Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 

Nu mai face fata sursa de 400 w?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Ideea e în felul următor:

Am 6600 GT, 3 HDD maxtor (din care două ata 133 și unul 100) și un DVD-RW Asus.

Placa de bază este Asus A7N8X-X. Procesor Athlon 2000+ frecvența la 1667 Mhz, ram 256, sursă de 400 sau 450.

Am tot avut probleme de bootare, se bloca la bootare, probelem după bootare, tot așa se bloca, sau în timp ce rulam aplicații. Uneori nu vedea hardurile din bios (oricare dintre ele).


Acum îmi dă warn  nvidia (a se vedea attachment)

Cineva de UltraPro mi-a zis că ar trebui o altă sursă, Dual nu știu cum parcă... etc...

Întrebările mele sunt așa:

1. Este insuficientă sursa de 400-450 W ptr ce am eu pe PC?
2. Este posibil să fie din cauza unui cablu de alimentare? Cum aflu dacă e așa? Service?
3. Este cazul să cumpăr o sursă d-aia mai șmecheră, cum mi s-a sugerat de către omul de la UltraPro?
4. Poate fi ceva în neregulă la placa de bază? Cum aflu ce? :)
5. Ar fi cazul să cumpăr ceva ptr răcirea unității?

Later edit: sursa de care zicea omu e asta .

Mulțumesc anticipat.

Attached Files


Edited by Piorel, 30 June 2006 - 00:55.


#2
ionescu_xoy

ionescu_xoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 20.06.2006
Daca ala a zis asa, poate ca-ti trebuie o sursa noua. Astea care vin cu carcasa sunt niste pocnitori nenorocite. Eu, de cand mi-am luat o sursa teapana (am dat vreo patru milioane pe ea dar arata ca un OZN), n-am mai avut nici o problema de stabilitate cu Athlon-ul dualcore 3800 (plus doua placi 6600 GT plus doua harduri Maxtor). Pana sa schimb sursa mi se reseta zilnic sau ingheta imaginea pe ecran. Tu SIGUR nu ai 400W REALI pe sursa ta.

#3
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
GF 6600GT consuma foarte mult curent. O sursa buna it va rezolva problemele de stabilitate.
da un Search pe forum s-a tot discutat de surse si alegerea lor.

#4
N3m3sis

N3m3sis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.11.2005

View PostPiorel, on Jun 30 2006, 01:43, said:

Ideea e în felul următor:

Am 6600 GT, 3 HDD maxtor (din care două ata 133 și unul 100) și un DVD-RW Asus.

Placa de bază este Asus A7N8X-X. Procesor Athlon 2000+ frecvența la 1667 Mhz, ram 256, sursă de 400 sau 450.

Am tot avut probleme de bootare, se bloca la bootare, probelem după bootare, tot așa se bloca, sau în timp ce rulam aplicații. Uneori nu vedea hardurile din bios (oricare dintre ele).
Acum îmi dă warn  nvidia (a se vedea attachment)

Cineva de UltraPro mi-a zis că ar trebui o altă sursă, Dual nu știu cum parcă... etc...

Întrebările mele sunt așa:

1. Este insuficientă sursa de 400-450 W ptr ce am eu pe PC?
2. Este posibil să fie din cauza unui cablu de alimentare? Cum aflu dacă e așa? Service?
3. Este cazul să cumpăr o sursă d-aia mai șmecheră, cum mi s-a sugerat de către omul de la UltraPro?
4. Poate fi ceva în neregulă la placa de bază? Cum aflu ce? :)
5. Ar fi cazul să cumpăr ceva ptr răcirea unității?

Later edit: sursa de care zicea omu e asta .

Mulțumesc anticipat.
da e din cauza sursei aceiasi eroare mi-o dadea si mie inainte sa schimb sursa...iti recomand sa cumperi o sursa de calitate chiar daca e destul de scumpa in nici un caz sa nu faci prostia sa cumperi surse care cica au 500w si costa 60 de ron fiindca e teapa.O sursa buna o gasesti de la 200 de ron in sus.

#5
mascotel

mascotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 05.05.2004

View PostN3m3sis, on Jun 30 2006, 10:26, said:

da e din cauza sursei aceiasi eroare mi-o dadea si mie inainte sa schimb sursa...iti recomand sa cumperi o sursa de calitate chiar daca e destul de scumpa in nici un caz sa nu faci prostia sa cumperi surse care cica au 500w si costa 60 de ron fiindca e teapa.O sursa buna o gasesti de la 200 de ron in sus.
nu-l speria

gasesti de la 1milion(pentru300w) in sus

#6
N3m3sis

N3m3sis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.11.2005

View Postmascotel, on Jun 30 2006, 10:38, said:

nu-l speria

gasesti de la 1milion(pentru300w) in sus
tot ce se poate dar e bine sa-si cumpere o sursa serioasa in eventualitatea in care mai adauga ceva in sistem sa stea linistit ca duce. Eu am o sursa de 450w reali si duce 3 hdd,4 memorii ddr,procesor 3000 mhz, dvd-rw, video 6600gt, placa de sunet,tvtuner,placa de retea,flopy si 3 ventilatoare de sistem  :P

#7
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Chiar nu mai am ce adăuga la sistem. Că toate cablurile de alimentare sunt ocupate. :) Am văzut sursă de 400w Allied 400w - la UltraPro Constanta. Ce părere aveţi de ea? Pe asta aş lua-o, mi-o recomanda ăla de la UltraPro

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Si totusi sursa nu e chiar no-name. Daca e chiar cea din link.
Sau pe-asta ti-o recomanda in locul la a ta ? Ca nu prea am inteles exact.

Si nu prea am inteles ce e cu sursa de 400-450, ori e de 400 ori de 450 nu exista intre...

#9
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Sursa mea e ori de 400 ori de 450. NU mai ştiu exact, şi dacă mă uit pe ea... e super aiurea nu prea înţeleg, nu e scris clar cât da.

Ăla de la UltraPro mi-a recomandat sursa Allied aia ptr ce am eu pe sistem (3 hdd, 6600 GT etc)

#10
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006

View PostPiorel, on Jun 30 2006, 01:43, said:

Ideea e în felul următor:

Am 6600 GT, 3 HDD maxtor (din care două ata 133 și unul 100) și un DVD-RW Asus.

Placa de bază este Asus A7N8X-X. Procesor Athlon 2000+ frecvența la 1667 Mhz, ram 256, sursă de 400 sau 450.

Am tot avut probleme de bootare, se bloca la bootare, probelem după bootare, tot așa se bloca, sau în timp ce rulam aplicații. Uneori nu vedea hardurile din bios (oricare dintre ele).
Acum îmi dă warn  nvidia (a se vedea attachment)

Cineva de UltraPro mi-a zis că ar trebui o altă sursă, Dual nu știu cum parcă... etc...

Întrebările mele sunt așa:

1. Este insuficientă sursa de 400-450 W ptr ce am eu pe PC?
2. Este posibil să fie din cauza unui cablu de alimentare? Cum aflu dacă e așa? Service?
3. Este cazul să cumpăr o sursă d-aia mai șmecheră, cum mi s-a sugerat de către omul de la UltraPro?
4. Poate fi ceva în neregulă la placa de bază? Cum aflu ce? :)
5. Ar fi cazul să cumpăr ceva ptr răcirea unității?

Later edit: sursa de care zicea omu e asta .

Mulțumesc anticipat.




frate, vezi ca eroarea aia din poza o primesti din simplul motiv ca nu ai conectat alimentarea suplimentara la placa video. vezi ca are un slot acolo in spate unde tre sa bagi o alimentare direct din sursa. asta se intampla pentru ca placa nu poate lua destul curent direct din slotul AGP. deci baga alimentarea din sursa in placa si nu o sa mai vezi eroarea pe care ai postat-o !  :console:

edit: am patit-o si eu pe-asta cu alimentarea, de-aia sunt sigur  :peacefingers:

Edited by ConstantinD, 30 June 2006 - 12:42.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Sursa mea e ori de 400 ori de 450. NU mai ştiu exact, şi dacă mă uit pe ea... e super aiurea nu prea înţeleg, nu e scris clar cât da.

Macar e marca ceva? Sau e din dotarea carcasei ? Cat a costat ? Daca a fost din dotarea carcasei si/sau a fost ceva ieftin, ar trebui schimbata.

Merita vf si ce-a zis Constantin... Am mai vazut si eu cazuri d-astea.

#12
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Cel mai important parametru la o sursa de tensiune nu este puterea totala ci curentul maxim pe care il poate debita pe linia de 12V. Orice sursa din ziua de azi detine cel putin o linie de 12V, una de 9V si una de 5,5V. In 99,9% din cazuri curentii disponibili pe liniile de 9 si 5,5 sunt arhisuficienti pentru consumurile dintr-un PC, cam la toate sursele.
Ramine problema liniei de 12V, care alimenteaza placa de baza, procesorul, toate HDD, toate unitatile optice, placa video, deci care suporta cel mai mare consum.
Da o cautare google si ai sa gasesti consumurile tipice de curent ale celor mai uzuale componente ale PC, faci o suma si calculezi cam cit ai nevoie in total pe linia de 12 V, dupa care alegi sursa.
De regula la sisteme AMD (si in special la Athlon64) se recomanda sursa cu minim 30A pe linia de 12V.
A mea are 25A/12V si e la limita pentru un Athlon64.

#13
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Ok. Am luat sursa aia Allied, văd că merge bine, mai vedem.
@Constatin: nu e cazul. Tot timpul e mufă în placă. Probleme am avut în general: şi cu hardurile (toate 3).

@eiffel: sursa veche e rexpower.... Şi am luat-o după ce mi s-a ars aia veche din unitate (anul trecut). A costat 50 de lei.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
50 de lei dai, 50 face... S-o stapanesti sanatos pe cea noua, ca e mai buna...

#15
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Totul e ok, aparent. Dacă o să mai fie probleme, voi posta.  :peacefingers:

#16
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,384
  • Înscris: 23.05.2003

View Postdtancu, on Jun 30 2006, 14:48, said:

Cel mai important parametru la o sursa de tensiune nu este puterea totala ci curentul maxim pe care il poate debita pe linia de 12V. Orice sursa din ziua de azi detine cel putin o linie de 12V, una de 9V si una de 5,5V. In 99,9% din cazuri curentii disponibili pe liniile de 9 si 5,5 sunt arhisuficienti pentru consumurile dintr-un PC, cam la toate sursele.
Ramine problema liniei de 12V, care alimenteaza placa de baza, procesorul, toate HDD, toate unitatile optice, placa video, deci care suporta cel mai mare consum.
Da o cautare google si ai sa gasesti consumurile tipice de curent ale celor mai uzuale componente ale PC, faci o suma si calculezi cam cit ai nevoie in total pe linia de 12 V, dupa care alegi sursa.
De regula la sisteme AMD (si in special la Athlon64) se recomanda sursa cu minim 30A pe linia de 12V.
A mea are 25A/12V si e la limita pentru un Athlon64.
Of, Doamne! De unde le mai scoateti? Ce-i aia 9V si 5.5V debitati de sursa? Umilele mele cunostinte se rezuma la 12V, 3.3V si 5V, ca tensiuni principale pentru zilele noastre.
Da' o sursa cu 22A pe +12V care a dus un x1900XTX sau 7800GTX 512 sau 2x7800GTX 512 in SLI pe un A64 3000+ @ 2.6GHz ce zici?
Singura "problema" a sursei era ca scria Seasonic pe ea si nu Allied, Rexpower sau mai stiu eu ce trompeta. ;)

#17
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Scuze dar de sursele GEMBIRD de 450 W, 2 fan, ce ziceti? Sunt bune ? S-au face parte din categoria TROMPETE?

#18
mascotel

mascotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 05.05.2004
noname

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate