Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Cel mai bun detergent

- - - - -
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#163
ALEXETUDOR

ALEXETUDOR

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.03.2012

 -Diana-, on 28 februarie 2014 - 10:17, said:

Spala tu cu detergentul ala si le zici si colegilor de forum, poate sunt doritori.
Eu am sechele cu mirosurile si orice imi aduce aminte de sapunul ala de casa si Cheia, nu ma pasioneaza.
Am vazut si mirosit rufe spalate cu detergentul Cheia. Nu miroase a nimic, in schimb cea care foloseste, spune ca in timp albiturile mai vechi au capatat mai mult.....alb. Mai am destul detergent recent cumparat , dar am sa fac probe si cu cheia, cel putin pe albituri, ca alea stau lipite de corp direct.

 -Diana-, on 25 februarie 2014 - 17:24, said:

Stiti povestirile mele legat de experimentele cu Dero, da?
Pt ca am observat ca dero ala nu spala  cum trebuie la 30 grade si la program scurt, azi am luat o chestie noua pt hainele negre (pe care eu le spal mereu la program scurt).
Arata ca in poza, e 6 lei/ 1000 ml, ei zic 16 spalari, eu am zis ca 10 sunt suficiente.
Dupa spalare, hainele miros extrem de frumos, chiar daca am omis din graba sa pun balsam, am ramas chiar uimita de rezultatele obtinute la banii astia.
Spala bine, miroase bine, pret bun, va recomand si voua.

Sincer, pana azi nu am vazut detergentul asta, nici nu aveam habar ca exista Appi pe lumea asta.
A...l-am luat din PROFI.

Iar la 6 l un litru.....nu vreau sa ma gandesc ce contine. Cinstit la ce povestesti prin zona, pentru cativa lei vad ca vrei sa-ti ingropi sanatatea, Ok nu vrei BIO dat foloseste ceva mai de calitate.

Edited by ALEXETUDOR, 28 February 2014 - 15:51.


#164
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Salutare, va invit sa vizionati acest clip din care ve-ti invata: cum sa testati un detergent de rufe, cea mai rapida si eficienta metoda de a scoate unele din cele mai dificile pete etc.#BUZZ_PersilGel.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4F-IvTGpUAE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#165
CRIS6717

CRIS6717

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 05.03.2013
mirose a reclama oare ?!?!

#166
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Cel mai bun detergent de rufe e cel de la sârbi, că e la juma' de preț.

#167
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dar la calitate cum e?  :huh:

#168
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

 CRIS6717, on 07 martie 2014 - 17:26, said:

mirose a reclama oare ?!?!

Orice mesaj poate fi interpretat ca reclama la ceva: a tau ca reclama la analfabeti, a lui Benis reclama la sarbi etc in loc sa imi multumesti despre cate ai invatat!

#169
CRIS6717

CRIS6717

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 05.03.2013

 aazz, on 09 martie 2014 - 07:41, said:

Orice mesaj poate fi interpretat ca reclama la ceva: a tau ca reclama la analfabeti, a lui Benis reclama la sarbi etc in loc sa imi multumesti despre cate ai invatat!
daca tot vorbim de analfabeti, mai citeste odata ce publici, dupa care apasa butonul......profesore.

#170
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KteG3f6r_Yc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#171
3rd_time

3rd_time

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 24.02.2014
toate sunt la fel

#172
CRIS6717

CRIS6717

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 05.03.2013

 aazz, on 09 martie 2014 - 18:40, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KteG3f6r_Yc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
faci mari eforturi pentru locul de munca.....nu mai merg vanzarile, este ?

Edited by CRIS6717, 09 March 2014 - 22:08.


#173
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011

 djl, on 08 martie 2014 - 00:52, said:

Dar la calitate cum e?  :huh:

 3rd_time, on 09 martie 2014 - 20:50, said:

toate sunt la fel


#174
MartinMann

MartinMann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.06.2013
Salve !  A spalat cineva cu Bonux lichid ? Ceva pareri daca se poate si unde putem gasi pt a cumpara ?

#175
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_1OefM-3Nqg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ariel gel is the best!

#176
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Din experienta mea de spalator la masina automata de spalat de vreo 8 ani de zile, am fost foarte multumit de doua marci de detergent: Dero si Ariel (si am spalat cu multe).

Pentru spalari usoare / programe de spalare rapida recomand varianta lichid/gel/capsule, spalarea in aceste conditii putandu-se face fara balsam.

Pentru spalari grele (haine ceva mai murdare, eventual patate) tot pacatosul de detergent praf este mai bun, chit ca e nevoie si de o clatire suplimentara (vreo 10 minute si cativa litri de apa in plus) si de balsam.

Nu exista diferente dramatice intre majoritatea detergentilor praf existenti pe piata, Ariel, Tide, Bonux, Persil, Rex, Omo, Dero, Savex sunt cu totii deasupra liniei, sunt detergenti buni daca sunt dozati corect si folositi la spalare si un balsam de rufe.
Cred ca variantele de detergent simple cu Oxigen activ sunt de preferat, iar variantele detergent balsam sunt de evitat, detergentul trebuie sa spele iar balsamul sa parfumeze.

#177
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
M-am apucat sa caut informatii despre brandurile mai putin cunoscute de detergenti, speram sa gasesc printre ei si detergenti produsi in Romania (stiam de vreo 3 marci ale aceluiasi producator si speram sa gasesc mai multe astfel de branduri) si am constatat cu o oarecare surprindere ca majoritatea brandurilor mici prezente pe piata din Romania sunt importate din Turcia.

Dax, Tek, ABC, Alfa - ABC Deterjan Turcia
Alley, Nilsy - Turkrom, Saruhan Kimya Turcia
Bingo, Has, Test - Hayat Turcia

--

Revenind la cele romanesti, avem un producator la Tirgu Mures, Romchim, care detine marcile Dasil (atat detergent gel cat si pudra, dar si balsam de rufe), Promax (gama larga de produse de curatenie) si TOP (o marca mai veche de detergent).

InterStar Chim are si el un inalbitor si un anticalcar destul de cunoscut: Snow, insa nu detine in portofoliu si un detergent.

Asil Cosmetics are un detergent gel Cleany (cu vreo 3 arome) si gama Point Professional care contine si un inalbitor gel.

--

Ati dat o sansa unor detergenti mai putin cunoscuti?

Daca da, pe care din ei ii recomandati si altora?

#178
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Erata: InterStar Chim are un detergent de import, de la Eureka din Grecia: Evrika gel (3 sortimente: Cu sapun marsilia, Power+ pentru rufe foarte murdare si Black Care pentru rufe negre). Au un detergent, insa nu este romanesc.

#179
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005
http://www.feminis.r...in-romania-3766

#180
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
@madapreo
Niciodată nu am grija asta.
Default: Am și detergent [cumpărat de regulă o dată mai mult la sac, ambalat la desfacerea sacului în cutii de iaurt de 1Kg] și câteva feluri de balsam cumpărate [unele la ambalaj mare 4,5 litri, altele la ambalaje mai mici de 2 litri] -» Spăl cu detergent și balsam, respectând dozajele.
În cazul în care nu mai am niciun fel de balsam și nici nu am posibilitatea să procur rapid un balsam de la un magazin din apropiere -» Spăl doar cu detergent, fără balsam.
În cazul foarte puțin probabil în care nu mai am detergent dar mai am balsam iar hainele sunt curățele, nu au pete, au nevoie doar de o împrospătare -» rufele pot fi clătite doar cu balsam, dacă e nevoie urgent de ele.
În sfârșit, nu mai am nici detergent nici balsam -» nu spăl! Mă duc la magazin să cumpăr și una și alta și dacă mă rogi, poate cumpăr chiar Persil.


Apropo de ce spuneam mai devreme,
Producătorii de detergent ne-au învățat în ultima vreme să cumpărăm detergent în cantități mari, să luăm cu sacul sau și mai rău, cât duce trenul!
Și eu am cumpărat saci de 10 - 12Kg cheltuind aproximativ 5 lei pe kilogramul de detergent.
Dar odată deschis sacul cu pricina, detergentul poate atrage umezeala din aer și își poate pierde din proprietățile sale, un detergent care prezintă bulgări, particule aglomerate, și care nu are aspect de pudră este un detergent care nu a fost păstrat în bune condiții.
Eu după ce desfac un sac de detergent îl împart în câteva gălețele de muștar cu capac de 3 kilograme și în câteva cutii de iaurt de câte un kilogram.
Pentru detergentul aflat în uz folosesc o cutie rămasă de la detergentul capsule, este mai comodă, se poate deschide și închide destul de ușor, dar nu este indicată pentru păstrarea mai mult timp a detergentului pentru că nu este ermetică.
Cutiile de iaurt (și cele de muștar) bine umplute cu detergent (până în buză) și cu capacul bine aplicat sunt ermetic închise și păstrează detergentul în bune condiții.
La fiecare golire a cutiei de capsule iau una din cutiile de iaurt umplută cu detergent și o golesc în cea de capsule.
După ce am terminat toate cutiile de iaurt golesc una din gălățelele de muștar în cutii de iaurt și reiau algoritmul.
După ce s-a terminat conținutul tuturor recipientelor, e momentul să iau la rând toate magazinele online și toate pliantele și să văd ce branduri noi de detergent au mai apărut, ce oferte există în piață, ce mai spun prietenii legat de mărcile de detergent existente în piață și în cele din urmă, utiându-mă și la banii din buzunar fac cea mai bună achiziție disponibilă la acel moment.

Apropo,
Știți că există și detergenți vânduți vrac?
Am văzut și în Auchan așa ceva!
De ce se permite vânzarea lor astfel?
Cum spuneam mai sus, detergentul care nu este ambalat poate atrage umezeala din aer și se poate deteriora, deci clientul poate avea neșansa să cumpere un produs deteriorat dacă cumpără un detergent vrac.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate