Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#13015
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

 florrinel, on 09 septembrie 2014 - 12:11, said:

Pentru foxbat si RoVal1972.

Impartasesc opiniile voastre partial.

Am postat mai sus pentru ca altii sa poata invata din greseli, intamplari.

Solutia cu 100 km/h nu este intodeauna viabila, la viteaza aia nu ratam cainele. N-am zis ca toata Bulgaria m-au urmarit TIR-urile, a fost doar unul mai indraznet. Am si zis mai sus ca de obicei fac loc, dar probabil nu ati citit cu atentie. Am zis ca mergeam cu 85-90 nu cu 60 ca sa incurc traficul.

Interesanta remarca cu cine "are voie" sa fie sofer. Probabil numai cei cu peste 100km/h si tirurile au voie sa circule. Alergati oameni buni, pedala la fund.


p.s. In vara asta am facut peste 4000 km in Ungaria, Austria, Germania si acolo "au voie" si cei care nu zboara pe sosele, iar din spate nu te fugaresc disperatii. In romanistan insa avem alte notiuni de circulatie.
Eu te inteleg. Si ti-am spus ce puteai face in situatia data. N-aveai pe nimeni in fata, iar ala statea in fundul tau. Caz clasic.
Daca ai fi mers cu 100km/h, nu te intalneai cu cainele. Ce zici de varianta asta?
Nu zice nimeni sa alergi. Putea sa ti iasa cainele la 70km/h si sa il iei din plin (mi s-a intamplat mie). La orice viteza esti, ceva se poate intampla. Am un caz la mine in familie, cand sotia l-a luat pe unul (om)pe capota cu 50km/h, doar pentru ca a luat o la fuga din scurt prin fata masinii, prin loc nepermis, drum cu 2 benzi. Ala n-a patit nimic, masina a avut parbrizul spart, stergatoare si capota indoite.

#13016
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005

 florrinel, on 09 septembrie 2014 - 12:11, said:

Pentru foxbat si RoVal1972.

Impartasesc opiniile voastre partial.

Am postat mai sus pentru ca altii sa poata invata din greseli, intamplari.

Solutia cu 100 km/h nu este intodeauna viabila, la viteaza aia nu ratam cainele. N-am zis ca toata Bulgaria m-au urmarit TIR-urile, a fost doar unul mai indraznet. Am si zis mai sus ca de obicei fac loc, dar probabil nu ati citit cu atentie. Am zis ca mergeam cu 85-90 nu cu 60 ca sa incurc traficul.

Interesanta remarca cu cine "are voie" sa fie sofer. Probabil numai cei cu peste 100km/h si tirurile au voie sa circule. Alergati oameni buni, pedala la fund.


p.s. In vara asta am facut peste 4000 km in Ungaria, Austria, Germania si acolo "au voie" si cei care nu zboara pe sosele, iar din spate nu te fugaresc disperatii. In romanistan insa avem alte notiuni de circulatie.

florinel, daca exprimare mea a fost nefericita si a sunat jignitor, te rog respectuos sa ma scuzi

raman la parerea mea fara a mai repeta - a conduce este un privilegiu si nu un drept.
nu toti avem "inteligenta" de acceasi natura ( tehnica, sportiva, emotionala etc)

eu sunt un handicapat emotional si un mizatrop cu filtru pe prostie, de exemplu.

am incercat sa fiu de ajutor si sa atrag atentia ca abordare ta nu denota ca soferia este un punt forte al tau si ca generezi pericol . mai ai si copil si nevasta in masina..

imi permit  sa atrag atentia ca in soferie nu ai " a II a sansa" si nu e de joaca. ala cu tirul a fost sofer bun ca nu te a "pliat".

sugerez asa cum o tot fac sa nu aplici 'general" ce crezi ca stii despre condus ci sa fii mimetic. daca toti merg cu 90, ok , mergi cu 90
daca merg cu 130 , fie da te la o parte si lasa i sa treaca , fie inveti si mergi si tu .

iti doresc ani lungi si frumosi de condus atat tie cat si celorlati soferi si sa fie cu folos ce am scris.

si o mentiune - nu fa comparatii - ungaria, vest, versus ro/ bg/gr/tr

sunt diferite RADICAL dar asta e alta discutie de alt nivel si alt topic.

Edited by foxbat, 09 September 2014 - 14:42.


#13017
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
De acord in totalitate cu foxbat!
Daca 10 oameni merg cu 130, fa si tu la fel!
De ce sa nu incalci si tu legea?
Regulile de circulatie sunt pt tonti, pt vitezomani, nu exista.

Nu aveam de gand sa intervin dar recunoasc ca am sarit ca arsa din scaun citind chestiile astea!
Cum poti indrazni sa-i spui unuia sa mearga peste limita legala doar ptc asa fac restul?
Mergeti cu 200 km pe ora daca va tin bujiile dar sa o faceti pe drumurile care nu-s circulate deloc ca sa puneti viata in pericol celorlalti!

Edited by luciana5, 09 September 2014 - 15:45.


#13018
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Când va vad ce aere de șoferi va dați,imi vine sa vars.Șoferi de Romanistan,cum bine zicea autorul topicului.Regulile de circulație au fost fãcute din plictiseala de cineva,si sunt optionale pentru noi.De aia si avem o rata atât de mare de accidente mortale ,din cauza ca avem atâtia șoferi de elita,kamikaze.In orice tara civilizata,nu ați avea carnetul in buzunar mai mult de o zi.In țãrile bananiere din est sunteți voi buni de soferi.

#13019
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Nu vroiam sa intervim .
Dar pentru ca am permis de vreo 25 ani si conduc( cu autoturismul ) in jur de 40.000 pe an , in tara si in afara, si intilnesc pe drumuri destui neghiobi care ne pun nou viata in pericol ,sugerez administratorului sa atentioneze pe acesti  " vitezomani "si eventual sa le blocheze accesul pe forum.
Este usor sa apesi pe pedala si sa neglijezi pe cei din trafic , dar , ce spuneti de vietile pierdute din cauza vitezei?
In primavara anului trecut , pe soseaua Lugoj - Caransebes , m-a depasit un teribilist , care vroia sa-i arate partenerei cu care era in masina ce viteaz este el.
Dupa putin timp un altul venea din fata si au busit masinile - norocul fiind de partea lor , fara a fi victime.
Dar ajungind primul acolo le-am vazut fetele plingind si ma intrebau ei ce fac acum?
Mi-a fost mila de ei ,nu le-am zis nimic ( am sunat la 112 si a venit salvarea si politia)
GANDITI-VA DRAGI SOFERI ! PUNETI-VA IN LOCUL UNUIA CARE NU A AVUT NOROC!

#13020
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Salut

Plec maine noapte spre Zakynthos. Google-ul imi da doua rute cu diferenta de o ora intre ele....desi nu stiu cat de exacte sunt aprecierile lor.  Ce ruta ma sfatuiti sa iau: Makaza sau Kulata?
Drumul spre Makaza l-am facut anul trecut pana la Haskovo cand am mers spre Thassos si din cate imi amintesc nu au fost probleme deosebite.

#13021
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 spe_ripper, on 09 septembrie 2014 - 16:57, said:

... Plec maine noapte spre Zakynthos ... Ce ruta ma sfatuiti sa iau: Makaza sau Kulata? ...

Având în vedere că pleci în cursul săptămânii, e clar că ruta Makaza e recomandabilă.
Doar la întoarcere e mai bine pe la Kulata, indiferent când vii înapoi.


Sănătate şi drum bun !

Edited by OvidiuNS, 09 September 2014 - 20:14.


#13022
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 17.05.2004

 spe_ripper, on 09 septembrie 2014 - 16:57, said:

Salut

Plec maine noapte spre Zakynthos. Google-ul imi da doua rute cu diferenta de o ora intre ele....desi nu stiu cat de exacte sunt aprecierile lor.  Ce ruta ma sfatuiti sa iau: Makaza sau Kulata?
Drumul spre Makaza l-am facut anul trecut pana la Haskovo cand am mers spre Thassos si din cate imi amintesc nu au fost probleme deosebite.
Eu recomand ambele pe la kulata se merge foarte bine si cu viteza constanta

#13023
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 02.03.2008
Este bun si unul si celelalt.
Pe makaza mergi mai mult pe autostrada. Dupa makaza spre zakyntos.
Dar costa euro mai exact pana la salonic sunt 3 porti de 2.4 eoru.
Drumul prin Makaza nu prea este recomandat pentru zona  vestica. Este mai lung ca si km. Dar mai scurt ca timp. Autostrada pina la ioanina sau atena depinde pe unde o iei.
Pe kulata nu ai taxa dar este mai incet drumul pentru ca drumul este si prin localitati.
Parerea mea si atat.

#13024
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Luciana, radu si altenfilter, ati citit in diagonala mesajul lui foxbat. El nu a fortat si nu a cerut nimanui sa mearga cu 130 unde era de mers cu 90.
Mai cititi o data postarile legate de acest subiect. Nu am indemnat nici eu nici el la incalcarea legii.
Sa ma explic altfel. Cand ai de a face cu unul care ti creaza disconfort in trafic, or whatever, scapi de el. Si eu si foxbat am sugerat  doua solutii. Sau tragea pe dreapta si il lasa pe nebun sa se duca. Statea 5 minute, se dezmortea, etc si apoi pleca mai departe. Sau  accelera suficient cat sa ia un avans si scapa de nebunul cu TIRul.
Asa ca va rog eu, lasati discutiile legate de moralitate si alte materii si recititi.

#13025
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 st3fan19, on 09 septembrie 2014 - 21:13, said:

Este bun si unul si celelalt.
Pe makaza mergi mai mult pe autostrada. Dupa makaza spre zakyntos.
Dar costa euro mai exact pana la salonic sunt 3 porti de 2.4 eoru.
Drumul prin Makaza nu prea este recomandat pentru zona  vestica. Este mai lung ca si km. Dar mai scurt ca timp. Autostrada pina la ioanina sau atena depinde pe unde o iei.
Pe kulata nu ai taxa dar este mai incet drumul pentru ca drumul este si prin localitati.
Parerea mea si atat.


Mersi.
Intre timp m-am hotarat sa sparg drumul in doua din mai multe motive....dar am ajuns la concluzia ca tot presat de timp voi fi avand in vedere programul feribotului. Stiti vreun loc de innoptat spre iesirea din Bulgaria, intrarea In Grecia? Sper sa ajung pana in Komotini cel putin sau Xanthi

 RoVal1972, on 10 septembrie 2014 - 08:52, said:

Luciana, radu si altenfilter, ati citit in diagonala mesajul lui foxbat. El nu a fortat si nu a cerut nimanui sa mearga cu 130 unde era de mers cu 90.
Mai cititi o data postarile legate de acest subiect. Nu am indemnat nici eu nici el la incalcarea legii.
Sa ma explic altfel. Cand ai de a face cu unul care ti creaza disconfort in trafic, or whatever, scapi de el. Si eu si foxbat am sugerat  doua solutii. Sau tragea pe dreapta si il lasa pe nebun sa se duca. Statea 5 minute, se dezmortea, etc si apoi pleca mai departe. Sau  accelera suficient cat sa ia un avans si scapa de nebunul cu TIRul.
Asa ca va rog eu, lasati discutiile legate de moralitate si alte materii si recititi.

Ma bag si eu ca musca in lapte, dar am citit si eu pe diagonala si ce reiesea de acolo este ca daca 5 se arunca in fantana sa te arunci si tu dupa ei ca daca nu, oricum te impinge unul intr-un fel sau altul. Iar daca nu o faci inseamna ca esti sofer prost.
Eu sunt un sofer care respect regulile in mare, desi in ultimul timp am devenit f nerabdator si agresiv in trafic (In Bucuresti) si pentru asta imi pun cenusa in cap. Desi aici e o discutie foarte lunga cu tot felul de nesimtiti care considera ca daca semnalizeaza pot sa intre in tine sau daca merg pe langa coloana tu ai fi obligat sa ii lasi inapoi sa intre in ea
Ca experienta cu drumul prin Bulgaria, sunt intr-adevar tiristi care vin si te iau pe sus desi tu mergi cu viteza legala +10 km sa zicem. Asa ca preferam sa ma depaseasca si sa ma tin eu in fundul lor cu maxim plus 20 viteza legala......daca ma grabeam sa ajung acasa....dar mai mult nu....

Un sofer bun nu e ala care ajunge mai repede la destinatie, e ala care ajunge in siguranta pentru el si participantii la trafic la destinatie. Daca ai mers cu 130 unde aveai maxim 90 si nu ai avut niciun eveniment neplacut, asta nu te face sofer bun...te face doar norocos..dar si norocul se termina cand ti-e lumea mai draga

LE: DAR desi multi spun ca regulile sunt facute cu un anume scop, am vazut multe limitari de viteza total aiurea pe drumuri drepte, fara gropi, vizibilitate maxima.... si totodata sunt multe locuri periculoase semnalizate prost...deci administratorii astia de drum nu sunt zei si nici atotcunoscatori

Edited by spe_ripper, 10 September 2014 - 09:42.


#13026
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

 spe_ripper, on 10 septembrie 2014 - 09:36, said:


LE: DAR desi multi spun ca regulile sunt facute cu un anume scop, am vazut multe limitari de viteza total aiurea pe drumuri drepte, fara gropi, vizibilitate maxima.... si totodata sunt multe locuri periculoase semnalizate prost...deci administratorii astia de drum nu sunt zei si nici atotcunoscatori

Bulgaria e o tara aparte in ceea ce priveste limitarile de viteza. Si e asa din 2001, cand am fost prima oara acolo conducand (am fost si inainte, dar cu autocarul). In cel putin 50% din cazuri, limitarile n-au nicio legatura cu realitatea.
De acord, cu tine. A ajunge repede la destinatie nu te face un sofer mai bun. Pe de alta parte, fie ca esti bun sau prost ca sofer, norocul/soarta/destinul pot interveni in ambele situatii.
Chestia cu mersul rapid cand toti merg rapid trebuie luata altfel. Daca ai norocul sa te intalnesti cu unul, unii care merg ceva mai repede ca tine si constant prin Bulgaria, ideal e sa te tii dupa ei. Si nu are rost sa spun si de ce.

#13027
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 RoVal1972, on 10 septembrie 2014 - 09:52, said:


Bulgaria e o tara aparte in ceea ce priveste limitarile de viteza. Si e asa din 2001, cand am fost prima oara acolo conducand (am fost si inainte, dar cu autocarul). In cel putin 50% din cazuri, limitarile n-au nicio legatura cu realitatea.
De acord, cu tine. A ajunge repede la destinatie nu te face un sofer mai bun. Pe de alta parte, fie ca esti bun sau prost ca sofer, norocul/soarta/destinul pot interveni in ambele situatii.
Chestia cu mersul rapid cand toti merg rapid trebuie luata altfel. Daca ai norocul sa te intalnesti cu unul, unii care merg ceva mai repede ca tine si constant prin Bulgaria, ideal e sa te tii dupa ei. Si nu are rost sa spun si de ce.

Evident poti merge pe strada si sa cada bolovanul pe tine. dar norocul ti-l faci si cu mana ta. Cum am zis si eu am intalnit unii care mergeau mai repede si m-am tinut dupa ei, stiu ce vrei sa zici, Dar cand au mers cu 130 KM unde era 90 Km nu m-am mai tinut

#13028
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 02.03.2008
La fel ca si ceilalti ma bag ca musca.
A  merge cu viteza nu te face un sofer bun sau prost.
Poti fi un sofer excelent mergand oricum doar sa fii prudent.
Poti merge cu 200km/h cand este libera strada si iti permite.
Iti pui viata ta in pericol dar cand este aglomerat si coloana ii pui si pe ceilalti in pericol. Si aici nu mai mentionez copii din masina si soacra legata pe capota.
Si alti or sa spuna cum sa fii prudent?
Sa va povestesc o patanie.
Acum cateva zile veneam de la Alexandria.
In fata mea intro panta un matiz fara sa dea semnal face stanga chiar daca nu avea voie. Este linie continua.
Eu fiind "prudent" incetinesc inaite de ai afla intentia.
Vine "melteanu" din spatele meu cu viteza si ma depaseste.
Io trage matizului. Zboara prin boscheti.
Coboara din masina isi culege copilu de sub scaune si incepe si urla ca dece mam oprit.
Eu ii raspund ca facea ala stanga.
El spune ca dece ca nu avea voie.
La care eu raspund : Da ce tu aveai voie sa depasesti.
Moment in care a amutit.
Cam asta inseamna sa fii prudent. Te opresti sa vezi ce face "Gheorghe" si apoi dai 200 la ora.
La faza omului cu tiru eu as fi mers la politie. Poate asa se linistea si gandea inainte sa te preseze. Sigur bulgaru il lasa fara permis. Si nu spun asta pentru ca era cu tiru putea sa fie si cu una mica eu tot mas fi dus la politie.
Parerea mea si atat.
In rest drumuri frumoase. Si celor de la plaja sa va prajiti incet si bine. :P

Edited by st3fan19, 10 September 2014 - 14:45.


#13029
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Haideti, reveniti la subiect, a deviat un pic cam mult.

Nu te duci la politie in alta tara decat daca chiar ai o problema, crede-ma! Nu mai spun de BG!

La faza cu TIR-ul: cea mai buna alegere este ori sa-l lasi in spate - nu ar trebui sa fie foarte greu cand esti cu turismul, ori tragi dreapta 10 minute, si il lasi sa se duca. Am aplicat cu succes regula, mai ales pe BG, unde TIR-istii turci merg ca la ei acasa. :peacefingers:

Spunea cineva mai sus de traficul din Bucuresti. Da, se lasa la semnalizare, se lasa la mers pe langa coloana, in situatiile clasice de trafic. NU la nesimtire, insa sunt cateva locuri in Bucuresti (Razoare / Panduri este primul care imi vine in minte) unde, cand e aglomerat, pur si simplu nu poti sa intri in coada, nu poti sa astepti in banda din care intri, ca tii alti 100 in spate etc. Si sunt unii care se incranceneaza pana in panzele albe sa-ti blocheze la milimetru intrarea, chiar daca ei nu au unde se duce. In schimb, ulterior, cand au ei nevoie sa intre / iasa / schimbe directia, fac ca toate lighioanele daca cumva ai nesimtirea sa nu-i lasi.

Incercati sa fiti mai putini justitiari in trafic, va tine tensiunea jos si numarul de neuroni crescut. Nu-mi iese nici mie tot timpul, insa ma educ :peacefingers:

PS: in afara de cazurile extreme, cand ma incomodeaza grav, fac tot posibilul sa-i las pe cei care semnalizeaza. Sunt asa de multi ceilalti, care nu o fac, incat astia chiar devin o raritate.

#13030
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
daca pleaca cineva zilele astea si vrea o vigneta bulgareasca valabila saptamana asta, trimteti mesaj. Am cumparat pe 29 aug pt 2 saptamani, aseara am ajuns in tara, deci mai e valabila.

#13031
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Iti trebuie multi ani de experienta si multi km ca sa inveti cum sa circuli in conditii de siguranta in orice situatie.
Eu niciodata nu stau cu cineva in fundul meu; am gasit multi care vazand ca am antena incercau sa se tina de mine si am ales ori sa o calc mai tare ori sa fac o pauza. Incerc de asemenea pe cat posibil sa nu stau in fundul nimanui.
O alta regula; E bine daca mergi in coloana, sa ai aceiasi viteza cu coloana si nu sa faci nota discordanta cu ea, cu viteze legale si alte porcarii; orice depasire are un grad de risc mai mic sau mai mare; deci evitati sa fiti depasiti sau sa depasiti in coloana (dobitoci oricum se gasesc).
Incercati sa anticipati cat mai mult din ce fac alti participanti la trafic; ganditi 2-3 manevre inainte pe care le poate face autovehicolul din fata ta, pe care vrei sa-l depasesti; poate frana, poate face stanga (atentie daca exista drum la stanga) , sau dreapta. Nu trebuie sa te increzi in semnalizarile celorlalti; poti avea surprize. Nu depasiti niciodata pe linie continua sau in orb; o singura greseala e de ajuns.
Probabil vor fi destui soferi care vor spune ca cele ce am scris sunt banalitat,i dar pe mine aceste reguli simple m-au pazit de accident timp de 29 de ani si multe mii de km cam prin toata Europa.
Revenind on topic, in BG se circula destul de OK, dar am vazut destui berbeci si romani si bulgari depasind aiurea. Am ajuns sa-mi dau seama destul de repede cam ce hram poarta soferul din fata mea si sa ma pazesc cat pot de bine de prostiile lui.

#13032
agyx

agyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.10.2006
Bravos mosule, sunt in asentimentul tau, eu in schimb am abecedar din '94 (adica de 20 de ani) In ' 94 rupeam un Wartburg in doua , nu ma depasea nimeni pana la Neptun, in schimb, acum ma gandesc mult la consecinte. Am vazut si intalnit situatii destule si in RO si in afara, asa ca ... Dumnezeu sa fie cu noi !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate