Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Cel mai bun detergent

- - - - -
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#19
Buli

Buli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.06.2006
OMO  is the best ---incercatil  :P

#20
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Agree! OMO!

#21
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postteo0, on Jun 27 2006, 12:30, said:

...
Referitor la Calgon/alt produs asemanator, exista o discutie pe topicul cu masini de spalat, unde s-a ajuns la concluzia ca nu merita investitia in astfel de produse - costul lor fiind cu muuult mai mare decat o defectiune aparuta in cazul nefolosirii lor.

eu am demontat masina si nu am vazut nici o depunere de calcar pe rezistente sau tambur, efectiv luceau; si o folosesc de cca. 15 ani, intr-o zona in care este duritatea apei este foarte mare;

asa ca folosirea Calgon-ului mi se pare o cheltuiala total nejustificata

#22
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Dero Surf. Poate o sa radeti dar a fost singurul detergent care a scos o pata de la bicicleta (vaselina) de pe perdea.

#23
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,892
  • Înscris: 06.10.2003
Mama zice ca Ariel isi face treaba impecabil... Ma intreb cat conteaza faptul ca inainte de a le baga la masina le mai spala o tura de mana.... mi mama... :inlove:

#24
tracky

tracky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 04.11.2005
Persil ..try it !!

#25
mos ene

mos ene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.01.2006

View Posttracky, on Jul 2 2006, 23:59, said:

Persil ..try it !!
Da de de detergenul ala de la Amway 9nu mai stiu cum ii zice) am auzit ca cica ar fi exceptional da e execrabil de scump, a auzit cineva de el, ceva pareri, oare merita?????

#26
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
a incercat cineva ARIEL care se spala la apa rece? :huh:
cum se spala rufele albe cu Ariel la apa rece?rufele spalate cu Ariel ies fara pete dificile?  :mellow:

inca n-am incercat pana acum testul Ariel pt spalare apa rece.....totusi astept pareri.....

avantajul este ca se face economie de curent electric anuland incalzirea treptata a apei  la masini automate.... :)

#27
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

View Postdave, on Aug 29 2006, 01:52, said:

a incercat cineva ARIEL care se spala la apa rece? :huh:
cum se spala rufele albe cu Ariel la apa rece?rufele spalate cu Ariel ies fara pete dificile?  :mellow:

inca n-am incercat pana acum testul Ariel pt spalare apa rece.....totusi astept pareri.....

avantajul este ca se face economie de curent electric anuland incalzirea treptata a apei  la masini automate.... :)

De incercat poti sa incerci, ca daca nu reusesti le mai pui o datala o temperatura un pic mai mare!

Rufele albe in apa rece se spala bine doar daca sint din materiale sintetice si usor murdarite.
De regula fibrele naturale se murdaresc mai rau si se si curata mai greu; exclus sa speli ciorapi albi de bumbac, purtati la tenis pe zgura, la mai putin de 50 oC, de cele mai multe ori ai nevoie chiar de 60 oC

Am observat ca exista o diferenta intre detergentii pentru rufe albe si cei pentru colorate (astia nu au agenti de inalbire/ fosfati). Am pus o data detergent 'de albe' la rufele colorate si le-am scos de la spalat o nuanta mai deschisa!

Cit despre pete, depinde de atitia factori; de regula daca nu ies cu un detergent incerci si cu altul (sau cu ceva special de scos pete); eu n-am gasit detergentul care chiar sa scoata toate petete/ orice pata, da' mai caut  :D

#28
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
aprilia, mersi pt topicul tau.... :peacefingers:

#29
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006
Folosesc persil lichid de mult timp
Dar am avut o surpriza dupa ce am avut ocazia sa compar cu acelasi produs cumparat de afara. Am cumparat 4.5 l  de la un supermarket din Viena la pretul de 3 l de la noi, iar diferenta de calitate am observat-o numai dupa ce s-a terminat si am inceput sa folosesc cel cumparat in magazinele noastre. Deci la noi - si scump si calitate mai proasta...  <_<

#30
mc_h

mc_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 07.10.2005

View PostBuli, on Jul 1 2006, 00:09, said:

OMO  is the best ---incercatil  :P


View Posttracky, on Jul 3 2006, 00:59, said:

Persil ..try it !!


OMO e acelasi lucru cu Persil, doar sub alt nume (cel putin pe aici) :peacefingers:
Mie personal imi place Dero Surf cu balsam...deoarece chiar miros bine hainele dupa  :)

Edited by mc_h, 29 August 2006 - 20:45.


#31
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Ariel Color.

#32
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postmc_h, on Aug 29 2006, 21:42, said:

OMO e acelasi lucru cu Persil, doar sub alt nume (cel putin pe aici) :peacefingers:
omo e persil in functie de tara, dar doar ca brand, cel putin asa stiu eu.

oricum, eu le-am luat pe rand, cel mai mult m-a dezamagit pana acum persilul asta romanesc, cel mai bun a fost ariel, dar nu indeajuns de bun.

#33
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006

View Postmos ene, on Jun 26 2006, 09:10, said:

Ma tot uit pe la tele si in ma intreb si eu asa in urma la toate reclamele pe care le vad, cere e cel mai bun dero,

ala mai scump, mai ieftin, cu granule, fara granula, cu soda fara soda,etc.

Asta ma intrebam si eu, tocmai am luat o masina de spalat noua si pe ce dero ma stabiles, sa splele bine sa nu

nenoroceasca masina, deci astept si parerile voastre

CARE E CEL MAI BUN DETERGENT PT MASINA DE SPALAT??? :unsure:

Daca sa mai postat mii de scuze :worthy:

Daca am postat unde nu trebe mii de scuze :worthy:

cel mai bun e persil
ariel nu se dizolva in totalitate la temperaturi mici si in timp granulele decoloreaza hainele

#34
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
despre persil este mare diferenta intre tari diferite ca de exemplu in Germania multa lume foloseste Persil avand granule foarte mari nu pudra ca la noi.....doar le-am vazut in reclame germane....oricum nu folosesc Persil ca nu este destul parfum si cam scump.....de obicei folosesc DeroSurf cu aloe(cel mai parfumat), Tide(ocazional)......

#35
ANAMA

ANAMA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.09.2006

View Postbubalus, on Jun 26 2006, 09:42, said:

cel mai bun detergent e ala pe care il ai....
daca nu vrei sa deteriorezi masina...baga calgon... in rest din ce am observat orice detergent  iei...masina spala la fel.
Din cate am incercat eu pana acum raman la Ariel si Sano. Sunt foarte bune pentru lucruri patate si foarte murdare.

#36
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Ca comerciant en-gross si en-detail in 3 magazine din Buzau , cele mai mari vanzari le inregistreaza urmatoarele marci de detergenti :

1.Ariel - Dero
2.Persil
3 Bona
4.Bonux - Tide
5.Omo - REX

Insa foarte bine se vand si detergentii ieftini Fax ,Dax , Has  etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate