Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13369 replies to this topic

#13105
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Poate e mai prostanac, si a mea a avut vreo doua zile probleme sa isi aminteasca unde e litiera.

#13106
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 05.11.2009
Nu e prostănac. E mic. Are vreo 4-5 săptămâni. Aseară l-am închis în bucătărie cu „litiera”, adică un capac de cutie de pantofi în care am pus o aleză și peste aleză am pus nisipul. A făcut la nisip. Până una alta las cutia acolo. Motanul mare, castrat înainte de 1 an,  stăpân peste toată casa a început să însemneze diverse locuri. Clar că-l deranjează. Eu sper să se obișnuiască.

#13107
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Sărăcuțul de el... sa rămână fără mama la vârsta atât de mica. Puii de pisica pot fi luați de lângă mamă la 12 săptămâni spre deosebire de căței care pot fi luați la 8 săptămâni.

#13108
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 05.11.2009
Erau 5 pui la cafenea fără mamă, fără tată. Îi luaseră fetele de acolo și i-au hrănit. Îmi spuneau că încă nu li se deschiseseră ochii când i-au găsit. Am luat noi unul și încă o tipă a mai luat unul.

#13109
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,149
  • Înscris: 30.08.2017
Este cazul sa va hotarati, ori una, ori alta.

Attached Files



#13110
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 24.11.2009

View Postgeorge_alexandru, on 29 mai 2023 - 09:04, said:

Este cazul sa va hotarati, ori una, ori alta.
Decât în rai cu unul ca el, prefer în iad cu pisicile !!!

#13111
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View Postgeorge_alexandru, on 29 mai 2023 - 09:04, said:

Este cazul sa va hotarati, ori una, ori alta.

Dacă eram în islam o beleam cu împuțiții ăștia. Așa, spre norocul nostru, putem să le dăm o m... și să-i tragem de barba aia mizerabilă.

#13112
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,052
  • Înscris: 08.01.2021
Deocamdată... Mai încolo mai vedem ca laicitatea a început să ne puta.

#13113
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 24.11.2009

View Postcaiuscorneliu, on 29 mai 2023 - 13:52, said:

Dacă eram în islam o beleam cu împuțiții ăștia. Așa, spre norocul nostru, putem să le dăm o m... și să-i tragem de barba aia mizerabilă.
În 2020 eram pe primul loc în UE cu 47% gospodării cu pisici...deci respectivul are parte de multe "pomeniri de bine" ! https://newsweek.ro/...caini-si-pisici

#13114
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Cred că imbecilul ăla ajunge primul în iad.

#13115
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Credeti ca pisoiul asta vede/o sa mai vada vreodata? 3 pisoi...pe langa bloc, cu mama lor, ii stim de cand aveau 2 saptamani, i-am ingrijit cum am putut ..si in limita timpului disponibil. Inainte sa deschida ochii...mai tot timpul erau foarte inflamati...si stergeam cu apa calduta si apoi Mibazon, la recomandarea vet. Unul este ok, al doilea mai putin ok , dar cel din poza ...nu stiu ce sa zic, spre deosebire de fratii lui ...arata rau dpmdv. La cum il vad ca umbla ...eu cred ca nu vede foarte bine...voi ce ziceti? Isi mai revine? Am tot incercat sa dam zilnic cu Mibazon, dar nu prea s-a putut...in sensul ca erau ok cat dadeam, apoi daca treceau 3 -4 zile....iarasi inflamatie.

#13116
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Du-l la vet...

#13117
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Sa ce? Ce motiv as avea ,din punctul tau de vedere? Am mai vb si cu alte persoane si au zis ca e ok, ca o sa isi revina...doar sa dam cu antibiotic.

Edited by Dodo03, 10 June 2023 - 20:05.


#13118
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 24.11.2009

View PostDodo03, on 10 iunie 2023 - 19:59, said:

Credeti ca pisoiul asta vede/o sa mai vada vreodata? 3 pisoi...pe langa bloc, cu mama lor, ii stim de cand aveau 2 saptamani, i-am ingrijit cum am putut ..si in limita timpului disponibil. Inainte sa deschida ochii...mai tot timpul erau foarte inflamati...si stergeam cu apa calduta si apoi Mibazon, la recomandarea vet. Unul este ok, al doilea mai putin ok , dar cel din poza ...nu stiu ce sa zic, spre deosebire de fratii lui ...arata rau dpmdv. La cum il vad ca umbla ...eu cred ca nu vede foarte bine...voi ce ziceti? Isi mai revine? Am tot incercat sa dam zilnic cu Mibazon, dar nu prea s-a putut...in sensul ca erau ok cat dadeam, apoi daca treceau 3 -4 zile....iarasi inflamatie.
Pentru inflamaţie oculară la un pisoi de 2 săptămâni , veterinarul mi-a dat GENTOCIN OFTALMIC şi îi picuram dimineaţă şi seara câte o picătură , două, dacă se zbătea şi nu nimeream în ochi. După o săptămână s-a vindecat şi nu au mai fost probleme.

#13119
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Corneea mi se pare extrem de opaca ...atata tot.Pare ca sufera de glaucom :) Eu nu am mai vazut ...mi se pare ciudat ...ii ingrijim cand putem si cum putem. Stau cu mama lor prin jurul blocului, si-au gasit o gaura unde dorm/ se ascund ...Poza am pus-o aici doar sa vad daca vi se pare si voua ceva ciudat...cei care ati mai vazut/ati avut pisoi asa mici

Edited by Dodo03, 10 June 2023 - 20:13.


#13120
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDodo03, on 10 iunie 2023 - 19:59, said:


Sa nu fie vreo rinotraheita (FCV/FHV). Inflamarea cailor respiratorii superioare, inflamarea ochilor, curg, curge si nasul etc.
Pisoii mici din nefericire cad victime la aceste virusuri

Calicivirusul felin (FCV)
Herpesvirusul felin (FHV, FVH-1)

Au manifestari asemanatoare. Saracii pui, imi este asa o mila de ei.

View PostDodo03, on 10 iunie 2023 - 20:10, said:

Corneea mi se pare extrem de opaca ...atata tot.Pare ca sufera de glaucom


Nu este glaucom, este cheratita ulcerativa data de virusul herpes felin. Devine opac. Este o urgenta medicala. Vine cu dureri, inrosirea ochiului etc

Rinotraheita infectioasa felina ( Herpes viroza felina )
https://www.andivet....ctioasa-felina/

Edited by MembruAnonim, 10 June 2023 - 20:17.


#13121
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Nasul e ok, nu curge, slabiti nu par..sug de la mama lor..si mananca si mancare. Cel sanatos " tun" ..sare ...alearga ...se joaca ... al ..2lea..mai slabut cu joaca ...si asta pare mai speriat...dezorientat...si cand merge parca miroase tot...mai mult decat sa se orienteze vizual. Oi fi eu paranoic:)

#13122
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDodo03, on 10 iunie 2023 - 20:17, said:

si asta pare mai speriat...dezorientat...si cand merge parca miroase tot...mai mult decat sa se orienteze vizual. Oi fi eu paranoic:)

Nu vede.
Uite-te la prima poza din link. Exact ca la pisicul tau, probabil putin mai avansata boala in poza  https://www.andivet....ctioasa-felina/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate