Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Antirabic

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#19
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 pumpi, on Sep 13 2007, 20:05, said:

langa stadionul dinamo zici ? eu credeam ca e in colentina! unde mai exact ?

ai facut si tu tratamentul ? cat costa ? n-am medic de familie!
Cobori la statia de metrou Stefan cel mare si intrebi acolo.
Nu treci pe la medicul de familie, ci te duci direct. Ti se face o consultatie dupa care se da diagnostic si eventual faci tratamentul asta.
Daca ajungi mai tarziu, faci direct imunoterapie (anticorpi de la cal), care-s 5 intepaturi, din care 4 in umar si 1 in pulpa. Dar daca ajungi acolo deja esti la pragul de risc. Asa ca du-te rapid.

Edited by Bean, 13 September 2007 - 20:15.


#20
pumpi

pumpi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.09.2007

 Bean, on Sep 13 2007, 21:15, said:

Cobori la statia de metrou Stefan cel mare si intrebi acolo.
Nu treci pe la medicul de familie, ci te duci direct. Ti se face o consultatie dupa care se da diagnostic si eventual faci tratamentul asta.
Daca ajungi mai tarziu, faci direct imunoterapie (anticorpi de la cal), care-s 5 intepaturi, din care 4 in umar si 1 in pulpa. Dar daca ajungi acolo deja esti la pragul de risc. Asa ca du-te rapid.

pai m-a muscat acum seara, la 20.00! maine daca ma duc e tarziu ? si daca ma duc rapid, adica maine dimineata, e un tratament cu mai putine intepaturi ?

#21
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 pumpi, on Sep 13 2007, 21:36, said:

pai m-a muscat acum seara, la 20.00! maine daca ma duc e tarziu ? si daca ma duc rapid, adica maine dimineata, e un tratament cu mai putine intepaturi ?
Du-te maine, ca nu-i tarziu. Important este sa nu ai muscaturi apropiate de cap (fata, umar etc) deoarece rabia ataca sistemul nervos. Cu cat e mai aproape de creier, cu atat mai rau.
Apropos, vezi ca primul tau post de azi este la 19:30, in care soliciti informatii despre vaccin. Stiai ca dupa jumate de ora te va musca un caine? :rolleyes:
In fine, pana una alta, informatiile pot fi utile multora.

PS: Eu am trecut pe la vaccin nu de la o muscatura, ci deoarece gasisem pe munte un puiut de vulpe, abandonat si aproape sa moara. L-am luat acasa si l-am tinut o luna. Vaccinul l-am facut prevenitv, inca din primele zile, deoarece il hraneam cu pipeta si seringa, dar avand mainile julite de pe munte, imi era teama ca saliva lui sa nu ia contact cu zgarieturile mele. Pana la urma s-a demonstrat ca nu are nimic. Oricum, i-am facut si lui un vaccin, pentru imunizare.

Edited by Bean, 13 September 2007 - 23:07.


#22
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Bean, on Sep 13 2007, 23:58, said:

Apropos, vezi ca primul tau post de azi este la 19:30, in care soliciti informatii despre vaccin. Stiai ca dupa jumate de ora te va musca un caine? :rolleyes:

seteaza-ti corect ora forumului si dispar ca prin minune fenomenele paranormale :)

#23
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 mianna, on Sep 14 2007, 00:46, said:

seteaza-ti corect ora forumului si dispar ca prin minune fenomenele paranormale :)
Ai dreptate. Deci paranormalul se intampla cand o ia ceasul razna...aha...inteleg  <_<

#24
rll

rll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.04.2007
am si eu o intrebare: te poti contamina si de la zgarietura la mana foarte mica si superficila; nu a aparut dacat o  sangerare superficiala ca o urma rosie la 10 minute dupa zarietura; multumesc

revin: zgarietura a fost facuta cu unghiile

Edited by mianna, 14 September 2007 - 14:24.


#25
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu, deoarece virusul se transmite prin saliva.

#26
rll

rll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.04.2007

 mianna, on Sep 14 2007, 15:28, said:

nu, deoarece virusul se transmite prin saliva.
multumesc mult de raspuns

#27
pumpi

pumpi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.09.2007

 Bean, on Sep 13 2007, 23:58, said:

Du-te maine, ca nu-i tarziu. Important este sa nu ai muscaturi apropiate de cap (fata, umar etc) deoarece rabia ataca sistemul nervos. Cu cat e mai aproape de creier, cu atat mai rau.
Apropos, vezi ca primul tau post de azi este la 19:30, in care soliciti informatii despre vaccin. Stiai ca dupa jumate de ora te va musca un caine? :rolleyes:
In fine, pana una alta, informatiile pot fi utile multora.

PS: Eu am trecut pe la vaccin nu de la o muscatura, ci deoarece gasisem pe munte un puiut de vulpe, abandonat si aproape sa moara. L-am luat acasa si l-am tinut o luna. Vaccinul l-am facut prevenitv, inca din primele zile, deoarece il hraneam cu pipeta si seringa, dar avand mainile julite de pe munte, imi era teama ca saliva lui sa nu ia contact cu zgarieturile mele. Pana la urma s-a demonstrat ca nu are nimic. Oricum, i-am facut si lui un vaccin, pentru imunizare.

iti multumesc mult de tot pt "consultanta"! am fost, l-am facut, mai am 2 si gata! au fost ok oamenii de acolo, spre surprinderea mea!
f frumos din partea ta cu puiul de vulpe, cam asa m-am ales eu cu un catel! adica tot abandonat, dar in fata blocului, nu pe munte! are 3 ani acum si el a fost de fapt "elementul" care a declansat lupta cu maidanezul, soldata cu buba mea "rabica"! riscuri parintesti... merci mult inca o data! habar n-aveam unde sa ma duc!

#28
kinetic29

kinetic29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2007
am la munca 4 pui de maidanez, nascuti acum vreo 3-4 saptamani. azi, dandu-le mancare, unul dintre ei, in joaca, m-a "capsat" in podul palmei cu un colt. a fost o rana superficiala, in genul celor provocate de intepaturile de ac. m-am dezinfectat cu apa, sapun si spirt. este necesar sa imi fac vaccinul antirabic? mentionez ca zona respectiva nu este umflata, nu doare in vreun fel si rana s-a inchis dupa cateva ore. danke!

#29
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 kinetic29, on Oct 24 2007, 03:26, said:

am la munca 4 pui de maidanez, nascuti acum vreo 3-4 saptamani. azi, dandu-le mancare, unul dintre ei, in joaca, m-a "capsat" in podul palmei cu un colt. a fost o rana superficiala, in genul celor provocate de intepaturile de ac. m-am dezinfectat cu apa, sapun si spirt. este necesar sa imi fac vaccinul antirabic? mentionez ca zona respectiva nu este umflata, nu doare in vreun fel si rana s-a inchis dupa cateva ore. danke!


    Se ia in primul rand in calcul ..."cainele" .
    Un caine turbat are un comportament anormal , extrem de agresiv , face spume la gura si moare la scurt timp de la debutul bolii .
  Daca cainele este unul cunoscut si nu prezinta astfel de probleme nu este cazul sa iti faci griji decat in privinta celorlalte boli transmisibile de la caine la om . Traim de asa de multa vreme in "concubinaj" cu aceste animale incat microbii s-au deprins sa treaca cu usurinta de la o specie la alta .
  
     Ca o paranteza , observ pe aici oameni de-a dreptu' oripilati de un vaccin in abdomen .
     Este vorba despre o simpla injectie intramusculara . Nu se face in abdomen , ci in muschii de pe suprafata abdomenului .
     Nu este nici mai placuta si nici mai neplacuta decat injectarea in brat .

#30
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 cspot, on Oct 24 2007, 21:45, said:

Ca o paranteza , observ pe aici oameni de-a dreptu' oripilati de un vaccin in abdomen .
     Este vorba despre o simpla injectie intramusculara . Nu se face in abdomen , ci in muschii de pe suprafata abdomenului .
     Nu este nici mai placuta si nici mai neplacuta decat injectarea in brat .
In cazul acesta trebuie subliniat inca o data ca daca nu faci vaccinul cat mai devreme posibil si primul semn de turbare (al persoanei muscate) a apărut=>>>e deja PREA TÂRZIU!
Primul criteriu de evaluare a rapidității instalării rabiei este localizarea mușcăturii. Cu cat e mai aproape de cap (cel mai grav e la cap bineînțeles) cu atât se instalează mai rapid rabia.In cazul mușcăturii la cap se recurge de urgenta la vaccinul subarahnoidian...in ceafa, imediat sub osul occipital. Mecanismul explicației acestui fenomen de latenta a debutului simptomatic in funcție de localizarea plagii muscate e simplu: virusul rabic(transmis prin saliva animalului in rana) are o mare dragoste pentru țesutul nervos si circula(centripet) de la nervul periferic din apropierea rănii spre creier unde daca a ajuns poți deja sa te gândești la cele sfinte.
Deci nu ezitati sa faceti antirabicul si antitetanosul(asta in alta situatie) daca exista si cea mai mica urma de indoiala asupra factorului cauzator.

#31
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Mda, azi am fost in parc cu catelul meu si am fost muscata de un alt catel. Cei doi s-au incaierat din cauza unei mingi, eu am vrut sa-l iau pe al meu de zgarda sa-i despart si celalalt m-a capsat. Faza misto e ca geaca nu are absolut nicio zgarietura, gaurica, nimic, dar mana mea are :lol: . Am doua zgarieturi (probabil caninii) si niste vanatai. Noroc ca aveam geaca groasa ca altfel... Maine ma duc sa-mi fac vaccinul. Asta e, data viitoare nu ma mai bag intre caini nici daca se sfasie.

#32
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 diorama, on Nov 25 2007, 20:23, said:

Mda, azi am fost in parc cu catelul meu si am fost muscata de un alt catel. Cei doi s-au incaierat din cauza unei mingi, eu am vrut sa-l iau pe al meu de zgarda sa-i despart si celalalt m-a capsat. Faza misto e ca geaca nu are absolut nicio zgarietura, gaurica, nimic, dar mana mea are :lol: . Am doua zgarieturi (probabil caninii) si niste vanatai. Noroc ca aveam geaca groasa ca altfel... Maine ma duc sa-mi fac vaccinul. Asta e, data viitoare nu ma mai bag intre caini nici daca se sfasie.

Dupa muscatura locul trebuie spalat bine si cit mai repede cu apa si sapun si apoi facute antirabicele si un antitetanos. E valabil si in cazul zgirieturii de pisica si a muscaturii de crocodil sau om. La om cred ca se dau si antibiotice.

#33
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Mi-am pus rivanol cum am ajuns acasa si maine ma duc sa-mi fac antirabicul. Practic coltii si saliva cainelui nu mi-au atins pielea, totul s-a petrecut prin geaca intr-o fractiune de secunda, ma rog, foarte ciudat. Stapanii acelui caine au disparut din parc pana sa ma dezmeticesc eu, erau niste baieti mai speriati decat o mata. Se uitau ca pampalaii cum se bat cainii si se mai dadeau si in spate daca cumva se apropiau de ei. Nici macar o secunda nu s-au gandit sa-si traga cainele. Au plecat pe sestache, ca nesimtitii si nici macar nu m-au intrebat daca am patit ceva. N-am apucat sa-i intreb daca cainele era vaccinat. E foarte posibil sa nu am nimic dar nu risc.

#34
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Pentru a-i scuti pe altii de alergatura, vreau sa zic ca antirabicul nu se face nici la Colentina, ci la spitalul de boli infectioase Matei Bals, pe strada Dr. Grozovici, langa spitalul Colentina. In curtea spitalului este centrul antirabic. Vaccinul este gratis si absolut nedureros. Eu am fost azi si mai trebuie sa vin peste 7, respectiv 21 de zile, deci sunt doar trei injectii.

#35
bwerty

bwerty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.12.2007

 Dihorul Razboinic, on Nov 25 2007, 22:00, said:

Dupa muscatura locul trebuie spalat bine si cit mai repede cu apa si sapun si apoi facute antirabicele si un antitetanos. E valabil si in cazul zgirieturii de pisica si a muscaturii de crocodil sau om. La om cred ca se dau si antibiotice.


apa si sapun si daca e la indemana apa oxigenata pentru curatare.

Injectiile se fac in umar si depind de gravitate pot fi 3-6 injectii.

Institutul Matei Bals e cam la 300 m (cred) de la Metrou Stefan cel Mare spre Obor. Se trece pe langa centrul de sanatate RATB, se intra in institut si se merge la Pavilionul 4. Poti merge oricand deoarece au camera de garda.

Cum spunea si cineva mai sus transmiterea se face prin saliva si nu prin altceva. Deci daca te linge un caine si tu esti ranit in zona respectiva.... incepi sa latri  :P

#36
Peti sat

Peti sat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.11.2006
Din  nefericire am fost si eu muscat de un caine , m am dus la  spital am primit prima injectie (nu doare deloc), mai raman 4 . Prima a fost gratis , urgenta cum ar veni , pe celalalte 4 trebuie sa le platesc ? Eu lucrez momentan dar fara acte deci nu am asigurare medicala . Daca se plateste aproximativ care este suma ? Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate