Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Antirabic

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#163
west13

west13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.10.2014
multumesc pentru incurajare

#164
Georgescupaul

Georgescupaul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.04.2010
am o intrebare: acum 2 zile am fost la un prieten acasa cu prietena mea si a fost muscata (de picior prin cisma) de cainele din curte care nu e de rasa si nu stiu daca e vaccinat, nici macar stapanul lui nu stie deoarece a fost al bunicilor lui. Sunt 3 zgarieturi si a considerat ca nu e atat de grav incat sa mearga la urgente, a doua zi de la incident i s-a umflat piciorul si am plecat la urgente. I-a facut antitetanusul si i-a facut trimitere la boli infectioase. Cand am ajuns la boli infectioase mi-au spus ca, daca e de la curte le trebuie un act de la veterinar cum ca are vaccinuri sau nu, sau daca e turbat, altfel nu ii poate face vaccinul

Edited by Georgescupaul, 11 February 2015 - 12:27.


#165
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Mai mergi o data la Matei Bals, trebuie sa ti-l faca la camera de garda dupa consult/ etc.
Este o urgenta medicala ( si voi trebuia s-o tratati ca atare, nu sa stati cu mana-n san o noapte ).

Cine ti-a zis ca iti trebuie carnetul cu vaccinuri al cainelui? Nu ii cainele tau, nu il cunosti. Problem?

Ah, da. De la curte :facepalm:
Daca viitoare esti in strada, tine minte.
Proprietarul cainelui este obligat sa aiba grija de el.

Edited by lex404, 11 February 2015 - 13:46.


#166
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 lex404, on 11 februarie 2015 - 13:44, said:

Cine ti-a zis ca iti trebuie carnetul cu vaccinuri al cainelui? Nu ii cainele tau, nu il cunosti. Problem?
Antirabicul nu se face daca poti tine cainele sub supraveghere. Cainii ce pot transmite boala mor repede, si dau semne de turbare.
E foarte important, ca antirabicul nu e sigur, daca cainele turbeaza, pacientul trebuie internat si tratamentul e mai complex.

O alta solutie este sa iei cainele de gat, sa te duci cu el la primul laborator care au microscop, ii ia creierul si-l imprastie pe o lamela cu multe probe, spreiata cu o solutie, care evidentiaza celulele encefalului daca sunt afectate. Evindent, cainele e "sacrificat".

#167
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Georgescupaul, on 11 februarie 2015 - 11:57, said:

am o intrebare: acum 2 zile am fost la un prieten acasa cu prietena mea si a fost muscata (de picior prin cisma) de cainele din curte care nu e de rasa si nu stiu daca e vaccinat, nici macar stapanul lui nu stie deoarece a fost al bunicilor lui. Sunt 3 zgarieturi si a considerat ca nu e atat de grav incat sa mearga la urgente, a doua zi de la incident i s-a umflat piciorul si am plecat la urgente. I-a facut antitetanusul si i-a facut trimitere la boli infectioase. Cand am ajuns la boli infectioase mi-au spus ca, daca e de la curte le trebuie un act de la veterinar cum ca are vaccinuri sau nu, sau daca e turbat, altfel nu ii poate face vaccinul
Daca nu il faci antirabicul in 48 sau 72 de ore nu mai are rost....dar cel mai bine in 48.

 Hedonist, on 11 februarie 2015 - 14:47, said:

Antirabicul nu se face daca poti tine cainele sub supraveghere. Cainii ce pot transmite boala mor repede, si dau semne de turbare.
E foarte important, ca antirabicul nu e sigur, daca cainele turbeaza, pacientul trebuie internat si tratamentul e mai complex.

O alta solutie este sa iei cainele de gat, sa te duci cu el la primul laborator care au microscop, ii ia creierul si-l imprastie pe o lamela cu multe probe, spreiata cu o solutie, care evidentiaza celulele encefalului daca sunt afectate. Evindent, cainele e "sacrificat".
Nu ai ce sa tii sub observare,daca el e turbat si moare in 3 zile nici nu mai are rost sa faci antirabic,ca nu isi mai face efectu,asta cu tinutu sub supraveghere mi se pare o chestie aberanta.
ps:vezi ca rabia nu are tratament,te duci pe drumu banatului incet si sigur.

Edited by I2O, 11 February 2015 - 15:51.


#168
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Antirabicul in mod ideal se face inainte de a fi muscat, atunci are efect mare. Asta e valabil pt hingheri, veterinari, speologi (liliecii vampiri sunt purtatori si imuni).
Foarte important este unde te musca si spalarea si dezinfectarea ranii, asta decide in cat timp in cazul in care e turbat apar simtomele. Daca procedura aceasta obligatorie in cazul oricarei muscaturi era respectata nici nu se infecta.

Referitor la eficienta antirabicului, aceea e 0 abia cand au aparut primele simtome. Evident cu cat mai repede cu atat mai bine. Afirmatia ca dupa 48 sau 72 de ore nu mai are eficienta e complet falsa, si de natura a descuraja pe cei care din varii motive nu s-au dus in acea perioada la medic sa o mai faca.

Rabia e foarte simtomatica la caine, daca cainele poate fi observat e imposibil sa o ratezi chiar si dupa comportament.
_____________
Mai greu la pisic sau la vulpe...

#169
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Hedonist, on 12 februarie 2015 - 23:46, said:

Antirabicul in mod ideal se face inainte de a fi muscat, atunci are efect mare. Asta e valabil pt hingheri, veterinari, speologi (liliecii vampiri sunt purtatori si imuni).
Foarte important este unde te musca si spalarea si dezinfectarea ranii, asta decide in cat timp in cazul in care e turbat apar simtomele. Daca procedura aceasta obligatorie in cazul oricarei muscaturi era respectata nici nu se infecta.

Referitor la eficienta antirabicului, aceea e 0 abia cand au aparut primele simtome. Evident cu cat mai repede cu atat mai bine. Afirmatia ca dupa 48 sau 72 de ore nu mai are eficienta e complet falsa, si de natura a descuraja pe cei care din varii motive nu s-au dus in acea perioada la medic sa o mai faca.

Rabia e foarte simtomatica la caine, daca cainele poate fi observat e imposibil sa o ratezi chiar si dupa comportament.
_____________
Mai greu la pisic sau la vulpe...
Cum sa fie falsa daca asa mi-a spus o doctorita de la infectioase la care am fost dupa vreo 7 zile de la zgarierea unei pisici care mi se paruse mie ca are ceva simtome(dar nu a fost turbata pana la urma,dovada ca sa si aciuit la mine in ograda pana la urma),tot atunci am si aflat ca numai prin muscatura se transmite rabia,adica in momentul cand saliva ajunge in contact cu plaga.
De fapt sa fiu mai precis se administreaza in primele 24 de ore prima doza.

Edited by I2O, 13 February 2015 - 02:33.


#170
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 I2O, on 13 februarie 2015 - 02:22, said:

Cum sa fie falsa daca asa mi-a spus o doctorita de la infectioase la care am fost dupa vreo 7 zile de la zgarierea unei pisici care mi se paruse mie ca are ceva simtome(dar nu a fost turbata pana la urma,dovada ca sa si aciuit la mine in ograda pana la urma),tot atunci am si aflat ca numai prin muscatura se transmite rabia,adica in momentul cand saliva ajunge in contact cu plaga.
De fapt sa fiu mai precis se administreaza in primele 24 de ore prima doza.
Ori ai inteles tu gresit, ori ti-a zis o minciuna. Vaccinul este eficient pana in momentul in care apar "simptomele" - care pot aparea si dupa 2-3 luni. Asta e perioada de incubare iar virusul poate fi "atacat" de vaccin in aceasta perioada.

Aia de la infectoase vor sa evite consumarea de ser antirabic ca e scump si de aia probabil vin cu tot felul de afirmatii de genul.

#171
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 MrReason, on 13 februarie 2015 - 08:35, said:

Ori ai inteles tu gresit, ori ti-a zis o minciuna. Vaccinul este eficient pana in momentul in care apar "simptomele" - care pot aparea si dupa 2-3 luni. Asta e perioada de incubare iar virusul poate fi "atacat" de vaccin in aceasta perioada.

Aia de la infectoase vor sa evite consumarea de ser antirabic ca e scump si de aia probabil vin cu tot felul de afirmatii de genul.
Chiar de curiozitate m-am documentat acum de pe internet si scrie ca daca au aparut simptomele nu mai este eficient vaccinul.
Oricum am lua-o e clar ca trebuie administrat cat mai rapid.

#172
razva1

razva1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.11.2010
Buna ziua,

Cate zile trebuie supravegheat cainele dupa ce a muscat o persoana ca sa-ti dai seama daca e bolanav sau nu.

#173
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
am fost zgariat superficial de un catel pe care am vrut sa-l salvez. se plimba bezmetic cu capul infipt intr-un borcan mare din plastic. era f agitat si cum incercam sa-l apuc se zvarcolea f tare. cred ca nu mai avea nici aer.
in toata zvarcoleaza asta m-a zgariat cu ghearele la nivelul mainii. zgarietura este minora dar totusi a aparut o picatura de sange.
am fost la infectioase, am primit antitetanos iar doctora a zis ca mai bine sa caut cainele si sa-l supraveghez. zice ea ca riscul e f mic sa fi luat rabie (sa aibe rabie si sa se fi lins pe labute inainte de a ma zgaria... ). daca ea ar fi sa fie in situatia mea, nu ar face. in constanta nu a mai fost raportata rabie de peste 40 de ani.

nu cunosc cainele....nu sunt convins ca il pot repera ...maine oricum ma duc iar in zona...poate il vad.

ce zic doctorii de pe forum?
sa zicem ca e o "second opinion"

Edited by bubalus, 03 March 2017 - 22:08.


#174
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Salut,am vrut sa scot din tufisuri un pisoi care  mieuna dupa mama lui presupun,l am prins,era calm,dar cand am vrut sa trec strada si a vazut masinile,s a panicat f tare,si m a muscat,pisoiul fiind mic,cam 20 25cm lungime,deci nu adult,nici aproape de adult. A curs sange,am ajuns abia in aprox 7-10minute undeva unde am spalat rana cu apa calda si sapun lichid...muscatura nu era deloc f marre,m a capsat cu un colt mai adanc,cam 2 milimetri sa zic. In fine,a doua zi m am dus la spitalul de boli infectioase ,mi au facut un antitetanos,si un antirabic,potrivit schemei de antirabic,am 3 doze ...mai am doua de facut,dar intrrbarea mea este,de ce doar 3 doze,de vreme ce stiu ,plus ca am vazut si pe forumuri ca se fac 5 doze de antirabic? Cele 3 doze isi mai fac efectul?

#175
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Are cineva idee?

#176
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

 alex_cipri1986, on 25 noiembrie 2018 - 17:26, said:

Salut,am vrut sa scot din tufisuri un pisoi care  mieuna dupa mama lui presupun,l am prins,era calm,dar cand am vrut sa trec strada si a vazut masinile,s a panicat f tare,si m a muscat,pisoiul fiind mic,cam 20 25cm lungime,deci nu adult,nici aproape de adult. A curs sange,am ajuns abia in aprox 7-10minute undeva unde am spalat rana cu apa calda si sapun lichid...muscatura nu era deloc f marre,m a capsat cu un colt mai adanc,cam 2 milimetri sa zic. In fine,a doua zi m am dus la spitalul de boli infectioase ,mi au facut un antitetanos,si un antirabic,potrivit schemei de antirabic,am 3 doze ...mai am doua de facut,dar intrrbarea mea este,de ce doar 3 doze,de vreme ce stiu ,plus ca am vazut si pe forumuri ca se fac 5 doze de antirabic? Cele 3 doze isi mai fac efectul?

Se fac din rațiuni economice doar trei, vaccinul e scump. Dacă animalul poate fi ținut sub observație se fac trei și ultimile două doar dacă în termen de zece zile moare de rabie sau are simptome. În orice caz, e bine că te-ai vaccinat, chiar și cu schema redusă. Șansele ca un pui atât de mic să aibă rabie sunt oricum infime. În schimb, nu te lua după ăsta de mai sus. Nu ai niciun efect advers de la aceste vaccinuri, ai văzut și tu. Într-o postare spunea că virusul rabic e inventat, o conspirație. Mă mir că nu-l banează nimeni.

PS. Acum am văzut că e postare de un an. M-a indus în eroare ăsta de mai sus. Oricum, rămâne valabil ce am spus. Poate ajută pe alții.

Edited by caiuscorneliu, 06 November 2019 - 15:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate