Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soferii prinsi bauti sau drogati ...

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 

ecoul la mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cispasoiu

cispasoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.07.2003
Salut,

Am un 3510i si cateodata cand vorbesc la telefon imi aud ecoul.

Stie cineva care este problema ?

Catalin

#2
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
da-ne mai multe detalii...precum reteua la care esti conectat...de unde ii luat mobilu...cand apare ecoul..

#3
Kugarth

Kugarth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 25.06.2003
Mi se intampla si mie (destul de rar) pe 6110 si pe Orange si pe Connex.
Am mai patit asta si pe 5110,3110 si alcatel 311...
DECI nu telefonul este "vinovat" ...

#4
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
daca suni in interiorul retelei si se aude cu ecou 99 % este problema de la mobilul tau....intre retele este destul de posibil sa se auda cu ecou....deoarece echo cancelation nu functioneaza perfect intre retele...dar in retea este mobilul de vina....

#5
cispasoiu

cispasoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt in reteaua Connex si cand vorbesc in aceasta retea sunetul este puternic si clar; in reteaua Orange si RomTelecom se aude un ecou(ma aud pe mine), dar daca reduc sunetul cu 3 unitati totul este ok.

Catalin

#6
neo

neo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 10.12.2001
eu stiu cand este ecou in mobil este ascultat telefonul ....

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,791
  • Înscris: 07.02.2003
V-am mai spus-o, ecoul la mobile vine din telefoane !

Ce se intimpla, la unul din participanti, de regula cel originat, cel sunat, daca are sunetu' la maxim si are un telefon prost sau fara "local analogic loop chancellation" sau distanta mica intre mic si casca, atunci microfonul respectivului preia ce vorbesti tu transmis de casca lui si-l reintroduce in retea ca si cum el ar vorbi treaba aia, adica ti se intoarce ce ai vorbit cu 50-200 msec intirziere in functie de distanta. Nu are reteaua nici o problema, reteaua face anularea ecoului din oficiu.

Telefoane bune, tinute corect pe ureche nu asa la misto' in aer... vor reduce efectul de ecou astfel generat aproape 100%, adica tii telefonul apasat usor pe ureche si sunetul nu mai are sansa sa ajunga in microfon. Deasemenea se pot folosi unele telefoane bine facute din punct de vedere audio, Sony - Philips care au din oficiu blocarea ecoului analogic intre casca si mic deci nu mai baga in retea ce primeste pe casca.

cispasoiu, daca doresti sa testezi treaba asta, suna-ma miine dupa ora 12 - 13 si vorbim, eu nu bag deloc ecou verificat.

#8
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Incercati telefonul cu handsfree! Ecoul apare, dupa cum a spus Andrei Cioaca, fie din cauza terminalului, fie din cauza utilizarii incorecte a telefonului.

#9
ice_qb

ice_qb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2010
Eu am abonament la Cosmote. Am schimbat telefoanele (4 la numar) , am folosit hentz free ,( tin telefonul corect la ureche- apasat! ) ecoul nu dispare.

Am observat ca in momentul in care vorbesc dupa o cartela (am si un orange -cartela )  totul este perfect , (daca vorbesc cu un alt orange abonament fiind iar ecou )

Deci am incercat toate variantele. si abia astept sa m-i se termine abonamentul acum pe 8 -08-2011 .


Parerea mea: Pe ABONAMENTE telefoanele sunt ascultate ! ! ! :coolspeak:

Aici!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate