Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13372 replies to this topic

#13141
jacko

jacko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.03.2007
(re)salutare .. am atașat un computer tomograf de la pisică .. este cineva care a mai fost într-o situație similară, dacă poate traduce mai pe românește ce se întămplă  sau orice idee, îndrumare .. deocamdată, urmează un tratament injectabil la o clinică, se presupune o bronhopneumonie, a tușit iar acum strănută destul de des .. vârsta este de 6 ani, o tortoise fără antecedente până aici .. orice răspuns și cât mai direct, ar fi apreciat .. vă mulțumesc!

Attached Files


Edited by jacko, 04 July 2023 - 15:08.


#13142
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Probabil a avut o bronsita mai veche de care nu ati stiut iar acum s-a agravat.

#13143
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Daca ai dubii in privinta clinicii poti sa mergi cu CT-ul la altele din oras sa ceri o parere.
Aici nu stiu sa avem veterinari.

#13144
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View PostFreddy12, on 04 iulie 2023 - 09:47, said:

Bucovina are reziduu sec 221mg/l ceea ce e cam mult. Mai bine e treci pe Aquatique care e cu 87mg/litru reziduu sec.

Așa este, doar că evit pe cât posibil calciul , magneziul și fosforul, astea produc calculii, nu neapărat orice reziduu sec. Aquatique conține mult calciu, care reprezintă compusul majorității pietrelor la vezică/rinichi. Bucovina folosesc "sete de echilibru", au și ăștia mai multe sortimente de apă.

Edited by caiuscorneliu, 04 July 2023 - 16:51.


#13145
jacko

jacko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.03.2007

View PostAlbastruIndigo, on 04 iulie 2023 - 15:45, said:

Probabil a avut o bronsita mai veche de care nu ati stiut iar acum s-a agravat.

View PostMizu, on 04 iulie 2023 - 16:41, said:

Daca ai dubii in privinta clinicii poti sa mergi cu CT-ul la altele din oras sa ceri o parere.
Aici nu stiu sa avem veterinari.
posibil să fi existat ceva semnale mai demult .. am bănuit, inițial, o înghițire cu dificultate coroborată cu ghemotoace de păr dar diagnosticul o ieșit la lumină .. am plătit pe CT cât pentru unul la oameni, lucrurile au devenit destul de costisitoare și în zona animalelor de companie .. voi mai vedea, continui să încerc ..

#13146
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Da, costisitoare tratamentele la animale. Ultima dată când s-a înfundat motanul și nu mai urina m-a costat tratamentul și desfundatul cu sondă 900 de lei, acum doi ani.

#13147
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postcaiuscorneliu, on 04 iulie 2023 - 16:46, said:



Așa este, doar că evit pe cât posibil calciul , magneziul și fosforul, astea produc calculii, nu neapărat orice reziduu sec. Aquatique conține mult calciu, care reprezintă compusul majorității pietrelor la vezică/rinichi. Bucovina folosesc "sete de echilibru", au și ăștia mai multe sortimente de apă.
Ai dreptate, Aquatique are calciu 29mg/l, e pentru bebeluși. Cea mai buna apa pentru cei cu probleme renale e apa Devin din munții Rodopi din Bulgaria.  Dacă stai în Bucuresti-Ilfov, Ploiești sau Pitești o găsești ușor.
https://www.comandap...a-pura-de-izvor

#13148
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Apa plata Devin in nici un caz nu este potrivita pentru pisicile cu irc din cauza ca are calciu 5,6 mg/l si sodiu 6,2 mg /l .La o pisica cu irc valorile de calciu , fosfor , magneziu, sodiu si potasiu trebuie sa fie cat mai scazute .Daca ne uitam pe un pliculet de mancare tip renal avem asa : proteine 7,5% , grasime 6,5% , fibre 0,9% , cenusa 1,2% , calciu 0,15% , fosfor 0,1% , magneziu 0,015 % , clorura 0,15% ,umiditate 78%, potasiu 0,2%, sodiu 0,09 % ,sulf 0,13 % , vitamina D 380,0 IE/ kg.
Ar fi ideal daca ar exista o apa special conceputa pentru pisicile cu irc .Eu ii mai dau sa bea Royal canin renal lichid si Oralade RF renal support pentru pisici ,astea pe langa apa obisnuita de baut.

#13149
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Dacă găsești o apa cu mai puțin calciu decât în apa Devin, te rog sa ma anunți. Eu am verificat mai multe mărci de apa și asta era cea mai săracă în sodiu și calciu.

Dacă găsești o apa cu mai puțin calciu decât în apa Devin, te rog sa ma anunți. Eu am verificat mai multe mărci de apa și asta era cea mai săracă în sodiu și calciu.
Comparația făcută de tine nu e corecta: 5,6 mg/l = 0.0056g/l deci 0,00056%

#13150
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Vina mea daca am gresit.Medicul veterinar mi a spus ca daca vreau ca pisica mea sa traiasca sa nu i dau niciodata apa plata ci apa de la robinet filtrata.Anul asta face cinci ani de cand am descoperit ca sufera de irc .Este pe dieta renala plus tratament .Si se simte bine iar analizele ies de fiecare data bine in situatia data.Deci clar medicul veterinar stie de ce anume apa plata nu este indicata pentru pisicile cu irc si nu numai.

#13151
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Depinde de zona. Sunt zone in care apa este foarte dura adică are peste 20 de grade germane. In alte zone nu trece de 7. In buletinul de analiză de la companiile de apa-canalizare nu trece și cantitatea de calciu.

#13152
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 05.11.2009
Apa plată este tot o apă MINERALĂ, dar necarbogazoasă. Deci nu este o apă lipsită de minerale, din contră. Citiți etichetele.

#13153
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Motanul meu e sub tratament de sâmbătă - infecție urinară și struviți.
Dar de când am fost la vet cu el îl bate pisica din greu, fără un motiv anume. Azi au depășit limita, motanul sărind la copilul cel mic.
Nu e prima oară când a vrut să-i atace, dar e prima oară așa de intens. :(

#13154
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 05.11.2009
Eu am nepoata la mine de cțteva luni. Mi-o aduc dimineața și o iau la ora 17. Aleargă motanul, îl trage de coadă îl jumulește, îl pupă...rar s-a întâmplat să-i mai dea câte una cu cu lăbuța. Dar trebuie să ai mare grijă.

#13155
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Motanul meu e sub tratament de sâmbătă - infecție urinară și struviți.
Dar de când am fost la vet cu el îl bate pisica din greu, fără un motiv anume. Azi au depășit limita, motanul sărind la copilul cel mic.
Nu e prima oară când a vrut să-i atace, dar e prima oară așa de intens. :(

#13156
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Motanul este acum destul de stresat. Infectia urinara si, mai ales, struvitii ii dau dureri groaznice. Cumpara ceva pentru pisica s-o mai calmeze, cum ar fi Zylkene de la veterinar. Nu poti tine cateva zile motanul intr-o camera inchisa? Pisica il simte ca e bolnav, de aceea il tot bate.

#13157
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View Postiogamac, on 10 iulie 2023 - 14:09, said:

Apa plată este tot o apă MINERALĂ, dar necarbogazoasă. Deci nu este o apă lipsită de minerale, din contră. Citiți etichetele.

Mulți habar n-au și confundă apa plată cu apa distilată. Și apa de la robinet e tot plată. De asemenea, în limbaj uzual, când cineva cere apă minerală se referă la apă carbogazoasă deși și apa plată e tot minerală.

#13158
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

View PostAlbastruIndigo, on 12 iulie 2023 - 21:32, said:

Motanul este acum destul de stresat[...]

Este. Am luat azi ceva de liniștire cu triptofan și valeriană pentru amândouă că nivelul de agresivitate e prea ridicat pentru integritatea copiilor mei. E destul de aiurea situația că-s pisici de apartament și nu le pot duce la țară/curte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate