Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Recomandare lampa video

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#37
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Multumesc pentru raspuns, cred ca saptamana viitoare fac un drum pana la Bucuresti sa ma conving la fața locului, ce si cum...

#38
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005

View Postnexland, on Jul 4 2006, 16:23, said:

Multumesc pentru raspuns, cred ca saptamana viitoare fac un drum pana la Bucuresti sa ma conving la fața locului, ce si cum...
Daca tot vii sa te uiti bine ce iei, lampa Hahnel pe care o luasem initial arata ca facuta pe vapor, plasticul are un finisaj dubios, bateria nu intra prea bine in locasul ei si era si NiCD. Aia Kaiser arata mult mai bine iar acumulatorul standard este de 2100 mAh, NiMh. Ah, era sa uit, Kaiser are mufa de alimentare de la sursa externa.

Edited by florinelu, 04 July 2006 - 16:12.


#39
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Kaiser Top am recomandat-o si eu. Este o lampa excelenta. Obligatoriu trebuie luat si bec de 20W pt ca cel de 35 este mult prea puternic. Insa becul nu de la ei. Este mult mai scump decat in alte magazine. In iasi la General System de exemplu este 108.000 iar la ei pe site 180.000. Si este exact acelasi bec produs de Osram.
Daca iti mai iei si un acumulator de rezerva filmezi linistit o nunta intreaga aproape cu lampa permanent deschisa.

#40
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
OK, va multumesc pentru sugestii!

#41
OctavianCosmin

OctavianCosmin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.06.2006
Puteti sa-mi spuneti care este accesoriul care se poate monta la camera samsung, pentru a putea folosi o lampa, aceasta neavand sina pt. accesorii si de unde as putea sa o cumpar? Multumesc. anticipat.

#42
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
serghei ti-a raspuns dar nu esti atent.  :)  Cred ca se referea la ceva de genul asta.

#43
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
M-am hotarat sa imi dau lampa mea veche artizanala (la care poti pune spot de 20W sau 35W) pentru 50RON. Numai bateria e 65 RON la Germanos.

Attached Files


Edited by GunX, 07 July 2006 - 15:40.


#44
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
Am nevoie de o lampa video pentru filmat copiii in casa (camera de 4/5 m.); m-am tot uitat prin oferte dar nu stiu de fapt de ce am nevoie; de 3 W de 10 W sau de 20-30W?

intrebarea este? ce putere trebuie sa aiba o lampa pentru fimat intr-o camera obisnuita?

ps: am o camera Sony TRV70.

#45
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
O lampa de 20W iti va fi suficienta. Arunca o privire aici.

#46
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postnexland, on Apr 16 2007, 01:08, said:

O lampa de 20W iti va fi suficienta. Arunca o privire aici.

m-am uitat, dar am intrebat pentru ca nu am termen de comparatie;

sigur o lampa de 20W nu este prea puternica pentru o distanta asa mica?
ma tem sa nu supraexpuna sau sa "orbeasca" subiectii (copii in cazul meu)  <_<

#47
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Este posibil, daca filmezi de la distanta mica. Cauta una cu 15W sau chiar 10W. Interesanta pare lampa aceasta, sunt si cateva impresii ale celor care-au achizitionat asa ceva.

#48
stefiburla

stefiburla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2007

View Postnexland, on Apr 16 2007, 16:19, said:

Este posibil, daca filmezi de la distanta mica. Cauta una cu 15W sau chiar 10W. Interesanta pare lampa aceasta, sunt si cateva impresii ale celor care-au achizitionat asa ceva.
daca aprinzi un singur bec la aceasta lampa, il aprinde pe cel de sus si la distante mici iti bate mult prea sus, daca ti lampa pe camera. Daca vrei sa treci de pe un bec pe doua, trebuie sa o stingi. Are protectie, si cu un acumulator NP F960 am filmat 10 min cu ambele becuri aprinse, dupa care mi-a oprit-o protectia. M-am enervat si de atunci filmez cu un singur bec, care cu acumulatorul mentionat mai sus tine cateva ore bune si nici nu-l opreste protectia. In rest e ok... iti faci traba cu ea, pacat ca e cam scumpa.

Attached Files



#49
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006
Eu folosesc o lampa de 10W pe care o am inca din vremea VHS. Camera veche - M3500 - raspundea mai bine la aceasta putere. Atunci am ales-o pe considerentul ca foloseste acumulatori R6, aveam oricum multi, si ii puteam schimba repede.
Cu camera actuala - MD 9000 - cam sunt probleme, peste 2m lampa e buna numai ca sa vezi pe unde mergi, de fapt voi atasa cateva imagini pt edificare.
Aproape sigur o camera 3CCD reactioneaza mai bine.
Un set de acumulatori de 2000mA tine cam 30-40 min, dar rareori folosesc lampa atat de mult. In locatiile care imi permit utilizez proiectoare "la priza", intre 3 si 7 buc de 300-500W. Rezultatul e incomparabil.
Poza 1 - Proiectorul. Pozele 2-3, imagine luata de la 1m fara/cu proiector. Pozele 4-5, imagine luata de la 3m fara/cu proiector.

Attached Files


Edited by srjKhan, 18 April 2007 - 10:20.


#50
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Stau si ma uit la diferite lampi si la preturile unora dintre ele. Apoi compar o camera video ieftina cu unele lampi scumpe. Si ma tot uit cum acele camere contin o groaza de lucruri minunate mai ales cand deschizi compartimentul casetei, dupa care ma uit la lampa. Si ma tot gandesc cum un "bec" costa aproape cat toate chestiile alea multe si minunate... Pentru ca nu traiesc din filmat, nu am sa imi iau bec doar ca mod de protest fata de pretul unui bec.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 18 April 2007 - 17:50.


#51
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
ce folos ca o camera "contine o groaza de lucruri minunate" daca nu este in stare sa scoata o imagine decenta fara o "amarata" de lampa video; pana la urma eu platesc pentru o imagine buna, nu pentru o "minunatie a tehnicii" care scoate o imagine "useless"

ps si eu m-am orientat catre o lampa "mai ieftina"

Edited by Mtz, 18 April 2007 - 18:08.


#52
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Atunci eu propun un compromis. Sa se fabrice camere video cu 1$ bucata dar care sa nu poata filma fara o lampa care costa 2000$ bucata.

enjoy,
Mtz

#53
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
nu eu fac camerele, nici preturile ^_^

ps firmware-ul pt 89E merge grozav (multumiri de la copii :) )

Edited by Mtz, 19 April 2007 - 02:03.


#54
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Offtopic: sa va dau un exemplu de pe vremea lui raposatu', ca sa intelegeti unde "bat":
am vrut sa imi iau masca de CN la Dacie. Am gasit-o la 450 de lei. Era facuta din acelasi material din care sunt facute caditele pentru copii din plastic, dar care costau 70 de lei. Comparand materialul folosit, dintr-o cadita de copii faceai 2 masti. Deci daca aveam o "presa de plastice", cumparam o chestie de 70 lei din care scoteam 2 chestii de 450 lei. Scazand diferite chestii despre costuri, tot as fi ajuns la un profit net de 650 lei/cadita. Un salariu era cam de 3000 lei, iar mastile alea erau la mare cautare pentru ca abia aparusera. Se mai gaseau din cand in cand la Vagnetti, sau daca aveai pile la Pitesti. Eu aveam pile in ambele locuri, dar nu aveam "presa de plastice". ;)

Oricum am avut cea mai tare Dacie din oras la vremea aia. (fata de CN, bari de CN din fibra de sticla facute pe comanda in 3 straturi, praguri facute pe comanda la Pitesti, proiectoare cu becuri de 100W, pe spate aveam modificare de ascundere a busonului rezervorului de benzina (da, se fura benzina pe vremea aia) si pe acea modificare aveam un stop luuung pentru frana, de mi se aprindea tot spatele cand franam, aveam numere reflectorizante (din folie folosita la indicatoarele rutiere pe care mi-a dat-o un militian), jenti de 5 toli jumate din "aliaj" facute din etriere si volan sport in 3 spite, rezervor suplimentar de 70 l.). LOL, ce mai vremuri.
Sorry de oftopic. Promit ca nu mai fac. ;)

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 19 April 2007 - 02:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate