Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Antirabic

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#1
raul_s

raul_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.06.2006
Am o intrebare , cum se administreaza vaccinul antirabic ? , prietena mea a fost muscata de un caine din zona , si am fost la boli infectioase (Victor Babes - Timisoara) si i-au dat un vaccin tetanos , intrebarea mea e urmatoarea , tot asa se administreaza ca pe vremuri ?(adica injectie in abdomen) sau se da ca tetanosul in brat ? cum se diagnosticeaza rabia ? cate vaccinuri trebe administrate ? cat costa ? si daca e cumva gratuit sau suportat de casa de asigurari ? astept raspunsuri...urgent

#2
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
- se administreaza intramuscular, in mana, numai la Babes (asa este in Bucuresti, cred ca si acolo la fel)
- este gratuit
- este ciudat ca muscata fiind nu i s-a facut si prima doza de antirabic ??
- daca nu a mai facut in ultimii 5 ani, se fac 5 injectii, in prima zi, a treia zi, a saptea, a paisprezecea si a douazeci si opta zi. In caz ca a mai facut in ultimii 5 ani, in functie de vechime se face doar 1 sau doua.
- dupa muscatura daca ajungi sa ai simptome sa te diagnosticheze, e deja destul de tarziu, se face imediat dupa muscatura, preventiv.
- daca cainele este cunoscut si nu moare in 10 zile, probabil este sanatos, daca a fost un maidanez, faci obligatoriu.
- netratata duce la deces, iar dupa ce apar simptomele, chiar daca se recupereaza raman ceva sechele

Edited by endless, 07 July 2006 - 00:36.


#3
raul_s

raul_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.06.2006
endless multumesc pt raspunsul rapid , este vorba de un caine cunoscut de langa blocuri care este hranit de vecini...pare sanatos , exista posibilitatea prinderii cainelui si a il diagnostica in un laborator ? exista laboratoare de genu ce au posibilitatea sa diagnosticeze cainele ? inca o intrebare tot asa se administreaza in abdomen ? ca pe vremuri ? ...am auzit ca este foarte dureros.

#4
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 raul_s, on Jul 7 2006, 01:39, said:

endless multumesc pt raspunsul rapid , este vorba de un caine cunoscut de langa blocuri care este hranit de vecini...pare sanatos , exista posibilitatea prinderii cainelui si a il diagnostica in un laborator ? exista laboratoare de genu ce au posibilitatea sa diagnosticeze cainele ? inca o intrebare tot asa se administreaza in abdomen ? ca pe vremuri ? ...am auzit ca este foarte dureros.

la caine manifestarile sunt rapide si predictibile ..cum spuneam, daca este bolnav in aproximativ 10 zile moare ...in schimb la om este alta poveste, poate dura si un an de la muscatura pana la declansarea infectiei, desi in general se incadreaza intre 30-45 de zile ..depinde f mult de locul muscaturii si adancimea ei.

Injectiile se administreaza intramuscular, in partea superioara a bratului ca orice vaccin si nu este dureroasa..de ex antitetanos-ul este mult mai dureros.

Cainii nu stiu daca li se fac analize detaliate vii (habar n-am), pentru ca se fac 2 teste, unul rapid, in 24 de ore care poate spuen intr-o proportie de 90% daca este infectat sau nu si al doilea, obligatoriu de 30 de zile, daca primul este negativ, pentru care se recolteaza tesut cerebral, se prepara solutii si se da la soricei :D ...ca sa zic asa ... daca aia supravietuiesc, toata lumea happy.

#5
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Daca totusi cainele se confirma ca fiind turbat, se administreaza intraperitoneal imunoglobulina antirabica (anticorpi antivirali obtinuti de la cal).
De acolo stiai tu de injectiile in abdomen. Dar alea nu sunt vaccin, sunt imunoterapie deja. Adica nu-ti mai produci tu singur anticorpii, ii iei de-a gata :)

#6
raul_s

raul_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.06.2006
Multumesc mult pentru raspunsurile rapide .....Thank You Softpedia & users  ! :D ...mi-ati dat liniste sufleteasca. :worthy:

#7
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
am facut primele 3 vaccinuri antirabic dar fiind foarte foarte ocupat, n-am mai avut timp sa ma duc la timp la doctor sa-mi faca vaccinul al 4-lea...
daca nu ma mai duc deloc...este vreo problema ? (nu am nimic din cauza muscaturii...)

#8
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
anybody here ? nici acum nu m-am dus :death:

#9
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
cand incepi sa marai sa ne anunti si pe noi.

zau daca m-au invatat asa ceva la facultate; dar, legandu-mi doi neuroni unul de altul, zic asa: daca erau suficiente 3, se faceau doar 3, ca in medicina nu se face nimic doar asa, de plictiseala. deci bazandu-ma pe rationamentul asta, zic ca le-ai cam facut degeaba. poate n-o fi chiar asa, sincer nu ma intereseaza. daca pentru unii exista alt prioritati in viata, inaintea sanatatii, treaba lor.

mai mult te-ar lamuri cei de la infectioase. dar presupun ca n-ai timp nici sa-i intrebi.

acum te lamurisi de ce nu ti-a raspuns nimeni? pentru ca nu stim, si tu esti persoana cea mai interesata sa afle ce se intampla cand neglijezi tratamentul.

#10
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 mianna, on Dec 12 2006, 02:05, said:

cand incepi sa marai sa ne anunti si pe noi.
:)
la asta ma gandeam si eu acuma...atata timp cat nu faci spume la gura si nu marai ...banuiesc ca e ok..pe de alta parte, or fi stiut aia ceva cand au facut 4 doze nu 3...oricum, probabil ti-au injectat suficient pana acuma cat sa n-o iei pe campii...uite, daca ajung la virusi saptamana asta promit ca intreb. special pentru tine  :console:

#11
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005

 rox, on Dec 12 2006, 04:22, said:

:)
la asta ma gandeam si eu acuma...atata timp cat nu faci spume la gura si nu marai ...banuiesc ca e ok..pe de alta parte, or fi stiut aia ceva cand au facut 4 doze nu 3...oricum, probabil ti-au injectat suficient pana acuma cat sa n-o iei pe campii...uite, daca ajung la virusi saptamana asta promit ca intreb. special pentru tine  :console:
okey merci
merci de sfaturi

#12
pumpi

pumpi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.09.2007
endless, te rog zi-mi si mie cum e in bucuresti! eu stau in sectorul 1, unde gasesc un centru pt vaccin antirabic mai apropiat ? si sa fie un centru mai acatarii, adica sa nu-mi faca injectii in abdomen! sau vorbeai de victor babes din bucuresti ?
in cat timp trebuie sa ma duc ? doar ce m-a muscat un caine necunoscut, doar m-a zgariat putin la picior, dar presupun ca tot tre sa ma duc, nu ? 5 vaccinuri parca ?

merci mult pt info!!!

#13
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 pumpi, on Sep 13 2007, 19:32, said:

endless, te rog zi-mi si mie cum e in bucuresti! eu stau in sectorul 1, unde gasesc un centru pt vaccin antirabic mai apropiat ? si sa fie un centru mai acatarii, adica sa nu-mi faca injectii in abdomen! sau vorbeai de victor babes din bucuresti ?
in cat timp trebuie sa ma duc ? doar ce m-a muscat un caine necunoscut, doar m-a zgariat putin la picior, dar presupun ca tot tre sa ma duc, nu ? 5 vaccinuri parca ?

merci mult pt info!!!
Se fac la doar la Colentina. Sunt gratuite. Intreaba la poarta.
Mi s-a spus ca doar la Colentina, desi credeam ca si la Babes sau Cantacuzino.

#14
pumpi

pumpi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.09.2007

 Bean, on Sep 13 2007, 20:40, said:

Se fac la doar la Colentina. Sunt gratuite. Intreaba la poarta.
Mi s-a spus ca doar la Colentina, desi credeam ca si la Babes sau Cantacuzino.

aha! tocmai acolo, adica la spitalul colentina, nu ? nu ma intereseaza neaparat sa fie gratuite, dar sa nu imi faca in abdomen, am auzit ca e naspa! altii nu fac, numai ei ? ei iti fac in mana sau nu stii ?

#15
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 pumpi, on Sep 13 2007, 19:44, said:

aha! tocmai acolo, adica la spitalul colentina, nu ? nu ma intereseaza neaparat sa fie gratuite, dar sa nu imi faca in abdomen, am auzit ca e naspa! altii nu fac, numai ei ? ei iti fac in mana sau nu stii ?
Nu se mai fac in abdomen. Este un nou vaccin acum, scos de cei de la Pasteur. Varianta veche era pentru abdomen. Acum se face in umar. Sunt 6 in total (parca), pe interval de o luna. Deloc dureroase.

Edited by Bean, 13 September 2007 - 19:47.


#16
pumpi

pumpi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.09.2007

 Bean, on Sep 13 2007, 20:47, said:

Nu se mai fac in abdomen. Este un nou vaccin acum, scos de cei de la Pasteur. Varianta veche era pentru abdomen. Acum se face in umar. Sunt 6 in total (parca), pe interval de o luna. Deloc dureroase.

am inteles! dar tu unde stii ca se fac cu pasteur asta, numai la colentina ?

#17
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 pumpi, on Sep 13 2007, 19:56, said:

am inteles! dar tu unde stii ca se fac cu pasteur asta, numai la colentina ?
Pentru ca din cate am inteles, acolo ar fi singurul loc unde se face antirabic. Nu stiu daca mai sunt si alte spitale/policlinici.
Colentina e aproape de sect 1, e langa stadionul Dinamo.
Si pana la urma putea fi si la Kosovo, tot m-as fi dus sa-l fac :D. Rabia e letala.

#18
pumpi

pumpi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.09.2007

 Bean, on Sep 13 2007, 21:00, said:

Pentru ca din cate am inteles, acolo ar fi singurul loc unde se face antirabic. Nu stiu daca mai sunt si alte spitale/policlinici.
Colentina e aproape de sect 1, e langa stadionul Dinamo.
Si pana la urma putea fi si la Kosovo, tot m-as fi dus sa-l fac :D. Rabia e letala.

langa stadionul dinamo zici ? eu credeam ca e in colentina! unde mai exact ?

ai facut si tu tratamentul ? cat costa ? n-am medic de familie!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate