Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 

Antirabic

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#37
angelo saro

angelo saro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.03.2007
Scrie mai sus ca e gratis.

#38
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postbwerty, on Dec 21 2007, 05:04, said:

Cum spunea si cineva mai sus transmiterea se face prin saliva si nu prin altceva. Deci daca te linge un caine si tu esti ranit in zona respectiva.... incepi sa latri  :P

Saliva poate sa ajunga si pe gheare, de exemplu la pisici care se ling pe blana. Apoi transmiterea se poate face si prin aer. :w00t: Au fost cazuri de speologi infectati cu virus rabic dupa ce au respirat aer in pesteri populate masiv de lilieci. Este un caz extrem, care probabil apare la o concentratie mai mare de virusi in aer.

Unul din semnele de turbare la animale este faptul ca se musca singure. Probabil este o situatie mai rar intilnita; la ursii turbati se intilneste uneori.

Alt semn de turbare este frica de apa (hidrofobia). Chiar ma gindeam ca un animal turbat poate fi tinut la distanta cu ajutorul apei (cu riscul sa se infurie mai rau). A incercat cineva vreodata?

#39
angelo saro

angelo saro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.03.2007
Am citit pe un site de catei ca e mit urban asta cu hidrofobia. Oricum, am vazut in parcul de la gara, cel fata in fata cu Ministerul Transporturilor, un caine care arata deplorabil si care se scarpina frenetic de o banca, in timp ce scotea si niste zgomote dubioase. Evident, l-am ocolit. Sigur era turbat. Am citit pe acelasi site de catei ca animalele bolnave de rabie in prima faza au mancarimi puternice mai ales in zona unde au fost muscate si ca isi smulg si bucati de carne in disperata lor incercare de a-si potoli mancarimile.
Totul aici ca sa nu ziceti ca inventez.

#40
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postangelo saro, on Dec 30 2007, 00:03, said:

Am citit pe un site de catei ca e mit urban asta cu hidrofobia.

daca imi amintesc eu bine, hidrofobia poate sau nu sa apara la animalul in cauza (dar cand apare iti cam confirma diagnosticul), insa apare intotdeauna la om.

#41
Peti sat

Peti sat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.11.2006

View Postangelo saro, on Dec 29 2007, 01:15, said:

Scrie mai sus ca e gratis.
Pai daca nu ai asigurare , sau nu esti student ,elev etc  nu este gratis , pretul oficial ii 95 ron o injectie , acum ce sa zic injectia tot am primit o fara sa platesc dar pana la urmatoarele injectii trebuie sa rezolv cu cnas si sa platesc acolo , deci oricum  daca nu ai asigurare ii cam nasol , probabil ca iti primesti si asa vaccinul numai ca ori platesti contravaloarea ori esti privit ca un
nimeni  :huh:

#42
masster

masster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.04.2006

View Postraul_s, on Jul 7 2006, 00:39, said:

este vorba de un caine cunoscut de langa blocuri care este hranit de vecini...pare sanatos , exista posibilitatea prinderii cainelui si a il diagnostica in un laborator ?
o sa incep cu un sfat: cainele cel gras nu se prinde pt. a fi dus la laborator, ci pt. a fi dus la eutanasiere. sau daca iti plac cainii prea mult, pune parul pe cei care il hranesc.

despre antirabice: intr-adevar, se fac in brat. Nu este neaparat necesara efectuarea de antirabic daca acel caine sta pe langa blocuri. Cazurile de turbare apar din cauza cainilor de la tara care pot lua contact cu purtatorii virusului (vulpi in special, dar nu numai)

Deci daca medicul de garda nu a considerat necesar si tratamentul antirabic, probabil ca a vazut vreo jdemii de cazuri si stie ce tre' sa faca.

Enjoy.

#43
valitorent

valitorent

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.02.2007
Tocmai am scapat de o urmarire a 5 caini vagabonzi... Eram asa de agitat incat nici nu stiu daca unul din ei a reusit sa ma zgarie de picior sau nu...
Mam uitat dar nu curge sange de nicaieri deci logic nu ma prins:)) in schimb in timpul alergarii mi-au cazut ochelarii pe care cainii iau lins binenteles apoi... Acum intrebarea mea e urmatoare... Eu am pus mana pe ochelarii linsi de caini... iam pus la ochi apoi am ajuns acasa mam spalat din instinct pe maini... E posibil sa fi intrat in contact cu saliva vreunui caine??? Daca e dupa mine toti pareau turbati :)))

Edited by adadoi, 23 May 2008 - 08:39.


#44
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Daca o arzi vagabond pe strazi la 3 dimineata, te alearga maidanezii :D!
Daca nu ai avut sangerari, atunci puteai sa te speli si pe cap cu ochelarii, ca nu se ia nici o rabie. Te infectezi doar daca saliva intra in contact cu sangele.
Auzi, dar am si eu o intrebare, ca ceva nu se leaga: te-au alergat cainii, ti-au cazut ochelarii in fuga (care - culmea - nu s-au spart), apoi ce ai facut? Sa inteleg ca te-ai intors sa-ti iei ochelarii?
Apoi, de unde stii ca i-a lins? Ca doar alergai, nu? Sau a fost unul dintre ei care s-a oprit brusc si s-a excitat la lentile dupa care le-a lins?
Si nu in ultimul rand: "m-am uitat", "i-am pus".
Daca totusi nu poti sa dormi din cauza asta, du-te si fa antirabic. Oricum, te scoti cu avantajul imunizarii (pe 3 ani parca).

#45
CezarG

CezarG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.07.2007
Tocmai am facut un vaccin antirabic - primul dintre ele - si mi s-au comunicat o serie de restrictii care mi se par putin cam ciudate. Cum ar fi fara niciun fel de alcool, cofeina, ciocolata si expunere la razele soarelui timp de 2 luni. Ma gandesc ca cel putin o data o sa uit si o sa iau un cub,2,3,10 de ciocolata.. :unsure: In orice caz, ce mi se poate intampla daca imi scapa un cubulete pe gat? :)

#46
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View PostCezarG, on May 29 2008, 12:22, said:

In orice caz, ce mi se poate intampla daca imi scapa un cubulete pe gat? :)
Pai nimic, doar ca o sa iti scape si al doilea, si al treilea si tot asa...

#47
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Mie nu mi-a spus nimeni de restrictii. Si nu am patit nimic.

#48
gogusor

gogusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 24.02.2007
Am si o intrebare.  Acu` 2 zile m-a zgariat cu coltii un caine. De fapt nici zgarietura nu e, ci doar cateva puncte de la colti, ceva superficial. Credeti ca ar trebui sa fac vaccinul anti-rabic?

Multumesc anticipat.

#49
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
da.

#50
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postmianna, on Jul 14 2008, 15:13, said:

da.


Depinde, daca era un caine cu stapan, cu vaccinurile la zi ,  nu cred ca este nevoie vaccinarea antirabica.

Daca era vreun maidanez atunci sunt de acord cu vaccinarea.

#51
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,919
  • Înscris: 10.06.2008
Si daca te musca/zgarie din greseala cainele...de la tara sa spunem, care nu beneficiaza de vaccin, insa nu da semne de "ticneala"?

#52
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 13.10.2007
fa-ti oricum vaccinul
si chiar daca era de rasa...

#53
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Două zile zici? Păi nu te-ai gândit să te rogi să nu fie ultimele? Dacă te-ar fi mușcat vreun rrom (în traducere liberă țigan) pun pariu cu tine că te-ai fi dus să te vaccinezi.   :lol: Dar în cazul unui câine, speri cu indolență să fi fost totuși de rasă pură. Scuză-mă, dar ești cam inconștient. Vaccinul făcut chiar și degeaba, nu-ți dăunează. Lipsa lui în cazuri de maximă necesitate... cam da.

#54
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007

View Postjoystick, on Jul 14 2008, 16:00, said:

Si daca te musca/zgarie din greseala cainele...de la tara sa spunem, care nu beneficiaza de vaccin, insa nu da semne de "ticneala"?
atata timp cat a curs sange, da, trebuie sa te duci sa faci vaccinul, chiar daca ti se pare tie ca nu ar fi ticnit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate