Sa-mi arati si mie un benchmark intre un x2 3800+ si un Conroe care ar costa 10 mil si ma convingi. Plus ca eu am zis la inceput ca prefer AMD pt ca imi tin calc deschis mai tot timpu si vreau un procesor care sa stea la temperaturi cat mai joase fara sa tin carcasa sub aeru' conditionat  :)

burebista: singurul motiv pentru care m-am gandit la SLI e ca nu vreau sa dau mai mult de 5-6 mil pe placa video si am zis ca ar fi mai rentabil sa mai pun una cand prima n-o sa mai faca fata decat sa o schimb. Plus ca, asa cum ai zis si tu, la Conroe mai e de asteptat cu placile de baza, si ca la orice chestie noua, o sa dureze ceva pana sa ajunga la "maturitate".

Si inca o intrebare: de ce e mai bun AM2 decat 939? Ca eu nici macar nu stiu care e diferenta.

Asus cere latente stranse la memorii (da un search si ai sa vezi)
conroe pana in 10 si un pic peste care bate tot si preturile sunt de inceput
mobo deja au aparut pe 965 iar cele pe i975x de la asus (cum e si a mea - in semnatura) fac fata bine mersi la conroe
939 e un pic mai performant se pare ca o sa iasa din productie
AM2 tehnologie noua pe care se vor face dezvoltari ulterioare (nu mult ca vine AM3  :naughty: )

#25
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

Quote

Plus ca eu am zis la inceput ca prefer AMD pt ca imi tin calc deschis mai tot timpu si vreau un procesor care sa stea la temperaturi cat mai joase fara sa tin carcasa sub aeru' conditionat

Nu tipa degeaba toata lumea Conroe! Procesorul zici ca nu e intel, spre deosebire de vechile procesoare intel, Conroe consuma foarte putin(65W) ceea ce inseamna ca este chiar mai rece decat AMD :D .

Edited by cods, 26 July 2006 - 22:11.


#26
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 23.05.2003
În două săptămâni Conroe va fi aici. ;)

Și cam așa arată o configurație cu Conroe.

Attached File  conroe.jpg   31.03K   43 downloads

Mai scumpă cu 500 RON decât cele pe AMD, dar acei 500 RON sunt perfect justificați prin sporul de performanță adus de bestia de Conroe...

Edited by burebista, 27 July 2006 - 08:07.


#27
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
eiffel, m-am holbat cu atentie pe listele de procesoare, dar deocamdata n-am vazut nici unul pe AM2 sau alceva care sa consume numai 35 W (in afara de cele mobile gen Turion); ca sa ma convingi, tre sa dai un link ceva.
Pana una alta tot Conroe consuma mai putin, in media 65 w, iar un Allendale numai 45 ! fata de X2 3800 cu 89 W....

Aldishor, se vede ca esti fan AMD, da in cazul de fata cam gresesti. Conroe nu mai are nici o legatura cu trecutul intunecat de la P4 Prescott, cand procul consuma peste o suta de watti si se incalzea ca naiba, cu o performanta penibila.
Acum Conroe are o cu totul alata arhitectura, bazata pe Pentium M, adica in primul rand consuma putin si se incalzeste si mai putin (chiar decat un AMD).
Si pot sa-ti spun ca AMD nu are deocamdata procesoare de nasu' lu Conroe. Pe moment adopta o politica de scadere a preturilor (dar nu suficent ca sa merite) si abia anu viitor, prin vara-toamna, or sa bage noi procesoare mai performante.


Uite, vrei sa joci ce vezi mai jos ? Atunci ai nevoie de procesorul asta !  :)
Attached File  800px_Ut2.jpg   106.42K   54 downloads

Attached File  ic3.jpg   88.7K   52 downloads

Edited by ianus, 27 July 2006 - 09:25.


#28
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 23.05.2003

View Postianus, on Jul 27 2006, 10:21, said:

eiffel, m-am holbat cu atentie pe listele de procesoare, dar deocamdata n-am vazut nici unul pe AM2 sau alceva care sa consume numai 35 W (in afara de cele mobile gen Turion); ca sa ma convingi, tre sa dai un link ceva.
Link. ;)

#29
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
thanks, burebista. am gasit si eu la http://www.techpower...ails.php?id=360
In tabelele mele nu figurau decat modelele cu consum mare.
Se pare ca sunt 3 soiuri de Windsor, pe 89, 65 si 35 W. Nu stiu daca pe ultimele doua le gasesti si in Romania.

#30
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
mey ianus,pentru un joc cat mai reushit no.1 e placa video

#31
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
oricum, cifrele avansate de producatori in privinta puterii dispate sunt destul de relative. Exista un consum maxim, si unul mediu. De obicei, din motive de marketing, sunt specificate cifrele cele mai mici, adica procesorul folosit in conditii obisnuite.
Tomshardware a facut teste intensive si realiste:
http://www.tomshardw...n_64/page3.html
Se pare ca tot Intelul sta mai bine cu reducerea energiei, folosind o groaza de tehnologii noi (SpeedStep, Ultra Fine Grained Power Control, Split Busses DTS).

#32
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
AMD a redus preturile dar nu le-a redus destul, din moment ce un X2 3800+ este 650 ron iar E6300 doar 750 ron(pana acu` :) ). Dar lipsa placilor de baza competente si decente ca pret strica acest proc, dar asta se va remedia :) .
Si Conroe mai are un avantaj imens, overclock-ul --> de la 1,8Ghz poti ajunge la frecvente mai mari de 3 Ghz pe aer , doar sa tina placa de baza :) .

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Se pare ca sunt 3 soiuri de Windsor, pe 89, 65 si 35 W. Nu stiu daca pe ultimele doua le gasesti si in Romania.

Dupa cum am si zis mai sus, nu am vazut nicaieri in ofertele de la noi. Cred ca din cauza pretului, mult mai ridicat decat cele standard.

#34
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005

View Posteiffel, on Jul 27 2006, 07:25, said:

Dupa cum am si zis mai sus, nu am vazut nicaieri in ofertele de la noi. Cred ca din cauza pretului, mult mai ridicat decat cele standard.


Daca nu se gasesc si la noi (si la preturi rezonabile), n-are rost sa vorbim despre ele. In orice caz, cred ca e limpede pentru toti ca Intelul stapaneste acum la performanta.
AMD mai reduce preturile nerusinate de la X2-uri, dar nu destul ca sa le faca sa merite in comparatie cu un Conroe. Iar acum tipii de la AMD lucreaza pe sest la procesoarele din clasa K8L, cu o arhitectura revizuita, ca sa aiba cu ce sa raspunda Intelului. In principiu vor sa scoata un nou Sempron (Sparta) si un alt X2 (Brisbane). Acesta din urma va fi lansat chiar la sfarsitul anului, dar nu va fi disponibil in cantitati decat vara lui 2007.
Asadar, fani ai AMD-ului, veti mai avea de asteptat pana cand vor fi capabili sa scoata ceva comparabil cu un CONROE.

#35
Aldishor

Aldishor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.07.2006
Ok, m-am prins ca foarte multi dintre voi ar putea fi angajati de Intel sa promoveze Conroe, dar pe mine inca nu m-a lamurit nimemi cum sa-mi aleg memoria si placa video

#36
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

View PostAldishor, on Jul 28 2006, 23:59, said:

Ok, m-am prins ca foarte multi dintre voi ar putea fi angajati de Intel sa promoveze Conroe, dar pe mine inca nu m-a lamurit nimemi cum sa-mi aleg memoria si placa video

Da, recunosc lucrez la intel de 2 saptamani, pana acum lucram la AMD si recomandam pe forum AMD, dar m-au dat afara  :death: .

Placa video -->Gaindward 7900GT
Memorii-->TeamGroup 2 Gb .

Dar in cazul memoriilor ramane loc de discutie.

Edited by cods, 29 July 2006 - 00:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate