Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

configurare sistem

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Aldishor

Aldishor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.07.2006
Salut. EU vreau sa-mi configurez un sistem care sa nu ma dezamagasca asa cum au facut-o precedentele (sau precedentul). singura data cand eu mi-am cumparat un calculator a fost acum 7 ani, pe care de atunci il tot upgradez. v-as fi recunoscator daca mi-ati spune de unde aflu si eu cum aflu si eu despre toate chestiile decare nu prea am tinut eu cont pana acum: cache la procesor, cas la memorie, chpset la placa de baza etc. si daca ar putea cineva sa-mi spuna si mie cum sta treaba cu compatibilitatea imtre componente, pentru ca vreau sa-mi iau un sisitem ale carui componente sa se potriveasca. V-as fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta.java script:emoticon(':worthy:', 'smid_28')
:worthy:

#2
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 23.05.2003
Spune citi bani ai si la ce vrei sa folosesti calculatorul si vedem ce putem incropi. ;)

#3
Aldishor

Aldishor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.07.2006
Cred ca o sa am la dispozitie in jur de 40-50 de milioane. Eu ma gandeam la un AMD Athlon 64 dual-core 3800+, dar mai departe nu stiu. Speram sa ma ajutati voi sa ma hotarasc asupra placii de baza, placii video si memoriei, ca restul nu prea conteaza si nu prea se pune problema de incompatibilitate.

Am uitat sa spun la ce il folosesc  :D  In principal la chestii multimedia: filme, muzica etc. Singurele chestii mai pretentioase ar fi jocurile, care nu ma deranjeaza daca nu le joc cu setarile la maxim. Doar ca eu tin calc tot timpul deschis, cred ca il opresc in media o ora pe saptamana. Ce vreau de la el e sa se miste cat mai bine cu mai multe aplicatii deschise si sa nu am timp sa fac un dus pana intra in windows  <_< , chiar daca nu am altceva decat antivirus si firewall la start-up.

#4
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
Daca vrei sa bagi atatia bani, e timpul sa-ti cumperi ceva k lumea. Mai asteapta si tu nitelus pana in toamna sa apara si la noi procesorul Intel Conroe, ca alecava nu se merita.

#5
Aldishor

Aldishor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.07.2006

View Postianus, on Jul 24 2006, 22:16, said:

Daca vrei sa bagi atatia bani, e timpul sa-ti cumperi ceva k lumea. Mai asteapta si tu nitelus pana in toamna sa apara si la noi procesorul Intel Conroe, ca alecava nu se merita.

Dar stie cineva cat o sa fie conroe? Si cand o sa apara? Oricum problema mea cea mai mare e apropo de compatibilitate. Chiar v-as fi recunoscator daca ati putea sa-mi explicati si mie cum sta treaba pe acolo, ca nu am reusit sa aflu de nicaieri.

#6
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 23.05.2003
Conroe e ca Fata Morgana. Este, dar dispare când vrei să pui mâna pe el. Trebuie să mai aștepți câteva luni ca să apară și la noi în magazine.

Dacă vrei calculator acum ai de ales între AMD Socket 939 și AM2. AM2 e la început, dar e de viitor pentru că o să te lase să faci și upgrade-uri ulterioare, pe când 939 e o platformă matură (și mai rapidă ca AM2) dar cam la sfârșitul vieții.

Alegerea între socket-urile AMD e cam dificilă (pentru mine, cel puțin). Depinde ce vrei să faci cu calculatorul: vrei să tot upgradezi la el an de an, sau îl iei pentru fo' 2 ani și nu-ți mai bați capul?
Până la urmă eu cred că aș opta pentru 939 (mai ales că au intrat și la noi în vigoare noile prețuri de dumping la procesoarele AMD pe 939 ;)). Mai jos ai o configurație.
N-am inclus monitorul și perifericele. Eu unul n-aș mai umbla la configurația asta vreo 2 ani. Eventual mi-aș mai lua un heatsink performant și aș OC-a cât duce. :)

Attached File  939.jpg   33.16K   173 downloads

Dar la fel de bine poți încropi ceva asemănător și pe AM2 când o să apară reducerea la procesoare și pe la noi.

LE: Azi o să apară și noile prețuri la procesoare pe AM2. O sa fac atunci și o configurație pe AM2.

Edited by burebista, 25 July 2006 - 07:09.


#7
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
Conroe nu e chiar atat de iluzoriu. Estimez ca in toamna va fi de gasit si la noi, mai intai la magazinele care vand pe net.
Preturile estimative: un Allendale : 210 USD , Conroe la 2, 13 Ghz cam 230 USD.
" Prices for processors of the new line will start from $183 for Core 2 Duo E6300, operating at 1.87 GHz and possessing 2MB L2 Cache. The top Core 2 Duo - E6700 (2.67 GHz and 4MB L2 Cache) will cost $530. There are another two models in between: E6400 and E6600. They differ in clocks and L2 Cache size. The costs are $224 and $346, correspondingly. They all have a 1066 MHz FSB and 65W TDP."
Asadar, cu 250 USD vei putea sa-ti cumperi un procesor excelent, care iti zic eu ca va fi mai bun decat omologul lui X2 de la AMD.
Placa de baza pt Conroe va trebui sa fie cu un chipset Intel 965 (sau 975X  modele mai noi).
Deasemenea, ma astept sa se mai reduca substantial preturile la X2, ca sa ajunga la un nivel comparabil cu Intelu.

Asadar, eu zic ca n-are rost sa mai investesti acum intr-o platforma invechita de 939. Poate intr-un AM2, dar nici asta nu mi se pare prea grozav. Mai rabda nitel pana apare la noi Conroe, si atunci vei putea sa iei o decizie mai buna. Mergi pe Conroe,  si vei putea sa joci NFS Carbon la detalii maxime !

#8
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006

View Postianus, on Jul 25 2006, 08:35, said:

Estimez ca in toamna va fi de gasit si la noi
Preturile estimative

Mergi pe Conroe,  si vei putea sa joci NFS Carbon la detalii maxime !

1.corect spus...estimezi...ca nu se stie nik ink
2.saracii oameni care se joaca acum...la ei NFS MW e un slideshow la detalii maxime,nu?!(PS.pt jocuri e mai importanta placa video....)

:D

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,615
  • Înscris: 15.06.2004
Conroe, testat la noi de XtremPC: http://www.xpc.ro/mo...id_articol=2787

#10
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 23.05.2003
eiffel, lasă testele făcute prin revistele românești și ia de aici un test făcut de un profesionist în ale overclocking-ului. ;)

#11
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005

View Postmascotzel, on Jul 25 2006, 02:31, said:

1.corect spus...estimezi...ca nu se stie nik ink
2.saracii oameni care se joaca acum...la ei NFS MW e un slideshow la detalii maxime,nu?!(PS.pt jocuri e mai importanta placa video....)

:D

1. intr-adevar, estimez, chestia asta se chiama futurologie, de la future, viitor  -_-  Estimarea se face pe baza de astrologie, ghicit in palma, in carti, in bobi, viziuni, vise profetice si, in cazuri dificile, prin spiritism.
Nu se stie nimik decat ca "Intel va lansa cipul Conroe pe 27 iulie" si "Cipul Conroe va fi disponibil consumatorilor aproape imediat, din moment ce Intel a inceput deja livrarea procesorului pe anumite canale de distributie catre producatori. Compania va atinge nivelul maxim al productiei in urmatoarele 30 de zile."
http://www.pcworld.r...ge=node&id=7015
http://www.chip.ro/s...0_vs_fx62/12791


2. inca n-ati terminat NFS MW? si-l mai jucati in 800x600 16 biti cu detalii la minim? jalnic, tovarasi....
Mascotel, inca n-am pomenit nimik de placa video. Astept si acolo niste schimbari.
Insa poate ne spui tu ce procesor ar fi bun ca sa joci NFS Carbon, Unreal Tournament 2007, Stalker, Quake Wars, FIFA 07 si altele?

Incontestabil ca placa video este extrem de importanta, totusi nu poti neglija procesorul. Iar eu pretind ca daca vrei sa joci k lumea tot ce apare la sfarsitul 2006 si in 2007 atunci ai nevoie neaparat de Conroe, sau macar un X2. Nu uita ca jocurile sunt facute special ca sa te determine sa-ti cumperi ultimele noutati hardware, altfel nu ar exista vre-o motivatie sa-ti cumperi un comp mai nou.

#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,191
  • Înscris: 28.06.2005
stimati colegi, cu tot respectul, dar ... ati cam inceput sa fiti offtopic.
decat sa ne contrazicem cand va aparea pe piata un produs sau altul, mai bine il ajutam pe Aldishor sa cheltuie niste bani. ce ziceti?

si ca sa fiu si ontopic ... eu recomand:

Procesor:
Intel Pentium D 930 3000 Mhz socket LGA 775 FSB 800 cache 2 x 2 MB nucleu Vanderpool Box BX80553930 = 660 RON (TVA inclus), la PC Garage

Placa de baza:
Asus P5N32-SLI-Deluxe Socket LGA 775, Nforce4 SLI INTEL Edition (C19) / CK804, 1066/800Mhz, 4*DDR2-667/533 Dual Ch, PCIex16*2/2*PCI/2*PCI E x1, 2*133/5*SATA3GB/1*Ext SATA, RAID 0, 1, 0+1,5, ALC 8Ch, 1*Marwell GBL PCI + 1*NV GBL, 10*USB2.0, 2*1394a, ATX = 690.62 RON (TVA inclus), la Shop IT

Memorii:
2 x GeIL Value 1GB 533MHz: TIP: DDR2 CAPACITATE: 1 GB FRECVENTA: 533 MHz LATENTA CAS: 4 RADIATOR: Aluminiu STANDARD: PC4300 ALTELE: 64x8 DDR2 FBGA Chips Non-ECC, Un-buffered DDR2 SDRAM DIMM 6 Layers Ultra Low Noises Shielded PCB 1.8V - 1.9V GARANTIE: Life time ... = 300 RON/buc (TVA inclus), la PC Garage

Placa video:
Asus ATI Radeon X1900XT 512MB DDR3 256-bit Rezolutie maxima: 2048x1536 Interfata grafica: PCI Express TV-Out: Da Adancime culoare: 256-bit Frecventa memorie: 1.45GHz (725MHz DDR3) Frecventa procesor: 625MHz Memorie: 512 MB DDR3 Conector DVI: DVI-I Tehnologii: ASUS Splendid,ASUS Video Security Online,ASUS GameLive Show,ASUS GameReplay,ASUS GameFace Messenger,ASUS OnScreenDisplay (OSD),Ultra-Threaded Shader Engine- Support for Microsift Direct X9.0 Shader Model 3.0,384 million transistors on 90nm fabricat Altele: VGA Output: Standard 15-pin VGA (per DVI To ... = 1461.20 RON (TVA inclus) la Open IT

HDD:
2 x Hitachi Deskstar 7K250 250GB SERIAL-ATA 8MB = 297.50 RON/ buc (TVA inclus) la cshop.ro

Sursa:
Enermax EG701AX-VE 600W SLI = 550 RON (TVA inclus), la Etech

Carcasa:
Delux MG416 Intel TAC air Backside cooling fan 2x Front USB & Audio Connectors Blue LCD Display: 3 x temperature, 3 x date/time, 2 x fan speed = 204.67 RON (TVA inclus), la Kumparaturi.ro [desi are sursa de 450W cu garantie 3 ani e mai bine sa iei o sursa mai puternica si mai stabila]

plus ca la cum zici tu ca-l folosesti eu recomand si achizitionarea uni UPS (in caz ca nu ai inca asa ceva). deci ...
UPS:
APC BK650EI  650 VA, Dimensiuni: 91 x 284 x 165 mm, Greutate: 6.03 kg ... = 384.74 RON (TVA inclus), la NovaShop

Toate astea te-ar duce la fenomenalul pret de 5151,23 RON (TVA inclus).
SPOR la cumparaturi!

cu respect,
EU

Edited by sfantu.dracu, 25 July 2006 - 13:42.


#13
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,445
  • Înscris: 06.06.2006

View Postsfantu.dracu, on Jul 25 2006, 14:40, said:

Placa de baza:
Asus P5N32-SLI-Deluxe Socket LGA 775, Nforce4 SLI INTEL Edition (C19) / CK804, 1066/800Mhz, 4*DDR2-667/533 Dual Ch, PCIex16*2/2*PCI/2*PCI E x1, 2*133/5*SATA3GB/1*Ext SATA, RAID 0, 1, 0+1,5, ALC 8Ch, 1*Marwell GBL PCI + 1*NV GBL, 10*USB2.0, 2*1394a, ATX = 690.62 RON (TVA inclus), la Shop IT

mai bine se pupa PD9xx cu i975x decat cu nforce4

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,615
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

eiffel, lasă testele făcute prin revistele româneşti şi ia de aici un test făcut de un profesionist în ale overclocking-ului.

Cand am dat link-ul am vrut si sa spun ca au ajuns si pe la noi, ptr ca cineva mai sus zicea ca nu stie cand vor apare...

#15
Aldishor

Aldishor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.07.2006
Va multumesc sincer ca ati avut atata rabdare sa scrieti configuratiile alea, dar eu sunt foarte curios de ce lea-ti ales. Pentru ca probleme mele sunt mai degraba ceva de genu: am auzit ca e greu sa gasesti memorie compatibila cu AMD (nu stiu de ce, dar sper sa aflu  :) ), si daca de ex pe o placa de baza Asus cu nforce4 SLI e mai buna o placa nvidia sau ati. Nu ca ar fi una mai buna ca cealalta, doar care se potriveste mai bine cu asta. Daca stie cineva sa-mi explice chestiile astea ar fi perfect, dar ar vrea si oarece argumente, ca de exemplu si eu am o preferinta pentru nvidia, dar n-as putea sa va spun de ce.

#16
Aldishor

Aldishor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.07.2006
Burebista, mersi pentru configuratie. Cam la asta ma gandeam si eu, doar ca eu as merge pe un Asus A8N-SLI PREMIUM, tocmai pentru ca nu vreau sa ma mai ating de el vreo 2 ani, decat poate sa-i mai pun o placa video (si din cate stiu, SLI-ul e cel mai bun de la Asus) si eventual niste memorii. Si nu-l vreau acum ,il vreau peste vreo luna. Stiu ca Conroe (scuzati) e mai bun ca X2, dar e mai bun decat echivalentul X2, ori eu cred ca un 3800+ e mai bun decat un Conroe care costa la fel de mult. Poate ma insel, nu stiu...

#17
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
ianus la NFS MW iti trebuie un procesor A64 cam la 2500mhz,in rest totul tine de placa grafica,care conteaza mai mult
si Conroe,pe canale oficiale,e anuntat la noi in stoc cam peste 2  saptamani-o luna
:D

@adishor:tu ai nevoie de lamuriri:
- nu exista probleme cu memoria pe AMD,pot exista probleme doar intre un anumit model de placa de baza si un anumit(sau mai multe) modele de memorie
- ca sa spun asa,asus-urile mai fac fite cu memoriile
- o singura placa video va functiona la fel de bine si pe o placa de baza Nvidia (cu sau fara chipset SLI) si pe una cu chipset ATI(cu sau fara crossfire),diferente putand exista in mod normal in functie de implementari
- faptul ca vrei sa pui tu acum un ASUS A8N SLI premium nu inseamna ca n-o sa trebuiasca sa te atingi vreo 2 ani....si mai ales ,daca alegi 939,n-o sa ai de ce sa te atingi atunci...o sa te trebuiasca sa schimbi de tot platforma
- "SLI-ul e cel mai bun de la Asus"...asta ai zis...si e abureala :D
- un X2 e mai slab ca un Conroe la aceeasi bani...ca sa stii

cam atat deocamdata cred

Edited by mascotzel, 26 July 2006 - 06:23.


#18
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 23.05.2003
Aldishor, nu există SLI mai bun pe firma X. SLI e SLI. :)
Eu nu ți-aș recomanda SLI, mi se pare praf în ochi. Mai bine-ți iei o placă dintr-o generație mai nouă decât 2 mai vechi. Eventual un 7950GX2 dacă chiar vrei 2 GPU. :) Asta e părerea mea personală.
Pentru Conroe trebuie să mai aștepți. O dată ca să apară și încă o dată ca să fie piața inundată de MB-uri third party pentru că cele de la Intel sunt indecent de scumpe și pe ansamblu ieși mai scump decât o platforma AMD (fie ea 939 sau AM2).
Dacă-l vrei peste o lună, o să vedem atunci cum stă treaba cu Conroe. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate