Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Recomandare lampa video

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#55
cluca1969

cluca1969

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.06.2006

 stefiburla, on Apr 17 2007, 01:33, said:

daca aprinzi un singur bec la aceasta lampa, il aprinde pe cel de sus si la distante mici iti bate mult prea sus, daca ti lampa pe camera. Daca vrei sa treci de pe un bec pe doua, trebuie sa o stingi. Are protectie, si cu un acumulator NP F960 am filmat 10 min cu ambele becuri aprinse, dupa care mi-a oprit-o protectia. M-am enervat si de atunci filmez cu un singur bec, care cu acumulatorul mentionat mai sus tine cateva ore bune si nici nu-l opreste protectia. In rest e ok... iti faci traba cu ea, pacat ca e cam scumpa.

La Kaiser TOP35 n-ai sa vezi asa ceva, o am de un an  de zile si merge ireprosabil. Am incarcat ambele bateri (2100 mA + 4200 mA) prin Octombrie si vad ca si acum pastreaza tensiunea foarte bine. In rest n-am ce sa-i reprosez inafara de greutate, dar ce sa-i faci, ... chiar si VX-ul mai cere din cand in cand lumina daca vede lampa montata pe camera.
In concluzie Kaiser este o lampa buna chiar si la pretul de la F64.

http://www.hi-fi.ro/...1d489d82ee174d9

* Optional ii puteti atasa si un filtru cu GEL care va da impresia unei lumini mai reci plus nu mai orbeste asa de tare.

#56
allben

allben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.07.2006
De lampa Panasonic VW-LDC10E ce stiti ? Ii rog pe cei care au achizitionat sau macar vazut asa ceva sa vina cu pareri. Multumesc

#57
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Referitor la lampa Kaiser, am vazut-o la F64 si este cam maricica pentru un handy. Cu acumulator ajunge la mai mult de jumatate din greutatea camerei si cam dezechilibreaza mana. Probabil ca este exceptionala pentru o camera mai solida. Eu unul inca mai caut ceva mai finut, dar mai serioasa decat Kaiser-ul cu led tot de la F64. Sugestii si sa nu dep prea mult 2 mil (sunt totusi doar amator si nu scot bani din asta)?

#58
dansimon

dansimon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.05.2007

 Raulici, on May 13 2006, 12:40, said:

Stati linistiti! Acesti acumulatori nu trebuie formatati, doar ca la fiecare incarcare e foarte indicat sa-i dati intat "discharge", daca incarcatorul are aceasta optiune, daca nu, ei trebuie descarcati complet inainte de incarcare, deoarece in timp au efect de memorare.

Luck...
Salutare ! Sunt mai nou în domeniu ºi aº vrea sã ºtiu ce înseamnã ,,efectul de memorare '' la acumulatori ? Mulþumesc !

#59
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007

 stefiburla, on Apr 17 2007, 01:33, said:

daca aprinzi un singur bec la aceasta lampa, il aprinde pe cel de sus si la distante mici iti bate mult prea sus, daca ti lampa pe camera. Daca vrei sa treci de pe un bec pe doua, trebuie sa o stingi. Are protectie, si cu un acumulator NP F960 am filmat 10 min cu ambele becuri aprinse, dupa care mi-a oprit-o protectia. M-am enervat si de atunci filmez cu un singur bec, care cu acumulatorul mentionat mai sus tine cateva ore bune si nici nu-l opreste protectia. In rest e ok... iti faci traba cu ea, pacat ca e cam scumpa.


De ce nu ai facut poza pe PD-ul de la Realitatea...? :naughty:

#60
dreammer54

dreammer54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.11.2006
Salutare.As vrea sa incerc sa-mi fac singur lampa, dar am cateva nelamuriri.
M-am uitat in atasamentul postat de GunX (unde zice ca isi vinde lampa artizanala...).
Ma intereseaza difuzorul de lumina, de unde sa-l iau, ce diametru sa aiba, alte aspecte pe care ar trebui sa le iau in consideratie.
Becul va fi de 10, maxim 20 w.
Si daca s-ar putea, cate ceva despre acumulatori: de care si de unde.
Astept sugestii, cu multumiri anticipate.

#61
cluca1969

cluca1969

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.06.2006

 nexland, on Jul 3 2006, 21:04, said:

A vazut/folosit cineva acest model de lampa? Nu sunt chiar interesat de nu stiu ce performanta(doar sa am ceva lumina cand raman in bezna si se sting lumanarile de pe tortul miresei), are o autonomie de pana la 2 ore cu patru acumulatori de tip AAA, nu se-ncalzeste ca... deh, e cu LED! Pareri, sfaturi? Multumesc!

Am postat eu niste link-uri p-acolo
http://www.hi-fi.ro/...=...c&start=285

#62
acsorin

acsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.05.2006
http://www.paguk.com...information.htm

#63
BBOOBBYY

BBOOBBYY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.06.2007

 daddy, on May 15 2006, 15:17, said:

Chiar nu am cronometrat cat dureaza ciclul de incarcare completa. Am sa cronometrez sa vad cum se descurca. Daca ai 2 acumulatori cred ca te poti descurca. Presupun ca nu filmezi non-stop. Eu la o nunta nu filmez mai mult de 6 ore (brut) cu tot cu cununii si petrecerea de acasa.
Salut as vrea si eu un sfat ce proiectoare folosesti la sala si cum le asezi in asa fel sa nu deranjeje oaspeti , sa poti scoate o filmare buna ? ( Am o filmare in interiorul unei crame si este ff.. intuneric) O zi buna!

#64
BBOOBBYY

BBOOBBYY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.06.2007

 srjKhan, on Apr 18 2007, 11:17, said:

Eu folosesc o lampa de 10W pe care o am inca din vremea VHS. Camera veche - M3500 - raspundea mai bine la aceasta putere. Atunci am ales-o pe considerentul ca foloseste acumulatori R6, aveam oricum multi, si ii puteam schimba repede.
Cu camera actuala - MD 9000 - cam sunt probleme, peste 2m lampa e buna numai ca sa vezi pe unde mergi, de fapt voi atasa cateva imagini pt edificare.
Aproape sigur o camera 3CCD reactioneaza mai bine.
Un set de acumulatori de 2000mA tine cam 30-40 min, dar rareori folosesc lampa atat de mult. In locatiile care imi permit utilizez proiectoare "la priza", intre 3 si 7 buc de 300-500W. Rezultatul e incomparabil.
Poza 1 - Proiectorul. Pozele 2-3, imagine luata de la 1m fara/cu proiector. Pozele 4-5, imagine luata de la 3m fara/cu proiector.
Salut as vrea si eu un sfat ce proiectoare folosesti la sala si cum le asezi in asa fel sa nu deranjeje oaspeti , sa poti scoate o filmare buna ? ( Am o filmare in interiorul unei crame si este ff.. intuneric) O zi buna!

#65
dreammer54

dreammer54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.11.2006
Dupa ce am renuntat la idea de lampa artizanala, m-am orientat catre modelele de la F64, si anume DigiNova cu led si Kaiser Top 35 W.
Citind pe aici, am decis sa cumpar Kaiser Top, insa tot mai am vreo doua intrebari inainte de achizitie.
S-a spus pe forum ca aceasta e o lampa cam grea pentru camerele handy...iar eu am  Panasonic GS 180, o camera destul de mica si compacta.
Si a doua: pentru filmari in apartament , adica o camera de 5.5*3.5 m, e suficient bec de 10 W ? Ideea e sa nu "ard" imaginea si nici sa "orbesc" subiectul filmat.
Cei care folositi Kaiser Top, astept parerile voastre.
Multumesc anticipat.

#66
click

click

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.06.2005
Acum 2 zile am fost la f64 si mi-am cumparat kaiser top 35w. Dupa prima incarcare acumlatorul original  m-a tinut doar 5 min :)),dupa a doua reincarcare de circa 7 ore , lampa a mers 14 minute fara intrerupere, 5 minute pauza datorita supraincalzirii si apoi a mai mers inca 5 minute.Acum sunt la cea de-a treia incarcare, vanzatorul mi-a recomandata sa formatez bateria , un ciclu de 3 incarcari si sa evit sa folosesc acel discharge de la incarcator. Singurul minus al acestei lampe este acela ca dureaza prea mult sa se incarce acumulatorul, pt 20 de minute de functionare al lampei ,necesita o incarcare de 4-6 ore al acumulatorului. La camera video am 3 acumulatori ,fiecare acumulator ma tine aproximativ o ora de filmare cu ecranul lcd inchis ,iar timpul de reincarcare al acumulatorilor este tot de o ora .Cu siguranta pt lampa am sa cumpar inca un acumulator mai mare impreuna cu cel care il am acum va fi suficient pt cat timp am sa folosesc lampa la o nunta .

#67
click

click

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.06.2005

 click, on Sep 19 2007, 14:31, said:

Acum 2 zile am fost la f64 si mi-am cumparat kaiser top 35w. Dupa prima incarcare acumlatorul original  m-a tinut doar 5 min :)),dupa a doua reincarcare de circa 7 ore , lampa a mers 14 minute fara intrerupere, 5 minute pauza datorita supraincalzirii si apoi a mai mers inca 5 minute.Acum sunt la cea de-a treia incarcare, vanzatorul mi-a recomandata sa formatez bateria , un ciclu de 3 incarcari si sa evit sa folosesc acel discharge de la incarcator. Singurul minus al acestei lampe este acela ca dureaza prea mult sa se incarce acumulatorul, pt 20 de minute de functionare al lampei ,necesita o incarcare de 4-6 ore al acumulatorului. La camera video am 3 acumulatori ,fiecare acumulator ma tine aproximativ o ora de filmare cu ecranul lcd inchis ,iar timpul de reincarcare al acumulatorilor este tot de o ora .Cu siguranta pt lampa am sa cumpar inca un acumulator mai mare impreuna cu cel care il am acum va fi suficient pt cat timp am sa folosesc lampa la o nunta .


#68
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu am un Kaiser top 35 la care am becuri de 10, 20 si 35W. Am acumulatorul original si am mai luat doi suplimentari de 4000 mAh. Am incarcat toti acumulatorii (n-am stiut ca nu e recomandat sa folosesc discharge-ul de la incarcator si inainte le-am dat discharge si apoi am asteptat pana s-au incarcat complet). Astea le-am luat pt filmat la nunti.

Cum am filmat recent prima nunta, cred ca a mers cam 2 ore cu bec de 10W si acumulatorul de 4000, cu pauze, desigur. Am pus bec de 35W si dupa 10-15 min de mers continuu scadea intensitatea luminii. Am mai filmat cred in total 25-30 minute cu ala de 35 si s-a dus. Apoi cu alt acumulator de 4000 si bec de 35 cred ca am filmat pana intr-o ora. Fiindca ramasesem doar cu acumulatorul original, cel de 2200 parca, am pus bec de 20W si am reusit sa il incarc pe unul de 4000 pana sa mi se termine cel original. Apoi restul nuntii am ramas cu bec de 20W si acumulatorul de 4000 pana la final. M-am descurcat dar cam cu emotii pana s-a incarcat cel de 4000. Trebuie sa mentionez ca restaurantul era o veritabila grota. In biserica era mult mai multa lumina. La mese era bezna. Pe ringul de dans era ceva lumina de la niste reflectoare colorate care se tot aprindeau si stingeau. Fara lampa eram terminat, desi camera de descurca f. bine la lumina slaba.

In concluzie, pot spune ca nu am avut probleme cu acumulatorii din motive de formatare, sau incarcare incorecta, si nici cu lampa din motive de supraincalzire. Becul de 35 W e prea puternic daca filmezi de aproape, iar cel de 10W prea slab pentru distante ceva mai maricele. Cred ca pentru nunti, cel de 20W e ideal.

Ce nu-mi place la lampa este ca lumina nu este uniform distribuita. Adica in centru are un spot mai puternic luminat, apoi lumina e relativ uniforma de la spotul respectiv cam pana pe la jumate din raza, dupa care spre margini lumina pierde din intensitate destul de mult (se observa cel mai bine cand filmezi un perete cam de la 1 - 1.5m). In filmarea curenta, gen eveniment nu se observa problema, dar pentru alte genuri de filmare ar putea reprezenta o problema.

Oricum, eu sunt multumit de lampa si o recomand.

#69
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 adipelcz, on Sep 19 2007, 15:00, said:

Eu am un Kaiser top 35 la care am becuri de 10, 20 si 35W.
Ce nu-mi place la lampa este ca lumina nu este uniform distribuita.
Unde gasesc becuri mai ieftine,in afara de f64?
Eu nu am avut problemele astea cu uniformitatea luminii.Lampii i-am facut o adaptare:i-am pus un comutator si cand accu s-a consumat o trec pe alimentare la 220,prin cablu,cu bec tot Osram,ca astea se gasesc la greu. ;)

#70
click

click

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.06.2005
pt bec de 6v 10w aici  iar pt alte becuri aici, aveti idee in Cora se gasesc astfel de becuri , de 6v -10w si 20w ?

#71
Diff

Diff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 11.11.2007
Posed o lampa Kaiser TOP 35 de cca. 8-9 luni. Am cumparat-o datorita recomandarilor citite aici pentru a o folosi la evenimente cu un Sony VX. Am luat inclusiv un acumulator de 4000mAh si un bec de 20W.
Concluzii:
Lumina produsa de lampa este foarte buna, dar datorita timpului f. scurt (15-20 de min. cu acumulator de 4000mAh) este total nepotrivita pentru filmat evenimente. Mai retineti ca incarcarea acumulatorului dureaza foarte mult si s-ar putea sa aveti surpriza ca dupa aprinderea ledului verde=acumulator incarcat, sa montati acumulatorul pe lampa si lampa sa nu se aprinda. Nu odata am ramas "pe intuneric" in biserica sau la "furatul miresei" lampa refuzand sa mai functioneze chiar dupa inlocuirea acumulatorului cu unul incarcat full ce il aveam pregatit.
Trimisa la garantie, vanzatorul "rezolva" problema rapid, mentionand la intrebarea mea expresa privind cauza nefunctionarii ca a fost acumulatorul defect si s-a inlocuit. Explicatie, sau mai bine zis minciuna gogonata, intrucat lampa nu mai functiona cu nici unul din cei 2 acumulatori incarcati la full decat cca. 5 sec.
Ieri am avut o alta filmare si fenomenul s-a repetat: pun acumulatorul de 4000mAh, filmez cu intermitente pana la epuizarea  energiei acestuia, il inlocuiesc cu cel original al lampii si il pun la incarcat. Dupa cca. 3 ore, ledul verde se aprinde, montez iar acumulatorul de 4000mAh pe lampa pt. tort si surpriza... lampa nu se aprinde :frust:
Mentiunea de pe sit-ul celor de la F64 cum ca lampa are o autonomie de cca. 15-20 min. ascunde in fapt alte posibile probleme ce le puteti avea cu aceasta lampa daca filmati evenimente si folositi lampa destul de mult, chiar cu pauze.
Inainte de a o cumpara ganditi-va bine cum veti explica mirilor de ce ati ramas fara lumina in biserica sau la furatul miresei, momente ce depasesc intotdeauna  cele 15-20 de min. de autonomie a lampii.
Inca odata: in opinia mea, lampa Kaiser TOP 35 nu este potrivita pentru a fi folosita la filmat evenimente. Cel putin cu acumulatorii cu care se vinde la F64... Pentru amatori, DA, lampa este mai mult decat OK.
Celor care sunt convinsi ca lampa este excelenta pentru a filma nunti, botezuri si alte evenimente, le spun doar ca sunt dispus sa vand lampa Kaiser la jumatate din pretul de achizitie din magazin ... M-am saturat...
Iar posturile unora care afirma ca filmeaza aproape o nunta intreaga cu aceasta lampa si doi acumulatori cu bec de 10W, mie unul mi se par SF... Dar poate or fi de vina acumulatorii mei :D

#72
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

 Diff, on Apr 19 2008, 14:59, said:

Posed o lampa Kaiser TOP 35 de cca. 8-9 luni. Am cumparat-o datorita recomandarilor citite aici pentru a o folosi la evenimente cu un Sony VX. Am luat inclusiv un acumulator de 4000mAh si un bec de 20W.
Concluzii:
Lumina produsa de lampa este foarte buna, dar datorita timpului f. scurt (15-20 de min. cu acumulator de 4000mAh) este total nepotrivita pentru filmat evenimente. Mai retineti ca incarcarea acumulatorului dureaza foarte mult si s-ar putea sa aveti surpriza ca dupa aprinderea ledului verde=acumulator incarcat, sa montati acumulatorul pe lampa si lampa sa nu se aprinda. Nu odata am ramas "pe intuneric" in biserica sau la "furatul miresei" lampa refuzand sa mai functioneze chiar dupa inlocuirea acumulatorului cu unul incarcat full ce il aveam pregatit.
Trimisa la garantie, vanzatorul "rezolva" problema rapid, mentionand la intrebarea mea expresa privind cauza nefunctionarii ca a fost acumulatorul defect si s-a inlocuit. Explicatie, sau mai bine zis minciuna gogonata, intrucat lampa nu mai functiona cu nici unul din cei 2 acumulatori incarcati la full decat cca. 5 sec.
Ieri am avut o alta filmare si fenomenul s-a repetat: pun acumulatorul de 4000mAh, filmez cu intermitente pana la epuizarea  energiei acestuia, il inlocuiesc cu cel original al lampii si il pun la incarcat. Dupa cca. 3 ore, ledul verde se aprinde, montez iar acumulatorul de 4000mAh pe lampa pt. tort si surpriza... lampa nu se aprinde :frust:
Mentiunea de pe sit-ul celor de la F64 cum ca lampa are o autonomie de cca. 15-20 min. ascunde in fapt alte posibile probleme ce le puteti avea cu aceasta lampa daca filmati evenimente si folositi lampa destul de mult, chiar cu pauze.
Inainte de a o cumpara ganditi-va bine cum veti explica mirilor de ce ati ramas fara lumina in biserica sau la furatul miresei, momente ce depasesc intotdeauna  cele 15-20 de min. de autonomie a lampii.
Inca odata: in opinia mea, lampa Kaiser TOP 35 nu este potrivita pentru a fi folosita la filmat evenimente. Cel putin cu acumulatorii cu care se vinde la F64... Pentru amatori, DA, lampa este mai mult decat OK.
Celor care sunt convinsi ca lampa este excelenta pentru a filma nunti, botezuri si alte evenimente, le spun doar ca sunt dispus sa vand lampa Kaiser la jumatate din pretul de achizitie din magazin ... M-am saturat...
Iar posturile unora care afirma ca filmeaza aproape o nunta intreaga cu aceasta lampa si doi acumulatori cu bec de 10W, mie unul mi se par SF... Dar poate or fi de vina acumulatorii mei :D

Si eu consider la fel, se epuizeaza mult prea repede acei acumulatori in conditiile in care la o nunta esti nevoit sa filmezi cel putin o ora cu lampa. Ma gandesc acum sa iau modelul asta de baterie: BAT-LEAD-11 si il asociez cu o lampa Kaiser 20 nu mai stiu cum, e o lampa mai veche dar merge super. Cu o baterie de 6v/4 ah ma duce 30 de minute. Ma gandesc ca cu celalalt model ar urca lejer la 80 de minute, problema este de greutatea suplimentara care va fi pusa in carca, inestetica creata si timpul de incarcare(cam 16 ore, cu Incarcatorul de  acumulatori Plumb Acid universal!!) . Tot ma gandesc daca merita sa cumpar un model de lampa cu leduri, si anume, Kaiser digiNova2 .  Mi se pare usoara, practica dar nu am idee cum ar sta cu iluminarea... Ceva sugestii? Va multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate