Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13401 replies to this topic

#13159
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 iogamac, on 10 iulie 2023 - 14:09, said:

Apa plată este tot o apă MINERALĂ, dar necarbogazoasă. Deci nu este o apă lipsită de minerale, din contră. Citiți etichetele.
Doar apa distilată nu are minerale dar nu recomand nimănui, fie om, fie animal sa bea așa ceva.

#13160
MirelDrumsi96_

MirelDrumsi96_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.07.2023
Multumesc pt. recomandarile de fantani, pana la urma am ramas la cat mate. Maine face o saptamana si motanul chiar e incantat :D

Din pacate a aparut o alta problema, de mentionat ca recent am facut un set de analize si totul e ok. Dieta lui zilnica e in principiu formata din 1x conserva 200g animonda/mac's/catz si 1-2 pliculete de 50g de cozma nature ca snack. Din pacate conservele de 200g le cam refuza de la o vreme, am incercat chestia cu orele fixe si ridicatul bolului dupa 15-20 minute dar fara succes. Am evitat boabele caci stiu ca un motan castrat e la risc marit de dezvoltare de probleme renale, dar credeti ca putine boabe ar putea fi o solutie? M-am gandit la ideea de 10-20g boabe pe zi cu 3-4 pliculete 50g cozma, asta pentru ca cele de la cozma sunt efectiv carne fiarta fara taurina. As aprecia taare mult un sfat, mai ales daca v-ati confruntat si voi cu asta

#13161
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,439
  • Înscris: 06.02.2008

 MirelDrumsi96_, on 17 iulie 2023 - 00:53, said:

Am evitat boabele caci stiu ca un motan castrat e la risc marit de dezvoltare de probleme renale, dar credeti ca putine boabe ar putea fi o solutie?

Depinde și de "boabe". Boabele făcute special pentru probleme urinare, de la un brand consacrat, nu cred că dăunează. Eu pe al meu motan l-am salvat cu Royal Urinary S/O, printre altele.

#13162
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006
Adica nu vrea sa manance nici animonda nici catz nici macs, nici una din astea trei nu vrea sa le manance?

I-o fi cald si lui, n-are pofta de mancare pe vremea asta :)

Lasa prostiile cu boabele ca sa nu ajungi in locul colegului care si-a salvat pisica cu Urinary S/O.

#13163
MirelDrumsi96_

MirelDrumsi96_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.07.2023

 caiuscorneliu, on 17 iulie 2023 - 06:28, said:

Depinde și de "boabe". Boabele făcute special pentru probleme urinare, de la un brand consacrat, nu cred că dăunează. Eu pe al meu motan l-am salvat cu Royal Urinary S/O, printre altele.

Ma bucur ca ai gasit ceva sa ajute, dar cu Royalul nu ai avut probleme cu dependenta? Stiu ca ei si Hills au bani de research si toate cele dar procentul de cereale din ele e chiar penibil

 Mizu, on 17 iulie 2023 - 11:23, said:

Adica nu vrea sa manance nici animonda nici catz nici macs, nici una din astea trei nu vrea sa le manance?

I-o fi cald si lui, n-are pofta de mancare pe vremea asta Posted Image

Lasa prostiile cu boabele ca sa nu ajungi in locul colegului care si-a salvat pisica cu Urinary S/O.

Am incercat cea mai complexa schema in ideea de a evita plictiseala, adica nu schimbam doar brandurile de pateuri intre zile dar si animalele efectiv, adica cu ce sunt ele (pui, curcan, etc.). Problema e ca mananca cam 90% din ele dar isi schimba poftele des, animonda cu pui si vita pana mai ieri preferata lui nici nu o mai atinge acum. Si n-au facut nicio schimbare la retete, caci am vorbit cu cei de la zooplus. Si da, de-asta am si evitat boabele pana acum caci cam stim la ce duc, dar chiar nu mai vedem solutii

Crezi ca 1-2 zile pe saptamana i-ar face rau sa mancare doar complementara? Ma refer la cozma si rareori schesir cand o prindem la oferta, problema ma gandesc ca ar fi lipsa taurinei

Edited by Dany_Darke, 17 July 2023 - 12:27.


#13164
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006
Pai daca incepi sa ii dai mai des mancare complementara vei invata pisica sa astepte mancare mai buna, poate asta face si acum.

Mai au si ale mele zile cand:
De trei zile-ncoace
Gura nu-ţi mai tace!
Ori iarba nu-ţi place,
Ori eşti bolnăvioară,
Drăguţă mioară?

Dar a doua zi isi revin mai ales ca se schimba si conserva.

Daca mancarea nu e buna inteleg sa te gandesti la alternative, dar asa ca ai certitudinea ca e buna, ce crezi ca va face pisica cand i-e foame dupa doua zile de greva? O sa mai lase animonda in farfurie oare?

Daca pisica ar trai intr-un hambar ar fi experta in hrana de pisici, dar astea ce mananca din conserve ce stiu? Soarecele nu miroase a foie gras. Eu stiu sa citesc etichete si prin urmare pisica trebuie sa manance ce stiu eu ca e sanatos pentru ea :)

#13165
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003
Ai încercat conservele Wild Freedom? Arată și miros a carne.

Am 6kg de mâncare de calitate începută nu de mult și am fost nevoită să trec pe Royal Urinary S/O, versiunea cu mai puțină grăsime.
Măcar a scăzut nivelul de agresivitate din casă, dacă mi-am trimis copilul cel mic la bunici.
La sfr. săptămânii trebuie să merg cu motanul la control.

#13166
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Am nevoie urgenta de un covoras pentru litiera, am bazut acum cateva zile pe aceasta arie o recomandare calduroasa pentru un covoras cu rIzuri, dimensiuni generoase si f eficient. Va rog sa mi dati si mie un link cu produsul respectIv. Am o frumusete de maidanez alb dar m au disperat bobitele care zac pe parchet. Am tot schimbat asternutul dar fara prea mari beneficii. Acum folosesc ceva siliconic si asta e cel mai rau dintre toate!

#13167
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 05.11.2009
Uite pe eMag, pe alese. Nu pot pune link-ul caută la covoare litieră pisici.Pe zooplus mai găsești.

#13168
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 15.03.2013
Care sunt cele mai eficiente covorase de litiera?Cele tip manusa tip sita (care au perforatii pe fata superioara), sau cele cu o singura fata (care au adancituri pentru retinerea resturilor de nisip)?

#13169
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
Depinde de granulația nisipului folosit. Ca sa fii sigur ca nisipul rămâne pe covoraș indiferent de granulație, cred ca varianta a doua e mai buna.
Eu am un covoraș care seamănă ca textura cu o mocheta buclata, l-am cumpărat dintr-un magazin chinezesc "cu de toate". Cred ca a costat în jur de 10 lei, și chiar e ok, nisipul rămâne pe el.

#13170
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Caut ceva pentru asternut siliconic, cred ca e cu boabe mai mari. Am vazut postat un link cu un covor cu rizuri in forma de braduti pe care toata luma il lauda dar nu reusesc sa mai dau de el��

#13171
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
Asta e covorașul?
https://www.zooplus....HBoCM20QAvD_BwE

#13172
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,439
  • Înscris: 06.02.2008

View PostMirelDrumsi96_, on 17 iulie 2023 - 12:12, said:



Ma bucur ca ai gasit ceva sa ajute, dar cu Royalul nu ai avut probleme cu dependenta? Stiu ca ei si Hills au bani de research si toate cele dar procentul de cereale din ele e chiar penibil

Habar n-am, că de doi ani îi tot dau, n-am scos boabele alea. Bine, naiba știe ce a ajutat și ce ajută în continuare, că nu-i dau numai Royal Canin Urinary. Dar îmi este și teamă să scot ceva, să nu se înfunde iar. De două ori l-am salvat la limită, în ultimile ore, nici veterinarul nu-i mai dădea vreo șansă. E o imagine pe care n-o doresc nimănui s-o experimenteze, în toiul nopții să vezi cum vine animalul să se pună lângă tine, cu halucinații și tremurând ca să-și dea duhul.

#13173
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

View Postcorinadaniela, on 29 iulie 2023 - 19:30, said:

Ms, cred ca da, o sa incerc cu asta sa vad ce se intampla.

#13174
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 15.03.2013
Daca-l achizitionezi, te rog revino cu pareri.Si eu as vrea ceva similar ca sa ma scape de maturat zilnic parchetul (am nisip tip talas de lemn de la Cat's best).

#13175
magicianX

magicianX

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.07.2023
Cel mai bun covoras... ca model.
Recomand. Nu mai sunt granule pe afara.
Si litiera sa fie acoperita.

Attached Files



#13176
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

View Postcalincosma, on 30 iulie 2023 - 08:41, said:

Daca-l achizitionezi, te rog revino cu pareri.Si eu as vrea ceva similar ca sa ma scape de maturat zilnic parchetul (am nisip tip talas de lemn de la Cat's best).r
Am cumparat 2 bucati datorita formei holului unde sta litiera. De 3 zile de cand le folosesc nu am mai gasit nici macar o pietricica prin casa. O chestie foarte eficienta, greu de inteles cum de am stat aproape 2 ani fara! Singurul minus e faptul ca au venit ambalate intr o cutie minuscula si covorasele sunt valuri valuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate