Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...
 metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website
 Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch
 

decolorare+ vopsire par?!?

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#109
bita_me

bita_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.05.2007
Dragele mele, eu nu prea am experimentat in materie de culori, sa zicem ca au fost mici variatiuni pe aceeasi tema. Asta pana la un moment dat, cand mi-am dorit sa-mi mai deschid culoarea parului, insa vopseaua (5, 6) nu prindea pe lungimea parului (vopsita repetat cu nuante de 3 sau 4). Asa ca, prin octombrie, am hotarat sa il decolorez si sa il vopsesc mai deschis, adaugand si cateva suvite putin mai deschise, apeland la o coafeza. Prima poza este dinainte de vopsire.
Intai parul a fost decolorat. Attached File  IMG_1368.JPG   1.99MB   89 downloads
Etapa urmatoare a fost vopsea Londa Color nuanta Blond inchis cenusiu. Attached File  IMG_1369.JPG   1.91MB   92 downloads
La inceput mi-a placut mult culoarea obtinuta, insa dupa cateva spalari, horror! Nu neaparat culoarea, cat textura parului. Parul meu e cret si de obicei il mai coafam cu o perie de la Rowenta, dar acum nu se mai aseza deloc. De atunci l-am tuns de doua ori, am bagat masti peste masti, balsam si sampon pentru par uscat si degradat si acum arata mult mai bine. Am renuntat la destul de mult din lungime, la suvitele initiale si ultima vopsea folosita cred ca va ramane in uz pentru urmatoarea perioada (Coverline, 6.1 - Blond cenusiu inchis).
As mai dori sa mentionez o problema cu care m-am confruntat. Dupa ce m-a vopsit coafeza, la vreo luna de zile, pentru a mai estompa suvitele, l-am vopsit din nou cu Bes, blond cenusiu inchis - am fost la o coafeza sa ma vopseasca, pentru ca eu nu as fi putut sa aplic uniform. Problema a fost ca Bes nu are oxidant decat de 9 sau 12, eu am luat de 9. Chiar si asa, a fost prea mult pentru parul meu si m-am trezit cu radacinile mult mai deschise decat restul parului. Am rezolvat temporar problema cu nuantator de la Bes, aceeasi nuanta ca vopseaua, aplicat doar pe radacinile blonde-portocalii. Dupa 2 saptamani, l-am aplicat iar si dupa alte 2 sapt l-am vopsit din nou, cu vopseaua Coverline, care are oxidant de 3.
Ce concluzie am tras eu? E pacat ca serviciile profesioniste sunt scumpe si cateodata proaste. Nici rezultatul meu, nici al coafezei nu a fost reusit in totalitate. Parul a fost foarte afectat si am bagat multe masti in el, m-am chinuit cu el luni de zile pentru ca nu se mai aseza nicicum. Acum, dupa 6 luni de la primul experiment, pot spune ca arata mai bine si se simte mai bine. Este totusi mai scurt decat lungimea de la care am plecat. Cea mai actuala poza cu podoaba capilara ar fi aceasta:Attached File  IMG_1789.JPG   1.68MB   86 downloads
Ma gandesc ca, daca eu am avut atatea probleme cu parul, pentru o schimbare de doar 2 tonuri (de la 4 la 6), colega noastra care vrea de la negru la blond ce o sa pateasca daca se apuca de treaba?

Edited by bita_me, 07 February 2010 - 11:30.


#110
21_just_me

21_just_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.02.2010
am patit si eu asa odata,am vrut sa imi iasa un roscat inchis si mi-a iesit aproape mov...dezastruos..arat oribil,mi-am facut niste suvite si a aratat mai bn.si daca ar fi sa incep treaba cu vopsitul blond rezultatul va fi PAR ARS.Fiind bruneta intens,parul meu necesita 2 decolorari=distrugere par+vopsit par=si mai distrus.am vb cu o coafeza acum 10 min si mi-a zis ca daca vreau ma face un saten inchis,ca daca ma fac blonda parul se va arde si nu m-ar salva nici 1000 de masti. :D

#111
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View Postpretty_woman, on 7th February 2010, 03:10, said:

am sanse din bruneta sa ajung o nuanta de ciocolatiu? sau imi distrug parul ?  :confuzzled:
il am destul de lung...
Da, ai sanse. Eu natural am parul saten inchis aproape brunet. M-am hotarat sa mi-l deschid treptat pana ajung la un castaniu. Dupa aproximativ 5 vopsiri cu L'Oreal Casting Creme nuante din ce in ce mai deschise, parul meu arata cam asa


In principiu, cred ca exista sanse sa ajungi la ciocolatiu si fara decolorare.

#112
pretty_woman

pretty_woman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 16.06.2007

View Postcrank_, on 7th February 2010, 11:10, said:

Da, ai sanse. Eu natural am parul saten inchis aproape brunet. M-am hotarat sa mi-l deschid treptat pana ajung la un castaniu. Dupa aproximativ 5 vopsiri cu L'Oreal Casting Creme nuante din ce in ce mai deschise, parul meu arata cam asa


In principiu, cred ca exista sanse sa ajungi la ciocolatiu si fara decolorare.


mersi de raspuns!
deci parul tau arata inainte sa il faci ciocolatiu cum mi ai aratat poza?
problema e ca eu vreau un ciocolatiu gen nuanta coniacului ,m-as multumi initial doar sa il deschid putin... btw pot sa ma risc acasa sa l fac ?:D sau o sa iasa o nuanta turbata?:D
ultima data am fost vopsita cu  L'Oreal casting negru albastrui.

vreau sa ajung la nuanta asta de "Chocolate" si excat asa am parul acum :)

Attached Files


Edited by pretty_woman, 08 February 2010 - 01:55.


#113
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
La mine de la brunet s-a deschis aproape imperceptibil prima data cand m-am facut acasa (cu un blond deschis :D). La vreo 3 sapt am fost la salon sperand ca ma poate face tanti mai bine dar mi-a zis clar ca fara decolorare nu se prinde deschis pe brunet prea bine. Cum eu refuz decolorarea, pana la urma am ales un ciocolatiu un pic mai deschis decat ai tu in poza acolo si s-a prins destul de ok. A iesit mai inchis decat in catalog dar oricum nu mai eram neagra.

Eu de cand ma stiu ma vopsesc acasa si iese uniform. Cel putin asa cred. Nu ma duc la salon decat daca vreau ceva deosebit.

#114
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View Postpretty_woman, on 8th February 2010, 01:48, said:

mersi de raspuns!
deci parul tau arata inainte sa il faci ciocolatiu cum mi ai aratat poza?
problema e ca eu vreau un ciocolatiu gen nuanta coniacului ,m-as multumi initial doar sa il deschid putin... btw pot sa ma risc acasa sa l fac ?:D sau o sa iasa o nuanta turbata?:D
ultima data am fost vopsita cu  L'Oreal casting negru albastrui.

vreau sa ajung la nuanta asta de "Chocolate" si excat asa am parul acum :)
Nop. Inainte sa ma apuc sa mi-l deschid treptat, aveam parul meu natural de un saten foarte inchis, aproape brunet (nu chiar ca tine in poza).
Cum a spus si Dev, poti incerca acasa daca te "pricepi" cat de cat :)

A da, inca un lucru. Sunt sanse mici sa iti iasa exact nunta dorita, dar de deschis tot trebuie sa ti se deschisa!

#115
pretty_woman

pretty_woman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 16.06.2007
merci crank_ si Dev!  :kisstogether:
deci ideea e sa aleg un ciocolatiu cat mai deschis ca sa mi se prinda si mie ceva pe brunetul meu ;))
la salon nu m am dus inca pe aici,si avand in vedere ca nu cunosc limba am o oarecare teama  :deadtongue:

o sa ma fac saptamana viitoare cred :D sper sa prind curaj, ca pana acum am fost numai bruneta :P  si va zic cum a iesit ;))

#116
21_just_me

21_just_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.02.2010
oare pe brunet un saten ciocolatiu i-ar schimba cat de cat culoarea?merita sa incerc??

#117
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View Post21_just_me, on 24th February 2010, 10:12, said:

oare pe brunet un saten ciocolatiu i-ar schimba cat de cat culoarea?merita sa incerc??
Esti bruneta natural? Cel mai probabil, parul se va deschide un ton, doua.

#118
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010
As vrea sa  incerc sa imi fac ceva la par,dar nu stiu cum sa procedez corect.Eu sunt vopsita brunet si as vrea sa imi fac  niste suvite blonde.dar nu stiu cum sa fac.sa-l decolorez de 2 ori si apoi sa il  vopsesc.sau merge o singura decolorare.blondul as vrea sa iasa ca in poza 2. :rolleyes:

Attached Files



#119
ioana_ok

ioana_ok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 07.12.2008

View Postgirley, on 3rd April 2010, 09:47, said:

As vrea sa  incerc sa imi fac ceva la par,dar nu stiu cum sa procedez corect.Eu sunt vopsita brunet si as vrea sa imi fac  niste suvite blonde.dar nu stiu cum sa fac.sa-l decolorez de 2 ori si apoi sa il  vopsesc.sau merge o singura decolorare.blondul as vrea sa iasa ca in poza 2. :rolleyes:

Nu te ajute ajuta cu nimic daca il decolorezi de 2 ori.Decoloreaza l o data si apoi aplica o vopsea care sa taie rosu din par.Sau cu Magma(decoloreaza si coloreaza in acelas proces), dar e destul de complicat ca apoi nu ai voie sa pui decolorant pe suvitele alea ca ramai fara ele, si nici permanent. Cel mai bine e sa mergi intr un salon sa ti ramana parul sanatos dupa ...

#120
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View Postgirley, on 3rd April 2010, 10:47, said:

As vrea sa  incerc sa imi fac ceva la par,dar nu stiu cum sa procedez corect.Eu sunt vopsita brunet si as vrea sa imi fac  niste suvite blonde.dar nu stiu cum sa fac.sa-l decolorez de 2 ori si apoi sa il  vopsesc.sau merge o singura decolorare.blondul as vrea sa iasa ca in poza 2. :rolleyes:
Cum a spus si @ioana mai sus, du-te in primul rand la salon. Daca este sa te decolorezi de doua ori lasa totusi o perioada de timp intre ele, altfel e posibil sa te trezesti cu o matura in cap, mai ales daca ai parul mai sensibil. Eu in locul tau nu mi-as face asa suvite deschise in contrast cu brunet.  :confuzzled:

#121
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010
azi mi-am facut suvite si mi-au iesit super bine ;)

#122
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
pai arata-ne sa ne minunam :)

#123
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010

View Postrox, on 9th April 2010, 18:59, said:

pai arata-ne sa ne minunam :)

de in data ce ajung acasa,va arat ;)

#124
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View Postgirley, on 9th April 2010, 18:45, said:

azi mi-am facut suvite si mi-au iesit super bine ;)
Si eu vreau sa vad. :)

#125
nucsoara

nucsoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010
am si eu o dilema :) si o idee :)
o mica istorie a parului meu ar fi cam asa: natural e saten mediu, prima vopsea bagata in el ea blond care nu a prins prea bine, dupa vreo juma' e an am bagat negru si am tinut-o tot asa vreo 2 ani, pe urma nu m-am mai vopsit o perioada lnga de timp si cand am bagat blond in el imi iersie un blond inchis cald frumos, dar nu a tinut mult ca l-am vopsit iara negru dupa pvreo 3 luni si am ramas asa pana acum asta insemnand de vreo 2 ani incoace. ama vut parul lung pana peste omoplati si m-am tuns sapamana trecuta destul de scurt ca nah, nu mai stiam ce sa fac cu parul si cum a il aranjez si simteam nevoie d eo shimbare, dar as mai include in schimbarea asta si o noua culoare, adica roscat aprins, nu chiar rosu
am vorbit cu coafeza ce m-a tuns cum sa fac trabaa sta cu vopsitu si ea a zis ca mai bine ma vopsesc treptat pe masura ca imi creste parul, dar nu vreau asa, vreau tot odata
acum, eu ma gandeam sa ma decolorez si sa a vopsesc, chit ca stiu ca im oor parul prin decolorare, dar altfel nu stiu cum sa scot negrul din par, ca sunt sigura ca nu mai merge ca prima oara,a sa, de la sine

intrebarea mea este, ca de ok e sa ma decolorez si s ama vopsesc in aceas zi, trebuie sa astept o eprioada de timp sau ceva de genul?

precizes ca parul meu e drept si firul destul de subtire, cu toata ca l-am tot vopsit e tot moale

nu stiu cum e mai bine sa fac, ceva sugestii va rog mult :)

#126
ioana_ok

ioana_ok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 07.12.2008
Ai pus blond pe negru si ti a iesit blond? :unsure:
Coafeza ta are niste idei foarte proaste.Sa o intrebi daca ea ar sta cu roscat la radacina si negru pe varfuri...
Decaparea la tine nu mai intra in discutie, asa ca decolorarea e singura solutie. Poti sa te decolorezi si sa te vopsesti in aceeas zi, dar aplica neaparat  niste tratamente sau masti dupa.Daca ai grija cu decolorantul nu ar trebui sa ai rezultate tragice.Imi permit sa-ti dau un sfat: nu pune decolorant pe culoarea naturala!Bafta, o sa ai nevoie!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate