Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare

arii
 

Cel mai bun detergent

- - - - -
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#127
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
La Bonux am ramas si eu. Cand am bani (din ce in ce mai rar), iau Persil gel. Ma amuzau cei care luau Ariel sau Persil adus de diferite persoane din afara tarii. Ca "dom'le, ala de-afara e altfel decat asta de la noi". O fi, eu n-am luat niciodata. Oricum, mai jos de Bonux si Dero nu iau. Rex in nici un caz, ca am auzit de la doua persoane ca e nasol. Inca ceva: la romani mai e si chestia psihologica ca, daca un detergent este scump, este si bun. M-am convins ca afirmatia asta e falsa. In definitiv fiecare foloseste ce detergent ii place si ii permite buzunarul.

#128
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005

 -Diana-, on 12 februarie 2014 - 13:37, said:

er
Sper ca nu transformam topicul in adunarea userilor noi care fac reclama la detergenti.

On: si spalate la temeperatura de 60 grade, hainele tot miros rau cu dero-ul ala.
Repet, nu cumparati!

Dero are particularitatea asta. Indiferent ca e praf sau lichid - lasa un miros intepator in haine, un soi de amestec intre mirosul de soda si amoniac. Adica..."miroase a curat" :P
Si eu m-am cam tepuit....

#129
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Doua treburi vreau sa va spun:
1. Cum se face ca Persilul este laudat majoritar de cei care au FIX, dar FIX o postare pe forum? Nu neg ca e bun, dar sa iti faci cont pe SP ca sa lauzi un detergent...
2. Incercati si produsele SANO, mie imi plac. Acum am pe terminate un Ariel si in asteptare Sano.

#130
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 06.10.2012

 florinel, on 17 februarie 2014 - 06:53, said:

Dero are particularitatea asta. Indiferent ca e praf sau lichid - lasa un miros intepator in haine, un soi de amestec intre mirosul de soda si amoniac. Adica..."miroase a curat" Posted Image
Si eu m-am cam tepuit....

Ma bucur ca ma aprobi, si asa ma facu nintel nebuna un user mai sus. Posted Image
Ce e adevarat, este ca Dero asta spala bine, am bagat prosopelele de bucatarie (care-s albe, din alea de la Ikea de cativa lei dar care sunt de bumbac) si s-au spalat f.bine, au iesit toate petele de pe ele.
De mirosit, tot urat miroase dupa ce deschizi cuva masinii, inclusiv produsele spalate.
I-am mai dat o sansa, am cumparat niste balsam Semana si am zis ca vad cum se comporta dupa ce asociez Dero cu Semana, apoi il donez. Inca nu am spalat cu balsamul ala ca sa vad daca ii mai ia din mirosul de soda.
Evident ca revin cu feedback. Posted Image

 XZY, on 17 februarie 2014 - 08:54, said:

Doua treburi vreau sa va spun:
1. Cum se face ca Persilul este laudat majoritar de cei care au FIX, dar FIX o postare pe forum? Nu neg ca e bun, dar sa iti faci cont pe SP ca sa lauzi un detergent...
2. Incercati si produsele SANO, mie imi plac. Acum am pe terminate un Ariel si in asteptare Sano.

Pai tu nu vezi ca sunt o multime de useri cu 1 post care scriu aici?
Eu ii ignor din start. :)
Sano nu am incercat, sa ne zici si noua cum e. Si cum miroase. :P

Eu am ceva cu mirosurile, recunosc. Dar nu exagerez legat de mirosul rufelor spalate cu Dero.

#131
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003
Cel mai bun detergent de haine? Ala facut in Romania ( io - Dero) si un program suficient de lung la masina de spalat ca sa se curete hainele. Eventual si ceva Vanish/bicarbonat de sodiu si/sau otet.
Calgon e frectie la portofel. Cine crede, crede da' si otetul face acelasi lucru, la pret de 4-5 ori mai mic. Bonus iti pastreaza culorile si-ti face albul mai alb.

#132
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 06.10.2012
Shiva, unde pui otet sau bicarbonat? In compartimentul cu detergent sau unde?

#133
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
Pentru reducerea duritatii apei se poate utiliza un filtru banal cu granule de polifosfat montat la alimentarea cu apa a masinii. E mai ieftin si muuult mai eficient decat calgon(care oricum nu  nimic).
Referitor la mirosul intepator Dero - nu toata lumea il percepe. Am fost la cineva care spala cu dero si cand am ajuns in balcon ma ustura nasul si aproape ca ma inecam  - si persoana respectiva nu sesiza deloc...

#134
CataOlar

CataOlar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.01.2007
Toate fac acelasi lucru - spala haine. Cu masina setata pe programul potrivit, rufele ies la fel de curate si cu Dero, Ariel, Tide sau Persil. Le-am incercat pe toate, in toate formele pe care le-am gasit in comert: praf, capsule, lichid, tab-uri. Singurul care mi-a trezit amintiri din copilarie a fost Dero capsule cu eucalipt, ceai si etc. ( capsule verzi). La acela am simtit damful de ieftin...In schimb capsulele mov sunt chiar ok la acest capitol. Am renuntat la limpezitor tocmai din acest motiv. La urma urmei e o chestie subiectiva, asta cu mirosuri/amintiri. Fiecare cu ce il coafeaza mai bine.

#135
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 06.10.2012
CataOlar, despre ce limpezitor vorbesti?

#136
CataOlar

CataOlar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.01.2007
La ora actuala? Silan Mediterranean.

#137
s1m0n1_k

s1m0n1_k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.02.2014

 mos ene, on 26 iunie 2006 - 08:58, said:

Da aia lichzi am auzit ca daca nu se dizolva bine lasa pete pe haine

Eu am spalat rufe albe cu Persil lichid si negre cu Perwol pentru rufe negre (recunosc a fost prima data cand l-am incercat). Azi vreau sa incerc Perwol pentru rufe colorate. Pana acum nici o pata...

 florinel, on 18 februarie 2014 - 06:43, said:

Pentru reducerea duritatii apei se poate utiliza un filtru banal cu granule de polifosfat montat la alimentarea cu apa a masinii. E mai ieftin si muuult mai eficient decat calgon(care oricum nu  nimic).
Referitor la mirosul intepator Dero - nu toata lumea il percepe. Am fost la cineva care spala cu dero si cand am ajuns in balcon ma ustura nasul si aproape ca ma inecam  - si persoana respectiva nu sesiza deloc...

Eu una iti multumesc pentru ideea cu filtrul, ca de Calgon sunt satula... O sa incerc.

#138
Dashuca

Dashuca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.02.2014
Pana la campania organizata de BuzzStore si #BUZZ_PersilGel nu am folosit niciodata Persil, in nicio varianta.Am ramas placut impresionata sa vad ca petele mai vechi de pe prosoapele de bucatarie au disparut.Am tot incercat diversi detergenti de-a lungul timpului , de la ieftini ( intr-adevar mai ieftini de Dero sau Bonux nu am cumparat) pana la cel mai scump considerat de mine Ariel si pe care-l cumparam cel mai adesea la promotii. Fara sa incerc sa fac reclama consider ca Persil Gel este o alternativa la Ariel , poate chiar spala mai bine albiturile decat acesta ( si spal cam o masina de 7 kg la 2 zile).

#139
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
A luat fratili vostru un sac de 12 kile de Dero. La 60 de lei sacul, vine 5 lei kilu'. Daca as spala o data sau de doua ori pe saptamana, as lua si eu Persil sau Ariel, dar asa e cand ai neamul mare.

#140
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 06.10.2012
Ce te lauzi? N-ai auzit ca si eu am dat 50 lei pe sac de 8 kg+2 kg (ca erau lipite) ? :)
Tot aia e. :P

Da, asa-i ca miroase naspa? :D

#141
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Om avea simturi diferite. Iti dai seama ca daca nu-mi placea cum miroase, nu-l mai luam.

Vezi ca e o sticla de Persil cu o cutie cu capsule atasata. Cica cutia ar fi gratis.

#142
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 06.10.2012
Stai ca sunt la experimentul 3: acum spal rufele cu dero si cu Semana.
Am luat Semana, sper ca ii atenueaza mirosul, ca drept sa zic, spala bine dero-ul ala....mi-a scos pixul de pe lenjerii. :P

#143
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,682
  • Înscris: 10.10.2011
sapunul de casa in combinatie cu unghiile false , face clabuci buni si unghiile muierii râcâie bine murdaria

#144
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 06.10.2012
Unghii false?
Ai gresit topicul, domne! Posted Image

Hai ca mai am vreo 10 minute si scot rufele.
Sa vedem ce face Semana cu Dero. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate