Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#12997
cmdaniela2005

cmdaniela2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.08.2011

View Posthorhe_gxg, on 07 septembrie 2014 - 19:39, said:

Azi, 07.09.2014, portiunea de drum Dimitrovgrad - Stara Zagora a fost deschisa.
Si se circula bine, din ce am vazut, portiunea respectiva a fost inchisa pentru ca in "vai" a fost foarte multa apa, la un moment dat am vazut resturi lasate de aluvini chiar si pe o inaltime de 1 metru (ramasesera prinse de trunchiurile copacilor).

Dimineata am plecat din Thassos cu inima stransa gandindu-ne ca vom fi nevoiti sa ocolim pe varianta Dimitrovgrad - Chirpan - Stara Zagora, dar la fatza locului am constatat ca putem circula fara probleme pe Dimitrovgrad - Stara Zagora

#12998
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Am gasit ceva mai in urma Informatia asta:
”GPL in Kardzali este la Shell, OMV si la Lukoil, in toate benzinariile enumerate se poate plati cu cardul.”
Intrebarea mea este: A incercat cineva sa plateasca cu euro? Accepta respectivele benzinarii plata in euro cum se intampla la cele din apropiere de Kulata? Multumesc!

#12999
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Am platit cu euro la benzinariile din Bg. pe ruta Sofia. Nu am fost refuzat niciodata, asa ca nu vad de ce in Kardzali ai putea fi refuzat!

#13000
adipo

adipo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.01.2007
Cel puțin in Shell la Kardzali au refuzat plata in EUR. Leva sau card doar. La OMV era o coada acum un weekend de nu aveai chef nici sa intrebi... Shel e imediat după OMV, pe dreapta, mergând spre Makaza/Nimfea.

#13001
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
PS: in Kulata am luat vinieta de la singura benzinărie de acolo si am plătit 10bgn cu cardul
La Ruse nu aveau vinieta decat pe 1 luna la Shell si Lukoil si am luat de la sensul giratoriu de la baieti

Edited by katanel, 08 September 2014 - 08:13.


#13002
adipo

adipo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.01.2007
In alta ordine de idei. Ma bucur ca a fost ieri ok pe Dimitrovgrad Stara Zagora. Info le aveam la prima mana de la cei care au venit sâmbătă dinspre BG spre GR. Eu m-am întors ieri pe Sofia. S-a mers destul de întins si am făcut fix 6 ore traversarea BG. Destule radare cu clienți RO am găsit. Sunt in general pe urcări cu restrictie, după curba si mai multi după Sofia spre Ruse. Intre Kulata si Sofia stau mai mult pe sensul de mers spre GR.

Ref la BG vigneta: la sens poți face schimbul corect RON/EUR/BGN si le dai fix 10 leva. Altfel 6 euro sau 30 lei pe 7 zile. In Kulata imediat după pista de vama pe stânga e un ghișeu cam in mijlocul drumului cu vigneta la oficial 10 leva sau 5 euro. M-am mirat ca cei de la ghișeu aveau tricouri de vama. Cândva si la Ruse găseai in clădirea vămii vignetă la oficial dar doar ziua.

#13003
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Recomand inca o data sa va cumparati vigneta bg din vama Ruse, de la stat, cash in euro numai 5 euro. (pretul oficial pt 7 zile)
Din rondul de dupa vama, aceeasi vigneta costa cam cu 20% mai mult, adica 6 euro, dar la niste srl-uri

#13004
agyx

agyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.10.2006
Am ajuns aseara din Thassos pe traseul Makaza - Haskovo - Stara Zagora - Gurkovo - Veliko Tarnnovo - Ruse - Bucuresti. In vama la ora 15.00 era coada de 1-2 km = 30 min.
In Thassos au fost probleme serioase in urma furtunii mai ales in sudul insulei, unde drumurile au fost pline de aluviuni de pe versanti, dar problema s-a remediat rapid.
La bulgari inundatii la greu, pe campuri s-au format adevarate lacuri.
Am intalnit 6 echipaje de politie de la Makaza pana la Ruse.
Cei care vor sa mearga in Thassos nu trebuie sa-si mai faca griji, vremea s-a imbunatatit radical, iar starea drumurilor este buna.
La iesirea din Dimitrovgrad spre Haskovo sunr lucrari pe distanta de 1-2 km.
La iesire de pe Egnatia Odos pe E 02 spre Keramoti este o benzinarie AVIN, pret motorina = 1.325 E, benzina = 1.659 E.

Toate cele bune si vacante placute !

Edited by agyx, 08 September 2014 - 12:50.


#13005
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View Postadipo, on 08 septembrie 2014 - 08:02, said:

Cel puțin in Shell la Kardzali au refuzat plata in EUR. Leva sau card doar. La OMV era o coada acum un weekend de nu aveai chef nici sa intrebi... Shel e imediat după OMV, pe dreapta, mergând spre Makaza/Nimfea.
Multumesc pentru informatie. Am cumparat leva pentru alimentare.

#13006
florrinel

florrinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.02.2006
Sa va povestesc patania mea de aseara la intoarcerea din Thassos.
La ora 14.00 am plecat din Keramoti, am asteptat in Makaza 20 minute, (pe sens invers spre Grecia era gol la ora 15.00),
mi-am continuat drumul catre Ruse fara probleme, traseu liber, prin Stara Zagora-Tulovo-Gurkovo-Veliko Tarnovo, am ajuns la Bucuresti (zona nord) la 23.00.
Cu 20 km inainte de Byala se facuse intuneric era imediat dupa ora 20.00 cand banuiesc ca incep sa circule tirurile duminica.
In tot acest timp un TIR bulgaresc statea foarte aproape de mine fortandu-ma din spate. La un moment dat am incercat sa-i fac loc sa depaseasca
dar nu a dorit sa ma depaseasca sau nu prea s-a riscat. Nici mai tarziu nu a dat semnale ca are aceasta intentie, l-as fi lasat fiindca tinea foarte apoape de mine cca.3-4 metri.
La un moment dat pe o portiune dreapta, cand aveam 85-90km/h, un caine negru (abia l-am distins in bezna) a tasnit in fata. A franat brusc si am reusit sa-l evit fara sa trag de volan.
In clipele urmatoare am auzit un scrasnet de frane in spate si imediat am fost izbiti si aruncati inainte. Am tras pe dreapta, tirul a tras si el in spatele nostru.
Aveam toti centua inclusiv copilul de 5 ani. N-am patit nici o vatamare dar crezut ca avem portbagajul facut praf. Cand ne-am dat jos din masina si ne-am dus in spate
am ramas uluiti de cat noroc am avut. TIR-ul ne-a izbit cu bara din fata exact in bara noastra de "plastic" din spate. (Ford focus 2007). Ne-am ales cu foarte mici zgarieturi.
Cred ca datorita barelelor foarte elastice ale ambelor masini, dar si faptul ca am eliberat frana imediat ce cainele fusese evitat, ne-au scapat de avarii serioase.
Daca as fii vazut cainele 1 secunda mai tarziu cred ca era mai rau.

Am tipat la bulgar reprosandu-i ca nu pastreaza distanta. El nu pricepea de ce am franat atat de brusc. Cand a vazut copilul coborand din masina, a realizat ce putea sa se intample.
S-a facut mielusel si a zis ca daca vrem la politie, "no problem". Noi ne-am calmat rapid si bucurosi ca n-am patit nimic si am renuntat la politie.

Concluzii:
Imi reprosez ca nu am mers cu viteza ceva mai mica adica 70-80km/h. Cei 10-20km in plus uneori pot strica vacante, sau narui destine, vieti etc.
Noaptea cand vizibilitatea este redusa, pe drumurile nemarcate este foarte periculos. Asta stie toata lumea dar nu constientiaza pe deplin.

Eu de fel conduc prudent si tot mi-am furat-o. De obicei ii las pe disperati sa ma depaseasca. Am vazut cete de romani depasind in noapte pe drumul uneori sinuos,
prost marcat, flancat de vegetatie, dintre Byala si Ruse. Chiar si atunci cand vin tiruri cu faruri care orbesc si nu se mai distinge marginea drumului, ei nu tin cont, tot depasesc.

Poate ce am postat mai sus invita la mai multa prudenta. Sa aveti drumuri bune!

#13007
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 17.05.2004

View Postkatanel, on 07 septembrie 2014 - 20:13, said:

Salutare,

Tocmai ce m-am intors pe Sofia Kulata de la Methoni (langa Salonic).

Dupa 2 saptamani de Grecia (Salonic Atena Zakynthos Metoni) si cam 3000km iata cateva impresii:

1. Giurgiu Ruse V. Tarnovo Makaza Kavala Salonic - am facut 10 ore cu plecat la 4.00 din Bucuresti si ajuns la 14.00 la Salonic - m-am incurcat de 2 ori pe GPS si am ajuns si pe piatra cubica
Concluzii: prost semnalizat, posibilitate de a prinde coada la intoarcere la granita si taxe pe autostrada - preferabil pentru cei care circula noaptea si daca mergeti in Thassos

2. Giurgiu Ruse Sofia Kulata Salonic - am venit acum pe el dupa ce l-am folosit anul trecut pentru Lefkada - facut 9h30 azi
Concluzii:
- centura Sofia Sud - se merge brici pe 3 benzi cam 20km dupa care este valurit si mergi cu 60kmh
- devierea de la Petrich sau cum ii zice - la al doilea stop unde faci dreapta pe 108 era sa rup masina in doua gropi mari - altfel valurit dar se merge cu 50-60kmh
- autostrada pana la Sofia - okey
- autostrada dupa Sofia - intr-adevar la viaducte si nu numai are niste pragrui/valuri in asfalt - se merge cu 100kmh - pacat ca nu poti atinge 130kmh
- cele 2 drumuri europene de la Sofia pana la Ruse - se merge parfum acolo - eu am bagat si 130km/h
- radare: 0 la greci, 5-6 la bulgari
- aglomerat pana la Sofia (destul de...) mai liber dupa
Pentru partea de Vest a Greciei il recomand fiind si mai bine semnalizat - nu ai cum sa ratezi Sofia si Serres/Kulata la dus si Sofia respectiv Ruse la intors

3. Salonic - Lefkada - drum fain - facut anul trecut

4. Zakynthos - Salonic - okey, recomand si eu versiunea pe Ioanina - comun o buna parte cu cel de la pctul 3

5. Salonic - Atena - super faina autostrada dar cu ceva lucrari si scumpa! 30euro pentru 500km.

6. Atena - Zakynthos (Killini) - lucrari la greu pe multe portiuni - cam 4 ore parca si taxe cam 10-15euro

7. Zakynthos  - Lefkada = 0 - 1 (adica in afara de Navagio si plaja Dafni nu m-a dat nimic pe spate in Zakynthos)

Cam atat...concediu fain celor care mai pleaca inca si spor si chef de munca celor care care incep maine Posted Image

Multumesc celor de aici pentru indrumari!
Am fost de doua ori in lefkada dar anul acesta am zis sa schimb peisajul si sunt in Zakynthos(14 zile) nu am vazut plaja Dafni iar Navagio doar de sus dar absolul nimic nu intrece Lefkada
Aici majoritatea plajelor sunt inguste in afara de vreo 2-3 si acestea sunt foarte monotone cu intrari line si nisip fin care la o mare mai agitata apa devine tulbure la mal, nici o plaja din  zakynthos nu o egaleaza la katisma sau pe egremi, sau amoussa ce mai preferata a mea(pt liniste si ape calme)
deci tot 1-0 pt lefkada
probabil o sa incerc corfu la anul

Edited by dannek, 08 September 2014 - 21:26.


#13008
agyx

agyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.10.2006
Subscriu la cele spuse de florrinel. Am vazut multe depasiri inutile pe dubla banda continua, in curbe fara vizibilitate, etc. Toate realizate de soferii din ro.
Am avut niste amici care au vrut sa epateze, ne-au depasit au forjat masina, si au pierdut drumul pierzand timp prin bg si gr.
Nu pot intelege prostia dusa la extrem... nici la 20 de ani nu faceam astfel de scheme !
Prefer sa pierd 30 min -1 ora si sa ajung in safe decat sa imi risc viata , doar nu suntem la maraton
Scuze de offtopic

#13009
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,900
  • Înscris: 22.12.2005

View Postflorrinel, on 08 septembrie 2014 - 16:00, said:

Sa va povestesc patania mea de aseara la intoarcerea din Thassos.
La ora 14.00 am plecat din Keramoti, am asteptat in Makaza 20 minute, (pe sens invers spre Grecia era gol la ora 15.00),
mi-am continuat drumul catre Ruse fara probleme, traseu liber, prin Stara Zagora-Tulovo-Gurkovo-Veliko Tarnovo, am ajuns la Bucuresti (zona nord) la 23.00.
Cu 20 km inainte de Byala se facuse intuneric era imediat dupa ora 20.00 cand banuiesc ca incep sa circule tirurile duminica.
In tot acest timp un TIR bulgaresc statea foarte aproape de mine fortandu-ma din spate. La un moment dat am incercat sa-i fac loc sa depaseasca
dar nu a dorit sa ma depaseasca sau nu prea s-a riscat. Nici mai tarziu nu a dat semnale ca are aceasta intentie, l-as fi lasat fiindca tinea foarte apoape de mine cca.3-4 metri.
La un moment dat pe o portiune dreapta, cand aveam 85-90km/h, un caine negru (abia l-am distins in bezna) a tasnit in fata. A franat brusc si am reusit sa-l evit fara sa trag de volan.
In clipele urmatoare am auzit un scrasnet de frane in spate si imediat am fost izbiti si aruncati inainte. Am tras pe dreapta, tirul a tras si el in spatele nostru.
Aveam toti centua inclusiv copilul de 5 ani. N-am patit nici o vatamare dar crezut ca avem portbagajul facut praf. Cand ne-am dat jos din masina si ne-am dus in spate
am ramas uluiti de cat noroc am avut. TIR-ul ne-a izbit cu bara din fata exact in bara noastra de "plastic" din spate. (Ford focus 2007). Ne-am ales cu foarte mici zgarieturi.
Cred ca datorita barelelor foarte elastice ale ambelor masini, dar si faptul ca am eliberat frana imediat ce cainele fusese evitat, ne-au scapat de avarii serioase.
Daca as fii vazut cainele 1 secunda mai tarziu cred ca era mai rau.

Am tipat la bulgar reprosandu-i ca nu pastreaza distanta. El nu pricepea de ce am franat atat de brusc. Cand a vazut copilul coborand din masina, a realizat ce putea sa se intample.
S-a facut mielusel si a zis ca daca vrem la politie, "no problem". Noi ne-am calmat rapid si bucurosi ca n-am patit nimic si am renuntat la politie.

Concluzii:
Imi reprosez ca nu am mers cu viteza ceva mai mica adica 70-80km/h. Cei 10-20km in plus uneori pot strica vacante, sau narui destine, vieti etc.
Noaptea cand vizibilitatea este redusa, pe drumurile nemarcate este foarte periculos. Asta stie toata lumea dar nu constientiaza pe deplin.

Eu de fel conduc prudent si tot mi-am furat-o. De obicei ii las pe disperati sa ma depaseasca. Am vazut cete de romani depasind in noapte pe drumul uneori sinuos,
prost marcat, flancat de vegetatie, dintre Byala si Ruse. Chiar si atunci cand vin tiruri cu faruri care orbesc si nu se mai distinge marginea drumului, ei nu tin cont, tot depasesc.

Poate ce am postat mai sus invita la mai multa prudenta. Sa aveti drumuri bune!

fara suparare...te presau tirurile din spate .. tu cu autoturism el cu 20 de tone. si cand spun ca soferia nu e pentru toti nu ma aude nimeni
bine ca v-a avut Dumnezeu in paza..

View Postkatanel, on 07 septembrie 2014 - 20:13, said:

Salutare,

Tocmai ce m-am intors pe Sofia Kulata de la Methoni (langa Salonic).

Dupa 2 saptamani de Grecia (Salonic Atena Zakynthos Metoni) si cam 3000km iata cateva impresii:

1. Giurgiu Ruse V. Tarnovo Makaza Kavala Salonic - am facut 10 ore cu plecat la 4.00 din Bucuresti si ajuns la 14.00 la Salonic - m-am incurcat de 2 ori pe GPS si am ajuns si pe piatra cubica
Concluzii: prost semnalizat, posibilitate de a prinde coada la intoarcere la granita si taxe pe autostrada - preferabil pentru cei care circula noaptea si daca mergeti in Thassos

2. Giurgiu Ruse Sofia Kulata Salonic - am venit acum pe el dupa ce l-am folosit anul trecut pentru Lefkada - facut 9h30 azi
Concluzii:
- centura Sofia Sud - se merge brici pe 3 benzi cam 20km dupa care este valurit si mergi cu 60kmh
- devierea de la Petrich sau cum ii zice - la al doilea stop unde faci dreapta pe 108 era sa rup masina in doua gropi mari - altfel valurit dar se merge cu 50-60kmh
- autostrada pana la Sofia - okey
- autostrada dupa Sofia - intr-adevar la viaducte si nu numai are niste pragrui/valuri in asfalt - se merge cu 100kmh - pacat ca nu poti atinge 130kmh
- cele 2 drumuri europene de la Sofia pana la Ruse - se merge parfum acolo - eu am bagat si 130km/h
- radare: 0 la greci, 5-6 la bulgari
- aglomerat pana la Sofia (destul de...) mai liber dupa
Pentru partea de Vest a Greciei il recomand fiind si mai bine semnalizat - nu ai cum sa ratezi Sofia si Serres/Kulata la dus si Sofia respectiv Ruse la intors

3. Salonic - Lefkada - drum fain - facut anul trecut

4. Zakynthos - Salonic - okey, recomand si eu versiunea pe Ioanina - comun o buna parte cu cel de la pctul 3

5. Salonic - Atena - super faina autostrada dar cu ceva lucrari si scumpa! 30euro pentru 500km.

6. Atena - Zakynthos (Killini) - lucrari la greu pe multe portiuni - cam 4 ore parca si taxe cam 10-15euro

7. Zakynthos  - Lefkada = 0 - 1 (adica in afara de Navagio si plaja Dafni nu m-a dat nimic pe spate in Zakynthos)

Cam atat...concediu fain celor care mai pleaca inca si spor si chef de munca celor care care incep maine Posted Image

Multumesc celor de aici pentru indrumari!

poti sa detaliezi asta cu gpsul ? ce anume ai gresit ?

apropo de drumuri- unde nu ai gasit marcaje ? eu am avut impresia ca e plin de indicatoare.

mai sun ai trackul meu , veliko makaza. fara sa fiu malitios, unde ai ratat drumul ala super simplu si drept ?  ( am postat trackul pe care daca l il urmareste cineva ajunge acolo cu precizie de cm..)

poate ca invatam din erorile facute , multumesc anticipat de info

#13010
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View Postflorrinel, on 08 septembrie 2014 - 16:00, said:

Sa va povestesc patania mea de aseara la intoarcerea din Thassos.
La ora 14.00 am plecat din Keramoti, am asteptat in Makaza 20 minute, (pe sens invers spre Grecia era gol la ora 15.00),
mi-am continuat drumul catre Ruse fara probleme, traseu liber, prin Stara Zagora-Tulovo-Gurkovo-Veliko Tarnovo, am ajuns la Bucuresti (zona nord) la 23.00.
Cu 20 km inainte de Byala se facuse intuneric era imediat dupa ora 20.00 cand banuiesc ca incep sa circule tirurile duminica.
In tot acest timp un TIR bulgaresc statea foarte aproape de mine fortandu-ma din spate. La un moment dat am incercat sa-i fac loc sa depaseasca
dar nu a dorit sa ma depaseasca sau nu prea s-a riscat. Nici mai tarziu nu a dat semnale ca are aceasta intentie, l-as fi lasat fiindca tinea foarte apoape de mine cca.3-4 metri.
La un moment dat pe o portiune dreapta, cand aveam 85-90km/h, un caine negru (abia l-am distins in bezna) a tasnit in fata. A franat brusc si am reusit sa-l evit fara sa trag de volan.
In clipele urmatoare am auzit un scrasnet de frane in spate si imediat am fost izbiti si aruncati inainte. Am tras pe dreapta, tirul a tras si el in spatele nostru.
Aveam toti centua inclusiv copilul de 5 ani. N-am patit nici o vatamare dar crezut ca avem portbagajul facut praf. Cand ne-am dat jos din masina si ne-am dus in spate
am ramas uluiti de cat noroc am avut. TIR-ul ne-a izbit cu bara din fata exact in bara noastra de "plastic" din spate. (Ford focus 2007). Ne-am ales cu foarte mici zgarieturi.
Cred ca datorita barelelor foarte elastice ale ambelor masini, dar si faptul ca am eliberat frana imediat ce cainele fusese evitat, ne-au scapat de avarii serioase.
Daca as fii vazut cainele 1 secunda mai tarziu cred ca era mai rau.

Am tipat la bulgar reprosandu-i ca nu pastreaza distanta. El nu pricepea de ce am franat atat de brusc. Cand a vazut copilul coborand din masina, a realizat ce putea sa se intample.
S-a facut mielusel si a zis ca daca vrem la politie, "no problem". Noi ne-am calmat rapid si bucurosi ca n-am patit nimic si am renuntat la politie.

Concluzii:
Imi reprosez ca nu am mers cu viteza ceva mai mica adica 70-80km/h. Cei 10-20km in plus uneori pot strica vacante, sau narui destine, vieti etc.
Noaptea cand vizibilitatea este redusa, pe drumurile nemarcate este foarte periculos. Asta stie toata lumea dar nu constientiaza pe deplin.

Eu de fel conduc prudent si tot mi-am furat-o. De obicei ii las pe disperati sa ma depaseasca. Am vazut cete de romani depasind in noapte pe drumul uneori sinuos,
prost marcat, flancat de vegetatie, dintre Byala si Ruse. Chiar si atunci cand vin tiruri cu faruri care orbesc si nu se mai distinge marginea drumului, ei nu tin cont, tot depasesc.

Poate ce am postat mai sus invita la mai multa prudenta. Sa aveti drumuri bune!
Un comentariu. Daca te "presa" tirul, aveai doua optiuni simple. Se cheama ca eviti potentiale probleme.
1. Trageai pe dreapta si il lasai sa treaca.
2. Bagai piciorul in acceleratie si il lasai in spate. MErgeai cativa kilometrii cu 100km/h si scapai de orice.

Ceea ce ati patit nu se cheama izbitura. Daca te izbea ad-literam un tir, erati armonica.

#13011
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
@foxbat

Am folosit GPSul mașinii bazat pe tomtom si am pus kardjali ca destinație finala ca nu stia de makaza.

Am făcut greșeală de a merge înainte spre Nova Zagora in loc de dreapta spre Stara Zagora. Nu am văzut insa un indicator potrivit in acel loc.

#13012
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,900
  • Înscris: 22.12.2005

View Postkatanel, on 09 septembrie 2014 - 08:56, said:

@foxbat

Am folosit GPSul mașinii bazat pe tomtom si am pus kardjali ca destinație finala ca nu stia de makaza.

Am făcut greșeală de a merge înainte spre Nova Zagora in loc de dreapta spre Stara Zagora. Nu am văzut insa un indicator potrivit in acel loc.

mda, tomtom ul nu prea e de' folosit " prin Bg. e bun in vest.

drumul spre nova e corect si asa cum vezi pe aici , da in autostrada ( am postat eu trackul )

#13013
florrinel

florrinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.02.2006
Pentru foxbat si RoVal1972.

Impartasesc opiniile voastre partial.

Am postat mai sus pentru ca altii sa poata invata din greseli, intamplari.

Solutia cu 100 km/h nu este intodeauna viabila, la viteaza aia nu ratam cainele. N-am zis ca toata Bulgaria m-au urmarit TIR-urile, a fost doar unul mai indraznet. Am si zis mai sus ca de obicei fac loc, dar probabil nu ati citit cu atentie. Am zis ca mergeam cu 85-90 nu cu 60 ca sa incurc traficul.

Interesanta remarca cu cine "are voie" sa fie sofer. Probabil numai cei cu peste 100km/h si tirurile au voie sa circule. Alergati oameni buni, pedala la fund.


p.s. In vara asta am facut peste 4000 km in Ungaria, Austria, Germania si acolo "au voie" si cei care nu zboara pe sosele, iar din spate nu te fugaresc disperatii. In romanistan insa avem alte notiuni de circulatie.

Edited by florrinel, 09 September 2014 - 12:15.


#13014
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 03.01.2013
Sambata, 06.09.2014, ne-am intors de la Sivota (langa Parga). Am plecat la 09:05 de unde am fost cazati. Pe la 09:45 am intrat pe autostrada. Am luat-o de la inceput pana la Salonic. Au fost 3 toll-uri de 2,4 euro si unul de 1,2. Am platit cash. Am oprit la Olimpus Plaza pentru o pauza de mancare si ca sa alimentam la Avin-ul de acolo. Pe la 12:15 am trecut de Salonic si la 13:54 eram in vama la Kulata. Era o coada de 1,5 km-25 de minute. In Bulgaria am intalnit 4 echipaje de politie. Unul oprise un roman care ne-a depasit pe defileu. Nu statea deloc pe loc si depasea la greu pe linie continua. Oricum ne-a prins din urma pe autostrada. Am luat-o pe Vratsa deoarece am vrut sa evitam serpentinele de pe drumul mai scurt si a fost mai ok. Pe o portiune de pe autostrada era o ceata foarte densa, bine ca n-a durat mult. Dupa am luat-o pe drumul european si la 20:40 eram in vama la Calafat. Am nimerit foarte prost deoarece chiar atunci se facea schimbul de tura si am stat 40 de minute in vama, primele 20 nu s-a miscat nimic pe sensul de masini, am avut noroc ca nimerisem la inceputul cozii. La 22:40 am ajuns in fata casei.
Drumul in Grecia a fost super ok, si in Bulgaria dupa ce am trecut de Sofia a fost bun, n-am intalnit niciun radar pe acea portiune.
Drumuri bune si concediu placut celor care vor mai pleca! :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate