Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Ce sa fac cu un sitemap?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
clubber

clubber

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.07.2006
Am generat un sitemap intr-un xml.
Ce ar trebui sa fac cu el mai departe?

THKS

#2
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 25.06.2006
Te inscri la Google Sitemaps daca nu ai deja cont ( https://www.google.c...eoverview?hl=en ) . Faci upload la sitemap.xml in directorul radacina al site-ului . Iar apoi la Google Sitemaps adaugi sitemap-ul. Acest lucru se face usor, doar introducand url-ul sitemap-ului.

#3
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006
am facut si eu minunea asta de site-map (fisier xml) pentru site-ul meu.
intrebare:
la ce ajuta ?

#4
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 25.06.2006
Se spune ca ajuta la indexarea site-ului in motoarele de cautare. Motorul de cautare iti cauta sitemap-ul si urmareste linkurile din el. Eu folosesc de ceva timp sitemap la site dar nu pot sa afirm cu tarie ca te ajuta cu ceva.

#5
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
About Google Sitemaps

Quote

How Google discovers page and how you can take control
Search engines such as Google discover information about your site by employing software known as "spiders" to crawl the web. Once the spiders find a site, they follow links within the site to gather information about all the pages. The spiders periodically revisit sites to find new or changed content.

Google Sitemaps is an experiment in web crawling. By using Sitemaps to inform and direct our crawlers, we hope to expand our coverage of the web and speed up the discovery and addition of pages to our index.

Submit a Sitemap file to tell us about all the pages on your site, which pages are most important, and how often they change. A Sitemap file doesn't replace our normal methods of crawling the web, it simply gives additional information.
"Ajuta".

#6
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006

View PostKrumel, on Jul 21 2006, 10:47, said:

"Ajuta".
ok krumel, daca zici tu ca ajuta asa o fi (oricum nu cere de mancare acolo pe server)
insa a aparut o problema.
am pus sitemap pe FTP si dupa am incercat sa-l validez cu validator w3c
daca urmezi linkul de mai sus o sa vezi ca a aparut o problema de validare.se pare ca validatorul nu recunoaste formatul XML care a fost generat pentru site-map de catre un soft automat.
care ar fi solutia in acest caz ?

#7
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004

Quote

No DOCTYPE found! Attempting validation with XHTML 1.0 Transitional.

Dar nu cred ca trebuie sa iti faci probleme in privinta validarii site map-ului.
Daca ai facut upload in contul de Google si ti-a zis ca e valid, validarea lui cu w3.org e inutila.

#8
Ciprian Sorlea

Ciprian Sorlea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 19.12.2005

View Postautosos, on Jul 21 2006, 11:48, said:

ok krumel, daca zici tu ca ajuta asa o fi (oricum nu cere de mancare acolo pe server)
insa a aparut o problema.
am pus sitemap pe FTP si dupa am incercat sa-l validez cu validator w3c
daca urmezi linkul de mai sus o sa vezi ca a aparut o problema de validare.se pare ca validatorul nu recunoaste formatul XML care a fost generat pentru site-map de catre un soft automat.
care ar fi solutia in acest caz ?


Nu inteleg de ce incerci sa validezi un sitemap xml cu validatorul de html?
Si daca tot vrei sa-l validezi, valideaza-l dupa DTD-ul corespunzator.

Am scris un articol despre utilizarea site-map-urilor HTML si GSitemap. Poate gasesti ceva util acolo.

#9
MPin

MPin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.05.2005
eu nu folosesc sitemap-uri. nu sunt multumit de rezultate.

Mai bine incerci sa obti ceva linkuri (inbound links) de la site-uri pe care crawlerul vine des ( gen blog-uri cu mare traffic). Crawlerul adora blog-urile ( pentru fresh content-ul pe care il ofera).

Asta te va ajuta sa ai site-ul cat mai bine indexat ( cat mai multe pagini indexate) si cat mai repede.

Edited by MPin, 31 July 2006 - 22:39.


#10
linked

linked

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.04.2005
pentru sitemap folosesc un soft ce face mapup direct pe server. am grija sa nu indexeze directoarele care nu trebuie si poate fi un punct in plus alaturi de inbound links. asta depinde de structura siteului.

#11
djbulibasa

djbulibasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.05.2005
Buna.
Mi-am facut si eu un blog pe blogger.
Se pot genera sitemaps pt bloguri de la blogger?
Am incercat sa creez fisere .xml pt blogul meu dar nu am reusit.De fapt nici nu prea am inteles ce trebuie sa fac.
Ma ajutati cu niste informatii?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate