Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...
 Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...
 Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#13051
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 17.05.2004
Cum am spus si eu mai sus Navigon este un Garmin Brand deci pina acum the best(pt mine)
Ai avut copilot de nadejdePosted Image , dar cind nu ai nici o baza in copilot ce te faci Posted Image

Edited by dannek, 11 September 2014 - 20:57.


#13052
viomobil

viomobil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 09.10.2007
Ok, am plecat si eu spre Lefkada marti dimineata (7:30) din Tunari si am ajuns la 20:30, pe ruta noua, Veliko - Makaza - Salonic - Ioanina - Preveza. Dupa 5 ani de Kulata pot spune ca mi-a ajuns, prea mult stres si prea multe tufisuri de urmarit, cei 375 de km (conform goagal) de Bulgaria de acum mi s' au parut parfum...de trandafiri.
Pe scurt despre drum, daca pana la Veliko stiam drumul la nivel de gropita, locuri de radar etc, dupa aceea, pana la Salonic, nu stiam absolut nimic.
Drumul se poate face lejer fara GPS (am avut si eu destule experiente neplacute sau chiar super amuzante legate de asftel de device-uri), in schimb batrana harta ramane sfanta atunci cand te ratacesti. Ceea ce am si patit de vreo cateva ori cand am binevoit sa urmez primele indicatoare intalnite si nu sa astept localitatea in care ar fi trebuit sa schimb directia etc. La fel, mare atentie la indicatoare caci uneori sunt foarte din scurt, de asemenea incercati sa va faceti o idee despre directia in care trebuie sa va indreptati, asta ajuta mereu cand va rataciti.
Stara Zagora si Hashkovo se ocolesc foarte simplu pe centura, dupa Kardzali (sau cum ii zice) am avut impresia ca sunt pe DN1, 90% din masini erau de RO (pe sensul celalalt), la Makaza nu era aproape nimeni pe ambele sensuri (parca era in jur de ora 14), daca nu as fi avut masina in fata riscam sa trec in GR cu pedala la fund.
In Grecia drumul este super OK, cu exceptia unei mici incurcaturi la intrarea pe Egnatia Odos unde fie am citit gresit un indicator fie nu l'am vazut, caci mergeam spre est...dar am corectat repede.
Per total, varianta cu Makaza, chiar si pt Grecia de Vest, m8 se pare cea mai buna varianta, dar mai scumpa:cu vreo 50 de km mai mult (parca) si mai multe taxe de autostrada la greci...si consumul mai mare si dat fiind ca e vorba de autostrada. Iar benzina este de'a dreptul prohibitiva in Grecia, la 7.5 lei/litru.
La intoarcere ma mai gandesc pe unde vin, dat fiind ca mai raman cateva zile fie la Meteora, fie prin Salonic, dar probabil incerc tot Makaza, daca nu sunt ploi prin BG sau nu este weekend. Desi ploaia nu ma mai sperie dupa furtuna (furtunile chiar) pe care le'am prins azi pe atv prin Lefkada.
Vacante frumoase tuturor!

#13053
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,414
  • Înscris: 23.04.2007
Am ajuns si eu de 5 ore acasa dupa un concediu scurt in Thassos.Pana imi adun ideile in cap,doar am de precizat mai ales pt cei care inca nu au plecat,mare atentie in Dimitrovgrad,se lucreaza din greu prin oras si pe langa(daca nu ma lasa memoria la ora asta,pe acolo o sa treaca autostrada A4),la iesire in directia Makaza sunt niste scurte devieri,am luat la 50km/h o groapa(de fapt un sant foarte taios) semnalizat aiurea(balizele de ocolire erau dupa sant,nu inainte!) si am strambat zdravan o janta de aliaj.Am reusit sa ma "tarasc"(facea ca naiba volanul de la 80km/h in sus) pana in Thassos unde am pus roata pe spate(nu pierdea aer din fericire,dar cauciucul posibil sa fie compromis).
Revin cu impresii.

#13054
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,414
  • Înscris: 23.04.2007
Ceva info despre drum:
Dus:
https://maps.google....9&via=1&t=m&z=9
Sofat efectiv 8h09min,(+alte pauze pt bebe Posted Image ).
Cum am mers pe Kulata,Zlatograd si partial Ormenio pana acum,traseul asta ma interesa mai mult pt a merge pe Lefkada.Mi-am facut niste notite pe drum.
Plecare ora 21.10 Armeneasca/Bucuresti/duminica seara.
Alimentat +vinieta in OMV Hristo Botev Ruse.Pret Co95=2.53Leva.Plata cu,card.
Armeneasca(Bucuresti)-trecut vama Ruse 1h10min.
OMV Hristo Botev-Intrare V.Tarnovo 1h33min.
Intrare V. Tarnovo-iesire Gurkovo 54 min
Iesire Gurkovo-iesire Nova Zagora 32 min
Iesire NZ-Intrare A1 6 min.
A1 pana la iesire dupa SZ 14 min
Iesire A1-Dimitrovgrad 29 min.
Dimitrovgrad-Haskovo(intrare pe centura) 26 min
Haskovo-Omv Kardzhali 37 min
Omv Kardzhali-vama Makaza 40 min.
Vama Makaza-Keramoti ferry 1h28 min.
La Makaza eram singurul pe ambele sensuri(banuiam eu ca le dau trezirea Posted Image ).
Consum 7.2 %(ca o idee pe Zlatograd am avut 7.9 la dus si 7.5 la intors anul trecut).5 oameni/bagaje pana in gat Posted Image + o janta stramba de la Dimitrovgrad(o modalitate buna de a scade consumul,nu? (haz de necaz)).

La intors am de mentionat doar ca am folosit varianta centura Stara Zagora-Magliz-Gurkovo in detrimentul Nova Zagora -A1.
https://maps.google....&sz=14&t=m&z=10
Intersectia cu A1 @ ora 22.37
Intersectie cu drumul NZ-Gurkovo in dreptul Gurkovo@ ora 23.20.
Total timp=43 min varianta Magliz/ 52 min varianta Nova Zagora-A1
Pot recunoaste cu mana pe inima ca in ciuda faptului ca sunt un sustinator al variantei A1,am mers mult mult mai calm pe Gurkovo-NZ(asfalt peticit/valurit) datorita juniorului iar pe Tulovo-Gurkovo mi-a iesit medie 109km/h Posted Image.
Ce sa zic,o impresie la cald,de la A1/SZ pana la Kardshali traseul e destul de "urat" noaptea.
Dupa aia sa tot mergi Posted Image ,o adevarata placere noul drum pana in Egnatia si nu mai zic dupa.
La taxa de pe Egnatia am stat 30 secunde si la dus si la intors.
La Makaza la intors am avut 5 masini(ora 20.00 joi) in fata.Cam 3-4 min am stat la coada.
De "apreciat" un Ford Tourneo de BV care de la iesirea de pe A2 pana la Makaza a mers cu pedala la podea cred doar ca sa fie cu 2 masini mai in fata la vama Posted Image
La dus cat si la intors am zarit o masina de politie in BG din mers pe sens opus,fara a fi vreun filtru,etc.In rest,absolut nici un radar.Am asteptat tot drumul sa il vad pe Garceov si ...nimic Posted Image

Ca o concluzie,pt mine unul care urmaresc un traseul Lefkada/Nidri via Makaza cu plecare din Bucuresti/centru un timp de circa 13h-13h.30 este simtitor mai usor de facut decat via Kulata.

Edited by AdrianHH, 12 September 2014 - 16:44.


#13055
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 st3fan19, on 11 septembrie 2014 - 19:49, said:

Nu mai inteleg.
Eu am plecat luni pe makaza.
Si nu am avut probleme.
Mam uitat inainte ce orase sa urmaresc.
Si nu am avut probleme. Ce e drept si pe mine gps ma baga aiurea dar era vina mea lam setat pe scurt nu rapid. Si chiar asa a mers cam aiurea.
Dar inainte de fiecare oras mare sau intorsatura majora in traseu am orprit 1 minut am facut harta mica si mam orientat.
De ex. la stara zagora am luato pe centura si a fost mai rapid
La fel si la haskovo
Cand imi zicea faceti dreapta sau stanga verificam.
Nu am murit. Am pirdut vreo 10 - 15 minute din traseu uitanduma pe harta.
Nu va bazati numai pe gps.

pai era noapte....si la un moment dat imi arata sa fac stanga pe un drum....am si ratat drumul si am intrat pe contrasens nu cumva sa il ratez....era un drum judetean ...5005...si acum imi amintesc nr ca m-a bantuit....la un moment dat imi zicea sa fac stanga....pe harta era drum...dar in realitate era un maldar de pamant....si asa am petrecut 40 km de drumuri judetene cu un sat la 10 km....asfaltul era pur si simplu mancat de pa baza drumului...gropi....nici acum nu mi-am revenit din soc Posted Image

cum ziceam...anul trecut am folosit nokia maps....m-a dus brici, m-a pierdut doar aproape de keramoti....nu ma asteptam la asa ceva din parte google maps..

#13056
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
pacat cu janta aia....mai ales ca este si de aliaj.
Am revenit acum 2 zile, insa sincer nu am nimic deosebit sa spun despre drum. Ducerea a fost pe noapte asfel incat cred ca abea rasarea soarele la vama Makaza ..... un pic greu cu oboseala insa totul OK. Legat de echipaje de politie pot sa va spun ca doar unul am vazut si a fost filat din timp de un camionagiu. Iar la intoarcere, pur si simplu linie dreapta insa in cursul zilei de data asta, cu vreo 4 echipaje gasite prin boscheti insa si astea filate din timp.

Nici o duda pe drum, doar motanul mi-a fost agitat un pic insa s-a linistit mai apoi cand i-am luat view-ul Posted Image

Edited by Mihai_3, 12 September 2014 - 19:53.


#13057
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007

 AdrianHH, on 12 septembrie 2014 - 16:35, said:

Ceva info despre drum:
Dus:
https://maps.google....9&via=1&t=m&z=9
Sofat efectiv 8h09min,(+alte pauze pt bebe Posted Image ).
Cum am mers pe Kulata,Zlatograd si partial Ormenio pana acum,traseul asta ma interesa mai mult pt a merge pe Lefkada.Mi-am facut niste notite pe drum.
Plecare ora 21.10 Armeneasca/Bucuresti/duminica seara.
Alimentat +vinieta in OMV Hristo Botev Ruse.Pret Co95=2.53Leva.Plata cu,card.
Armeneasca(Bucuresti)-trecut vama Ruse 1h10min.
OMV Hristo Botev-Intrare V.Tarnovo 1h33min.
Intrare V. Tarnovo-iesire Gurkovo 54 min
Iesire Gurkovo-iesire Nova Zagora 32 min
Iesire NZ-Intrare A1 6 min.
A1 pana la iesire dupa SZ 14 min
Iesire A1-Dimitrovgrad 29 min.
Dimitrovgrad-Haskovo(intrare pe centura) 26 min
Haskovo-Omv Kardzhali 37 min
Omv Kardzhali-vama Makaza 40 min.
Vama Makaza-Keramoti ferry 1h28 min.
La Makaza eram singurul pe ambele sensuri(banuiam eu ca le dau trezirea Posted Image ).
Consum 7.2 %(ca o idee pe Zlatograd am avut 7.9 la dus si 7.5 la intors anul trecut).5 oameni/bagaje pana in gat Posted Image + o janta stramba de la Dimitrovgrad(o modalitate buna de a scade consumul,nu? (haz de necaz)).

La intors am de mentionat doar ca am folosit varianta centura Stara Zagora-Magliz-Gurkovo in detrimentul Nova Zagora -A1.
https://maps.google....&sz=14&t=m&z=10
Intersectia cu A1 @ ora 22.37
Intersectie cu drumul NZ-Gurkovo in dreptul Gurkovo@ ora 23.20.
Total timp=43 min varianta Magliz/ 52 min varianta Nova Zagora-A1
Pot recunoaste cu mana pe inima ca in ciuda faptului ca sunt un sustinator al variantei A1,am mers mult mult mai calm pe Gurkovo-NZ(asfalt peticit/valurit) datorita juniorului iar pe Tulovo-Gurkovo mi-a iesit medie 109km/h Posted Image.
Ce sa zic,o impresie la cald,de la A1/SZ pana la Kardshali traseul e destul de "urat" noaptea.
Dupa aia sa tot mergi Posted Image ,o adevarata placere noul drum pana in Egnatia si nu mai zic dupa.
La taxa de pe Egnatia am stat 30 secunde si la dus si la intors.
La Makaza la intors am avut 5 masini(ora 20.00 joi) in fata.Cam 3-4 min am stat la coada.
De "apreciat" un Ford Tourneo de BV care de la iesirea de pe A2 pana la Makaza a mers cu pedala la podea cred doar ca sa fie cu 2 masini mai in fata la vama Posted Image
La dus cat si la intors am zarit o masina de politie in BG din mers pe sens opus,fara a fi vreun filtru,etc.In rest,absolut nici un radar.Am asteptat tot drumul sa il vad pe Garceov si ...nimic Posted Image

Ca o concluzie,pt mine unul care urmaresc un traseul Lefkada/Nidri via Makaza cu plecare din Bucuresti/centru un timp de circa 13h-13h.30 este simtitor mai usor de facut decat via Kulata.


Mai bine te angajai la CFR si aveau si astia trenuri fara intarziere Posted Image

#13058
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008

 piciul, on 13 septembrie 2014 - 17:38, said:



Mai bine te angajai la CFR si aveau si astia trenuri fara intarziere Posted Image
Nu pot rumanii sa regularizeze(sau reguleze, dupa caz) mersul trenurilor cat putem noi sa furam cabluri, manca-ti-as.

#13059
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Am revenit si eu din Grecia ieri , las cateva info utile :
Am plecat din Berceni pe la 19:30 , la 20:30 ieseam din Ruse , m-am fatait ceva cu vinieta, am alimentat la shell dar nu aveau acolo vinieta, am luat de la lukoil doar vinieta platita cu card. Pe la 00:00 parca intram in Sofia, am luat-o iar prin oras , fara incurcaturi, am invatat drumul, tot 30 min de traversat . Parca s-a mai lungit autostrada de dupa Sofia :)
AM oprit la SAndanski pentru alimentare si cafea , devierea am executat-o imediat , nu era decat un passat de valcea pe acolo, mers blana unde s-a putut. Pe  la 4 am oprit intr-o parcare pentru odihna, am muncit sambata aia toata ziua , trecusem de Salonic, eram la platamonas rest area , am dormit pana la 6:30 si am taiat-o mai departe, la 09:00 eram in port la Igoumenitsa.
De mentionat :
La Lukovit sensul unic este inchis , se merge pe contrasens practic, sunt indicatoare.
Pe autostrada pana in Sofia se lucreaza si este inchis un sens pe 1-3 km , mergi pe o banda pe contrasens :)
Am prins o ploaie si o ceata pe autostrada de mergeam cu 30 -50 km/h, nu se vedea absolut nimic, nu trecea nici o masina , etc.
Cam 6 echipaje de politie, dupa Sofia toate , opreau in general bulgari dar a oprit si un autocar romanesc de pe contrasens fara jena...
In Grecia a plouat de a rupt pana am ajuns spre Grevena.
LA retur am plecat sambata spre Kalampaka si am dormit acolo, am vizitat etc.
Duminica am plecat din Kastraki pe la 11:00 dimineata, la 12:30 aprox. treceam de Salonic, la 14:00 eram la Kavala unde am intrat in oras si am oprit in port sa mai servim ceva sea food ( super ieftina mancarea aici si orasul arata interesant :) )
La 15:30 am plecat din Kavala, la 16:45 m-am asezat la coada la vama Makaza , cam 1 km, 90 % masini de BG , am stat 30 min .
La 18:00 eram la oMV la Kardzhali unde am stat cam 30 min . De aici am plecat pe traseul dimitrovgrad - haskovo - nova zagora- gurkovo - veliko - ruse , intre nova zagora si gurkovo drumul noaptea e cam creepy, drum de camioane, vizibilitate redusa, portiunea de piatra cubica + la inceput cativa km de asfalt valurit dar merge cu 80 km/h , la 22:30 eram la Ruse . de la Makaza la Kardzhali erau 3 echipaje de politie iar eu nu aveam vinieta, ma lipeam mereu de bulgarul din fata :) . De la Kardzhali pana la Ruse nu am vazut nici un cap de creta, am mers cam tare tot drumul, era plin de romani . am avut un campion, un passat CC negru care m-a depasit de cam 4-5 ori de la Kardzhali pana la Ruse :) nu stiu ce facea dar mereu venea tare din spate gen 140-160 km/h :) depasea peste tot , prin oras, pe linie continua, peste tot... dupa care ma depasea pe mine .
Long story short o iau pe Kulata data viitoare :)

#13060
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

Quote

Bun....am ajuns in Zakynthos.... Calatoria pana acum a fost un fiasco total si sunt fericit ca macar am ajuns cu bine..... Google maps m-a bagat pe coclauri aproape de Stara Zagora....fiind noapte nu prea am avut de ales...deci ce drumuri am zis ca nu mai ies de acolo....ziceai ca mergi spre sfarsitul lumii.....avand in vedere ca am plecat si tarziu am ajuns abia pe la 2 dimineata in Komotini si am oprit in prima benzinarie si m-am bagat la somn 3 ore ca nu mai puteam. M-am trezit la 5.30 si am continuat calatoria....fiind si oarecum obosit drumul parea ca nu se mai termina si evident sotia ca trebuia sa mergem cu avionul.....
Revenind la Google Maps, acesta e inutil fara net....de aici 40 EURO factura la telefon....este inutil si cu net....ma arata pe camp in loc de ruta aleasa....mda....prostia se plateste....
Dezamagire mare e si hotelul pe care l-am ales....mda...la intoarcere voi pleca cu o zi mai devreme si voi innopta pe la Salonic.
Bine ai ajuns... dar nu fa prostia sa pleci mai devreme in Salon... Zakynthos este fantastic, indiferent de unde esti cazat (iti recomandam Villa Christina) Posted Image daca stii unde sa te duci pe insula... nu uita sa te duci la GROTA albastra si pe insula broscutelor testoase Marathonisi, la bisericile din Zak. (Feneromeni etc) si sa treci si pe aici, este plaja Navaghio, cea mai fantastica din lume dupa mine. http://www.globusrei..._____105636.jpg

#13061
alinburneci

alinburneci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.09.2014
Buna ziua pe data de 19 septembrie plec in Grecia,știe cineva cat costa un bilet cu feribotul pana in Zakynthos.(2 PERSOANE+UN AUTOTURISM)

#13062
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 28.04.2006
M-am intors si eu acum cateva zile din concediu iar din punct de vedere al traseului va pot impartasi urmatoarele...
-GPS-ul iGO s-a comportat ca de fiecare data perfect pe tot parcursul-puncte intermediare adaugate manual;
-am alimentat si am cumparat 2 vignete de la OMV Hristo Botev;
-intr-o zi de luni la ora 7 AM eram singura masina din vama Makaza; la intoarcere, intr-o zi de marti la ora 14 erau 7 masini pe sensul spre Bg si niciuna pe sensul spre Gr. Traversarea a durat 3 minute.
-la OMV Kradzali am alimentat atat la dus cat si la intors. La intors am stat la coada vreo 5-7 minute iar la dus deloc.

Nu am intampinat nicio alta problema pe drum. Daca aveti intrebari, nu va sfiiti.

#13063
alinburneci

alinburneci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.09.2014
In legatură cu vigneta se poate lua pe o luna ?Voi pleca pe 19 septembrie Calafat-Grecia si o să ma intorc pe 28 septembrie.

#13064
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 alinburneci, on 16 septembrie 2014 - 09:29, said:

Buna ziua pe data de 19 septembrie plec in Grecia,știe cineva cat costa un bilet cu feribotul pana in Zakynthos.(2 PERSOANE+UN AUTOTURISM)
Ti le dau in engleza, mai bine...Aproximativ 50 de euro. Aici ai si preturile cu tot cu zile: http://www.zanteisla...glish/orari.htm  Revin, sa spun ca ai si telefonul, daca doresti sa intrebi ceva si in engleza, ptr. posibile schimbari, dar nu cred. Aici ai orele si zilele...
http://www.e-zakynth...nte.ferries.php


DRUM BUN si vreme buna !!!!

Edited by Astro-Liv, 16 September 2014 - 10:10.


#13065
radupe

radupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.03.2005
Salut,

am citit tot felul de pareri despre noul drum spre Grecia incat nu mai stiu ce sa cred. Vreau sa merg din Cluj pana in Halkidiki si am nevoie de recomandarea voastra.
Multumesc.

#13066
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
ce nu crezi ? Ca sa iti raspundem spune cand vrei sa pleci si mai ales cu ce destinatie.
Precizeaza deasemnea cati sunteti in masina si daca veti dori sa plecati noaptea sau ziua.

Pe ce data ?

Edited by Mihai_3, 16 September 2014 - 10:22.


#13067
radu1306

radu1306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2006
Pt mine, din Sibiu, mi-a cazut bine traseul Rm Valcea-Ganeasa-Craiova-Bechet (bac, ore fara sot) -Vratsa-Sofia-Halkidiki.
Alta varianta fezabila ar fi prin Serbia: Caransebes-Oravita-Nis-Salonik-Halkidiki.

#13068
radupe

radupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.03.2005

 Mihai_3, on 16 septembrie 2014 - 10:21, said:

ce nu crezi ? Ca sa iti raspundem spune cand vrei sa pleci si mai ales cu ce destinatie.
Precizeaza deasemnea cati sunteti in masina si daca veti dori sa plecati noaptea sau ziua.

Pe ce data ?

Unii zic ca e mai bine pe vechiul drum, altii nu!
Destinatia am spus ca e Halkidiki, iar cati mergem in masina nu stiu ce relevanta are. Voi merge ziua sau noaptea in functie de rezultatul votului (eu prefer noaptea, ceilalti pasageri ziua), inca nu m-am hotarat.
Eventual daca sunt colegi de forum care au plecat din zona Clujului in acea directie sa imi impartaseasca din itinerariul lor!
Multumesc.

 radu1306, on 16 septembrie 2014 - 10:30, said:

Pt mine, din Sibiu, mi-a cazut bine traseul Rm Valcea-Ganeasa-Craiova-Bechet (bac, ore fara sot) -Vratsa-Sofia-Halkidiki.
Alta varianta fezabila ar fi prin Serbia: Caransebes-Oravita-Nis-Salonik-Halkidiki.

Multumesc Radu!

Edited by radupe, 16 September 2014 - 13:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate